. - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

.

Z życia szkoły
 

Obchody Światowego Dnia Zdrowia w Jedynce

Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia. Głównym przesłaniem tego święta jest zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństw na całym świecie. Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia w 2019 r. jest powszechna opieka medyczna. Miliony ludzi wciąż nie mają do niej dostępu lub muszą wybierać pomiędzy opieką medyczną a jedzeniem, ubraniem czy nawet mieszkaniem. Z tej okazji co roku w Jedynce przeprowadzamy szereg akcji promujących zdrowy styl życia  i rozpowszechnianie wiedzy podnoszącej świadomość na temat szeroko pojętego odżywiania i zdrowia.
5 kwietnia odbył się kiermasz ciast, kanapek i zdrowych owocowo – warzywnych przekąsek, który przygotowali członkowie Szkolnego Koła PCK i Samorządu Uczniowskiego. Stoisko z pysznymi, kolorowymi  smakołykami było oblegane przez uczniów i nauczycieli, a  zdrowe przekąski szybko znalazły nabywców. Ponadto rozdawane były okolicznościowe ulotki informacyjne, przygotowano liczne gazetki i plakaty, u pielęgniarki można było zmierzyć ciśnienie i dopytać o wszystkie trapiące nas wątpliwości zdrowotne, a chętni sprawdzali swoją wiedzę w quizie na tematy związane ze zdrowiem i prawidłowym odżywianiem. Organizatorami obchodów Światowego Dnia Zdrowia byli członkowie szkolnego Koła PCK wraz z opiekunem p. Dorotą Taratycką, pedagog szkolny – p. Dorota Józefowicz i pielęgniarka – p. Wioletta Pargólska.

Beata A. Dąbrowska

ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU W NASZEJ SZKOLE


„Autyzm wprowadza zmysły w błąd”
We wtorek  2 kwietnia 2019 r obchodziliśmy kolejny Światowy Dzień Autyzmu.
Aby przybliżyć uczniom zachowanie i sposób patrzenia na świat osób z autyzmem, nauczyciele Alicja Gawrońska,  Paulina Elbruda i Katarzyna Szkudlarek-Frankowska
przygotowali warsztaty i plakaty tematyczne.
Tego dnia większość uczniów i nauczycieli- na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem – przyszło do szkoły z niebieskim elementem garderoby.
Warsztaty, które odbyły się na terenie naszej szkoły – uświadomiły uczniom z jakimi trudnościami borykają się ludzie dotknięci autyzmem. Uczestnicy warsztatów mogli osobiście doświadczyć takich trudności symulując zaburzenia zmysłów za pomocą wybranych akcesoriów.
Na koniec uroczystości utworzyliśmy „Niebieski łańcuch balonów  solidarności i wsparcia dla osób z autyzmem i ich rodzin”. Trzymając w ręku niebieskiego balonika daliśmy znak społeczeństwu, że rozumiemy, akceptujemy i jednoczymy się z osobami z autyzmem.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu wyjaśniającego czym jest autyzm :
https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg&feature=youtu.be

Paulina Kopecka

„Dance, dance, dance” – uczniowie Jedynki znów kibicują Kasi Dziurskiej

Absolwentka Jedynki Kasia Dziurska wspólnie ze swoim narzeczonym Emilianem Gankowskim występuje od kilku tygodni w tanecznym show TVP. Program polega na  rywalizacji kilku par, które w każdym odcinku prezentują choreografie z najbardziej znanych teledysków, filmów tanecznych i musicali. Rok temu uczniowie Jedynki gorąco kibicowali naszej absolwentce Kasi i trzymali za Nią kciuki podczas występów w „Tańcu z Gwiazdami”. Tym razem grupa młodzieży postanowiła wesprzeć tańczącą nidziczankę inaczej i pokazać Jej, że na Jedynkę zawsze może liczyć, nie tylko przez wpisy na portalach społecznościowych. 21 marca kilkunastu uczniów naszej szkoły pojechało do Warszawy na nagranie jednego z odcinków programu „Dance, dance, dance” i tam, bezpośrednio z widowni pokazali, że jesteśmy z Kasi Dziurskiej dumni i że oczywiście dla nas jest najlepsza! Wyjazd do gmachu TVP i udział w nagraniu programu były niewątpliwą  przygodą i pięknym przeżyciem dla wszystkich uczestników. Jego pomysłodawcą, inicjatorem i organizatorem był uczeń klasy III b Mateusz Ładziński, a wyjazd udało się zorganizować dzięki wsparciu dyrektora szkoły Pana Artura Pacuszki. Emisja odcinka z udziałem naszej młodzieży na widowni już w najbliższą sobotę 30 marca.

Beata A. Dąbrowska

Nocne nasłuchy sów uczniów z nidzickiej Jedynki.

W tym roku po raz trzeci Szkoła Podstawowa nr 1 w Nidzicy przystąpiła do Ogólnopolskiej kampanii Noce Sów. W dniu 23 marca wieczorem uczniowie klasy 2c , VIII c i VIII b, pod opieką p. Doroty Taratyckiej i Ali Wolak wzięli udział w nocnym wyjeździe do lasu. Na obrzeżach  rezerwatu Koniuszanka II  leżącego w obrębie leśnictwa Wikno powitał nas leśniczy, Pan Andrzej Piasecki. Wędrówkę rozpoczęliśmy o 19.00. Tego wieczoru w lesie panował niezbyt głęboki mrok. Na niebie widać było piękne gwiazdy, a nad horyzontem unosił się bajeczny księżyc w pełni. Wokół słychać było tylko pojedyncze odgłosy ptaków, a w oddali szczekanie psa. Uczniowie szli w ciemnościach (bez latarek). Byli bardzo podekscytowani.  Wyprawa podzielona była na kilka etapów. Gdy dotarliśmy na mostek na rzece, Pan Andrzej opowiedział  niezwykłe historie dotyczące bobrów, które wybudowały tamę oraz wiele innych ciekawostek związanych z lasem. Następnie zagłębiliśmy się w las docierając do powalonego dębu liczącego kilkaset lat. W czasie kolejnego postoju nasłuchiwaliśmy pohukiwań  puszczyków. Odgłosy zbliżały się i oddalały. Wrażenie było niesamowite, tym bardziej, że byliśmy w lesie sami. Wkroczyliśmy na teren zwierzyny i istniała szansa spotkania także innych zwierząt. Nagle w oddali usłyszeliśmy głos bielika. Chyba obudziliśmy jego czujność.  Po zmianie miejsca nasłuchu  znów usłyszeliśmy nawoływanie puszczyków. Wyjazd zakończyło wspólne ognisko. Uczestnicy mogli się przy nim ogrzać, upiec kiełbaski i pianki. Humor i dobry nastrój towarzyszył uczestnikom przez cały wyjazd.

Była to ekscytująca lekcja, która pozwoliła uczestnikom wycieczki zrozumieć, jak niezwykłymi ptakami są sowy, a las nocą nie jest straszny ale tajemniczy.
Dziękujemy Nadleśnictwu Nidzica, Panu Andrzejowi Piaseckiemu i Pani Agnieszce Maciąg za wsparcie i organizację tej niezwykłej sowiej przygody.
Następna wyprawa już wkrótce !!!

D. Taratycka
A. Wolak

Pierwszy  Dzień  Wiosny  w  Jedynce

21 marca organizatorem Pierwszego Dnia Wiosny w szkole był Samorząd Uczniowski. Uczniowie przygotowali  piękną Marzannę, która została spalona w obecności uczniów.
Ze szczególnym aplauzem został przyjęty konkurs pt. „Miss  Wiosny”, w którym przedstawiciele  klas zaprezentowali swoje pomysły na stroje wiosenne. W konkursie wzięło udział 11 uczestników z klas 4-8 Szkoły Podstawowej oraz III Gimnazjum. Królowały stroje  barwne, wiosenne , własnego wykonania i gotowe wyjęte z szafy mamy.  Uczestników konkursu oceniało jury w składzie Iwona Olszewska, Katarzyna Głowacka, Ala Wolak, Małgorzata Trybel.   Zwycięzcy otrzymali słodkie nagrody oraz dyplomy!
I miejsce  Weronika Szostek kl IIIc Gimnazjum
II miejsce  Mikołaj Maksymiak kl VI a
III miejsce  zajął duet Kuba Wróbel  i Jan Siemek kl V b
Wyróżnienie  Justyna Kleszcz V e
Na korytarzu szkolnym uczniowie mogli skorzystać z artystycznego malowania twarzy przez utalentowane plastycznie koleżanki.
Ten wyjątkowy dzień w szkole upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, sprawił ogromną frajdę nie tylko uczniom, ale również nauczycielom. Samorząd Uczniowski oraz całe grono pedagogiczne wykazało się dużymi umiejętnościami organizatorskimi oraz nie lada kreatywnością, przygotowując całe wydarzenie.
Nad całością przedsięwzięcia czuwał opiekun SU p. Dorota Taratycka.

A. Wolak

Pokaz filmu „Paszporty Paragwaju”


Z  okazji przypadającego w dniu 24 marca 2019 r. Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie oraz Kuratorium Oświaty w Olsztynie zaprosiły uczniów na pokaz filmu dokumentalnego „Paszporty Paragwaju". Projekcja, w której uczestniczyli uczniowie klasy 7B odbyła  się  21 marca 2019 r. w  Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Pokaz filmu poprzedziło uroczyste  otwarcie wystawy tematycznej oraz   krótka prelekcja przybliżająca uczniom problem Żydów w czasie II wojny światowej.
  Film „Paszporty Paragwaju” w reżyserii Roberta Kaczmarka opowiada mało znaną historię współpracy polsko-żydowskiej, której celem nadrzędnym było życie drugiego człowieka. W latach 1942–1943  w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie działali na rzecz uzyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którzy dzięki nim uniknęli  wywózek do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze tych paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech  oraz  we  Francji . Część z nich doczekała końca wojny. Rodziny wielu ocalonych dopiero dziś dowiadują się, komu tak naprawdę zawdzięczają życie. Głównymi działaczami grupy działającej przy polskim poselstwie w Bernie byli Aleksander Ładoś –  poseł pełnomocny w Bernie oraz jego współpracownik Konstanty Rokicki – konsul w Bernie. Uczniowie w skupieniu obejrzeli dokument, była to dla nich wspaniała lekcja historii, treściami  wykraczająca  poza ramy podręcznikowe.

Małgorzata Brzozowska

„Wrzesień 39” czyli rzecz o tym, jak wybuchła II Wojna Światowa,
a zniknęła II Rzeczpospolita


11 marca uczniowie Jedynki mieli okazję uczestniczenia w niezwykłej lekcji historii. Grupa Artystyczna REKONSTRUKTO przedstawiła w naszej szkole program przygotowany z okazji zbliżającej się 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, który przybliżył młodzieży losy państwa, narodu i żołnierza polskiego u kresu II Rzeczpospolitej. Podczas prezentacji uczniowie poznali sytuację międzynarodową II Rzeczpospolitej, etos żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim oraz zobaczyli m.in. polski mundur wojskowy szeregowego i podoficera, ekwipunek i wyposażanie używane podczas kampanii wrześniowej, musztrę, bezpieczne repliki broni. Największą atrakcją dla młodych ludzi była część praktyczna, w której uczestnicy zajęć mieli możliwość dotknięcia karabinów, dział bojowych, założenia munduru i poczucia się polskim żołnierzem.

Beata A. Dąbrowska

Święto Kobiet

Od kilku lat uczniowie naszej szkoły przygotowują część artystyczną na spotkania sekcji nauczycieli emerytów ZNP. Tym razem zostaliśmy poproszeni o umilenie uroczystości Święta Kobiet, która odbyła się w sali OREW 7 marca. Krótki program pełen dużej dawki muzyki i humoru, ale także zadumy i podziwu dla płci pięknej, wzruszył i rozbawił licznie zgromadzone Panie. Stworzona na potrzeby występu męska grupa wokalna z ogromnym zaangażowaniem, ale też dystansem do siebie, odśpiewała znane szlagiery „Brunetki, blondynki” oraz „Ach te baby”, a dziewczęta wykonały piosenki Alicji Majewskiej, Maryli Rodowicz, Eugeniusza Bodo i Seweryna Krajewskiego. Na zakończenie uczniowie obdarowali Panie słodkim upominkiem i kwiatkiem. Scenariusz uroczystości napisała pani Anna Czarzasta, która też przygotowała młodzież do występu, a o oprawę muzyczną i przygotowanie wokalne zadbał pan Krzysztof Partyka. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie klasy IIIa i IIIc, którzy sprawili też niespodziankę wszystkim Paniom pracującym w naszej szkole i w piątek 8 marca, zaprezentowali tę część artystyczną w auli Jedynki. Oklaskom nie było końca. Dziękujemy!

Beata A. Dąbrowska

“My Automobil ist on the Fritz! - German vs. Englisch. Językowa podróż przez świat”


Taki niecodzienny, zagadkowy i trójjęzyczny temat towarzyszył angielsko-niemieckiej lekcji otwartej przeprowadzonej w dniu 21 lutego, w naszej szkole. Lekcję z udziałem klasy 7a przygotowała nauczycielka języka angielskiego – Agnieszka Brodniewicz oraz  nauczycielka języka niemieckiego – Jolanta Wiejak. Pomysł na zajęcia dwujęzyczne zrodził się ze względu na liczne podobieństwa między tymi językami. Cel, który przyświecał lekcji, to rozbudzanie świadomości językowej uczniów, uświadomienie im zjawiska internacjonalizacji,                     tzw. zapożyczeń globalnych oraz rozszerzenie i ugruntowanie wiedzy ogólnej na temat krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych.
Na początku wszyscy obejrzeli filmik, który w zabawny sposób przedstawiał podobieństwo słów i zwrotów w obu językach, ale również nieporozumienie, do którego doszło ze względu na zupełnie różne ich znaczenie. W dalszej części uczniowie zostali podzieleni na grupy, a zajęcia zorganizowane zostały w 4 salach, w których znajdowały się stacje z dwujęzycznymi zadaniami. Uczniowie, wyposażeni w mapę z instrukcją, z dużym entuzjazmem i wypiekami na twarzy odwiedzali poszczególne stacje, na których rozwiązywali różnorodne zadania. Po odwiedzeniu wszystkich przystanków i zebraniu kontrolnych pieczęci wszyscy zgromadzili się w sali języków obcych i przy pomocy smartfonów oraz narzędzia internetowego Kahoot, sprawdzili swoją wiedzę, dokonując jednocześnie ewaluacji lekcji. Wszyscy uznali lekcję za ciekawe, nowe doświadczenie.
Serdecznie dziękujemy gościom, którzy przyglądali się lekcji oraz uczniom klasy 7a za spontaniczność, umiejętność współpracy i zabawy.

Agnieszka Brodniewicz, Jolanta Wiejak

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”  

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto będące wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za krew przelaną w obronie Ojczyzny, za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Co roku z genezą tego święta oraz dziejami Żołnierzy Wyklętych gimnazjaliści Jedynki zapoznają się podczas lekcji historii, na których wykorzystywane są m.in. materiały edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej. W dniu 1 marca uczniowie Jedynki wraz z opiekunami uczestniczyli w powiatowo – gminnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które rozpoczęły się mszą św. w intencji poległych o wolną Polskę w latach 1944-1963. Po nabożeństwie delegacje udały się pod budynek katowni dawnego Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. 1 Maja, by złożyć kwiaty i zapalić znicze. Wyjątkowość tego dnia uświetniła też okolicznościowa wystawa w holu Jedynki, której autorem była p. Małgorzata Brzozowska.

Beata A. Dąbrowska

Święto Szkoły

Święto Szkoły to jeden z ważniejszych dni w kalendarzu szkolnym Jedynki. Jest on okazją do międzypokoleniowych spotkań, obejrzenia kronik szkolnych, zwiedzania coraz piękniejszego budynku szkoły. Obchodzone co roku w lutym święto jest też nierozłącznie związane z rocznicą urodzin naszego patrona, wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. 15 lutego w auli szkoły zgromadzili się nauczyciele emeryci, rodzice, uczniowie i wszyscy pracownicy Jedynki.  Miło nam, że przybyli też Goście: Proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego ks. Andrzej Midura, Pastor Kościoła ewangelicko augsburskiego p.w. Św. Krzyża ksiądz Roland Zagóra, Wójt Kozłowa Pan Marek Wolszczak, Radni Rady Miejskiej: Pan Jacek Zieliński i Pan Dariusz Gólnik oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Mariola Maculewicz Podolska. Po części oficjalnej, w której Pan Dyrektor Artur Pacuszka przybliżył wszystkim tegoroczną działalność szkoły i liczne osiągnięcia uczniów oraz po życzeniach od Gości, rozpoczęło się artystyczne widowisko zatytułowane „Dzieci wiedzą lepiej”. Całość podzielona na trzy scenki: Mikołaj Kopernik, Nauczyciele i Uczniowie przypomniała postać naszego patrona i jego epokowe odkrycie oraz pokazała artystyczne talenty najmłodszych. Przedstawienie obfitowało w pełne humoru skecze, pantomimę pokazującą ruch planet wokół słońca, niezwykle energetyczny i radosny taniec oraz śpiew. Piękne, różnorodne stroje, efekty świetlne, dźwiękowe i multimedialne dopełniły całości. Na scenie wystąpiło w sumie ponad 40 młodych artystów z klasy 2a i 2b oraz Karolinka Szmit z 5a. Niespodzianką dla wszystkich zgromadzonych był występ rodzica i jednocześnie nauczyciela naszej szkoły Pana Dariusza Marcina Kosobuckiego, który z wrodzonym poczuciem humoru wykonał piosenkę Piotra Szczepanika pt. „Nigdy więcej”. Dzieci do występu przygotowały i nad całością czuwały panie: Monika Pińczewska Czepło i Anna Jabłonowska, o oprawę muzyczną zadbał pan Krzysztof Partyka. Autorem zdjęć jest Pan Wojtek Koszewski, któremu dziękujemy za ich udostępnienie.

Beata A. Dąbrowska

Walentynki

Walentynki to coroczne święto przypadające 14 lutego. Jego nazwa pochodzi od św. Walentego, uznawanego za patrona zakochanych. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne oraz obdarowywanie się drobnymi upominkami. Walentynki niezwykle popularne w kulturze anglosaskiej, od lat 90. XX wieku na dobre zadomowiły się też w Polsce, a w naszej tradycji stały się pretekstem nie tylko do okazywania i świętowania miłości, ale też przyjaźni, życzliwości i zwykłej koleżeńskiej sympatii. W Jedynce o uczczenie tego dnia zadbał Samorząd Uczniowski, który wraz z opiekunem p. Dorotą Taratycką przygotował mnóstwo atrakcji. W stoiskach można było kupić słodkości (nie zabrakło tych w kształcie serc), walentynki, zrobić sobie zdjęcie w Fotobudce walentynkowej, były quizy, poszukiwania swojej połówki serca, a poczta walentynkowa miała moc roboty, roznosząc kartki pełne ciepłych życzeń. Dominującym kolorem dekoracji i stroju, zarówno uczniów jak i nauczycieli, była tego dnia ognista czerwień. Uczniowie mający czerwony element stroju nie byli pytani i nie pisali niezapowiedzianych kartkówek. Najmłodsi cieszyli się ze słodkich i pomysłowych upominków, o które zadbali ich rodzice. W całej szkole panowała radosna, pełna życzliwości i sympatii atmosfera, a miłość i przyjaźń okazywana była tego dnia w Jedynce na każdym kroku.

Beata A. Dąbrowska

Jasełka bożonarodzeniowe

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stajemy się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominamy o wszystkich sporach. Aby podkreślić ten wyjątkowy charakter w dniu 21 grudnia 2018r.  uczniowie naszej szkoły pod opieką p.Katarzyny Matalińskiej  i p.Jolanty Szałandy wystawili w auli szkolnej jasełka bożonarodzeniowe pt. ,,A nadzieja znów wstąpi w nas…”. Oprawę muzyczną przygotował p.Krzysztof Partyka. Celem przedstawienia było przybliżenie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, stworzenie miłego, ciepłego, świątecznego nastroju.

Katarzyna Matalińska

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz kolejny zagrała w Jedynce!

Uczniowie Jedynki po raz kolejny zagrali z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Przez trzy dni Ada, Mateusz i Kuba – wolontariusze WOŚP, a jednocześnie członkowie zarządu Samorządu Uczniowskiego Jedynki, zbierali datki do puszek. W piątek 11 stycznia SU zorganizował kiermasz ciast. Zebrane podczas niego fundusze także zasiliły konto WOŚP.  Tym razem Orkiestra pod hasłem  „POMAGANIE JEST DZIECINNIE PROSTE” grała dla dzieci małych i bez focha – na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych i pozyskiwała środki „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków i wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych”. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy i Samorządu, dzięki wrażliwości, empatii i otwartości na potrzeby innych oraz dzięki hojności dzieci, rodziców i nauczycieli udało nam się zebrać rekordową sumę 1580, 46 zł, czyli prawie 900 zł więcej niż rok temu!!!!! Dziękujemy i zapraszamy do wspierania kolejnych akcji, w których możemy pomagać potrzebującym. Pomaganie innym jest naprawdę dziecinnie proste.

Beata A. Dąbrowska

Uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy
Jan Stanisław Słomkowski z tytułem  
MŁODZIEŻOWY  WOLONTARIUSZ  ROKU „JASTRZĄB 2018”!


W dniu 15 grudnia 2018 r. w siedzibie Nidzickiego Funduszu Lokalnego w Kamionce odbyła się uroczysta Gala podsumowująca konkursy "Dobroczyńca Roku" oraz "Młodzieżowy Wolontariusz Roku" 2018. MŁODZIEŻOWYM  WOLONTARIUSZEM  ROKU „JASTRZĄB 2018”, został uczeń naszej szkoły Jan Stanisław Słomkowski. Wyróżnienie w tym konkursie otrzymało również "Szkolne Koło Caritas" działające przy naszej placówce oraz uczennica klasy III C gimnazjum, Weronika Kruczek. Wszystkim laureatom serdecznie gratuluję! Dziękuję nauczycielom/opiekunom s. Halinie Grygo, Katarzynie Matalińskiej i Jolancie Szałanda. Pięknie dziękujemy wspaniałej młodzieży i rodzicom.

Artur Pacuszka

Żywa lekcja historii  z Panem Zbigniewem Wernikiem


14 grudnia w związku z obchodami 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, uczniowie klas III gimnazjum oraz klas 7  Szkoły Podstawowej nr 1 w Nidzicy  wzięli udział w  spotkaniu z działaczem opozycji antykomunistycznej,  Panem Zbigniewem Wernikiem. Na wstępie gość przedstawił sytuację polityczną w Polsce w latach 1980-1981. Opowiedział uczniom o zakładaniu i działalności NSZZ „Solidarność” w Nidzicy. Ważną datą w jego życiu jest 13 grudnia 1981 roku, kiedy to o 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Kolejna  data, którą nasz bohater dobrze pamięta,  to 16 grudnia 1981 roku, wtedy został aresztowany, a następnie internowany. Przez pół roku przebywał wraz z innymi osadzonymi w ośrodku w Iławie. Wspomnienia tego czasu dla pana Zbigniewa są bolesne. Ze wzruszeniem opowiadał o życiu codziennym w więzieniu, warunkach lokalowych,  racjach żywnościowych, ogromnej solidarności wśród internowanych oraz o tęsknocie za najbliższymi. Bezpośrednia relacja wydarzeń lat osiemdziesiątych okazała się  dla uczniów niezwykłym przeżyciem, które zostało wzbogacone licznymi materiałami źródłowymi w postaci prasy, ulotek, listów, znaczków, książek oraz osobistych pamiątek. Ta żywa lekcja historii to przede wszystkim możliwość rozmowy i bezpośredniego kontaktu z „Człowiekiem Solidarności” – to ważne wydarzenie dla każdego młodego człowieka, który chce poznać historię swojej Ojczyzny.                                                                                     

Małgorzata Brzozowska

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy laureatami konkursu „Świadkowie Przeszłości”!


13 grudnia 2018 r. w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie „Świadkowie Przeszłości” zorganizowanym przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty we współpracy ze Stowarzyszeniem „Pro Patria” z okazji 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Głównym celem konkursu było ukazanie w formie fotokastu osoby lub osób biorących udział w działaniach opozycji antykomunistycznej w województwie warmińsko-mazurskim, mającej status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.

Kapituła Konkursowa przyznała nagrody następującym uczniom:
II miejsce
Maciej Kawałko, Kacper Witczak
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy.

Maciej i Kacper przedstawili w formie fotokastu wywiad z mieszkańcem Nidzicy, Panem Zbigniewem Wernikiem, działaczem NSZZ Solidarność internowanym przez komunistyczne władze PRL w latach 1981-82.

SERDECZNIE GRATULUJĘ LAUREATOM!
Dziękuję również bardzo Panu Zbigniewowi Wernikowi, że znalazł dla nas czas i opowiedział o tragicznych wydarzeniach, które zapoczątkowała uchwała Rady Państwa z 12 grudnia 1981 roku, w sprawie wprowadzenia stanu wojennego.

Bardzo dziękuję Pani Małgorzacie Brzozowskiej, opiekunowi chłopców, która swojej pracy oddaje całe serce. BRAWO!

Artur Pacuszka

Pomagamy Martynce

Od kilku miesięcy społeczność naszego miasta żyje sprawą Martynki – chorej kilkuletniej dziewczynki z Nidzicy, która czeka na bardzo kosztowną operację, dającą Jej szansę na walkę z chorobą. Uczniowie, rodzice i wszyscy pracownicy Jedynki włączyli się w zbiórkę pieniędzy na pomoc dla tej podopiecznej Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. Samorząd Uczniowski oraz Szkolne Koło Caritas pod kierunkiem pań: Doroty Taratyckiej i Katarzyny Matalińskiej zorganizowali dwa kiermasze ciast, z których dochód został przeznaczony na leczenie dziewczynki. Ponadto w szkole odbył się koncert charytatywny zespołu „Sursum Corda”, podczas którego także zbierano fundusze, które zasiliły konto fundacji z przeznaczeniem na Martynkę. Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tych przedsięwzięć oraz wsparli finansowo akcje, serdecznie dziękujemy.

Beata A. Dąbrowska

Andrzejki

Andrzejki to  mocno zakorzeniony w naszej tradycji wieczór wróżb odprawianych w wigilię świętego Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Pierwsze wzmianki o tym zwyczaju zostały odnotowane już w połowie XVI wieku. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny, dzisiaj przybrały formę organizowanych w grupach rówieśniczych wesołych zabaw i wróżb. W tym roku szkolnym andrzejkowe atrakcje zorganizował Samorząd Uczniowski. Podczas przerw w kilku punktach szkoły rozstawione były stoliki z różnymi wróżbami. Dzieci z ochotą brały w nich udział, chcąc „poznać” swoją przyszłość czy imię ukochanej osoby. Stoiska były odwiedzane tym chętniej, że przy każdym można było też wrzucić symboliczną złotówkę na wsparcie leczenia dwojga dzieci z Nidzicy: Martynki i Wojtusia.

Beata A. Dąbrowska

Jedynka z Certyfikatem Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego

30 listopada w Planetarium w Olsztynie odbyła się Konferencja podsumowująca III edycję Wojewódzkiego Konkursu Certyfikat Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w szkolnym ogrodzie dydaktycznym”. Podczas uroczystej Gali wręczono statuetki, podziękowania i certyfikaty. Cieszymy się bardzo, że wysiłek włożony w tworzenie naszego ogrodu dydaktycznego został dostrzeżony i doceniony przyznaniem Certyfikatu.

Beata A. Dąbrowska

Zajęcia w ramach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych

3 grudnia w ramach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w naszej szkole zostały zorganizowane zajęcia o charakterze warsztatowym w klasach 0-3 oraz 4-8, mające na celu uświadomienie uczniom jak ważne jest dostrzeganie drugiego człowieka i niesienie mu pomocy. Dzieci dowiedziały się między innymi o tym , że osoby niepełnosprawne nie są rzadkością, chcą tego czego wszyscy – być częścią społeczności. Tolerancja, empatia i szacunek to były hasła przewodnie podczas prowadzonych zajęć. W ramach integracji podjęto współpracę z OREW Nidzica. Ponadto zorganizowano konkurs plastyczny pod hasłem    ,,WSZYSCY JESTESMY INNI , WSZYSCY JESTESMY WYJĄTKOWI ‘’ . Gratulujemy zwycięzcom 1miejsce Bartosz Milewski z klasy 7c , 2 miejsce Marceli Klimkowski z klasy 5d , 3miejsce Aleksandra Zakrzewska z klasy  5d  bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród oraz nauczycielowi Małgorzacie Baranowskiej za pomoc przy organizacji konkursu plastycznego.  
Organizatorzy:  Elbruda Paulina, Gawrońska Alicja, Katarzyna Szkudlarek- Frankowska
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu wyjaśniającego czym jest przyjaźń, niepełnosprawność i tolerancja:
https://www.youtube.com/watch?v=QLv-dvLCgAg

Kartki z życzeniami urodzinowymi do Muzeum w Sulejówku


Uczniowie klas 4-8  Szkoły Podstawowej nr1 im. Mikołaja Kopernika  w Nidzicy w ramach projektu Szlak Współtwórców Niepodległości  przygotowali życzenia z okazji 151 urodzin Józefa Piłsudskiego.  Pamięć o Marszałku wśród uczniów naszej szkoły jest wciąż żywa. Uczniowie znają jego działalność i zasługi w walce o niepodległą Polskę. Niech te piękne, własnoręcznie wykonane kartki, przesłane do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku będą wyrazem podziękowania za wolną Ojczyznę.

Małgorzata Brzozowska

Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża

W dniach 22 – 26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Jest to święto wszystkich Polskich Honorowych Dawców Krwi, czas podziękowań, ale też czas na podnoszenie świadomości na ten temat i przypomnienie, że krew do prawdziwy dar życia, który wielu z nas może ofiarować innym. Szkolne obchody święta przygotowało koło PCK oraz Samorząd Uczniowski pod kierunkiem pani Doroty Taratyckiej. Można było podczas nich  sprawdzić się w quizie z nagrodami dotyczącym wiedzy nt. krwi i honorowego krwiodawstwa oraz obejrzeć tematyczną prezentację. Przygotowano też plakaty i ulotki informacyjne. Uczniowie odwiedzili także Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Nidzicy, gdzie dowiedzieli się jakie są procedury oddawania krwi i kto może zostać dawcą.

Beata A. Dąbrowska

Wycieczka do Gdańska


23 listopada  2018r. odbyła się wycieczka do Gdańska z projektu Ery Inżyniera, na którą pojechali najlepsi uczniowie biorący udział w tym projekcie. Na Politechnice Gdańskiej odbyło się spotkanie ze studentami wydział ETI, którzy opowiedzieli jak w życiu codziennym ważna jest informatyka i jakie ma szerokie zastosowanie. Uczniowie mogli przyjrzeć się jak działa drukarka 3D,  zwiedzić laboratorium robotów przemysłowych oraz zobaczyć makietę PKM ( Pomorska Kolej Metroplitalna). Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie stadionu Energii Gdańsk, uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi piłkarze. Na koniec odbyły się zawody w budowaniu robotów, które uczestniczyły w zawodach sumo. Drużyna z naszej szkoły w składzie – Marysia Wylengowska, Julia Zembrzuska, Oliwia Kowalewicz, Oskar Rykowski oraz Stanisław Żygadło po stoczeniu kilku zaciętych pojedynków zajęła II miejsce.

Bogumiła Adamska, Helena Maj

„Prezent pod choinkę”

Uczniowie Jedynki z niezwykłą energią i otwartością przystąpili do 18. edycji  akcji charytatywnej „Prezent pod choinkę” organizowanej przez Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP. „Prezent pod choinkę" to cykliczny, trwający od wielu lat projekt, którego celem jest niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują, pokazanie, że mając niewiele też można się dzielić, uczenie empatii i wrażliwości, dawanie sposobności do charytatywnej aktywności. Od początku jej trwania obdarowano już ponad 75 tys. ubogich dzieci w szkołach, domach dziecka, świetlicach, szpitalach i kościołach za naszą wschodnią granicą.
Młodzież naszej szkoły w pełni zasłużyła na miano pomocników Świętego Mikołaja. Poszczególne klasy przygotowały paczki dla najuboższych dzieci z Ukrainy, Białorusi i Rumunii. Uczniowie wspólnie pakowali do ozdobionych własnoręcznie pudełek zabawki, przybory szkolne, artykuły higieniczne i słodycze, wybierając płeć i wiek dziecka, do którego miał trafić ich prezent. Pięknie zapakowane paczki zostały uroczyście przekazane koordynatorowi akcji na terenie naszego powiatu Księdzu Rolandowi Zagóra i są już w drodze do czekających na nie dzieci. Naszym uczniom przygotowanie tych prezentów dało niesamowitą satysfakcję, poczucie uczestniczenia w czymś ważnym, potrzebnym i dużym, bo więcej jest szczęścia w dawaniu niż braniu. W przyszłym roku mamy nadzieję na równie duży odzew. Na terenie Jedynki akcję koordynowały panie: Dorota Taratycka i Ewa Pszczółkowska oraz Samorząd Uczniowski, przy zaangażowaniu wychowawców klas.

Ewa Pszczółkowska
Beata A. Dąbrowska

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

15 listopada obchodziliśmy w Jedynce Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. To święto ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień, by z czasem motywować ludzi do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem, do walki z tytoniem dołączył cały świat, zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (31 maja).
Chociaż w wielu krajach – również w Polsce – wprowadza się współcześnie zakazy palenia w miejscach publicznych, to niestety, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Bardziej niż zakazy odgórne, znacznie lepiej działa motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. Mamy nadzieję, że wszelkie działania edukacyjne, tematyczne quizy, ulotki, plakaty, happeningi, nie tylko poszerzą wiedzę na temat szkodliwości tego nałogu, ale też spowodują, że szeroka rzesza dzieci nigdy nie sięgnie po papierosy, a duża część młodzieży postanowi zerwać z nałogiem. Obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu w naszej szkole przygotowali członkowie PCK i Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. Doroty Taratyckiej.

Beata A. Dąbrowska

„Jedynka” w Polskiej Akademii Nauk

29 października  nasi uczniowie kolejny raz uczestniczyli w zajęciach odbywających się w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Co roku, od siedmiu lat, odwiedzamy tę placówkę a jej pracownicy prezentują nam zjawiska przyrodnicze w małej skali. Inicjując przemiany , które są, wydawać by się mogło, czymś naturalnym, tłumaczą: jak, dlaczego , kiedy mamy okazję doznawać „cudów” zachodzących w naturze. Tym razem tematem przewodnim było trzy stany skupienia materii i ich magia a całe zajęcia odbyły się, jak zwykle, w duchu ekscytacji, fenomenalnej zabawy i w duchu naukowych prawd.
Współpraca z Polską Akademią Nauk to doskonały sposób na zainteresowanie uczniów przedmiotami przyrodniczymi. Każda wizyta w Instytucie lub przyjazd naukowców do naszej szkoły, to seria niezapomnianych przeżyć, które są niezwykle ciekawe i pouczające. Dzięki tym spotkaniom uświadamiamy sobie, że na co dzień nie zastanawiamy się nad zjawiskami, które są dla nas oczywiste a jednak ich projekcja zrewolucjonizowały naukę.  Odkrywamy więc świat na nowo, bo czy nie na tym powinna polegać nauka? Czy nie prościej, lepiej, ciekawiej,  byłoby wyjaśniać tajemnice przyrody wprowadzając uczniów w świat chemiczno – fizycznej magii? Po każdym takim spotkaniu jesteśmy bogatsi o wiedzę użyteczną, praktyczną, ale nade wszystko pożyteczną. Taka nauka pozostanie w pamięci na pewno na dłużej niż wzory i zależności, które są często tylko dodatkiem do istoty nauki.

Agnieszka Prusik


"Młodzież z Jedynki w patriotycznym występie dla Nauczycieli Emerytów"

Montaż słowno – muzyczny pt. „W hołdzie Komendantowi”, który uczniowie naszej szkoły przygotowali na uroczystą akademię z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, miał swoją premierę 3 dni wcześniej. Młodzi aktorzy wystąpili przed licznym, niezwykle wdzięcznym i życzliwym gronem Nauczycieli emerytów z różnych szkół. Spotkanie miało miejsce w sali OREW w Nidzicy. Przedstawienie przygotowane przez uczniów IIIc, IIIa i 8 c pod kierunkiem Pani Małgorzaty Brzozowskiej, Anny Czarzastej i Pana Krzysztofa Partyki spotkało się z miłym przyjęciem i ogromnym uznaniem. Spotkaniu towarzyszyły łzy wzruszenia oraz bardzo ciepła, rodzinna atmosfera, która dla obydwu stron była piękną lekcją historii i kształtowania międzypokoleniowej więzi. Uczniowie podarowali Nauczycielom biało – czerwone przypinki, a sami zostali nagrodzeni słodyczami i ogromną dawką serdeczności.

Beata A. Dąbrowska

Jedynka – biało – czerwona w każdym oknie

Nasza szkoła godnie przygotowała się do wielkiego święta jakim jest 100 – lecie odzyskania niepodległości. Happeningi, zawody sportowe, akademie, konkursy okolicznościowe to tylko jedna część obchodów Święta Niepodległości. Druga, to odświętny wystrój szkoły, przepiękne i pomysłowe dekoracje oraz prace plastyczne dzieci, wszystkie hole, korytarze i okna w narodowych barwach, a także galowy ubiór wszystkich uczniów i pracowników szkoły w dniu 9 XI oraz biało – czerwone kokardki – przypinki, które rozdały uczennice klasy IIIc. Dekorację w szkole przygotowały Panie: Małgorzata Baranowska, Wioletta Romańska, wszystkie nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, przedszkolnej i świetlicy oraz opiekunowie poszczególnych pracowni. Gabloty okolicznościowe przygotowała Małgorzata Brzozowska.

Beata A. Dąbrowska

Rekord dla Niepodległej

W ramach świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 9 listopada o godzinie 11:11 na Orliku przy Szkole Podstawowej nr 1 zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. W ten sposób włączyliśmy się w ogólnopolską akcję „Rekord dla Niepodległej”, której inicjatorem był Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. By wspólnie zaśpiewać 4 zwrotki naszego hymnu narodowego, na boisku zebrali się wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, rodzice, nauczyciele emeryci. Tę podniosłą, wzruszającą i niezwykłą chwilę uczczono przez wprowadzenie sztandaru szkoły oraz wniesienie na płytę boiska 20 metrowej flagi. Wykonanie Mazurka poprzedziło krótkie wystąpienie Dyrektora szkoły oraz słowa odczytane przez uczennicę: „Wraz z uczniami z tysięcy szkół z całej Polski chcemy oddać hołd wszystkim tym, którzy walczyli o tożsamość narodową, o takie wartości jak wolność, niepodległość, suwerenność. Cieszymy się, że nam, młodym ludziom dane jest żyć w niepodległej ojczyźnie. Wyśpiewajmy tę radość, poczucie wdzięczności dla pokoleń, które walczyły o wolną Polskę i poczucie dumy  z bycia Polakami, słowami naszego hymnu narodowego”. Całość przygotowały Małgorzata Brzozowska i Beata A. Dąbrowska.

Beata A. Dąbrowska

„W hołdzie Komendantowi”

Piątek 9 listopada był głównym dniem szkolnych obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Pięknie udekorowana, biało – czerwona Jedynka, uczniowie i pracownicy szkoły odświętnie ubrani, z przypinkami w barwach narodowych, wszystko to podkreślało podniosłą, ale też radosną atmosferę wielkiego patriotycznego święta.
W uroczystej akademii pt. „W hołdzie Ojczyźnie” wzięli udział uczniowie, wszyscy pracownicy szkoły oraz gość specjalny, wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Pan Piotr Raźniewski, który oczytał skierowane do naszej społeczności życzenia od Warmińsko Mazurskiego Kuratora Oświaty z okazji Święta Niepodległości. Wzruszający montaż słowno – muzyczny doskonale uzupełniła prezentacja multimedialna, a patriotyczne piosenki wykonane przez dzieci i młodzież przy akompaniamencie Pana Krzysztofa Partyki wywołały łzy wzruszenia, poczucia dumy i wspólnoty. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy IIIc oraz IIIa i 8c, przy wokalnym wsparciu dzieci z klasy 4 d. Młodzież do występu przygotowały Panie Małgorzata Brzozowska i Anna Czarzasta. Przygotowanie muzyczne – Pan Krzysztof Partyka i Pani Małgorzata Baranowska (klasa 4 d), prezentacja multimedialna – Pani Małgorzata Brzozowska, dekoracje: Beata A. Dąbrowska, Małgorzata Brzozowska i Anna Czarzasta.

Beata A. Dąbrowska

Droga z Wołynia do Prus Wschodnich – lekcja historii w klasie 8a

W czwartek 8 listopada uczniowie klasy 8a byli uczestnikami lekcji historii poświęconej bolesnym i tragicznym wydarzeniom z lipca 1943 roku. Rzeź Wołyńska dla większości młodego pokolenia to nie tylko odległa, ale też nieznana karta w dziejach Polski. A przecież w Nidzicy i okolicy nadal żyje wielu repatriantów z Wołynia i Polesia, którzy w 1945 r. zostali zmuszeni do opuszczenia tamtych ziem i dla których przedwojenne Prusy Wschodnie stały się nową ojczyzną. Temat mordów na Wołyniu przedstawił młodzieży nauczyciel historii i syn repatrianta z Wołynia – Marek Dąbrowski, prezentację przybliżającą zagadnienie przygotowały Zosia Dąbrowska i Łucja Wiśniewska, a lekcję uzupełniły filmy dokumentalne z  materiałów IPN.

Beata A. Dąbrowska

Przedstawienie  „NIE POZNALI JESZCZE MIŁOŚCI  BOGA"

Dnia  21  października 2018r. dziewczynki  ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nidzicy w kościele św. Wojciecha w Nidzicy odpowiedziały o problemach rówieśników,  którzy mieszkają na różnych kontynentach, mają różny  kolor skóry
i  mówią  różnymi  językami. Dziękujemy za tak PIĘKNE wykonanie i poświęcony czas.                      

s. Halina G.

PROGRAM o ŚWIĘTYM JANIE  PAWLE II  „Pamiętał, że jest POLAKIEM"

Dnia 14  października 2018r. dzieci  ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nidzicy zaprezentowały program o ŚWIĘTYM JANIE  PAWLE II „Pamiętał, że jest POLAKIEM" w kościele św. Wojciecha w Nidzicy.  Gratulujemy tak PIĘKNEGO wykonania.                      

s. Halina G.

Biało – czerwone pomniki na Święto Niepodległości

Jednym z zadań z obszaru SZLAK WSPÓŁTWÓRCÓW NIEPODLEGŁOŚCI było ozdobienie wybranych miejsc pamięci biało – czerwonymi barwami narodowymi. W środę  7 listopada uczniowie klasy 5 b wraz z nauczycielem historii Małgorzatą Brzozowską i Beatą A. Dąbrowską  zapalili znicze i ozdobili szarfą Pomnik Lotników przy dworcu oraz Pomnik Pamięci Kresowej na Cmentarzu Komunalnym w Nidzicy. Dzieci podczas tej żywej lekcji historii dowiedziały się komu poświęcone są odwiedzane miejsca, zapaliły znicze i przyozdobiły je biało – czerwoną szarfą z napisem „1918 – 2018 PAMIĘTAMY – Szkoła Podstawowa nr 1”.

Beata A. Dąbrowska

Projekt „BohaterON w Twojej Szkole”

Po raz drugi nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie „BohaterON w Twojej Szkole”. Kampania ma na celu upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez zaangażowanie uczniów w akcję Wyślij Kartkę do Powstańca.
Uczniowie po zapoznaniu się z wydarzeniami roku 1944 na lekcjach wychowawczych, języka polskiego oraz historii, pisali podziękowania za trud, poświęcenie i walkę oraz życzenia dla Powstańców Warszawskich. Skierowali je w większości do Powstańców, których biogramy poznali korzystając z zasobów strony projektu-www.BohaterON.pl. Projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli - wysyłamy 250 kartek. Pisali je uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej i klas III gimnazjum. W formie rysunków podziękowania i życzenia przesłały  dzieci z oddziałów „O”.  Dzięki kampanii uczniowie poznali wydarzenia czasów powstania warszawskiego, poznali bohaterów - powstańców, którzy  poświęcili swoją młodość dla ojczyzny. Udział w akcji to prawdziwa lekcja historii  w czasie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Małgorzata Brzozowska

Gimnazjaliści pomagają przedszkolakom odkryć świat nauki

Tydzień Naukowca to cykliczna impreza, która odbywa się w Przedszkolu nr 4 „Kraina Odkrywców”. Jak co roku nasi najstarsi uczniowie wspierają tę inicjatywę i wcielają się w rolę nauczycieli swoich młodszych kolegów. Poprzez zabawę i prezentację prostych eksperymentów pomagają maluchom zrozumieć niektóre zjawiska fizyczne zachodzące w przyrodzie, przybliżają świat nauki, wzbudzają w nich ciekawość i chęć poznawania nowych rzeczy, zachęcają do bacznego obserwowania otaczającej ich rzeczywistości, uczą przez doświadczenie.
W tym roku nasi młodzi naukowcy przygotowali i zaprezentowali przedszkolakom doświadczenia odpowiadające na pytania: Jak zrobić helikopter z korka, igły i widelców? Jak zmusić papierowego węża do przemieszczania się? Czy piłeczka pingpongowa i gaza mogą powstrzymać wodę przed wylaniem się z butelki? Czy jajka mogą podskakiwać? Czy jajko można postawić pionowo? Czy jajo pęknie pod naciskiem cegieł? Jak rozpoznać jajko gotowane od surowego? Jak zachowuje się jajko w wodzie słodkiej i słonej? Jak zrobić termometr? Gimnazjaliści przedstawili też zabawy z magnesami oraz doświadczenia z zakresu wyporności wody i cieczy nienewtonowskiej.
Wizyta miała miejsce 23 października, a przygotowali ją uczniowie działający w Ekozespołach przy Szkole Podstawowej nr 1 oraz członkowie Samorządu Uczniowskiego Jedynki wraz z opiekunami: emerytowaną nauczycielką Panią Elżbietą Orłowską-Ciszek i  Panią Dorotą Taratycką.

Beata A. Dąbrowska

Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem

16 października obchodzony jest ustanowiony w 1979 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) - Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem. Święto ma przeciwdziałać marnowaniu żywności na skalę globalną i przypominać opinii publicznej o problemach żywnościowych, z jakimi nie radzą sobie kraje biedniejsze. Według Światowej Organizacji Zdrowia głód jest jednym z największych problemów współczesnego świata, a właściwe odżywianie ma ogromny wpływ na rozwój zarówno fizyczny, jak i emocjonalny młodych ludzi.
Jak co roku w obchody tego święta włączyli się aktywnie członkowie szkolnego koła PCK oraz Samorząd Uczniowski naszej szkoły. We wtorek 16 X chcąc pogłębić  świadomość społeczności uczniowskiej na ten temat i wzmocnić poczucie solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem,  organizatorzy samodzielnie przygotowali zdrowy i smaczny poczęstunek. Były warzywa i owoce, kanapki oraz mało kaloryczne ciasta z owocami. Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem, pyszne i kolorowe kanapki szybko znikały i smakowały wszystkim uczniom Jedynki, a zamiast chipsów dzieci tego dnia chętnie jadły świeże warzywa i owoce. Koordynatorem działań była p. Dorota Taratycka.

Beata A. Dąbrowska

„Z pamięci o bliskich, utkana jest nasza tożsamość...”

Zbliżający się listopad, Zaduszki i Wszystkich Świętych sprawiają, że częściej niż zawsze odwiedzamy okoliczne cmentarze i myślimy o tych, którzy odeszli.  Zazwyczaj pamiętamy o swoich bliskich, przyjaciołach, rodzinie. Ale są takie miejsca, ściśle związane z naszą historią, gdzie pochowani są ludzie, o których trzeba i warto pamiętać, bo to oni, często bezimienni, walczyli o naszą niepodległość, tworzyli historię Polski i byli ludźmi, którym po prostu, zwłaszcza od młodego pokolenia, należy się pamięć, szacunek i wdzięczność.
Jednym z takich miejsc na nidzickim cmentarzu jest Symboliczna Mogiła Kresowej Pamięci, poświęcona tym, którzy zostali pomordowani na Wołyniu i Polesiu w 1943 r. To miejsce pamięci powstało w 2007 r., dzięki działaniom Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia. Ponieważ wielu nidzickich Wołyniaków niestety już nie żyje, a ci którzy zostali, to często ludzie w podeszłym wieku, schorowani, postanowiliśmy otoczyć opieką i zadbać o to szczególne miejsce. 16 października grupa uczennic z klasy III c pod opieką Beaty Anny Dąbrowskiej i Małgorzaty Brzozowskiej uprzątnęła mogiłę, umyła pomnik i krzyż, przycięła krzewy zasłaniające tabliczki miejscowości, z których pochodzą repatrianci z Wołynia, by przy każdej z nich zapalić symboliczny znicz. Młodzież pracowała z ogromnym zaangażowaniem, a na koniec poleciła pomordowanych w krótkiej modlitwie. Obiecała też pamiętać o miejscu i ludziach, którym ta mogiła została poświęcona nie tylko z okazji Wszystkich Świętych.

Beata A. Dąbrowska


Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w klasie 5d


W dniu 11 pażdziernika 2018 roku uczniowie klasy 5d uczestniczyli w cwiczeniach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia zostały przeprowadzone na prośbę rodziców uczniów i wychowawcy klasy. Prowadzącym zajęcia był nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa Dariusz Urbanowski.

Gimnazjaliści „Jedynki” z wizytą w Urzędzie Miasta


5 października uczniowie kl. 3c gimnazjum udali się z wizytą do   Urzędu  Miasta w Nidzicy. Przewodnikiem po Ratuszu był  Pan Andrzej Kamiński.  Na powitanie uczniowie otrzymali informatory promujące gminę Nidzica, następnie zapoznali się z wydziałami urzędu oraz ich zadaniami. Atrakcją było wejście na wieżę ratuszową i obejrzenie panoramy miasta. W trakcie zwiedzania młodzież miała zaszczyt spotkać się z burmistrzem Nidzicy - Jackiem Kosmalą, który zaprosił uczniów do sali konferencyjnej i opowiedział o swoich codziennych obowiązkach i kompetencjach. Burmistrz przedstawił plany rozwoju gminy oraz problemy z jakimi borykają się władze lokalne. Zachęcał uczniów do nauki,  studiowania i powrotu w rodzinne strony do swojej „małej ojczyzny”.

Małgorzata Brzozowska

Otwarcie Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego

Od wielu lat staramy się, by teren wokół naszej szkoły był jak najbardziej przyjazny uczniom i środowisku. 9 lat temu powstał pomysł stworzenia ogródka szkolnego, które przez kolejne lata rozrastał się, wzbogacał o nowe rośliny, pomysły i piękniał coraz bardziej. Ten uroczy, zielony, pełen kwiatów i owadów zakątek, stał się ulubionym miejscem wypoczynku, ale też b. ważnym punktem na mapie naszej szkoły. Można tu przeprowadzać lekcje przyrody, biologii czy geografii. Takie zajęcia przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju dzieci i młodzieży, umacniają i kształtują więź z przyrodą, wyrabiają poszanowanie dla swojej i cudzej pracy oraz budują odpowiedzialność za wygląd otoczenia.
W styczniu bieżącego roku postanowiliśmy ubiegać się o Certyfikat Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego pod hasłem „100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości – Niepodległa dla wszystkich” i zgłosiliśmy naszą szkołę do udziału w konkursie. Dzieląc ogród na tematyczne zakątki, stworzyliśmy ciekawą i spójną ścieżkę dydaktyczną, dzięki której nasi uczniowie chcą wiedzieć i zrozumieć więcej niż znajdą w podręcznikach. W naszym ogrodzie jest Zakątek Patriotyczny, w którym królują róże i begonie w barwach narodowych, Zakątek Meteo z budką do pomiarów składników pogody, Zakątek Geologiczny z pięknym Lapidarium, Zakątek Drzew i Krzewów, w którym o każdej porze roku można podziwiać piękne rośliny, powstała Ścieżka Sensoryczna i domki dla owadów.
8 października w obecności Dyrekcji Szkoły, przedstawicieli Nadleśnictwa Nidzica, licznie zgromadzonych uczniów, rodziców i nauczycieli dokonaliśmy symbolicznego otwarcia Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego. Wszyscy dostali foldery, z opisem poszczególnych zakątków i etapami ich powstawania, a zwiedzaniu ogródka sprzyjała słoneczna, piękna, jesienna pogoda.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w listopadzie. Oczywiście miło byłoby, gdyby nasza praca została dostrzeżona i nagrodzona, ale dla nas najważniejszy jest czas, który spędziliśmy na  tworzeniu tego magicznego ogrodu oraz efekt wspólnej pracy uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników obsługi szkoły. Nasz projekt trwa, planujemy wzbogacić teren o nowe gatunki roślin, wybudować oczko wodne, a przede wszystkim stworzyć możliwość zaspokajania naturalnej ciekawości dzieci, które stają się kreatorami rzeczywistości i Polakami, dumnymi ze swojej małej Ojczyzny.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które wspierały nas od początku w tworzeniu ogrodu. Są to: Pani Agnieszka Maciąg z Nadleśnictwa Nidzica, Pan Sławomir Orzechowski z Centrum Ogrodniczego, Państwo Monika i Paweł Labińscy, Państwo Sylwia i Marek Krupa, Panowie Andrzej Jakubiak, Łukasz Wójcik, Kamil Kunicki oraz Panie Elżbieta Orłowska – Ciszek, Urszula Chodkowska i Jolanta Myklusz.
Koordynatorem projektu jest Pani Dorota Taratycka, we współpracy z Samorządem Uczniowskim oraz nauczycielami: Jolantą Myklusz, Alą Wolak, Dominiką Bonisławską, Anną Czarzastą, Małgorzatą Trybel, Małgorzatą Brzozowską i Januszem Chodkowskim.

Beata A. Dąbrowska i Dorota Taratycka

Naukowy spacer uczniów „Jedynki”

Dzień 28 września uczniowie klas 6 c, 8 c, oraz 3 b gimnazjum pod opieką wychowawczyń: Wiesławy Wojtkiewicz, Doroty Taratyckiej i Agnieszki Prusik spędzili w Olsztynie.
Nasz „naukowy spacer” po tym pięknym mieście zaczęliśmy od Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego

i 16 Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.
Podzieleni na klasowe grupy wzięliśmy udział w warsztatach:
6c - Niezwykły świat grzybów, gdzie uczniowie zapoznali się z zasadami mikroskopii świetlnej. Podczas  warsztatów obserwowali  struktury  morfologiczne grzybów pod mikroskopem i ich identyfikację z roślin rosnących w polu i drzew w lesie. Pod okiem doktorantów Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego uczniowie samodzielnie przygotowali preparaty, które następnie oglądali pod mikroskopem.
8 c - Z toksykologią na co dzień
Pod mikroskopem i na ekranie obserwowali małe organizmy wodne (dafnie i rzęsę). Zobaczyli bijące serce dafni i „wesołą” rzęsę. Każdy uczestnik wykonał kilka doświadczeń i odpowiedział na pytanie: „czy środki, które mamy w naszych domach potrzebne są do życia dafniom i rzęsie?”
3 b -  Rozpoznajemy narządy naszego ciała
Zajęcia miały charakter warsztatów praktycznych poprzedzonych krótką prezentacją multimedialną. Na wstępie uczniowie dowiedzili się o poziomach organizacji strukturalnej organizmu oraz  wybranych układach i narządach człowieka. Następnie uczestnicy na podstawie cech charakterystycznych narządów i tkanek podjęli próby identyfikacji narządów na podstawie fragmentu ich budowy histologicznej. Dodatkowym walorem zajęć była możliwość wykorzystania nowoczesnych modeli anatomicznych.
Spacer po Galerii Warmińskiej przeznaczyliśmy na Noc Naukowców - Fusion Night.
Mikroskop w smartfonie, badanie promieniowania kosmicznego, eksperymenty z kuchni molekularnej, wirusy giganty i pokaz… mody spożywczej. Te i wiele innych atrakcji przygotowali dla nas naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN.  
Pasaże Galerii Warmińskiej zamieniły się w widowiskowe laboratoria, w których mogliśmy badać, odkrywać, eksperymentować i uczyć się przez zabawę! Czekały tam na nas m.in. warsztaty wykrywania antyoksydantów, kurs badania odcisków palców, pokazy Centrum Nauki Kopernik z Warszawy oraz quizy naukowe z nagrodami.
Biorąc udział w atrakcjach przygotowanych przez naukowców, mogliśmy zrozumieć jak fermentuje piwo czy jogurt, sprawdzić czym są liofilizaty i wykorzystać je do stworzenia własnych kosmetyków, a także zobaczyć  jak wygląda praca w laboratorium kryminalistycznym. Odwiedziliśmy mobilny las w szkatułce i poznaliśmy przyszłość żywienia w dobie robotów i drukarek 3D, a eksperymenty chemiczno-fizyczne przeprowadziliśmy z samą Marią Skłodowską-Curie!

Wiesława Wojtkiewicz

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ).

To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg.
W ramach  obchodów,  do 800 milionów Europejczyków z 47 państw, które w Radzie Europy reprezentowane są przez swoich  przedstawicieli,  kierowany jest apel o podejmowanie nauki większej liczby języków  i to niezależnie od wieku uczących się oraz formy kształcenia ( szkolna czy pozaszkolna). Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz  że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik  bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.
W naszej szkole nauczyciele języka angielskiego i języka niemieckiego, przygotowali z tej okazji gry, zabawy, i testy językowe, mające promować naukę języków obcych. Dla wszystkich uczestników przygotowano słodkości, natomiast po obliczeniu wyników testów sprawdzających umiejętności, ogłosimy listę najlepszych. Chcących sprawdzić swoją wiedzę było mnóstwo…nawet wśród nauczycieli.

Agnieszka Wierzbicka

Wycieczka klasy III c do Olsztyna

26 września uczniowie klasy III c wraz z wychowawcą p. Anną Czarzastą wybrali się do Olsztyna. Gimnazjaliści obejrzeli poruszający film pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, Produkcja opowiada o bohaterskich lotnikach z tytułowego dywizjonu 303-u i ich udziale w bitwie o Anglię. Fabuła filmu powstała na bazie książki pt. „Dywizjon 303” autorstwa Arkadego Fiedlera, który był nie tylko cenionym reportażystą i podróżnikiem, ale również porucznikiem Wojska Polskiego oraz naocznym świadkiem wydarzeń opisywanych w książce. Film został przez młodzież odebrany pozytywnie, a niełatwa tematyka i losy dywizjonu polskich lotników zostały dodatkowe omówione na  lekcjach j. polskiego. Kolejny punkt programu wycieczki to już czysta i beztroska zabawa w paintball w Parku Rozrywki Aktywnej BARTBO.

Beata A. Dąbrowska

Deutsch mit Musik und Spaß
Ein Tag für Jugendliche
Niemiecki przez zabawę i muzykę, czyli Dzień dla Młodzieży


19 września grupa 10 uczniów z klasy 8a wraz z nauczycielką języka niemieckiego – Jolantą Wiejak gościła w Goethe-Institut w Warszawie, na organizowanym po raz pierwszy wydarzeniu „Niemiecki przez zabawę  i muzykę, czyli Dzień dla Młodzieży”. Nasi uczniowie, jako jedyna grupa z województwa warmińsko – mazurskiego, uczestniczyli w warsztatach z języka niemieckiego w ramach projektu „Erlebnisreise Deutsch”. Nauka języka poprzez kreatywną zabawę, to najlepszy sposób na przyswajanie wiedzy, a warsztaty w Instytucie Goethego okazały się strzałem w dziesiątkę. Zaliczanie kolejnych zadań w postaci stacji tematycznych, zdobywanie pieczątek za każde wyzwanie oraz ich różnorodność i atrakcyjność spełniły oczekiwania młodzieży, która kończyła warsztaty z wypiekami na twarzy. Dopełnieniem zabawy z językiem i niewątpliwą atrakcją było wysłuchanie koncertu beatboxowego niemieckiego duetu 4xSample, nagrodzonego tytułem wicemistrza profesjonalnego beatboxu. Jeśli dodać do tego późniejszy spacer po urokliwej stolicy, w pięknej letniej pogodzie, to można powiedzieć, że wyjazd do Warszawy był niezwykle udany i z pewnością na długo zapisze się w pamięci jego uczestników.

Beata A. Dąbrowska i  Jolanta Wiejak

Szkoła Podstawowa nr 1 w Nidzicy i Dziedzictwo…

  Kim jesteśmy? Skąd pochodzimy? Dokąd zmierzamy? Pytania natury raczej filozoficznej, lecz czasem tak bliskie naszemu sercu…
Żyjemy tu i teraz, aczkolwiek nierzadko widząc choćby mały przejaw naszej przeszłości zatrzymujemy się i zaczynamy zastanawiać nad historią naszego miasta: jak wyglądało niegdyś, kim byli jego wcześniejsi mieszkańcy i jacy to byli ludzie…Dlaczego? Bo żyjąc tu i teraz tak jak nasi dawni nidziczanie tworzymy historię Nidzicy, więc budzi się nasza ciekawość, kto ją tworzył wcześniej i jakie jest nasze dziedzictwo?
  Aby uczcić coroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się aktywnie do akcji podążając śladami naszej przeszłości. Rozpoczęliśmy od analizy lat powojennych tj. 1945 – 1946. O czasach tych w swojej prelekcji opowiadała p. Małgorzata Grochowska, która przygotowała fascynujący materiał zatytułowany „Rok 1945 w Nidzicy – sytuacja po wkroczeniu  Armii Czerwonej do miasta”. Historia krwawa, przerażająca, niejednokrotnie bolesna dla mieszkańców miasta i okolic. Przytoczone przykłady wspomnień świadków tragicznych wydarzeń, ich przeżycia, doznania stały się kanwą do zainicjowania przemyśleń nad naszym dziedzictwem. Bogata w szczegóły opowieść p. Grochowskiej wzbudziła tendencję do utożsamiania się z ówczesnymi mieszkańcami miasta. Myślę, że ta prelekcja na długo pozostanie w naszych myślach i sercu.
  Jak widzą Nidzicę nasze pociechy – przyszłe pokolenie nidziczan, można było obejrzeć w minigalerii prac dzieci edukacji wczesnoszkolnej i oddziałów zerowych. Najmłodsi wspólnie ze swoimi rodzicami bądź wychowawczyniami przygotowali fantastyczne dzieła ujęte tematem : „Nidzica w oczach dziecka”.
  To dopiero początek utożsamiania się nidzickiej „Jedynki” z dziedzictwem miasta. Rozpoczęliśmy wspaniały projekt, który będzie kontynuowany przez następne lata. Może z czasem uda się nam odpowiedzieć na pytania zawarte na początku mojego tekstu? Mam taką nadzieję.

Agnieszka Prusik

Rodzinny festyn rekreacyjno – sportowy
w ramach VIII Tygodnia Wychowania Chrześcijańskiego

Tematyka tegorocznego Tygodnia Wychowania, któremu towarzyszy motto „W poszukiwaniu drogi”, nawiązuje do mającego się odbyć w Rzymie w październiku tego roku XV Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów i związana jest z problematyką rozeznawania powołania i towarzyszenia dzieciom i młodzieży w rozpoznawaniu drogi życia. Nasza szkoła będąc wierna idei, że przez wspólne i spójne działania domu i szkoły kształtujemy prawidłowe postawy młodych ludzi i pomagamy im w wyborze drogi życiowej, zorganizowała kolejny VIII Rodzinny Festyn Rekreacyjno Sportowy.
14 września na Orliku przy Szkole Podstawowej nr 1 zgromadziły się całe rodziny. Wśród gości obecni byli m. in. Burmistrz Nidzicy Pan  Jacek Kosmala i Radny Rady Miejskiej Pan Marek Kierzkowski. Na dzieci i rodziców czekało mnóstwo wrażeń i świetnej zabawy. Uczestnicy imprezy mogli wybierać wśród licznych konkurencji sprawnościowych i wziąć udział w quizie religijnym zorganizowanym przez katechetów, gdzie za wykazanie się wiedzą czekał na wszystkich słodki upominek.  Było też malowanie twarzy, puszczanie kolorowych, ogromnych baniek mydlanych oraz możliwość zrobienie sobie zdjęcia w chatce Smerfów. W kąciku plastycznym dzieci wykonały kilkumetrową flagę Polski, która zostanie wykorzystana do dekoracji szkoły w Roku dla Niepodległej. Ogromną popularnością cieszył się grill, gdzie jak zawsze p. Rafał Trybel wytrwale piekł pyszne kiełbaski. Nad całością czuwali organizatorzy: dyrekcja szkoły, Rada Rodziców, nauczyciele wychowania fizycznego, katecheci oraz panie: Iwona Olszewska, Sylwia Gawlik, Dominika Bonisławska, Agnieszka Zawadzka, Eliza Pawlak, Klaudia Rzepczyńska
, Paulina Elbruda i Dorota Józefowicz. Różnorodne atrakcje, rodzinna atmosfera i sprzyjająca pogoda sprawiły, że zabawa trwała do późnych, popołudniowych  godzin.

Beata A. Dąbrowska

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Pierwszy dzwonek, który w tym roku szkolnym zabrzmiał 3 września,  był sygnałem do uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego. Dyrektor szkoły Pan Artur Pacuszka powitał w murach Jedynki kolejne pokolenie młodych ludzi, którzy zdecydowali się podjąć naukę w najstarszej szkole w Nidzicy oraz ich rodziców, a także uczniów i nauczycieli, którzy rozstali się ze szkołą na wakacje. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Burmistrz Nidzicy Pan Jacek Kosmala, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Paweł Przybyłek oraz radny Rady Miejskiej Pan Jacek Zieliński.
W sumie w roku szkolnym 2018/2019 naukę w Jedynce rozpoczęło 713 uczniów. Z tego 86 to najmłodsze pokolenie – dzieci z czterech oddziałów przedszkolnych oraz 79 uczniów pierwszych klas. 68 nauczycieli, którzy stanowią w tym roku kadrę pedagogiczną Jedynki z pewnością dołoży wszelkich starań, by w naszej szkole młodzi ludzie spełniali swoje marzenia, oczekiwania, pogłębiali wiedzę i kształcili różnorodne umiejętności, a pobyt w szkole przynosił im satysfakcję, radość, rozwijał i dawał poczucie spełnienia.

Beata A. Dąbrowska

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego