. - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

.

Z życia szkoły

Gimnazjaliści z Jedynki promują Nidzicę z TVN24

Od kilku lat nasi gimnazjaliści w ramach zajęć artystycznych rozwijają swoje filmowe i artystyczne pasje. Realizowany przez p. Annę Czarzastą autorski program filmowy okazał się strzałem w dziesiątkę i coraz więcej uczniów traktuje ten przedmiot jako spełnienie ich zainteresowań i oczekiwań. Kolejnym projektem, w który zaangażowała się młodzież z Jedynki były kilkugodzinne warsztaty dziennikarsko-filmowe prowadzone przez pisarza, pana Marka Samselskiego. Większość uczestników tych spotkań to tegoroczni absolwenci ZS nr 1. To wśród nich zrodził się pomysł nakręcenia filmu we współpracy z TVN24, który byłby pewnego rodzaju pamiątką po uczniach opuszczających szkolne mury, podsumowaniem roku obchodów 70 – lecia Jedynki, ale też promocją szkoły i miasta. Autorką pomysłu i scenariusza scenki nakręconej na potrzeby filmu, a związanej z historią naszej szkoły, była Aleksandra Juchniewicz. Pozostali uczniowie przygotowali pytania do wywiadów z zaproszonymi gośćmi – znanymi absolwentami Jedynki. W dniu kręcenia filmu Nidzicę odwiedził dziennikarz TVN24, pan Piotr Zworski oraz aktor – Piotr Jankowski, Katarzyna Dziurska – trener personalny, tancerka, mistrzyni świata w fitness i Alicja Górecka – tancerka i instruktor tańca. Przeprowadzone wywiady z absolwentami, rozmowa z dyrektorem szkoły p. Arturem Pacuszka, Zastępcą Burmistrza p. Leszkiem Śpiewakiem i Przewodniczącym Rady Miejskiej, p. Pawłem Przybyłkiem, spacer po naszym mieście, wizyta w szkole, na zamku, w kinie, parku oraz wspomniana scenka w wykonaniu uczniów Jedynki, wszystko to znalazło się w 15 minutowym filmie, na którego premierę do stacji TVN24 zostali zaproszeni autorzy filmu. W sobotę 18 czerwca uczniowie: Aleksandra  Juchniewicz, Wiktoria Wadecka, Wiktoria Knapińska, Julia Maculewicz, Mikołaj Zalewski, Jakub Pawlak, Mateusz Woźniak, Aleksander Kuczyński, Mikołaj Pawlak, Rafał Walewski i Jakub Kiejziewicz oraz p. Anna Czarzasta, która czuwała nad całością projektu, byli gośćmi Łukasza Jedlińskiego w telewizyjnym studiu TVN. Tam obejrzeli po raz pierwszy efekt swojej przygody z filmem i zobaczyli „od kuchni” pracę dziennikarzy. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że czas spędzony przy realizacji tego przedsięwzięcia był dla nich przygodą życia. Film stał się własnością szkoły.

Beata A. Dąbrowska

Rowerowa wycieczka do Kamionki

22 czerwca szóstoklasiści z klasy 6b (wychowawca Janusz Chodkowski) i 6c (wychowawca Agnieszka Wierzbicka) wyruszyli rowerami do wioski garncarskiej w Kamionce. Po pokonaniu malowniczej trasy dzieci dotarły do celu, gdzie zwiedziły Rajski Ogród i przy ognisku i kiełbaskach nabrały sił przed powrotną drogą do Nidzicy.

Beata A. Dąbrowska

Festiwal Młodzieży Bez Granic w Różanymstoku


   6 czerwca 37 - osobowa grupa gimnazjalistów naszej szkoły wyjechała na VII Festiwal Młodzieży Bez Granic do Różanegostoku. Główną  ideą Festiwalu były edukacja i integracja młodzieży podczas warsztatów artystycznych oraz budowanie szacunku młodych ludzi do innych tradycji i religii. Miało to miejsce podczas spotkań z ciekawymi ludźmi oraz wspólnej zabawy w trakcie koncertów gwiazd pochodzących z różnych kultur muzycznych. Łamanie granic, ale tylko tych niepotrzebnych, przełamywanie lęków i stereotypów było nadrzędnym celem imprezy.
   Podczas trzydniowego pobytu w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym uczniowie mieli do wyboru szeroką ofertę warsztatów: z akrobatyki, flamenco, śpiewu białego, rzeźby, gry na instrumentach ludowych, teatru i pantomimy, sztuki cyrkowej, jazdy konnej, capoeiry, koszykówki, football freestyle, hip-hop.  Po warsztatach artystycznych każdego dnia odbywały się koncerty gwiazd, m.i.n: MALEO REGGAE ROCKERS, DIKANDA, ROMAN BOSSKI i ARCI. Ostatniego dnia festiwalu młodzież prezentowała swoje, często nowe, umiejętności nabyte podczas warsztatów.
   Trzydniowy pobyt  w Różanymstoku zaowocował nowymi znajomościami i doświadczeniami, odkryciem swoich pasji, dostarczył wszystkim wielu wrażeń i emocji.

Anna Czarzasta

IV Gala talentów Jedynki

2 czerwca już po raz czwarty odbyła się Gala Talentów Jedynki. Staramy się nie tylko znajdować talenty drzemiące w naszych wychowankach, ale też wspierać, promować, doceniać i rozwijać w uczniach wszelkie pasje, zainteresowania i umiejętności. Kończący się rok szkolny obfitował w różnorodne sukcesy uczniów ZS nr 1. Zdobywali oni tytuły laureatów, osiągali wysokie lokaty i wyróżnienia w konkursach na szczeblu wojewódzkim, powiatowym, gminnym. Dzieci w obecności licznie zgromadzonych nauczycieli, a przede wszystkim dumnych rodziców i dziadków, odebrały z rąk Dyrektora Szkoły p. Artura Pacuszka pamiątkowe dyplomy za osiągnięcia w kategoriach: konkursy matematyczne, polonistyczne, przyrodnicze, artystyczne, religijne, plastyczne i  sportowe. Całość przeplatana była częścią artystyczną, w której nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie zaprezentowali swoje liczne i wielorakie talenty. Był taniec, śpiew, recytacja wierszy w j. polskim i angielskim, prezentacja kręconych przez uczniów teledysków. Uroczystość przygotowali: Anna Czarzasta, Beata A. Dąbrowska i Joanna Zielińska, dekoracje przygotowała Małgorzata Wilińska.

Beata A. Dąbrowska

Gimnazjaliści z Jedynki na finiszu w ogólnopolskim projekcie „POSTAW NA SŁOŃCE”

Jesteśmy dziesięcioosobową grupą uczniów z
Zespołu Szkół nr 1 działają przy gimnazjum w Nidzicy.
Nasz zespół  „Energetyczni inaczej”
powstał na potrzeby konkursu,
mającego na celu upowszechniać
wśród Polaków wiedzy na temat korzyści
środowiskowych i ekonomicznych,
jakie wiążą się z użytkowaniem odnawialnych źródeł energii (OZE).
JAK TO WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO?

Działamy od października 2015 roku. Projekt składał się z trzech etapów: Energia słońca dla szkoły, Energia słońca dla domu, Energia słońca dla społeczeństwa.
W pierwszym etapie musieliśmy skupić się na szkole. Zbudowaliśmy zespół konkursowy. Następnie zdobywaliśmy wiedzę na temat OZE.  Obliczaliśmy zapotrzebowanie energetyczne poszczególnych sal szkolnych. Obliczaliśmy uciążliwość dla środowiska budynku szkolnego, ile CO2 emituje rocznie i jaka jest jego kompensacja. Zdobywaliśmy wiedzę nt. fotowoltaiki. Próbowaliśmy zaprojektować również system ogniw na nasze pracownie komputerowe. Podsumowaliśmy nasze działania apelem szkolnym dla społeczności uczniowskiej.
W drugim etapie wyszliśmy do mieszkańców zainteresowanych energią słoneczną (ogniwami fotowoltaicznymi), w których domach wykonywaliśmy podobne badania.
Końcowym etapem jest promocja odnawialnych źródeł energii w  lokalnym środowisku.

W związku z tym chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkich zainteresowanych mieszkańców Nidzicy i jej okolic na konferencję, na której przedstawimy nasze dokonania i postaramy się zaprezentować przybyłym gościom korzyści wynikające z zastosowania energii odnawialnej. Spotkanie odbędzie się 16 czerwca o godzinie 16.30 w auli szkolnej  Zespołu Szkół nr 1 w Nidzicy. Zależy nam na tym, aby zaszczyciło nas swoją obecnością jak najwięcej osób.

Zespół „Energetyczni inaczej”

EuroWeek 2016

W dniach 8.05 – 14. 05 2016 roku 30 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 było uczestnikami obozu EuroWeek – Szkoła Liderów, organizowanego w ramach Europejskiego Forum Młodzieży w Międzygórzu na Ziemi Kłodzkiej. Zajęcia były prowadzone w języku angielskim przez wolontariuszy z całego świata w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych doświadczeń. Dzieci spędzały dni na ciekawych zajęciach, zabawach sportowych i pieszych wycieczkach po urokliwej okolicy. Ponadto zwiedziły Pragę oraz inną atrakcję Czech – Skalne Miasto. Czas spędzony z rówieśnikami i wolontariuszami na aktywnym wypoczynku i praktycznej nauce języka angielskiego minął b. szybko i przy pożegnaniu nie zabrakło łez wzruszenia i obietnic, że wrócimy tam za rok. Uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające, że zostali przeszkoleni w zakresie: konferencji prasowej, pracy i motywacji w grupie, poznawania Unii Europejskiej i kultur świata, wolontariatu, prowadzenia prezentacji, Debaty Oksfordzkiej, programu „Erasmus” i Leadership. Największą i wymierną korzyścią było zdobycie nowych doświadczeń, otwarcie się na nowych ludzi i różne kultury, integracja grupy i przełamanie bariery językowej. Dzieci z biernych słuchaczy angielskiego stały się czynnymi uczestnikami rozmów i zabaw. Opiekunami podczas wyjazdu były Joanna Zielińska i Beata A. Dąbrowska, a uczestnikami uczniowie klasy 5a, 6a i 3a.

Beata A. Dąbrowska

Wycieczka do JuraParku Solec

9 maja 2016 roku uczniowie klasy 4 b i 5 c udali się na wycieczkę autokarową do JuraParku, do Solca Kujawskiego. Wycieczka miała charakter integracyjno – edukacyjny. Była okazją do poznania nowych osób, miejsc, a także zgłębienia wiedzy. Pobyt w JuraParku rozpoczął się od zwiedzania wraz z przewodnikiem ścieżki edukacyjnej. Spacer pośród rekonstrukcji dinozaurów (ponad 100 modeli) i gadów ssakokształtnych, pozwolił uzmysłowić sobie różnorodność i niesamowitość tego zaginionego świata. Następnie uczniowie udali się do Muzeum Ziemi, im. Karola Sabatha. Dzieci z zainteresowaniem oglądały kolekcje ponad 1000 skamieniałości roślin i zwierząt pochodzących z różnych stron świata oraz rekonstrukcje zwierząt żyjących w minionych epokach. Dużych emocji dostarczył wycieczkowiczom seans filmowy w technice 5 D. W ciągu kilkunastu minut ukazana została historia początków życia na Ziemi.
Po części edukacyjnej przyszedł czas na pieczone kiełbaski, a następnie zabawę. Na dużym placu zabaw i w Parku Rozrywek dzieci mogły bez ograniczeń korzystać z bezpłatnych urządzeń, m.in. miniaturowej kolejki górskiej, karuzeli, rozhuśtanego sztormowo statku, trampoliny czy basenu z piłeczkami.

Uczniowie bogatsi o nowe znajomości, wiedzę i wrażenia szczęśliwi wrócili do Nidzicy.

Opiekunowie :
Ewa Rudzińska, Bogumiła Adamska, Elżbieta Orłowska –Ciszek

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to jedno z najmłodszych świąt, które ma za zadanie popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Wybór tej daty ma znaczenie historyczne - 2 maja 1945 r. żołnierze polscy zawiesili biało – czerwoną flagę w Berlinie, co oznaczało zakończenie działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej.
Uczniowie Jedynki jak co roku przypomnieli o tym święcie mieszkańcom Nidzicy. 29 IV młodzież I klas gimnazjum niosąc ogromną biało – czerwoną flagę, w uroczystym przemarszu udała się ze szkoły przed ratusz. Tam nasi uczniowie w obecności Zastępcy Burmistrza Nidzicy Pana Leszka Śpiewaka odczytali tekst nt. znaczenia flagi, symboli narodowych i tego święta oraz wspólnie odśpiewali hymn Polski.
W tym dniu w holu wyświetlana też była prezentacja dotycząca święta Flagi i znaczenia symboli narodowych. Ponadto 5 maja uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w lekcji historii, w której pracownik IPN pan Dawid Zagził, wygłosił wykład pt. „Z flagą narodową przez najnowszą historię Polski”.
Obchody Święta Flagi zorganizowała p. Małgorzata Brzozowska, happening przy współpracy z p. Joanną Zielińską. O wyjątkowy, odświętny wystrój szkoły zadbały nauczycielki świetlicy, panie Małgorzata Wilińska i Iwona Olszewska.

Beata A. Dąbrowska

ZABAWA Z CHEMIĄ

19 kwietnia w klasie VI a  naszej szkoły, w ramach programu Polsko - Amerykańskiej  Fundacji Wolności „PROJEKTOR - wolontariat studencki”  odbyły się zajęcia prowadzone przez studentów.
  Celem zajęć było rozbudzanie u uczniów zainteresowania chemią. W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość poznać kilka chemicznych tajników oraz dowiedzieć się, że łączenie popularnych w kuchni produktów może wywołać niezwykłe zjawiska.  Uczniowie aktywnie uczestniczyli w tworzeniu wulkanu chemicznego, samozapłonu gliceryny, skaczących jajek, magicznego obrazka, hodowali kryształki soli zanurzone w cieczy, sprawdzali jak długo pali się świeca przykryta naczyniem, nauczyli się tworzyć substancję dającą złudzenie stanu stałego i ciekłego jednocześnie. Po każdym doświadczeniu uczestnicy omawiali analogiczne zjawiska chemiczne występujące w przyrodzie.
Z pewnością zajęcia spełniły założony cel. Czekamy niecierpliwie na kolejne spotkanie.

Wiesława Wojtkiewicz


FESTIWAL NAUKI

Od czterech lat Jedynka aktywnie współpracuje z Instytutem Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. Wymiernym i niezwykle interesującym efektem tej współpracy jest organizowany co roku wiosną przez Zespół Szkół nr 1 Festiwal Nauki. 1 kwietnia w Hali Widowiskowo – Sportowej mieliśmy przyjemność gościć pracowników PAN: dr Romana Luboradzkiego, inż. Aleksandrę Bernatek i mgr Marcina Bernatek, studentów z Projektu „PROJEKTOR. Wolontariat studencki”, uczniów i nauczycieli z Polskiego Gimnazjum Jana Pawła II z Wilna, władze Nidzicy, nauczycieli, młodzież i dzieci z placówek oświatowych naszej gminy i powiatu. Zgodnie z głównymi celami Festiwalu jakim są propagowanie nauk ścisłych przez zabawę oraz czynny udział w eksperymentach i doświadczeniach z zakresu chemii, fizyki, biologii, matematyki i robotyki, parkiet hali po raz kolejny zamienił się w wielkie laboratorium. Młodzież i zaproszeni goście nie tylko obserwowali, ale też mieli możliwość przeprowadzania eksperymentów pod kierunkiem naukowców i studentów. Żadna teoria nie zostawia takiej wiedzy jak własnoręcznie przeprowadzone doświadczenia czy jego obserwacja, mamy więc nadzieję, że Festiwal Nauki przyczyni się do wzrostu zainteresowania naukami przyrodniczymi i ścisłymi. Za przygotowanie festiwalu od strony merytorycznej odpowiedzialna była p. Agnieszka Prusik.
Wszystkim Gościom składamy podziękowania za aktywny udział w festiwalu. Dziękujemy też sponsorom, którzy pomogli nam w przygotowaniu tej imprezy. Byli to: ZOOiS, Aleksandra i Piotr Szczepkowscy – „Stalmot”, Stacja Paliw Orlen, ks. Andrzej Midura – proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, Kościół Chrześcijan Baptystów „Antiochia", British’S cool! – Michał Sawicki, Pani Magdalena Kamińska, ks. Roland Zagóra – proboszcz parafii ewangelicko – augsburskiej, Rada Rodziców przy ZS nr 1. Dziękujemy też ZSRiO w Jagarzewie za przygotowanie stoiska z poczęstunkiem.

Beata A. Dąbrowska

Młodzież z Litwy z kolejną wizytą w Jedynce

Tradycją stały się wiosenne odwiedziny uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionego z nidzicką Jedynką Polskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II z Wilna. Goście przyjechali do nas w środę 30 marca wczesnym popołudniem. W szkole czekała na nich Dyrekcja oraz uczniowie i rodzice naszych gimnazjalistów, którzy gościli młodzież z Wilna w swoich domach. Po spotkaniu w budynku Jedynki uczniowie odwiedzili Muzeum Ziemi Nidzickiej. Program kolejnych dni był pełen różnorodnych atrakcji. W czwartek gimnazjaliści z Wilna pojechali na wycieczkę do Warszawy, gdzie m. in. zwiedzili Stadion Narodowy i wzięli udział w warsztatach w Muzeum Sztuki Współczesnej. W piątek litewscy uczniowie wspólnie z gimnazjalistami z Jedynki, prezentowali licznie zgromadzonym gościom z powiatu nidzickiego ciekawe i widowiskowe doświadczenia, w organizowanym od kilku lat przez ZS nr 1 we współpracy z Polską Akademią Nauk – Festiwalu Nauki. Piątkowe popołudnie minęło na sympatycznym spotkaniu przy ognisku w Stajni Napiwoda. Sobotę Litwini spędzili wspólnie z rodzinami, u których gościli w tych dniach, a te dołożyły wszelkich starań, by wizyta była pełna atrakcji i serdeczności. W niedzielę po porannej mszy świętej w Parafii Miłosierdzia Bożego w Nidzicy przyszedł czas na pożegnanie. Nie zabrakło z obydwu stron wielu ciepłych słów, podziękowań i wzruszeń.
Serdecznie dziękujemy Rodzinom, które przyjęły litewską młodzież do swoich domów. Dzięki Ich otwartości, życzliwości i gościnności możliwe było przygotowanie tej wizyty. Dziękujemy za finansowe wsparcie i wszelką pomoc sponsorom, firmom i osobom, które przyczyniły się do organizacji pobytu gości z Wilna. Byli to: Aleksandra i Piotr Szczepkowscy – „Stalmot”,  Monika i Dariusz Czepło, Magdalena Kamińska, British’S cool! – Michał Sawicki, „Antiochia" Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Nidzicy, Stacja Paliw Orlen, Rada Rodziców przy ZS nr 1, ZOOiS i Urząd Miasta. Dziękujemy też ZSRiO w Jagarzewie za przygotowanie stoiska ze smakołykami i poczęstunkiem podczas Festiwalu Nauki. Szczególne podziękowania za zrozumienie, wszelką pomoc, życzliwość i wsparcie kierujemy do Księdza Andrzeja Midury i Księdza Rolanda Zagóry.

Beata A. Dąbrowska

Ogólnopolski projekt „ADOPTUJ SZKOŁĘ"

Już drugi rok Zespół Szkół nr 1 uczestniczy w ogólnopolskim  projekcie „Adoptuj szkołę”. Akcję prowadzi Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio". Jedynka objęła opieką szkołę w Kamerunie. Dzieci uczą się w niej wielu przydatnych rzeczy. Dzięki regularnym zajęciom podopieczni mają szansę nie tylko zdobyć wiedzę z zakresu rachunków, czytania i pisania, ale również poznają podstawowe zasady higieny, zdrowego trybu życia, prawidłowego odżywiania oraz kształtują pozytywne postawy społeczne. Koordynatorem projektu w ZS nr 1 jest s. Halina Grygo. Z okazji Świąt Wielkanocnych otrzymaliśmy życzenia świąteczne od Fundacji, a także podziękowania z Afryki. Oto ich treść:
„Pragnę podziękować za pomoc Wam w Redemptoris, jak również Wszystkim, którzy wspierają naszą szkołę. To dzięki Waszemu wsparciu dzieci mogą chodzić do szkoły i nie muszą ciągle mozolnie ciąć trawy maczetami, co często jest niebezpieczne jak również przekracza siły dziecka. Jeszcze raz za wszystko dziękuję i serdecznie pozdrawiam – s. Alicja Adamska”.

Więcej informacji na ten temat na stronie  Fundacji Pomocy Humanitarnej.

s. Halina Grygo
Beata A. Dąbrowska

Guten Appetit!

22 marca uczniowie klas I gimnazjum uczęszczający na zajęcia z języka niemieckiego w ramach mniejszości niemieckiej rozpoczęli dzień od nietypowych zmagań w szkolnej stołówce. Gimnazjaliści podzieleni na siedem 2-3 osobowych grup mieli za zadanie przygotować sałatkę, ładnie ją podać, a następnie opowiedzieć po niemiecku jakie składniki zostały do niej wykorzystane. O miano najsmaczniejszej walczyły 3 sałatki owocowe i 4 warzywno – makaronowo – mięsne. Jury w składzie – kierownik kuchni p. Agnieszka Socha oraz Beata A. Dąbrowska po degustacji potraw najpierw poprosiło o przepisy na wszystkie przepyszne dania, a potem z trudem wybrało te smaczne i ciut smaczniejsze. Wszyscy zostali docenieni za fantazję w łączeniu składników, efektowną ekspozycję i talent kulinarny otrzymując w nagrodę dyplomy i fiszki do nauki j. niemieckiego. Nagrody sponsorowała Rada Rodziców, a kulinarną lekcję niemieckiego zorganizowała p.

Monika Czerwonka.
Beata A. Dąbrowska

Ola Juchniewicz laureatką z języka polskiego


Aleksandra Juchniewicz, uczennica klasy III a gimnazjum zdobyła zaszczytny tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego. Ten sukces automatycznie zwalnia Olę z pisania pierwszej części egzaminu, za który dostanie maksymalną liczbę punktów. Jej nauczycielem jest p. Aldona Krasnowska.. Serdecznie gratulujemy wspólnego sukcesu!

Beata A. Dąbrowska

Nocne nasłuchy sów gimnazjalistów z nidzickiej Jedynki.

W tym roku po raz pierwszy Zespół Szkół nr 1 w Nidzicy przystąpił do Ogólnopolskiej kampanii Noce Sów. W dniu 11 marca w naszej placówce zorganizowaliśmy warsztaty na temat tych magicznych ptaków.  Dzięki wsparciu pani Agnieszki Maciąg przedstawiciela Nadleśnictwa Nidzica dzieci i młodzież poznali  podstawy rozpoznawania, biologii, ekologii, badań i ochrony tej ciekawej grupy ptaków. Przedstawiona prezentacja przypomniała gatunki sów występujące w Polsce, ich cechy charakterystyczne, wielkość, liczebność, przystosowania do drapieżniczego stylu życia i odgłosy. Od wieków żyją obok nas, są w naszej kulturze, są inspiracją dla artystów.
Te podstawowe wiadomości  pozwoliły nam na podjęcie następnego kroku. Dzięki wsparciu naszego Dyrektora zaplanowaliśmy wyjazd do miejscowego lasu, należącego do Leśnictwa Łyna. Na miejscu czekali na nas zaprzyjaźnieni leśnicy Pan Jarosław Świgoń oraz Pani Agnieszka Maciąg. Wędrówkę rozpoczęliśmy tuż po 18.00. Było już szaro, niebo zachmurzone, ale byliśmy przygotowani na ewentualny deszcz. Wokół słychać było tylko pojedyncze odgłosy ptaków. Robiło się coraz ciemniej. Co jakiś czas przystawaliśmy, żeby nasłuchiwać. Byliśmy bardzo podekscytowani. W oddali słychać było jedynie echa szczekania psa. Co jakiś czas Pan Jarek opowiadał mam niezwykłe historie dotyczące ptaków, zwierząt łownych, kłusownictwa, ciekawostek związanych z lasem, pracą leśników.  Po kolejnym postoju usłyszeliśmy w oddali puszczyka (z miejsca, z którego odeszliśmy). Kilka osób go rozpoznało. Wrażenie było niesamowite, tym bardziej, że było naprawdę ciemno. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem. Dalej Pan Jarek poprowadził nas w kierunku skraju lasu-łąka.  Nagle usłyszeliśmy gwałtowne i głośne poderwanie się do lotu kilku żurawi. Większość z nas naprawdę się przestraszyła, tym bardziej, że ich nie widzieliśmy. Po następnym postoju znów usłyszeliśmy z oddali pohukiwanie puszczyka, jak się okazało z tego samego miejsca, co wcześniej.
Byliśmy zadowoleni z naszego wypadu do lasu. Nastawiliśmy się, że nasza wyprawa może zakończyć się fiaskiem. Wiemy, że nawet doświadczeni ornitolodzy wpatrują i wsłuchują się godzinami i bez rezultatu. Nam się udało.
Ta niezwykle ekscytująca lekcja pozwoliła nam zrozumieć, jak rzadkimi ptakami są sowy, że trzeba je chronić. Zakładanie budek lęgowych z przeznaczeniem dla sów jest krokiem w kierunku zwiększenia populacji tych przepięknych i niezwykle tajemniczych ptaków.      TY także możesz  „POZNAĆ, POKOCHAĆ, POMÓC” .   

Dorota Taratycka

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

   Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w tym roku po raz szósty obchodziliśmy  Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto to jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za krew przelaną w obronie Ojczyzny, za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r. Uczniowie nidzickiej „Jedynki” tegoroczne święto obchodzili w sposób niezwykle uroczysty. Z genezą tego święta oraz dziejami Żołnierzy Wyklętych zapoznali się podczas pogadanek na lekcjach historii. Obchodom towarzyszyła wystawa materiałów edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Przywróćmy ich pamięci”. W dniu 1 marca uczniowie kl. 5c oraz III c gimnazjum wraz z opiekunami uczestniczyli w gminnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które rozpoczęły się mszą św. w intencji poległych o wolną Polskę w latach 1944-1963. Po nabożeństwie delegacje udały się pod budynek katowni dawnego Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. 1 Maja, by złożyć kwiaty i zapalić znicze. Kolejny etap obchodów nastąpił 4 marca – w dniu tym gimnazjaliści naszej szkoły mieli okazję wysłuchać wykładu historyka, pracownika Delegatury IPN w Olsztynie dr. Karola Sacewicza. Prelegent  w sposób bardzo przystępny przedstawił historię „Wyklętych”. Zaprezentował dokumenty i fotografie zgromadzone przez IPN  dotyczące  ofiar komunizmu.  Przypomniał  działania najbardziej aktywnych „niezłomnych” m.in. majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, generała Emila Fieldorfa „Nila”, rotmistrza Witolda Pileckiego i majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Lekcje historii z IPN prowadzone przez dr. Karola Sacewicza stały się już tradycją naszej szkoły. Dzięki nim uczniowie mają możliwość odkrywania prawdziwej historii swojej Ojczyzny.

Uroczystości związane z obchodami Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przygotowały Małgorzata Brzozowska i Małgorzata Grochowska.

Małgorzata Brzozowska

„Tak się rodzi pasja..."

27 lutego w Jedynce odbyły się dwa koncerty warszawskiego zespołu Pan i Pani Drums, który w naszej szkole wystąpił w składzie: Iga Miecznikowska, Bartek Miecznikowski i Tomek Szydłowski. Podczas pokazu, w którym królował rytm i perkusja, dzieci odbyły muzyczną podróż przez wieki. Uczniowie nie tylko słuchali, ale też aktywnie włączali się w tę niezwykłą lekcję muzyki, wsłuchując się w otaczający świat i wykorzystując swoje „instrumenty akustyczne” czyli dłonie i nogi. Niektórzy mieli też okazję zagrać na perkusji i samemu się przekonać, co znaczy tworzyć muzykę. Koncerty były częścią programu „Tak się rodzi pasja...". Ma on na celu nie tylko zachęcanie do słuchania muzyki i słuchania siebie nawzajem, ale też uwrażliwianie młodych ludzi na piękno dźwięków i ukazywanie im radości z tworzenia i bycia częścią zespołu.  
Muzycy, którzy na co dzień pracują jako terapeuci zajęciowi w ośrodkach dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, stworzyli niezwykłą atmosferę i energię. Widać jak w Nich zrodziła się pasja, którą dzielą się z innymi. Z tym większą przyjemnością byliśmy uczestnikami tego wydarzenia, że Bartek Miecznikowski jest absolwentem Jedynki. W murach naszej szkoły odkrywał pierwsze fascynacje muzyczne, a Jego artystyczna dusza i umiejętności często były wsparciem w niejednym szkolnym przedsięwzięciu. Tym bardziej cieszy spotkanie z Nim po latach, nie tylko jako z byłym uczniem, ale też z uzdolnionym, wrażliwym, otwartym i pełnym pasji człowiekiem.

Beata A. Dąbrowska

JEDYNKA NA NOCY BIOLOGÓW

Po raz kolejny uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w Nocy Biologów. Merytorycznym celem festiwalu naukowego „Noc Biologów” było zapoznanie społeczeństwa regionu z pracą badawczą, specjalistycznym sprzętem laboratoryjnym, a także z osiągnięciami naukowymi wydziałów przyrodniczych UWM, głównie Wydziału Biologii i Biotechnologii.
Tym razem to uczniowie klas II a, II c oraz II d pod opieką wychowawców: Moniki Czerwonki, Wiesławy Wojtkiewicz i Doroty Taratyckiej, mogli oglądać świat roślin i zwierząt oraz organizm człowieka, przedstawione w bardzo dostępny i czasami humorystyczny sposób przez naukowców i studentów Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego.
Nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach:
Malowanie roślinami, gdzie tworzyli obrazy przy użyciu farb własnoręcznie otrzymanych z roślin;
Jak to działa? – tajniki organizmu zwierzęcego na wesoło. W trakcie zajęć brali udział w eksperymentach wyjaśniających funkcjonowanie m.in. narządów zmysłów, układu krwionośnego oraz ruchowego. Mieli możliwość odpowiedzieć sobie na pytania: Czy te oczy mogą kłamać?- iluzje optyczne; Czy wiesz co jesz?- poznajmy smaki i zapachy; Sprawdź czy potrafisz? - Możliwości ciała; Jak głęboko oddychasz? – wariacje z akwarium; Co za emocje?- czyli jak na nasze ciało wpływają gry komputerowe, ale również zobaczyć Świecący wulkan, Zwariowane mleko, Skaczące jajko, czy Sprawdzić jak działa zmysł dotyku oraz poznać tajemnice linii papilarnych.
Jak rośliny wędrują? Skąd biorą się młodziutkie roślinki? Dlaczego muszą wędrować? Czemu schowane są w nasionach i owocach? Czy dorosłe rośliny też mogą się przemieszczać? Uczestnicy warsztatów zapoznali się z różnymi sposobami pokonywania przestrzeni przez poszukujące „swojego miejsca na ziemi” młodziutkie roślinki, ukryte w nasionach i owocach.
Laboratorium genetyczne – Izolacja DNA metodą kuchenną. Zajęcia miały na celu przybliżenie informacji na temat materiału genetycznego i uświadomienie, że DNA jest wszędzie wokół nas. W trakcie zajęć przedstawiono działalność i wyposażenie laboratorium genetycznego. Przeprowadzono, przy współudziale uczestników, izolację DNA w sposób możliwy do powtórzenia w warunkach domowych.
BIOlogic Escape – Quiz. Główna zasada BIOlogic Escape polegała na wejściu grupy do zamkniętego pomieszczenia, w którym przygotowano szereg zagadek i wskazówek (o tematyce biologicznej) prowadzących do uwolnienia z pokoju. W razie trudności grupa miała do dyspozycji koło ratunkowe u mistrza ceremonii.
Ponadto nasi uczniowie mogli obejrzeć stoisko przygotowane przez Nadleśnictwo Olsztynek: „Las zmysłów” oraz „Bo książki są z drewna”, Wystawę skał i skamieniałości, Roślinny znak zodiaku czy Kolczaste zwierzęta morskie – szkarłupnie, a także wysłuchać krótkiego występu muzycznego z nawiązaniem do przyrody, w wykonaniu studentów Instytutu Muzyki.
Uczestnictwo w Nocy Biologów wzbudziło w uczniach ciekawość oraz chęć poznawania i rozumienia świata przyrodniczego. Pomogło ukształtować poglądy pozwalające zrozumieć prawidłowości funkcjonowania przyrody.

Wiesława Wojtkiewicz

,,TAK, pomagam” – pod tym hasłem w dniach 11-12 grudnia 2015r. została przeprowadzona świąteczna zbiórka żywności organizowana przez  ,,Caritas”. Podczas dwóch dni wolontariuszom  SKC  z naszej szkoły udało się zebrać 282 kg produktów spożywczych. Zebrana żywność przeznaczona zostanie na paczki świąteczne dla najbardziej potrzebujących rodzin.  Wszystkim Darczyńcom, Wolontariuszom i Opiekunom, którzy poświęcili czas i w ten sposób pochylili się nad potrzebującymi składamy serdeczne podziękowania.

Katarzyna Matalińska

Wycieczka do Warszawy

W dniu 18 listopada uczniowie klasy IIC i IID gimnazjum wyruszyli do stolicy.
Tym razem celem było Państwowe Muzeum Geologiczne .  Przywitali nas pracownicy placówki, którzy wprowadzili nas w tajemniczy świat zaklęty w kamieniu, świat minerałów i skamieniałości. Opowiedzieli nam historię skamieniałości, które stały w głównym holu: niedźwiedź jaskiniowy,  Megalosauripus sp. Poznaliśmy skały, z łupkami gazowymi, które są w Polsce. Widzieliśmy skały, z widocznymi odciskami stóp gadów, które żyły na naszych terenach. Zapoznaliśmy się dokładnie z tablicą stratygraficzną, która przedstawia historię życia na Ziemi. Zaplanowana dla naszej grupy lekcja muzealna przybliżyła nam „Tajemniczy świat jaskiń”.   
Następnym punktem była wizyta w Oceanarium Prehistorycznym 3D - pierwszym na świecie projekcie, który "ożywia" prehistoryczne stworzenia morskie. W jego wnętrzach poczuliśmy się jak w środku oceanu. Z wykorzystaniem najnowszych technologii 3D widzieliśmy stworzenia wodne, które żyły w głębinach oceanu od ok. 350 milionów do 1,5 miliona lat temu. Obejrzeliśmy m.in. megalodona, plezjozaura, dunkleosteusa, szonizaury oraz inne gatunki. Wszystkie pływające w Oceanarium gady, ryby i ssaki prehistoryczne zaprezentowane były w swoich naturalnych wymiarach.
Dodatkową atrakcją jest sala poświęcona megalodonowi. Był on największym drapieżnym rekinem i zarazem największą drapieżną rybą w dziejach naszej planety. Megalodon jest bardzo blisko spokrewniony z dzisiejszym żarłaczem białym. Osiągał jednak o wiele większe rozmiary – nawet 18 metrów długości. W Oceanarium dzięki zastosowaniu technologii kina 5D niczego niespodziewający się goście przeżywają atak prehistorycznego potwora. Drapieżnik "rozbija" szybę akwarium, podłoga zaczyna się trząść a ze ścian tryska woda. Atak zapewnia duży zastrzyk adrenaliny i niezapomniane wrażenia na koniec wizyty w oceanarium.

Dorota Taratycka

Nasza placówka po raz kolejny z Miedzynarodowym Certyfikatem ZIELONA FLAGA.

W dniu 25 września 2015 r. zostały ostatecznie zatwierdzone aplikacje o certyfikat Zielonej Flagi i Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej, które zostały nadesłane rzez placówki przedszkolne i szkoły za rok 2014/15.
Za ubiegły rok szkolny w Polsce przyznano w sumie 273 certyfikaty, a w tym:
• 101 certyfikatów Zielonej Flagi przyznanych na okres 3 lat
• 134 certyfikaty Zielonej Flagi przyznanych na okres 1 roku
• 38 certyfikatów Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej, przyznanych na okres 1 roku.
W ubiegłym roku opieraliśmy swoją działalność ekologiczną na obszarach: „Zdrowa żywność w szkole” oraz „Zielone tereny wokół szkoły”. Sukces ten zawdzięczamy dzięki współpracy nauczycieli, uczniów, pracowników obsługi, dyrekcji, rady rodziców, rodziców oraz społeczności lokalnej.
W bieżącym roku  nie chcemy zwalniać i już ruszyliśmy z działaniem. Tym razem w zupełnie innych obszarach: „Bioróżnorodność” i „Energia”. Liczymy na współpracę z nowymi placówkami i przedstawicielami środowiska lokalnego.

Eko koordynatorzy
Dorota Taratycka


„Poszukiwacze skamieniałości”

W miesiącach jesiennych uczniowie klasy IID gimnazjum po raz kolejny  wyruszyli do żwirowni w Mielnie-Pawłowo koło Olsztynka. Celem wyprawy były poszukiwania skamieniałości, które mają wzbogacić kolekcję skał polodowcowych w przyszkolnym Lapidarium. Z młotkami, lupami i kwasem solnym uczniowie „tropili” skały, w których mogłyby być odciski zwierząt żyjących na naszych terenach w paleozoiku.
Przywieźliśmy wiele ciekawych okazów: belemnity, głowonogi, skamieniałe muszle mięczaków, muszlowce, gąbki, koralowce. Naszym marzeniem jest wyeksponowanie naszych skarbów, zebranych w przeciągu kilku lat, w szkolnej, eleganckiej gablocie na jednym z holów naszej szkoły.

Dorota Taratycka

Jesteśmy  „Szkołą Przyjazną  Srodowisku”

Na wniosek Kapituły powołanej przez Warmińskiego Kuratora Oświaty nasza placówka otrzymała Certyfikat  „Szkoła Przyjazna Srodowisku”.
Warunkiem otrzymania  tego zaszczytnego wyróżnienia było wykazanie się w podejmowaniu działań, które:
1. Integrują społeczność szkolną wokół działań na rzecz poszanowania zasobów środowiska.
2. Doskonalą procesy dydaktyczne i wychowawcze, w szczególności w obszarze edukacji ekologicznej i zrównoważonego rozwoju,
3. Podejmują i angażują do działań społeczność szkolną (uczniów, radę pedagogiczną, pracowników szkoły/placówki) i lokalną a zadania, które realizują są motywacją do poszukiwania nowych i ciekawych rozwiązań podnoszących efektywność i atrakcyjność pracy w zakresie ekologii, poszanowania zasobów środowiska i zrównoważonego rozwoju,
4. Podnoszą efektywność i atrakcyjność pracy dydaktycznej oraz motywują do poszukiwania nowych i ciekawych rozwiązań w zakresie ekologii, zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.
Uzyskanie tego Certyfikatu nie byłoby możliwe bez zaangażowania i współpracy nauczycieli, uczniów, rodziców, rady rodziców, dyrekcji i społeczności lokalnej, którzy na wielu płaszczyznach udowadniali, że ekologia odgrywa ważną rolę w naszym życiu codziennym TERAZ i w PRZYSZŁOŚCI.

Dorota Taratycka

ŚWIĘTO  ODZYSKANIA  NIEPODLEGŁOŚCI-PRZYSTANEK NIEPODLEGŁOŚĆ

97 rocznicę  odzyskania niepodległości obchodziliśmy jak zwykle w sposób bardzo  uroczysty. Uczennice klas III B  i  IIIC  gimnazjum  w swoim wystąpieniu przedstawiły  genezę tego święta oraz przypomniały o najważniejszych wydarzeniach czasu zaborów, czasu kiedy Polski  nie  było na mapie Europy. Przedstawiane fakty poparte  były cyklem krótkich  filmów dokumentalnych -pt. „PRZYSTANEK NIEPODLEGŁOŚĆ”.  Istotnym elementem programu  były refleksje na temat patriotyzmu –dawniej i współcześnie.   Na zakończenie uroczystości uczniowie klas III  w formie karaoke odśpiewali wcześniej wylosowane  pieśni patriotyczne.

Małgorzata Brzozowska

„WF z klasą” czas zacząć

Gimnazjum nr 1 przy Zespole Szkół nr 1 w Nidzicy ponownie przystąpiło do programu CEO „WF z Klasą”. Udział w tym programie to dodatkowy bodziec i motywacja  do tego, aby po raz kolejny pochylić się nad:
- zwiększeniem aktywności ruchowej uczniów mniej sprawnych
- uatrakcyjnieniem zajęć wychowania fizycznego
- promowaniem zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania
- współpracą pomiędzy nauczycielami, uczniami, rodzicami i lokalną społecznością

Pierwszym etapem  przystąpienia do realizacji programu był SOS -  Sportowy Okrągły Stół.  Wszyscy wychowawcy dziesięciu klas gimnazjum otrzymali materiały na temat programu „WF z Klasą”,  przygotowane wcześniej przez Panią Wiesię Taradejna.  Na lekcjach wychowawczych uczniowie zostali zapoznani z założeniami akcji. W tym celu wykorzystano między innymi prezentację multimedialną dostępną na stronie programu.
Każda klasa przeanalizowała materiały i podjęła próbę odpowiedzi na następujące pytania:
1. Co konkretnie chcemy poprawić?
2. Co możemy zrobić , aby było lepiej?
3. Jakiego wsparcia potrzebujemy?
4. Co możemy zrobić własnymi siłami?
5. Czego potrzebujemy z zewnątrz?
Wnioski zapisano i przedstawiono w trakcie debaty z wychowania fizycznego, która odbyła się
18 listopada 2015roku w auli szkolnej. Każdą klasę reprezentowała  3-4  osobowa grupa uczniów.
Oficjalnego otwarcia dokonał Dyrektor szkoły mgr  Artur Pacuszka. Podkreślił znaczenie  Programu WF z Klasą, przedstawił korzyści  płynące  z uczestnictwa w nim oraz zachęcił do aktywnego   uczestnictwa w dyskusji.
Obowiązki gospodarza pełniła Wiktoria Wadecka , uczennica III klasy gimnazjum oraz nauczyciel wychowania fizycznego Wiesława Taradejna , czuwając nad przebiegiem dyskusji. Każdy uczeń i nauczyciel mógł swobodnie wyrazić opinię  czy swój bądź klasy pomysł na lekcje wf. Wszystkie propozycje zapisano na przygotowanych arkuszach papieru przez Dominikę Żbikowską, również uczennicę III klasy gimnazjum. Zebrany materiał przedstawiono poniżej.  

Co konkretnie chcemy poprawić?

-poprawa wyposażenie w sprzęt sportowy
-remont sali gimnastycznej i jej całego zaplecza
-przebudowa boiska wewnętrznego
-urozmaicić lekcje wychowania fizycznego np. spotkania ze sportowcami
-korzystanie przez klasy niesportowe z hali widowiskowej
-wyposażenie szatni w szafki
-współpracę n-l   -  uczeń i uczeń – nauczyciel

Co możemy zrobić , aby było lepiej?

- rzadziej korzystać ze zwolnień lekarskich
- poprawić zachowanie
- nie spóźniać się
-być przygotowanym do lekcji Wf
- współpracować  z nauczycielami
- wychodzić z własna inicjatywą dotyczącą przeprowadzania lekcji

Jakiego wsparcia potrzebujemy?

- ze strony nauczycieli , rodziców, władz miasta, koleżanek i kolegów,

Co możemy zrobić własnymi siłami?

- współorganizować imprezy rekreacyjno-sportowe
-dbać o porządek w szatniach
- pozyskiwać wraz z rodzicami sponsorów
-wspierać się nawzajem w działaniach

Czego potrzebujemy z zewnątrz?

- zaangażowania rodziców, mieszkańców Nidzicy w organizacji akcji LAS
-  wsparcie ze strony władz Nidzicy

Wszystkie zgłoszone propozycje działań zostaną przedstawione i omówione  na spotkaniu nauczycieli wychowania fizycznego i z dyrekcją szkoły.

W następnej części debaty uczniowie wybrali zadania do realizacji w czasie trwania projektu WF z Klasą.
W pierwszym semestrze wybrano  Aktywne przerwy
zaś w drugim Innowacyjne zajęcia  pozalekcyjne.

Ze sportowym pozdrowieniem Wiesława Taradejna

Lekcja historii najnowszej z IPN

27 listopada odbył się już  drugi  w tym roku szkolnym wykład  przedstawiciela  Delegatury Instytutu Pamięci  Narodowej w Olsztynie dr. Karola Sacewicza.  Prelekcja dotyczyła Polskiego Państwa Podziemnego. Uczniowie klas III gimnazjum poznali strukturę organizacyjną Polskiego Państwa Podziemnego i zapoznali się z mapą podziału ziem polskich  podczas okupacji niemieckiej i radzickiej. Prelegent przedstawił etapy oraz zasady tworzenia organizacji konspiracyjnej na ziemiach polskich. Uczniowie dowiedzieli się jak powstała Armia Krajowa oraz na jakim obszarze działała. Gimnazjaliści mieli okazję poznać najważniejszych dowódców Polskiego Państwa Podziemnego. Dr Karol Sacewicz omówił również metody jakimi posługiwały się służby bezpieczeństwa ZSRR /NKWD/ w stosunku do  członków Armii Krajowej.

Małgorzata Brzozowska

NOC NAUKOWCÓW I ARTYSTÓW W JEDYNCE

27 listopada 2015 r. w Zespole Szkół nr 1 w Nidzicy miała miejsce już piąta edycja Nocy Naukowców i Artystów.
Inicjatorkami imprezy tradycyjnie są panie Ala Wolak i Wiesława Wojtkiewicz, trwale współpracujące z Programem PROJEKTOR – wolontariat studencki.
Impreza rozpoczęła się punktualnie o 19.00 przemówieniem Dyrektora Szkoły Artura Pacuszka i trwała do 24.00.  W podziękowaniu za wieloletnią współpracę, na ręce koordynatora RKP Olsztyn, Pauli Nowak  wręczono statuetkę  Przyjaciel Jedynki.
Jak co roku w imprezie brali udział uczniowie szkół Gminy Nidzica. W tym roku także dopisały niezawodne  szkoły z Rączek oraz ZS nr 2 i ZS nr 3. Ponadto udział wzięły rzesze uczniów z Zespołu Szkól nr 1 pod opieką wychowawców oraz mali uczestnicy w towarzystwie rodziców.
Dzięki niezłomnej sile studentów oraz ogromnemu zaangażowaniu uczestników Noc Naukowców i Artystów kolejny raz okazała się wielkim sukcesem nauki. Wszyscy uczestnicy mieli okazję obserwować niezwykłe doświadczenia chemiczne. W Sali Robotyki uczniowie budowali zdalnie sterowane roboty. W Pracowni Matematycznej trwała bardzo angażująca kreatywność i wyobraźnię sztuka tworzenia pojazdów, maszyn oraz budowli  dzięki konstrukcjom z klocków 3D. W Sali Biologicznej uczestnicy mogli sprawdzić jak widzą osoby z dużą wadą wzroku, poznać budowę komórki zwierzęcej i roślinnej, rozwijać swoją pamięć poznając różne gatunki ryb oraz wewnętrzną budowę człowieka. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyła się Sala Scrabookingu, w której, w wykonaniu uczestników, powstawały zachwycające, małe dzieła sztuki. Tradycyjnie najatrakcyjniejsza dla najmłodszych uczestników była Sala Cyrkowa. Każde dziecko wychodziło z niej obdarowane pomysłowymi wytworami z balonów oraz pięknymi „malunkami” twarzy.
Projekt bardzo spodobał się odbiorcom – było super, nawet lepiej niż rok temu – zapewniali  najmłodsi. Równie zachwyceni byli absolwenci oraz rodzice, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach.
„ PROJEKTOR- wolontariat studencki” to program, którego celem jest szerzenie wiedzy, wspieranie i rozwijanie zdolności dzieci i młodzieży. Wielkie podziękowania należą się studentom za zapał, świetne przygotowanie oraz niesłabnącą kreatywność.

A. Wolak
W. Wojtkiewicz

70 Urodziny Jedynki

2 listopada 1945 roku rozpoczęła działalność Publiczna Szkoła Powszechna – dzisiejszy Zespół Szkół nr 1. Najstarsza szkoła w mieście, która wychowała znaczną część mieszkańców Nidzicy, hucznie świętowała swoje 70 Urodziny.
Członkami Komitetu Honorowego obchodów 70 – lecia byli: Wojewoda Warmińsko – Mazurski Pan Marian Podziewski, Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Pan Gustaw Marek Brzezin, Arcybiskup Wojciech Ziemba Metropolita Warmiński, Warmińsko – Mazurski Kurator Oświaty oraz Burmistrz Nidzicy Pan Jacek Kosmala. Patronat Medialny objęło Radio Olsztyn.
Rocznicowe obchody zainaugurowane zostały 6 listopada uroczystą mszą świętą koncelebrowaną, której przewodniczył Arcybiskup Koadiutor, Jego Ekscelencja Ks. Józef Górzyński. We mszy uczestniczyli Absolwenci Jedynki: Ks. Paweł Rabczyński, Ks. Zdzisław Kunicki, Ks. Przemysław Kawecki oraz Ks. Krzysztof Żygadło. Nabożeństwo rozpoczęło się od symbolicznego, pokoleniowego przekazania pocztów sztandarowych.
W trakcie części oficjalnej, która odbyła się w Sali Rycerskiej nidzickiego zamku, było moc emocjonalnych wspomnień i wystąpień zaproszonych Gości, podczas których śmiech przeplatał się ze wzruszeniem. Odczytano także życzenia, które Jedynka otrzymała od Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Ministra Edukacji Narodowej. Dyrektor  ZS nr 1 Artur Pacuszka w podziękowaniu za nieustanne wsparcie i pomoc w funkcjonowaniu szkoły wręczył zaprzyjaźnionym instytucjom, przedsiębiorcom, firmom i osobom prywatnym statuetki Przyjaciel Jedynki oraz pamiątkowe dyplomy. Uwieńczeniem akademii był występ uczniów Jedynki w niezwykłej adaptacji „Małego Księcia”. Część artystyczną przygotowały panie: Anna Czarzasta i Dorota Wódkiewicz.  O oprawę muzyczną zadbał Krzysztof Partyka, makietę samolotu wykonał p. Wojciech Bonisławski.   
Okrągły jubileusz był także okazją do spotkania w piątkowe popołudnie w murach szkoły. Jedynka przygotowała się na wizytę Gości w sposób szczególny. Do zwiedzania szkoły zachęcały udekorowane korytarze, okolicznościowe gabloty, wystawa starych fotografii, pracownie pokazujące różnorodne, współczesne działania szkoły oraz sala wspomnień, w której można było się odnaleźć na listach absolwentów, obejrzeć stare kroniki szkolne czy posłuchać nagrań ze wspomnieniami nauczycieli emerytów. Natomiast w auli szkoły można było zobaczyć wystawę prac naszych Absolwentów, którym bardzo dziękujemy za ich udostępnienie. Były to obrazy Magdaleny Łączkowskiej i Reginy Ekiert, fotografie Justyny Radzymińskiej i Pawła Kozińskiego, rysunki Igi Chodkowskiej  oraz fotografie z wypraw wysokogórskich Marcina Kaczkana i fotosy z filmów obecnego podczas naszego święta Piotra Jankowskiego.
Goście, Absolwenci, Nauczyciele Emeryci i pracownicy Jedynki rozmawiali, wspominali i cieszyli się swoją obecnością. Wszyscy podkreślali magiczną atmosferę spotkania po latach oraz to, że Jedynka była i jest dla nich szkołą, która głęboko zapadła w ich serca.    
Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy zechcieli być z nami tego dnia, zaszczycili nas swoją obecnością, dzielili się swoimi emocjami i zarażali pozytywną energią.
Szczególne podziękowania kierujemy do tych, którzy pomogli nam przygotować się do uroczystości.  Byli to Państwo Joanna i Sławomir Orzechowscy z Centrum Ogrodniczego, Ada Zalewska i  Magdalena Bieńkowska, Justyna Mazanowska, Dorota Józefowicz i Karolina Zielińska z Rady Rodziców oraz Urszula Chodkowska.

Beata A. Dąbrowska

„Litwo Ojczyzno moja! […]”

Już po raz drugi uczniowie Gimnazjum nr 1 w Nidzicy odwiedzili stolicę Litwy. W dniach 21.10 – 24.10.2015 r. byli gośćmi u swoich rówieśników z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. Nasza młodzież uczęszczała na zajęcia lekcyjne m.in. z technologii i biochemii. Uczniowie zwiedzili cmentarz Rossa, zamek Gedymina, domek św. Faustyny oraz kościół św. Piotra i Pawła i Ostrą Bramę. Wieczory spędzali na starym mieście w towarzystwie kolegów z Litwy. Nasi gimnazjaliści uczestniczyli w programie „Leć piosenko polska” w ramach projektu „Perły w Koronie”. Wyjazd był bardzo udany, pełen wzruszeń i niezapomnianych wspomnień. Uczniowie Jedynki czekają teraz z niecierpliwością na przyjazd przyjaciół z Litwy do Nidzicy.

Aleksander Kuczyński i Oskar Kosiński – uczestnicy wyjazdu do Wilna

Zajęcia na strzelnicy

28 września uczniowie III klas Gimnazjum nr 1 w ramach edukacji dla bezpieczeństwa wzięli udział w zajęciach strzeleckich. Dzięki współpracy z nidzickim kołem Ligii Ochrony Kraju,  młodzież odbyła praktyczne zajęcia na strzelnicy w lesie miejskim. Gimnazjaliści poznali budowę karabinka, przeszli krótki kurs jego obsługi i mieli możliwość wypróbowania swoich umiejętności strzeleckich. Zajęcia zorganizował p. Dariusz Urbanowski we współpracy z prezesem powiatowego Zarządu LOK, p. Witoldem Szemplińskim.  

Beata A. Dąbrowska

Europejski Dzień Języków Obcych

26 września to dzień, w którym Rada Europy chce zachęcić 800 milionów Europejczyków z 47 krajów do nauki języków obcych. W Jedynce obchodziliśmy to święto w piątek 25 IX. Na korytarzach naszej szkoły od rana rozbrzmiewał język niemiecki i angielski, a szkoła udekorowana była w barwach narodowych Niemiec i Anglii. Wszędzie wisiały flagi i plakaty związane z tymi krajami, można też było zobaczyć przygotowaną przez uczniów prezentację multimedialną. Uczniowie dostawali naklejki z tekstem „Porozmawiaj ze mną!” we wszystkich językach Europy. W trakcie długich przerw organizowano konkursy językowe, śpiewano piosenki, a wspólna zabawa pokazała, że nauka języków jest „cool!” i „super!”, a uczniowie Jedynki są prawdziwymi Europejczykami. Imprezę przygotowali i czynnie w niej uczestniczyli: germanistki, panie Monika Czerwonka i Aleksandra Pietrowicz oraz anglista, pan Michał Sawicki.

Beata A. Dąbrowska

EUROPEJSKA NOC NAUKOWCÓW

25 września 84 uczniów  klas II B, II C, II D, III A oraz III B wzięło udział w  Europejskiej Nocy Naukowców w Olsztynie. Oddział Polskiej Akademii Nauk oraz Olsztyńska Szkoła Wyższa zamieniły się w miasteczko nauką tętniące.  Każdy mógł odwiedzić niedostępne na co dzień laboratoria i wziąć udział w popularno-naukowych pokazach, eksperymentach i innych atrakcjach, które pozwolą lepiej zrozumieć jak wielkie znaczenie mają osiągnięcia nauki w naszym codziennym życiu i jak fascynująca może być praca badacza.
       Uczniowie mieli wyjątkową okazję zobaczenia m.in. elektrody złotej i śledzenia procesu tworzenia czujników, które w znacznym stopniu przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa naszego życia i zdrowia. Mogli dowiedzieć się jaką osiągają siłę mięśni prostowników i zginaczy stawu kolanowego, mieli możliwość porównania siły mięśni prawej kończyny do lewej. Każdy uczeń mógł sprawdzić poziom własnej koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz uzyskać informację od specjalisty na temat interpretacji uzyskanego wyniku oraz sposobów jej poprawiania.
       Eksperci Michelin (największej fabryki opon na świecie) odpowiadali na pytania: jak powstaje opona? z czego się składa? czym różni się opona zimowa od letniej?
      Uczniowie mogli skosztować pieczywo z elementami prozdrowotnymi, którego receptury zostały opracowane w ramach współpracy pomiędzy naukowcami i piekarzami regionu Warmii i Mazur.
Mieli możliwość poczuć się bohaterem akcji w mobilnym Kinie 7D, które oferowało uczestnikom niezapomniane wrażenia – filmy w trójwymiarze, nadmuchy powietrza, bańki mydlane, ochlapywanie wodą, łaskotanie po nogach, różnorodne dźwięki i światło.
Widzowie mobilnego Kina 5D odbierali filmy wieloma zmysłami. Zapewniły to efekty specjalne, odczuwalne na własnej skórze, które wywołały: trójwymiarowy obraz, przestrzenna muzyka, ruchome fotele, efekt myszy,  powiew wiatru, dym, rozpylanie wody, zapachy. Efekty te, zsynchronizowane z akcją filmu sprawiały, że uczestnicy poczuli się bohaterami przygotowanych seansów. Nie byli tylko widzami – obserwatorami, lecz widzami – uczestnikami przygód.
Dopisała nam pogoda, było ciepło i słonecznie. Wróciliśmy z wycieczki pełni wrażeń i emocji, planujemy już następny wyjazd…

Wiesława Wojtkiewicz

Próbny alarm przeciwpożarowy  w ZS nr 1

W trosce o bezpieczeństwo dzieci 23 września odbył się kolejny próbny alarm przeciwpożarowy. Po raz pierwszy ćwiczeniom tym towarzyszyło częściowe zadymienie budynku. Ewakuacja wszystkich uczniów i pracowników przebiegła bardzo sprawnie. Dużo emocji dostarczyła obserwacja akcji ratunkowej, podczas której strażacy wraz ze szkolną pielęgniarką p. Wioletą Pargólską udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej kilkorgu poszkodowanym. W roli pozorantów wystąpili uczniowie klasy III a gimnazjum, którzy symulowali oparzenia, omdlenia, utratę przytomności. W akcji ratunkowej brały udział oddziały straży pożarnej z terenu miasta i gminy Nidzica. Koordynatorem działań związanych z przeprowadzeniem alarmu na terenie szkoły był pan Dariusz Urbanowski.

Beata A. Dąbrowska

Rodzinny festyn rekreacyjno – sportowy „Wychowywać do pełni człowieczeństwa”

„Wychowywać do pełni człowieczeństwa” to hasło odbywającego się w dniach 13 – 19 września V Tygodnia Wychowania Chrześcijańskiego. Tym dniom towarzyszy przypomnienie postaci św. Jana Bosko, który powtarzał młodzieży: „Dla was żyję, dla was pracuję, dla was jestem gotowy oddać moje życie”. Jedynka będąc wierna idei, że przez wspólne i spójne działania domu i szkoły kształtujemy prawidłowe postawy młodych ludzi, zorganizowała czwarty już Rodzinny Festyn Rekreacyjno Sportowy. Odbył się on 18 września na Orliku przy ZS nr 1. Na wszystkich czekało mnóstwo wrażeń i świetnej zabawy. Spotkanie rozpoczęła Rodzinna Sztafeta im. Kamili Skolimowskiej poprzedzona rozgrzewką, którą poprowadziła absolwentka Jedynki, pasjonatka biegania, uczestniczka maratonów i półmaratonów – Pani Patrycja Kawałko. Bieg rozpoczęli: Gość specjalny – Pan Wojciech Kopeć – olsztyński lekkoatleta, maratończyk i długodystansowiec, Patrycja Kawałko i Dyrektor Pan Artur Pacuszka. W trakcie festynu kolejni mali i duzi zawodnicy pokonywali trasę wokół Orlika włączając się w tę ogólnopolską akcję. Razem przebiegliśmy tego popołudnia 54 km. Na uczestników festynu czekały też inne atrakcje: różnorodne konkurencje sprawnościowe, taniec latino prowadzony przez naszą absolwentkę Panią Marzenę Borkowską, quiz religijny zorganizowany przez katechetów. Było też specjalne stanowisko Rady Rodziców, gdzie sporządzano makietę rzutu młotem Kamili Skolimowskiej. Na ciepły posiłek zaprosiła dyrekcja szkoły, a pyszne ciasta przygotowali rodzice. Nad całością czuwali organizatorzy: dyrekcja szkoły, nauczyciele wychowania fizycznego i Rada Rodziców. Gościem Festynu był Zastępca Burmistrza Pan Leszek Śpiewak.
Wszystkim Rodzicom serdecznie dziękujemy za udział i za ogromne zaangażowanie w przygotowanie festynu, a uczniom i nauczycielom za pomysły na wspólną zabawę. Tegoroczny festyn został zorganizowany w ramach realizacji projektu "Szkoła współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły".

Beata A. Dąbrowska

Wycieczka do Parku Rozrywki Aktywnej BARTBO

17 września uczniowie klasy 5a, 5b i 5c byli na wycieczce w Parku Rozrywki Aktywnej BARTBO w Butrynach. Dzieci podzielone na 3 grupy brały kolejno udział w trzech zabawach. Niezwykłych i ekscytujących wrażeń dostarczała wspinaczka w Parku Linowym, poszukiwanie hasła w labiryncie w polu kukurydzy oraz zespołowe gry i zabawy logiczne. Atrakcją była także możliwość wejścia do śmigłowca i innych militarnych pojazdów. Opiekunami podczas wyjazdu były wychowawczynie klas 5: Joanna Zielińska, Katarzyna Rydkodym, Ewa Rudzińska oraz Beata A. Dąbrowska.

Beata A. Dąbrowska

„Znajdź pomysł na siebie” – program ewangelizacyjno – profilaktyczno – motywacyjny

17 września w auli nidzickiej Jedynki odbył się program ewangelizacyjno – profilaktyczno – motywacyjny „Znajdź pomysł na siebie” autorstwa zespołu Full Power Spirit. Program ten realizowany był w związku z projektem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nidzicy - „STOP przeciw przemocy”. Występ artystyczny ukierunkowany na realizację tego przesłania skierowany był do młodzieży gimnazjalnej. Obejmował konkursy, skecze, prezentacje, pokaz beat-boxu i koncert zespołu FPS. Program podparty świadectwami życia artystów, promował takie wartości jak miłość, szacunek, akceptacja, a oparty był o utwory z projektów „HIP-HOP DEKALOG”, „8 BŁOGOSŁAWIEŃSTW – SIŁA SERCA KONTRA SIŁA PIĘŚCI”, „7 GRZECHÓW”.  Po koncercie odbył się happening na temat przemocy, przygotowany przez młodzież Jedynki. W programie wzięło udział kilkuset uczniów gimnazjów ZS nr 1 i ZS nr 2. Organizatorami akcji na terenie ZS 1 były panie: Małgorzata Parfianowicz i Dorota Taratycka.       

Beata A. Dąbrowska

Spotkanie profilaktyczne na temat cyberprzemocy

16 września w auli Zespołu Szkół  nr 1 odbyło się profilaktyczne spotkanie młodzieży gimnazjalnej z młodszym aspirantem Piotrem Bojarowiczem z Wydziału do walki z cyperprzemocą Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie. Gimnazjaliści dowiedzieli się wiele na temat cyberprzemocy, poznali niebezpieczeństwa i zagrożenia czyhające na nich w sieci, usłyszeli jak mądrze i zgodnie z prawem korzystać z Internetu. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy Rady Rodziców, w ramach projektu Szkolny Program Aktywnej Współpracy.

Beata A. Dąbrowska

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

1 września 2015 r. w Zespole Szkół nr 1 pierwszy dzwonek zabrzmiał szczególnie uroczyście. Ten rok jest dla naszej szkoły wyjątkowy, bo jubileuszowy. W listopadzie 1945 roku Jedynka rozpoczęła swoją działalność i jak na 70 letnią szkołę, wygląda i czuje się znakomicie. Tryska energią i zapałem kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży, przechodzi remonty, jest otwarta na nowe pomysły, projekty, innowacje i ciągle dba o to, by każdy uczeń, rodzic i nauczyciel mógł się z nią utożsamiać i mówić – „To jest moja szkoła”.
Podczas uroczystości rozpoczęcia mieliśmy przyjemność gościć Zastępcę Burmistrza Pana Leszka Śpiewaka, Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Mariolę Maculewicz Podolską, wiceprzewodniczącą RR – Panią Dorotę Józefowicz, a wśród rodziców – posła sejmiku województwa warmińsko – mazurskiego Pana Patryka Kozłowskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Pawła Przybyłka.
Naukę w naszej szkole rozpoczęło w tym roku 701 uczniów i 61 nauczycieli.
Wszystkim życzymy, by nowy rok szkolny niósł spełnienie marzeń i oczekiwań, przynosił satysfakcję i radość, rozwijał, kształcił i dawał poczucie spełnienia.

Beata A. Dąbrowska

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego