. - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

.

Z życia szkoły

Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w klasie 5d


W dniu 11 pażdziernika 2018 roku uczniowie klasy 5d uczestniczyli w cwiczeniach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia zostały przeprowadzone na prośbę rodziców uczniów i wychowawcy klasy. Prowadzącym zajęcia był nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa Dariusz Urbanowski.

Gimnazjaliści „Jedynki” z wizytą w Urzędzie Miasta


5 października uczniowie kl. 3c gimnazjum udali się z wizytą do   Urzędu  Miasta w Nidzicy. Przewodnikiem po Ratuszu był  Pan Andrzej Kamiński.  Na powitanie uczniowie otrzymali informatory promujące gminę Nidzica, następnie zapoznali się z wydziałami urzędu oraz ich zadaniami. Atrakcją było wejście na wieżę ratuszową i obejrzenie panoramy miasta. W trakcie zwiedzania młodzież miała zaszczyt spotkać się z burmistrzem Nidzicy - Jackiem Kosmalą, który zaprosił uczniów do sali konferencyjnej i opowiedział o swoich codziennych obowiązkach i kompetencjach. Burmistrz przedstawił plany rozwoju gminy oraz problemy z jakimi borykają się władze lokalne. Zachęcał uczniów do nauki,  studiowania i powrotu w rodzinne strony do swojej „małej ojczyzny”.

Małgorzata Brzozowska

Otwarcie Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego

Od wielu lat staramy się, by teren wokół naszej szkoły był jak najbardziej przyjazny uczniom i środowisku. 9 lat temu powstał pomysł stworzenia ogródka szkolnego, które przez kolejne lata rozrastał się, wzbogacał o nowe rośliny, pomysły i piękniał coraz bardziej. Ten uroczy, zielony, pełen kwiatów i owadów zakątek, stał się ulubionym miejscem wypoczynku, ale też b. ważnym punktem na mapie naszej szkoły. Można tu przeprowadzać lekcje przyrody, biologii czy geografii. Takie zajęcia przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju dzieci i młodzieży, umacniają i kształtują więź z przyrodą, wyrabiają poszanowanie dla swojej i cudzej pracy oraz budują odpowiedzialność za wygląd otoczenia.
W styczniu bieżącego roku postanowiliśmy ubiegać się o Certyfikat Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego pod hasłem „100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości – Niepodległa dla wszystkich” i zgłosiliśmy naszą szkołę do udziału w konkursie. Dzieląc ogród na tematyczne zakątki, stworzyliśmy ciekawą i spójną ścieżkę dydaktyczną, dzięki której nasi uczniowie chcą wiedzieć i zrozumieć więcej niż znajdą w podręcznikach. W naszym ogrodzie jest Zakątek Patriotyczny, w którym królują róże i begonie w barwach narodowych, Zakątek Meteo z budką do pomiarów składników pogody, Zakątek Geologiczny z pięknym Lapidarium, Zakątek Drzew i Krzewów, w którym o każdej porze roku można podziwiać piękne rośliny, powstała Ścieżka Sensoryczna i domki dla owadów.
8 października w obecności Dyrekcji Szkoły, przedstawicieli Nadleśnictwa Nidzica, licznie zgromadzonych uczniów, rodziców i nauczycieli dokonaliśmy symbolicznego otwarcia Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego. Wszyscy dostali foldery, z opisem poszczególnych zakątków i etapami ich powstawania, a zwiedzaniu ogródka sprzyjała słoneczna, piękna, jesienna pogoda.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w listopadzie. Oczywiście miło byłoby, gdyby nasza praca została dostrzeżona i nagrodzona, ale dla nas najważniejszy jest czas, który spędziliśmy na  tworzeniu tego magicznego ogrodu oraz efekt wspólnej pracy uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników obsługi szkoły. Nasz projekt trwa, planujemy wzbogacić teren o nowe gatunki roślin, wybudować oczko wodne, a przede wszystkim stworzyć możliwość zaspokajania naturalnej ciekawości dzieci, które stają się kreatorami rzeczywistości i Polakami, dumnymi ze swojej małej Ojczyzny.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które wspierały nas od początku w tworzeniu ogrodu. Są to: Pani Agnieszka Maciąg z Nadleśnictwa Nidzica, Pan Sławomir Orzechowski z Centrum Ogrodniczego, Państwo Monika i Paweł Labińscy, Państwo Sylwia i Marek Krupa, Panowie Andrzej Jakubiak, Łukasz Wójcik, Kamil Kunicki oraz Panie Elżbieta Orłowska – Ciszek, Urszula Chodkowska i Jolanta Myklusz.
Koordynatorem projektu jest Pani Dorota Taratycka, we współpracy z Samorządem Uczniowskim oraz nauczycielami: Jolantą Myklusz, Alą Wolak, Dominiką Bonisławską, Anną Czarzastą, Małgorzatą Trybel, Małgorzatą Brzozowską i Januszem Chodkowskim.

Beata A. Dąbrowska i Dorota Taratycka

Naukowy spacer uczniów „Jedynki”

Dzień 28 września uczniowie klas 6 c, 8 c, oraz 3 b gimnazjum pod opieką wychowawczyń: Wiesławy Wojtkiewicz, Doroty Taratyckiej i Agnieszki Prusik spędzili w Olsztynie.
Nasz „naukowy spacer” po tym pięknym mieście zaczęliśmy od Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego

i 16 Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki.
Podzieleni na klasowe grupy wzięliśmy udział w warsztatach:
6c - Niezwykły świat grzybów, gdzie uczniowie zapoznali się z zasadami mikroskopii świetlnej. Podczas  warsztatów obserwowali  struktury  morfologiczne grzybów pod mikroskopem i ich identyfikację z roślin rosnących w polu i drzew w lesie. Pod okiem doktorantów Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego uczniowie samodzielnie przygotowali preparaty, które następnie oglądali pod mikroskopem.
8 c - Z toksykologią na co dzień
Pod mikroskopem i na ekranie obserwowali małe organizmy wodne (dafnie i rzęsę). Zobaczyli bijące serce dafni i „wesołą” rzęsę. Każdy uczestnik wykonał kilka doświadczeń i odpowiedział na pytanie: „czy środki, które mamy w naszych domach potrzebne są do życia dafniom i rzęsie?”
3 b -  Rozpoznajemy narządy naszego ciała
Zajęcia miały charakter warsztatów praktycznych poprzedzonych krótką prezentacją multimedialną. Na wstępie uczniowie dowiedzili się o poziomach organizacji strukturalnej organizmu oraz  wybranych układach i narządach człowieka. Następnie uczestnicy na podstawie cech charakterystycznych narządów i tkanek podjęli próby identyfikacji narządów na podstawie fragmentu ich budowy histologicznej. Dodatkowym walorem zajęć była możliwość wykorzystania nowoczesnych modeli anatomicznych.
Spacer po Galerii Warmińskiej przeznaczyliśmy na Noc Naukowców - Fusion Night.
Mikroskop w smartfonie, badanie promieniowania kosmicznego, eksperymenty z kuchni molekularnej, wirusy giganty i pokaz… mody spożywczej. Te i wiele innych atrakcji przygotowali dla nas naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN.  
Pasaże Galerii Warmińskiej zamieniły się w widowiskowe laboratoria, w których mogliśmy badać, odkrywać, eksperymentować i uczyć się przez zabawę! Czekały tam na nas m.in. warsztaty wykrywania antyoksydantów, kurs badania odcisków palców, pokazy Centrum Nauki Kopernik z Warszawy oraz quizy naukowe z nagrodami.
Biorąc udział w atrakcjach przygotowanych przez naukowców, mogliśmy zrozumieć jak fermentuje piwo czy jogurt, sprawdzić czym są liofilizaty i wykorzystać je do stworzenia własnych kosmetyków, a także zobaczyć  jak wygląda praca w laboratorium kryminalistycznym. Odwiedziliśmy mobilny las w szkatułce i poznaliśmy przyszłość żywienia w dobie robotów i drukarek 3D, a eksperymenty chemiczno-fizyczne przeprowadziliśmy z samą Marią Skłodowską-Curie!

Wiesława Wojtkiewicz

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków (EDJ).

To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg.
W ramach  obchodów,  do 800 milionów Europejczyków z 47 państw, które w Radzie Europy reprezentowane są przez swoich  przedstawicieli,  kierowany jest apel o podejmowanie nauki większej liczby języków  i to niezależnie od wieku uczących się oraz formy kształcenia ( szkolna czy pozaszkolna). Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz  że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik  bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.
W naszej szkole nauczyciele języka angielskiego i języka niemieckiego, przygotowali z tej okazji gry, zabawy, i testy językowe, mające promować naukę języków obcych. Dla wszystkich uczestników przygotowano słodkości, natomiast po obliczeniu wyników testów sprawdzających umiejętności, ogłosimy listę najlepszych. Chcących sprawdzić swoją wiedzę było mnóstwo…nawet wśród nauczycieli.

Agnieszka Wierzbicka

Wycieczka klasy III c do Olsztyna

26 września uczniowie klasy III c wraz z wychowawcą p. Anną Czarzastą wybrali się do Olsztyna. Gimnazjaliści obejrzeli poruszający film pt. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, Produkcja opowiada o bohaterskich lotnikach z tytułowego dywizjonu 303-u i ich udziale w bitwie o Anglię. Fabuła filmu powstała na bazie książki pt. „Dywizjon 303” autorstwa Arkadego Fiedlera, który był nie tylko cenionym reportażystą i podróżnikiem, ale również porucznikiem Wojska Polskiego oraz naocznym świadkiem wydarzeń opisywanych w książce. Film został przez młodzież odebrany pozytywnie, a niełatwa tematyka i losy dywizjonu polskich lotników zostały dodatkowe omówione na  lekcjach j. polskiego. Kolejny punkt programu wycieczki to już czysta i beztroska zabawa w paintball w Parku Rozrywki Aktywnej BARTBO.

Beata A. Dąbrowska

Deutsch mit Musik und Spaß
Ein Tag für Jugendliche
Niemiecki przez zabawę i muzykę, czyli Dzień dla Młodzieży


19 września grupa 10 uczniów z klasy 8a wraz z nauczycielką języka niemieckiego – Jolantą Wiejak gościła w Goethe-Institut w Warszawie, na organizowanym po raz pierwszy wydarzeniu „Niemiecki przez zabawę  i muzykę, czyli Dzień dla Młodzieży”. Nasi uczniowie, jako jedyna grupa z województwa warmińsko – mazurskiego, uczestniczyli w warsztatach z języka niemieckiego w ramach projektu „Erlebnisreise Deutsch”. Nauka języka poprzez kreatywną zabawę, to najlepszy sposób na przyswajanie wiedzy, a warsztaty w Instytucie Goethego okazały się strzałem w dziesiątkę. Zaliczanie kolejnych zadań w postaci stacji tematycznych, zdobywanie pieczątek za każde wyzwanie oraz ich różnorodność i atrakcyjność spełniły oczekiwania młodzieży, która kończyła warsztaty z wypiekami na twarzy. Dopełnieniem zabawy z językiem i niewątpliwą atrakcją było wysłuchanie koncertu beatboxowego niemieckiego duetu 4xSample, nagrodzonego tytułem wicemistrza profesjonalnego beatboxu. Jeśli dodać do tego późniejszy spacer po urokliwej stolicy, w pięknej letniej pogodzie, to można powiedzieć, że wyjazd do Warszawy był niezwykle udany i z pewnością na długo zapisze się w pamięci jego uczestników.

Beata A. Dąbrowska i  Jolanta Wiejak

Szkoła Podstawowa nr 1 w Nidzicy i Dziedzictwo…

  Kim jesteśmy? Skąd pochodzimy? Dokąd zmierzamy? Pytania natury raczej filozoficznej, lecz czasem tak bliskie naszemu sercu…
Żyjemy tu i teraz, aczkolwiek nierzadko widząc choćby mały przejaw naszej przeszłości zatrzymujemy się i zaczynamy zastanawiać nad historią naszego miasta: jak wyglądało niegdyś, kim byli jego wcześniejsi mieszkańcy i jacy to byli ludzie…Dlaczego? Bo żyjąc tu i teraz tak jak nasi dawni nidziczanie tworzymy historię Nidzicy, więc budzi się nasza ciekawość, kto ją tworzył wcześniej i jakie jest nasze dziedzictwo?
  Aby uczcić coroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się aktywnie do akcji podążając śladami naszej przeszłości. Rozpoczęliśmy od analizy lat powojennych tj. 1945 – 1946. O czasach tych w swojej prelekcji opowiadała p. Małgorzata Grochowska, która przygotowała fascynujący materiał zatytułowany „Rok 1945 w Nidzicy – sytuacja po wkroczeniu  Armii Czerwonej do miasta”. Historia krwawa, przerażająca, niejednokrotnie bolesna dla mieszkańców miasta i okolic. Przytoczone przykłady wspomnień świadków tragicznych wydarzeń, ich przeżycia, doznania stały się kanwą do zainicjowania przemyśleń nad naszym dziedzictwem. Bogata w szczegóły opowieść p. Grochowskiej wzbudziła tendencję do utożsamiania się z ówczesnymi mieszkańcami miasta. Myślę, że ta prelekcja na długo pozostanie w naszych myślach i sercu.
  Jak widzą Nidzicę nasze pociechy – przyszłe pokolenie nidziczan, można było obejrzeć w minigalerii prac dzieci edukacji wczesnoszkolnej i oddziałów zerowych. Najmłodsi wspólnie ze swoimi rodzicami bądź wychowawczyniami przygotowali fantastyczne dzieła ujęte tematem : „Nidzica w oczach dziecka”.
  To dopiero początek utożsamiania się nidzickiej „Jedynki” z dziedzictwem miasta. Rozpoczęliśmy wspaniały projekt, który będzie kontynuowany przez następne lata. Może z czasem uda się nam odpowiedzieć na pytania zawarte na początku mojego tekstu? Mam taką nadzieję.

Agnieszka Prusik

Rodzinny festyn rekreacyjno – sportowy
w ramach VIII Tygodnia Wychowania Chrześcijańskiego

Tematyka tegorocznego Tygodnia Wychowania, któremu towarzyszy motto „W poszukiwaniu drogi”, nawiązuje do mającego się odbyć w Rzymie w październiku tego roku XV Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów i związana jest z problematyką rozeznawania powołania i towarzyszenia dzieciom i młodzieży w rozpoznawaniu drogi życia. Nasza szkoła będąc wierna idei, że przez wspólne i spójne działania domu i szkoły kształtujemy prawidłowe postawy młodych ludzi i pomagamy im w wyborze drogi życiowej, zorganizowała kolejny VIII Rodzinny Festyn Rekreacyjno Sportowy.
14 września na Orliku przy Szkole Podstawowej nr 1 zgromadziły się całe rodziny. Wśród gości obecni byli m. in. Burmistrz Nidzicy Pan  Jacek Kosmala i Radny Rady Miejskiej Pan Marek Kierzkowski. Na dzieci i rodziców czekało mnóstwo wrażeń i świetnej zabawy. Uczestnicy imprezy mogli wybierać wśród licznych konkurencji sprawnościowych i wziąć udział w quizie religijnym zorganizowanym przez katechetów, gdzie za wykazanie się wiedzą czekał na wszystkich słodki upominek.  Było też malowanie twarzy, puszczanie kolorowych, ogromnych baniek mydlanych oraz możliwość zrobienie sobie zdjęcia w chatce Smerfów. W kąciku plastycznym dzieci wykonały kilkumetrową flagę Polski, która zostanie wykorzystana do dekoracji szkoły w Roku dla Niepodległej. Ogromną popularnością cieszył się grill, gdzie jak zawsze p. Rafał Trybel wytrwale piekł pyszne kiełbaski. Nad całością czuwali organizatorzy: dyrekcja szkoły, Rada Rodziców, nauczyciele wychowania fizycznego, katecheci oraz panie: Iwona Olszewska, Sylwia Gawlik, Dominika Bonisławska, Agnieszka Zawadzka, Eliza Pawlak, Klaudia Rzepczyńska
, Paulina Elbruda i Dorota Józefowicz. Różnorodne atrakcje, rodzinna atmosfera i sprzyjająca pogoda sprawiły, że zabawa trwała do późnych, popołudniowych  godzin.

Beata A. Dąbrowska

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Pierwszy dzwonek, który w tym roku szkolnym zabrzmiał 3 września,  był sygnałem do uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego. Dyrektor szkoły Pan Artur Pacuszka powitał w murach Jedynki kolejne pokolenie młodych ludzi, którzy zdecydowali się podjąć naukę w najstarszej szkole w Nidzicy oraz ich rodziców, a także uczniów i nauczycieli, którzy rozstali się ze szkołą na wakacje. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością Burmistrz Nidzicy Pan Jacek Kosmala, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Paweł Przybyłek oraz radny Rady Miejskiej Pan Jacek Zieliński.
W sumie w roku szkolnym 2018/2019 naukę w Jedynce rozpoczęło 713 uczniów. Z tego 86 to najmłodsze pokolenie – dzieci z czterech oddziałów przedszkolnych oraz 79 uczniów pierwszych klas. 68 nauczycieli, którzy stanowią w tym roku kadrę pedagogiczną Jedynki z pewnością dołoży wszelkich starań, by w naszej szkole młodzi ludzie spełniali swoje marzenia, oczekiwania, pogłębiali wiedzę i kształcili różnorodne umiejętności, a pobyt w szkole przynosił im satysfakcję, radość, rozwijał i dawał poczucie spełnienia.

Beata A. Dąbrowska

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego