. - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

.

Z życia szkoły
 

W tym roku po raz pierwszy w naszej szkole obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Jego celem jest przede wszystkim inicjowanie i krzewienie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W tym roku hasłem przewodnim było „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci” .
Szacunek to niezwykła wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem itp.
Przez cały dzień przeprowadzono szereg działań mających na celu uświadomienie uczniom naszej szkoły zagrożeń, jakie niesie ze sobą przebywanie w wirtualnym świecie. Na lekcjach plastyki pod kierunkiem Pani Małgorzaty Trybel przygotowano plakaty, na świetlicy odbyły się prezentacje multimedialne i projekcje filmów edukacyjnych, przygotowano gazetkę profilaktyczną i przeprowadzono lekcje wychowawcze. Wszystko związane z tematyką bezpieczeństwa w sieci. Nasze zaproszenie przyjęli także policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy: Pani Izabela Demska i Pan Maciej Płoski, którzy jak zwykle z wielkim zaangażowaniem uświadamiali uczniów o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą Internet. Serdecznie dziękujemy za nieustającą pomoc!

Autor tekstu i zdjęć: Dorota Józefowicz

Absolwent Jedynki Marcin Kaczkan wspina się na K2!

Narodową wyprawą na K2 żyje cała Polska. Wśród himalaistów, którzy próbują wspiąć się na ten niezdobyty do tej pory zimą ośmiotysięcznik (8611 m n.p.m.), jest absolwent naszej szkoły Marcin Kaczkan. Wraz z nim w ekipie są: Krzysztof Wielicki (kierownik wyprawy), Adam Bielecki, Denis Urubko, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Janusz Gołąb (kierownik sportowy wyprawy), Artur Małek, Piotr Tomala i Dariusz Załuski. Kilka dni temu z powodów osobistych do Polski wrócił Jarosław Botor (lekarz wyprawy).
„Zdajemy sobie sprawę, że na zdobycie góry mamy pięć procent szans, ale kto próbuje, ten wchodzi. Gdybyśmy wcześniej nie próbowali, nie byłoby wszystkich sukcesów, które Polacy odnosili w górach wysokich – mówił kierownik wyprawy”.
Zimą na K2 panują bardzo trudne i ekstremalnie niebezpieczne warunki pogodowe, temperatura spada do -50 st., do tego występują tam silne wiatry o średniej prędkości do 180 km/h. Tym mocniej trzymamy kciuki za naszych himalaistów i powodzenie ekspedycji.
By podkreślić swoją więź i zainteresowanie wyprawą, uczennice klasy 7a wraz z nauczycielem historii p. Markiem Dąbrowskim wpadli na pomysł stworzenia makiety K2, która stanęła w holu Jedynki. Dziewczęta będą na niej na bieżąco zaznaczać kolejne etapy wspinaczki. Dziś odnotowały wyjście Marcina Kaczkana i Denisa Urubko w górę i dotarcie do obozu pierwszego. Himalaiści zamierzają tam spędzić noc.

Beata A. Dąbrowska

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała w Jedynce!

Uczniowie Jedynki po raz kolejny „zagrali” z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Tym razem WOŚP pozyskiwał środki „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków i wsparcia dla podstawowych oddziałów neonatologicznych”. W Jedynce przez cały tydzień wolontariusze akcji zbierali datki do puszek, a Samorząd Uczniowski zorganizował sprzedaż ciast, z której dochód także zasilił konto Orkiestry. Dzięki wrażliwości, empatii i otwartości na potrzeby innych oraz dzięki hojności dzieci, rodziców i nauczycieli udało nam się zebrać 694,53 zł, czyli prawie 300 zł więcej niż rok temu! Dziękujemy i zapraszamy do wspierania kolejnych akcji, w których możemy pomagać potrzebującym.  

Beata A. Dąbrowska i Mateusz Ładziński – koordynator akcji w SP 1

Uczniowie Jedynki na Ogólnopolskiej Nocy Biologów

Po raz kolejny nasi uczniowie uczestniczyli w Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Wydział Biologii i Biotechnologii UWM przygotował dla pasjonatów nauk biologicznych całą masę atrakcji. W programie były: wykłady, warsztaty, laboratoria, wystawy, pokazy, prezentacje, quizy, konkursy i gry terenowe, a wszystko to związane z naukami biologicznymi i możliwością poznania naukowców i laboratoriów naukowych. Uczestnicy Nocy Biologów z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali wykładu „Co w sobie mają kleszcze?” wygłoszonego przez dr hab. Małgorzatę Dmitryjuk oraz wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez: dr hab. Hannę Ciecierską, prof. UWM i dr Dorotę Górniak nt. „Olej nie tylko w głowie”, które przybliżyły młodzieży informacje dotyczące roślin dostarczających różnego rodzaju tłuszczy. Natomiast w kolejnym warsztatach pt. „Jak to działa? – tajniki organizmu zwierzęcego na wesoło”, młodzi naukowcy poznali działanie narządów zmysłu, układu krwionośnego, oddechowego ruchowego i powłokowego.
Bardzo oczekiwanym punktem programu była wieczorna gra terenowa „Tajemnica Moli Książkowych”, o trzystopniowej skali trudności, pełna fascynujących przyrodniczych zadań.  Na koniec najwytrwalsi uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu „Superbakterie w natarciu, czyli słów kilka o antybiotykoodporności” prowadzonego przez Piotra Wiśniewskiego oraz zostali włączeni do zabawy przez sympatyczne, stworzone na potrzeby tej Nocy Biologów stwory nazwane Wiedźmuchami.

DO ZOBACZENIA ZA ROK!!!
Uczniowie klasy VIIC, VIIB   z opiekunami Dorotą Taratycką  i Aleksandrą Kaczmarczyk


Orszak Trzech Króli 2018

6 stycznia po raz dziesiąty w swojej najnowszej historii, a po raz czwarty w Parafii Miłosierdzia Bożego w Nidzicy, wyruszył Orszak Trzech Króli. Tegoroczny odbywał się pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”. Chętnych, by dzielić się radością z Objawienia Pańskiego było bardzo wielu. Podczas uroczystej mszy świętej zgromadzeni odebrali korony, flagi i śpiewniki, a po błogosławieństwie wierni udali się na przemarsz ulicami Zatorza. Wyjątkowo licznie w pochodzie wzięli udział uczniowie Jedynki wraz z rodzicami i nauczycielami.  Barwny i rozśpiewany orszak prowadzili trzej królowie na koniach, którzy na szczycie góry złożyli hołd małemu Jezusowi. Zwieńczeniem uroczystości był rodzinny piknik przy kościele Na uczestników orszaku czekał ciepły posiłek przygotowany przez Rycerzy Kolumba, wiernych parafii oraz naszą szkołę.

Beata A. Dąbrowska

Spotkanie z przedstawicielami lokalnej wspólnoty SARUEL

Uczniowie klas VII oraz II i III gim. uczestniczyli w spotkaniach z przedstawicielami lokalnej wspólnoty SARUEL. Salezjański Ruch Ewangelizacyjny jest wspólnotą ludzi młodych. Został założony w 1994r. przez Salezjanów Księdza Bosko i wciąż jest przez nich prowadzony. Ruch ten tworzą głównie gimnazjaliści, licealiści i studenci, którzy co roku spotykają się na rekolekcjach w Różanymstoku, biorą udział w czuwaniach oraz koncertach. W trakcie roku tworzą wspólnoty lokalne w swoich miastach. Obecnie funkcjonują trzy: w Nidzicy, Łodzi i Warszawie.  Przedstawiciele wspólnoty  SARUEL z Nidzicy zapraszają na spotkania w każdy piątek o godz. 18.30 w parafii Miłosierdzia Bożego.

Katarzyna Matalińska

Klasowe Wigilie


W ostatnim tygodniu we wszystkich oddziałach odbyły się wigilijne spotkania klasowe. Są one bardzo lubianym wydarzeniem w szkolnym kalendarzu, stanowią przedsmak Bożego Narodzenia, są też okazją na przekazywania tradycji i integracji zespołów uczniowskich. Odświętnie ubrani uczniowie wspólnie z wychowawcami i rodzicami przygotowywali i dekorowali stoły, łamali się opłatkiem, składali sobie życzenia, obdarowywali się upominkami. Panujący wszędzie radosny i podniosły nastrój i rozlegający się śpiew kolęd przypominał, że przed nami najpiękniejsze i najbardziej oczekiwane Święta w roku.  

Beata A. Dąbrowska

Koncert świąteczny w trzech językach

Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły, na który czekają nie tylko dzieci, ale także dorośli. To czas związany z różnorodnymi tradycjami i obrzędami, które czynią te Święta jeszcze piękniejszymi. A czy można sobie wyobrazić Boże Narodzenie bez kolęd i pastorałek?...
20 grudnia w Jedynce po raz trzeci odbył się koncert świąteczny. Dotychczas uczniowie naszej szkoły prezentowali utwory w języku niemieckim, w tym roku wspólne kolędowanie odbyło się   także w języku angielskim i polskim. Dzieci z klasy 1a i 1b zaprezentowały również taneczny układ świąteczny. Na scenie wystąpiło łącznie 118 uczniów z klas: 1a, 3a, 2b, 3b, 3c, 4a, 4d, 4e, 5a, 6a, 6c, 7a – szkoła podstawowa, IIa i IIc – oddział gimnazjalny. Na zakończenie uczennice kl. 6a i 7a zaśpiewały „Cichą noc”  w języku  niemieckim, angielskim i polskim. Na koncert przybyło mnóstwo rodziców, nauczycieli, wszyscy włączali się w śpiewanie świątecznych piosenek.  
Nauczyciele zaangażowani w organizację koncertu: Jolanta Wiejak, Monika Czerwonka, Aleksandra Kaczmarczyk, Agnieszka Brodniewicz, Ewa Rudzińska i Krzysztof Partyka. Słodkie upominki dla wszystkich wykonawców zakupiła Rada Rodziców Jedynki. Zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Wojtka Koszewskiego.

Beata A. Dąbrowska


Sportowcy  z Jedynki odwiedzili Stadion Narodowy

13 grudnia uczniowie dwóch klas sportowych 7a i IIa wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Młodzież odwiedziła dwa obiekty ściśle związane ze sportem: Stadion Narodowy oraz Muzeum Sportu i Turystyki. Wizyta na stadionie wzbudziła ogromne emocje, a możliwość zwiedzenia i zobaczenia z bliska m. in. szatni piłkarskich, studia telewizyjnego, kilku loży dla VIP-ów, sali, w której odbywają się konferencje prasowe czy miejsca, z którego piłkarze bezpośrednio wychodzą na murawę – bezcenna. Równie ciekawa okazała się wizyta w mieszczącym się w nowoczesnym Centrum Olimpijskim Muzeum Sportu i Turystyki. Jest ono jedną z najstarszych tego typu placówek w Europie i działa nieprzerwanie od 1952, a zgromadzone w nim zbiory obejmują ponad 46 tys. eksponatów, głównie trofeów sportowych (medali , pucharów, dyplomów), a także pochodni olimpijskich, strojów i sprzętu sportowego naszych gwiazd sportowych. Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu Bezpieczna+.

Beata A. Dąbrowska

36 rocznica ogłoszenia  stanu wojennego

13 grudnia 1981 roku o godzinie 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. W 36 rocznicę tego trudnego i bolesnego czasu w historii Polski, w holu Jedynki pojawiła się wystawa przypominająca młodzieży wydarzenia z 1981 roku. 12 grudnia uczniowie klasy III c i III b odwiedzili też swoich kolegów z klas 7 oraz I i II gimnazjum wręczając im naklejki  propagujące akcję IPN „Zapal Światło Wolności”. Przez zapalenie świec w oknach naszych domów w środowy wieczór 13 grudnia, Instytut Pamięci Narodowej zachęcał  wszystkich do uczczenia pamięci ofiar  stanu wojennego. Wystawę oraz akcję „Zapal światło wolności” przygotowała Małgorzata Brzozowska.

Beata A. Dąbrowska

Lekcje z historii najnowszej  z IPN
„Grudniowy wstał świt, nie widział nikt nic….”. Stan wojenny w Polsce.


5 grudnia uczniowie klas 6 i 7 szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści wzięli udział w lekcjach poświęconych wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Zajęcia poprowadził pracownik olsztyńskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej – Dawid Zagził.
Lekcje historii z IPN w Jedynce to już tradycja. Jak zwykle otrzymaliśmy bardzo ciekawe materiały okolicznościowe. Wśród nich naklejki  propagujące akcję IPN „Zapal Światło Wolności”. Instytut Pamięci Narodowej zachęca  wszystkich do uczczenia pamięci ofiar  stanu wojennego w ten sam sposób: zapalmy światła wolności w oknach naszych domów w środowy wieczór 13 grudnia, o godz. 19.30.

Małgorzata Brzozowska

Andrzejkowy wieczór czwartoklasistów

Andrzejkowy wieczór uczniowie klas 4d (wychowawca Ewa Rudzińska) i 4e (wychowawca Katarzyna Kotyla) spędzili na wspólnym spotkaniu w szkole. W trakcie wieczorku czwartoklasiści integrowali się, wzięli udział w szkolnych podchodach oraz zgodnie z tradycją bawili się przy różnorodnych wróżbach andrzejkowych. Dopełnieniem spotkania była dyskoteka.

Beata A. Dąbrowska

„Jedynka” w Polskiej Akademii Nauk

27 listopada 2017r. nasi uczniowie kolejny raz uczestniczyli w zajęciach odbywających się w Instyucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Co roku, od sześciu lat, odwiedzamy tę placówkę a jej pracownicy prezentują nam zjawiska przyrodnicze w małej skali. Inicjując przemiany , które są, wydawać by się mogło, czymś naturalnym, tłumaczą: jak, dlaczego , kiedy mamy okazję doznawać „cudów” zachodzących w naturze. Tym razem tematem przewodnim było światło i jego magia, całe zajęcia miały na celu wyjaśnić ,na czym polega fenomen jasności, dlaczego niebo jest niebieskie i czy na pewno widzimy to, co istnieje w rzeczywistości.
Współpraca z Polską Akademią Nauk to doskonały sposób na zainteresowanie uczniów przedmiotami przyrodniczymi. Każda wizyta w Instytucie lub przyjazd naukowców do naszej szkoły, to seria niezapomnianych przeżyć, które są niezwykle ciekawe i pouczające. Dzięki tym spotkaniom uświadamiamy sobie, że na co dzień nie zastanawiamy się nad zjawiskami, które są dla nas oczywiste a jednak ich odkrycia zrewolucjonizowały naukę.  Odkrywamy więc świat na nowo, bo czy nie na tym powinna polegać nauka? Czy nie prościej, lepiej, ciekawiej,  byłoby wyjaśniać tajemnice przyrody wprowadzając uczniów w świat chemiczno – fizycznej magii? Po każdym takim spotkaniu jesteśmy bogatsi o wiedzę użyteczną, praktyczną, ale nade wszystko pożyteczną. Taka nauka pozostanie w pamięci na pewno na dłużej niż wzory i zależności, które są często tylko dodatkiem do istoty nauki.

Tekst:   Agnieszka Prusik
Zdjęcia: Mateusz Ładziński


Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

21 listopada obchodziliśmy po raz pierwszy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.  Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z 1973 r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, nie budują. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.
Pamiętajmy, że pozytywna dobra energia, którą przekazujemy innym ludziom wraca do nas.
Uczniowie Jedynki (od oddziałów przedszkolnych do klas III gimnazjum) przygotowali plakaty propagujące to święto i ubrali się w kolorze żółtym (kolor słońca, uśmiechu i radości).
Organizatorami akcji byli uczniowie z koła bibliotecznego: Magda Wydurska, Bianka Piotrowicz, Hubert Krajewski i Patryk Kozicki oraz ich koledzy i koleżanki z klasy 7 c. Pomagały im dziewczynki z grupy teatralnej ,,Pacynka”: Amelka Czubkowska, Dominika Klimaszewska, Iza Iwanicka, Lena Kotyla, Natalka Juchniewicz z klasy 3a oraz dzieci z grupy ,,Tygrysek”: Adrian Zembrzuski, Antoni Chmielewski, Kaja Rykowska, Martynka Jędrzejewska z klasy 2b.  Organizatorzy przygotowali emotki wyrażające radość i rozdawali je wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom naszej szkoły. Dzień ten przyniósł dużo radości nie tylko organizatorom , ale wszystkim obdarowanym osobom.

Opiekun: Joanna Grabowska

16 listopada 2017 przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia.

Nie zapomnieliśmy o nim w naszej szkole: było stoisko z ulotkami, plakaty, prezentacja multimedialna, tematyczne lekcje wychowawcze, spotkania z panią pielęgniarką. A wszystko to nie bez powodu! Statystyki odnośnie palenia tytoniu w Polsce są wciąż niepokojące. Papierosy codziennie pali co czwarty (24%) Polak w wieku 15 i więcej lat. Wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 31%, wśród kobiet 18%. Problemy zdrowotne przyczynowo związane z paleniem tytoniu to głównie choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne. Oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok.10 lat niż u osób nigdy nie palących.
Te statystyki można zmienić rezygnując z palenia tytoniu! Każdy rok a nawet dzień abstynencji tytoniowej jest bezcenny dla zdrowia!
Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym         
801 108 108
22 211 80 15
                      www.jakrzucicpalenie.pl
http://www.warmiamazury.tv/nasze-zdrowie/

Małgorzata Parfianowicz

Pomoc dla zwierząt ze schronisk.

George G.Vest powiedział:” Jednym całkowicie bezinteresownym przyjacielem, którego można mieć na tym interesownym świecie, takim, który nigdy cię nie opuści, nigdy nie okaże się niewdzięcznym, jest  zwierzę….kiedy inni przyjaciele odejdą ono, pozostanie”.
Kochamy nasze zwierzęta domowe, ale co z tymi , które nie maja właściciela, które są samotne, smutne, opuszczone?
Październik jest miesiącem pomocy dla zwierząt. W tym roku pod hasłem - „Zwierzę nie jest  rzeczą” nidzicka jedynka ruszyła z akcją zbiórki żywności  dla czworonogów ze  schronisk. Zaangażowała się cała szkoła dzięki czemu zgromadziliśmy pokaźny zapas żywności, kocy, misek i innych przedmiotów, które wspomogą zwierzęta w przetrwaniu zbliżającej się zimy. Akcja przyniosła zamierzony efekt, ale zastanawiamy się nad tym, czy tylko październik jest miesiącem, w którym odczuwamy potrzebę pomocy czworonogom? Pomagajmy im w styczniu, maju, grudniu… Pomagajmy cały rok! Tak niewiele potrzeba, aby okazać się dobrym dla zwierząt, a tak wielkie są potrzeby schronisk. Ta idea będzie nam towarzyszyła przez następne miesiące. Zbiórka potrzebnych rzeczy nie skończy się tu i teraz, lecz postaramy się, aby trwała nadal.

Tekst: Agnieszka Prusik
Zdjęcia: Dorota Taratycka

ŚWIĘTO  NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada w nidzickiej Jedynce był dniem niezwykle uroczystym. Od rana  w całej szkole panował podniosły nastrój. Udekorowane w barwy narodowe korytarze, prezentacje i wystawa tematyczna nawiązywały do zbliżającego się Święta Niepodległości. Aby przypomnieć o tym ważnym dla Polski dniu i zaprosić na uroczystą akademię  nauczyciel historii wraz z wychowankami odwiedził wszystkie klasy  wręczając uczniom patriotyczne przypinki z symbolami narodowymi.  
Akademia upamiętniająca  99 rocznicę odzyskania przez Polskę  niepodległości  zgromadziła całą społeczność  szkolną. Przedstawienie  było  nietypowe – podstawę stanowiła rozmowa, którą prowadziła młodzież w czasie tworzenia wystawy na temat Święta Niepodległości.  W spektaklu wykorzystano także teksty literackie i  prezentacje multimedialne. Nie zabrakło również pieśni patriotycznych – uczniowie dumnie odśpiewali Rotę.  Występ swoim pięknym głosem uświetniła uczennica kl. II c Magdalena Morawska, która zaprezentowała współczesne  utwory patriotyczne. W przedstawieniu wystąpili  uczniowie klas 6c, 7c, II c i III c gimnazjum. Program przygotowali nauczyciele: Małgorzata Brzozowska, Małgorzata Trybel, Krzysztof Partyka, a o wystrój szkoły zadbali nauczyciele świetlicy i edukacji wczesnoszkolnej.

Małgorzata Brzozowska

„BohaterON – włącz historię”

Nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej, mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie  uczestników Powstania Warszawskiego. Projekt „BohaterON” ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Ma pokazywać nie tylko tło historyczne, ale także sukcesy, dramaty i emocje Powstańców.  Z jednej strony jest to promocja patriotycznych postaw, z drugiej natomiast – hołd złożony wszystkim, którzy walczyli  o wolną Polskę. Projekt składa się z trzech głównych elementów: kartki do Powstańca, Portalu o Powstańcach oraz  warsztatów edukacyjnych.
Pierwsze zadanie uczniowie podjęli z dużym zaangażowaniem. Pięknie wypisane kartki do anonimowych lub wybranych ze strony www.bohateron.pl  Powstańców zostały wysłane. Niektórzy uczniowie z niecierpliwością oczekują na odpowiedź, chcieliby nawiązać kontakt z bohaterami, których jak do tej pory znają tylko z krótkich biogramów.

Małgorzata Brzozowska

Zwiedzamy swoje miasto

20 października uczniowie kl. III c gimnazjum udali się do siedziby nidzickich władz. Zwiedzanie ratusza rozpoczęliśmy od sekretariatu i gabinetu Burmistrza. Następnie odwiedziliśmy piękną salę ślubów, gdzie można było poczuć podniosłą atmosferę i zająć miejsca przeznaczone dla nowożeńców. Pani sekretarz oprowadziła młodzież po budynku i opowiedziała o pracy w poszczególnych wydziałach urzędu. Największą atrakcją wizyty w ratuszu było wejście na wieżę i spojrzenie na  rynek miasta z góry. Nie mogliśmy zobaczyć sali obrad władz miasta,  ponieważ jest w trakcie remontu. Mimo to uczniowie z ratusza wyszli zadowoleni – wiedzą już, jakie sprawy można tam załatwić. Większość uczniów w ratuszu do tej pory nigdy nie była. Klasa IIIc w tym dniu zwiedziła również  nidzicki zamek. Oprowadzał nas pan Paweł Bukowski, dyrektor Nidzickiego Ośrodka Kultury. Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała historii zamku. Przewodnik zaprowadził grupę do sali rycerskiej, sali widokowej oraz tzw. salki  Relaks. Uczniowie mieli okazję obejrzeć ciekawe wystawy, eksponaty a nawet spotkać się z Białą Damą. Na koniec udaliśmy się do Muzeum Ziemi Nidzickiej, gdzie mogliśmy zobaczyć makietę dawnej Nidzicy, stroje mazurskie, kafle, broń, przedmioty codziennego użytku oraz meble i zabawki. Wizyta w zamku była ciekawą lekcją historii, przypomnieniem czasów odległych, ale jakże ciekawych.

Małgorzata Brzozowska

Z wizytą w Sejmie i Zamku Królewskim

W październiku uczniowie klasy III c  gimnazjum  udali się do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Sejmie. Z niepokojem, ale i powagą młodzież  przekroczyła bramy i bramki polskiego parlamentu. Podczas zwiedzania gmachu pani przewodnik przedstawiła etapy powstawania zabudowań sejmowych i ich przeznaczenie. Najwięcej emocji wzbudziła sala posiedzeń Sejmu, którą mogliśmy zobaczyć tylko  z galerii dla gości. Wrażenie było ogromne: duża sala z wyścielonymi zieloną tkaniną miejscami dla posłów, fotelem Marszałka Sejmu oraz Prezydenta, wydzielone miejsca dla dziennikarzy, którzy stąd przekazują „na żywo”  wiadomości do mediów. To właśnie tutaj zapadają ważne decyzje, toczą się burzliwe dyskusje między poszczególnymi ugrupowaniami parlamentarnymi. W czasie wędrówki korytarzami  mijaliśmy sale konferencyjne, sale komisji parlamentarnych oraz  biura różnych ugrupowań politycznych. Zatrzymaliśmy się przy tablicy  upamiętniającej wizytę Jana Pawła II w sejmie oraz przy tablicy poświęconej  wybitnym członkom Parlamentu. Obejrzeliśmy również ekspozycję lasek marszałkowskich.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Zamku, dawnej siedziby królów i polskiego Parlamentu.  Zamek Królewski był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, tutaj mieszkali królowie, obradował Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz Sejm Wielki, to tu została podpisana Konstytucja 3 maja 1791 roku. Tu odbywały się też słynne obiady czwartkowe . Do najciekawszych sal należą Izba Poselska oraz Senatorska. Zwiedzaliśmy również komnaty królewskie: Salę Rycerską, Gabinet Marmurowy, Salę Tronową i Salę Wielką. Podziwialiśmy piękne obrazy, rzeźby i  kryształowe żyrandole. Na koniec w sali kinowej obejrzeliśmy krótki film o  Warszawie w czasie II wojny światowej.  Wyprawa do Warszawy okazała się ciekawą lekcją historii i patriotyzmu.

Małgorzata Brzozowska

KLASA II B Z WIZYTĄ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W NIDZICY

  „Historia to tylko rysy na kamieniach…” to cytat z powieści, której tytułu i autora już nie pamiętam. Czy aby na pewno słowa te są prawdziwe? Odnaleźć siebie to przede wszystkim znać swoją tożsamość, swoją historię i miejsce,  gdzie przyszło nam żyć. W ramach poznania i popularyzowania tradycji naszego regionu wybraliśmy się z wizytą do Szkoły Podstawowej nr 2 w Nidzicy. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Szkoły oraz nauczycieli historii mieliśmy możliwość zwiedzić Izbę Regionalną bogatą w eksponaty, które przybliżyły  historię naszej „małej ojczyzny”. Dowiedzieliśmy się o wielu ciekawych faktach z rodzimego dziedzictwa, poznaliśmy zwyczaje, legendy, epizody z życia zwykłych ludzi niegdyś zamieszkujących te  tereny.  Zbiory Izby przywołały wspomnienia związane z naszymi bliskimi, ich życiem codziennym, a cała wizyta okazała się podróżą sentymentalną do czasów, które odeszły i dziś tak niewiele się o nich słyszy , mówi, pamięta. Powinniśmy być dumni z kultury, tradycji, tożsamości, którą reprezentujemy. Poznawać ją i przekazywać dalej przyszłym pokoleniom.

Agnieszka Prusik, Mateusz Ładziński


16 października - Światowy Dzień Walki z Głodem

Co 7 osoba na świecie jest niedożywiona. Oznacza to, że prawie bilion ludzi na świecie cierpi z powodu głodu, a ponad połowa z nich to kobiety i dzieci. Na naszym globie żyje 146 milionów niedożywionych dzieci, a co 6 sekund jedno z nich umiera. 98% głodujących na świecie żyje w krajach rozwijających się, głownie w Indiach, Chinach, Bangladeszu, Kongo, Indonezji, Pakistanie i Etiopii.
Według Światowej Organizacji Zdrowia głód jest jednym z największych problemów współczesnego świata. Właściwe odżywianie ma wpływ na rozwój zarówno fizyczny jak i emocjonalny. Dzieci oraz młodzież są szczególnie narażenie na negatywne skutki niedożywienia.
Członkowie szkolnego koła PCK chcąc przypomnieć swoim kolegom o problemie niedożywienia i ubóstwa na świecie, przygotowali zdrowy i smaczny poczęstunek. Owoce, warzywa i produkty potrzebne do wykonania  przepysznych kanapek zostały zakupione z dobrowolnych składek uczniowskich a przetwory w słoikach, ciasta  dzięki darczyńcom (uczniom, rodzicom, nauczycielom). Kolorowe kanapki i przepyszne ciasta smakowały wszystkim, a zamiast chipsów dzieci chętnie jadły świeże warzywa i owoce. Koordynatorem działań były panie Małgorzata Parfianowicz i Dorota Taratycka.

Dorota Taratycja

Gimnazjaliści z wizytą  w Przedszkolu Odkrywców

W poniedziałek  23 października Ekozespoły działające przy Szkole Podstawowej nr 1 wraz ze swoimi opiekunami emerytowaną nauczycielką Elżbietą Orłowską-Ciszek oraz Dorotą Taratycką,  uczestniczyli w Tygodniu Naukowca w Przedszkolu nr 4.
Młodzież przygotowała i zaprezentowała dla najmłodszych doświadczenia, wyjaśniające trudne zjawiska fizyczne związane z powietrzem, wodą, dźwiękiem, magnetyzmem. Młodzi naukowcy mogli m.in. poznać zasady działania magnesów, pograć na butelkach, „wydobyć” melodię ze szklanek, pożonglować bańkami, wykonać samodzielnie szkło-lupę powiększającą, odkryć zasadę działania dźwięku. Wszyscy bawili się wyśmienicie.

Ekozespoły
Dorota Taratycka

Geografia osadnictwa „małej ojczyzny” i regionu

 Mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęcia terenowych dla nauczycieli realizowanych ramach Dnia Krajobrazu w niezwykle malowniczym miejscu, jakim jest  Garb Lubawski, ze Wzgórzami Dylewskimi w roli głównej.
Uczestnictwo w warsztatach pozwoliło nam poznać, m.in.:
• geologiczne i geomorfologiczne uwarunkowania osadnictwa,
• rola rzek i zbiorników wodnych w rozwoju sieci osadniczej,
• co to jest „mała ojczyzna”? Czym różni się od Ojczyzny?
• typy wiejskich układów osadniczych. Co to jest ruralistyka?
• osadnictwo wiejskie a osadnictwo miejskie. Podobieństwa i różnice,
• społeczne i gospodarcze uwarunkowania osadnictwa wiejskiego i miejskiego,
• natura i kultura. Jak społeczeństwo wykorzystuje je do budowania i rozwoju miejsc swego życia?
• co to jest antropopresja?
• czytanie krajobrazu. Poszukiwanie alfabetu.
Spotkanie prowadził dr Wiesławem Skrobot, archeolog, muzealnik i fenomenolog przestrzeni, który jest pracownikiem Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego w Collegium Polonicum przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pan Wiesław oprowadzał nas i malowniczo opowiadał o tej wyjątkowej krainie- krajobrazach Wzgórz Dylewskich odnoszonych często do krajobrazów skandynawskich.
Projekt był finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie za pośrednictwem Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, której kierownikiem jest niezawodna  pani Alicja Szarzyńska.

Dorota Taratycka


Świadomi konsumenci w Jedynce

Przy współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Edukacji i Rozwoju "PIONIER" w Szkole Podstawowej nr 1
w Nidzicy odbyły się warsztaty na temat świadomych zakupów. Projekt który miał na celu edukowanie dzieci
i młodzieży w zakresie ochrony praw konsumenta przeprowadzono w klasie V c i IV c naszej szkoły. Poza prowadzącymi prelegentami opiekę nad uczniami sprawowała pani  Wiesława Wojtkiewicz. W sposób holistyczny połączyła społeczny problem związany z zakupami z nauczaniem matematyki. Uczniowie podczas zajęć, w zabawowy sposób  poszerzali  nie tylko swe konsumenckie umiejętności ale także matematyzowali, liczyli  i przeliczali.
Warsztaty zakończyły się sukcesem realizując założone  cele upowszechniania wiedzy na temat ochrony praw konsumenta, roli sprzedawcy, niebezpieczeństwa w Internecie oraz wpływie reklamy na potencjalnego kupującego. Usprawniły również  matematyczne umiejętności uczestników zamieniając ich w rozważnych konsumentów.

A. Wolak

ŚWIĘTO DRZEWA

Drzewo stanowi ważny i wieloznaczny symbol. Od stworzenia świata los drzewa i życie człowieka są wzajemnie z sobą powiązane. Za sprawą dwóch rajskich drzew: drzewa życia i drzewa poznania dobra i zła – drzewo weszło do stałego repertuaru sakralnych symboli chrześcijaństwa. Rajskie drzewo wiadomości, którego owocu odważyli się spróbować pierwsi rodzice, symbolizuje śmierć, utratę Łaski Bożej, moralny upadek, winę i wszelki grzech. Drzewo życia natomiast symbolizuje życie duchowe, wieczne szczęście i uzdrowienie moralne…

Władysław Kopaliński:” Słownik symboli”

Leopold Staff
Wysokie drzewa

O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa,
W brązie zachodu kute wieczornym promieniem,
Nad wodą, co się pawich barw blaskiem rozlewa,
Pogłębiona odbitych konarów sklepieniem.

Zapach wody, zielony w cieniu, złoty w słońcu,
W bezwietrzu sennym ledwo miesza się, kołysze,
Gdy z łąk koniki polne w sierpniowym gorącu
Tysiącem srebrnych nożyc szybko strzygą ciszę.

Z wolna wszystko umilka, zapada w krąg głusza
I zmierzch ciemnością smukłe korony odziewa,
Z których widmami rośnie wyzwolona dusza...

O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa!
ŚWIĘTO DRZEWA W JEDYNCE
10 października 2017r. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy uczciła Święto Drzewa.
Głównym celem naszej akcji  była edukacja dla zrównoważonego rozwoju i podnoszenie świadomości ekologicznej  społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi. Sadzenie  drzew aktywizuje nas do działalności: społecznej,  artystycznej i intelektualnej na rzecz edukacji o potrzebie poszanowania wszelkich  istniejących skupisk leśnych i parkowych oraz o wynikających z nich  korzyściach, zwłaszcza tych związanych z ograniczeniem skutków globalnego  ocieplenia.   Uczniowie, dzięki współpracy z Nadleśnictwem Nidzica, które udostępniało nieodpłatnie sadzonki, mieli okazję zasadzić drzewka przed szkołą. Nasi najmłodsi, pod opieką swoich pań, stworzyli cudowne dzieła sztuki, które można podziwiać na szkolnym korytarzu.
Jesteśmy niezmiernie dumni, że nasi uczniowie zaangażowali się w powierzone im zadania z taką atencją. Wierzymy, iż ich świadomość potrzeby odnowy środowiska zaprocentuje w przyszłości.

Tekst: Agnieszka Prusik
Zdjęcia: Dorota Taratycka


„W sferze marzeń o szkole przyszłości”

      Dnia 3 października 2017 r. uczestniczyłyśmy w Ogólnopolskim Kongresie Nauczycieli Biologii i Przyrody, który odbył się w Warszawie. Miałyśmy okazję zobaczyć najnowsze cuda techniki, które ułatwią nam pracę w przyszłości. To, co ma nam do zaproponowania rynek pomocy dydaktycznych, jest niezwykłe. O ile łatwiejsza i ciekawsza staje się nauka przedmiotów ścisłych ze sprzętem wizualizującym najnowszej generacji! Firmy wciąż prześcigają się w ulepszaniu swoich propozycji, przenosząc nas w świat wielowymiarowych aplikacji, kolorowych zajęć przyszłości. Cytując słowa jednego z prelegentów:”…nauka wychodzi z ławek i sal wykładowych na świat więc musimy za nią podążać…”.
Czy szkoły będą mogły temu sprostać? Przyszłość  odpowie na to pytanie. Jesteśmy jednak przekonane, że już dziś możemy podjąć to wyzwanie.

Agnieszka Prusik i Dorota Taratycka

Dzień Języków Obcych i wymiany kultur w Jedynce.

W tym roku obchody Dnia Języków Obcych połączyliśmy z wymianą kulturową między naszym krajem a krajami naszych gości, wolontariuszy- Amira i Djalala, którzy od kilku tygodni uczą w Jedynce języka angielskiego. Pochodzą z odległej Algierii i Iranu i przygotowali dla dzieci i młodzieży prezentacje przedstawiające charakterystyczne dla swoich krajów symbole narodowe i kulturalne, walory krajobrazowe związane z położeniem krajów, muzykę i inne interesujące, związane z danym państwem informacje. Specjalnie dla nas przywieźli i zaprezentowali swoje tradycyjne stroje narodowe oraz smakołyki.
Uczniowie naszej szkoły również przygotowali informacje o Polsce w pigułce, gdzie zawarli krótki zarys historyczny, najważniejsze, godne odwiedzenia miejsca, słynnych Polaków, stroje krakowskie oraz poczęstowali gości polskimi pierogami, bigosem i słodyczami.
Spotkanie zakończył wspólny taniec do tradycyjnej muzyki irańskiej oraz quiz, w którym Amir i Djalal wykazali się wiedzą o naszym kraju oraz znajomością podstawowych polskich słówek.

Monika Pińczewska- Czepło
Agnieszka Wierzbicka

Europejska Noc Naukowców

29 wrzesńia klasa 5 c Szkoły Podstawowej nr 1 w Nidzicy wzięła udział w Europejskiej Nocy Naukowców, która odbywa się tylko raz w roku równocześnie w dużych miastach całej Europy. Jest to zatem wyjątkowa okazja, aby zajrzeć do niedostępnych na codzień laboratoriów, spotkać się z naukowcami i poznać odpowiedzi na nurtujące nas pytania z „pierwszej ręki”, czy to dotyczące naszego zdrowia czy naszych zainteresowań związanych np. z najnowszymi technologiami. Warto skorzystać z bezpłatnych badań i przeżyć niezapomniane emocje podczas fascynujących pokazów.
Europejską  Noc Naukowców Fusion2Night organizowali:  pracownicy i studenci Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN oraz Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego.
Nasza przygoda z Nocą Naukowców rozpoczęła się od „Hipnotyzującej chemii” w Olsztyńkiej Szkole Wyższej. Zobaczyliśmy eksperymenty chemiczne, które wprowadziły nas w ekscytujący świat chemii. Bezpośrednio po pokazie mieliśmy okazję spotkać się z Mirosławem  Hermaszewskim – generałem brygady Wojska Polskiego oraz kosmonautą – jedynym Polakiem, któremu udało się od 27 czerwca do 5 lipca 1978 odbyć lot w przestrzeń kosmiczną. W czasie 8-dniowej misji wykonał  126 okrążeń Ziemi i przebył dystans  5 273 257 km. Zobaczyliśmy łazika marsjańskiego. Pojazd zbudowany został na zawody University Rover Challenge organizowane w Stanach Zjednoczonych i w tym roku zajął 3 miejsce na świecie. Podczas warsztatów „MikroZoo” uczniowie mieli okazję poznać bogaty i różnorodny mikroświat bakterii. Dowiedzieli się o tym, że bakterie mogą mieć różne kolory i kształty. Każdy uczeń mógł własnoręcznie skonstruowany model bakterii zabrać ze sobą do domu. „Anomalie zwierząt łownych” to pokaz odbiegających od normy poroży jeleni ze zbiorów Stacji Badawczej PAN w Popielnie. Pracownik stacji opowiedział o  zmianach wywołanych przez choroby, "postrzały" rosnącego poroża czy uszkodzenia mechaniczne. „Ciecz nienewtonowską” przygotowaliśmy w misce poprzez zmieszanie mąki ziemniaczanej z wodą (w odpowiedniej proporcji). Gdy na ciecz podziałaliśmy siłą, ta zmieniła swoje właściwości i zachowywała się jak ciało stałe. „Herosi średniowiecza - pokaz walk rycerskich” pozwolił nam wziąć udział w zabawach plebejskich: rzut podkową, rzut nożem, pijany miecz czy wykonanie strzałów z łuku. Niektórym udało się osiągnąć bardzo dobre wyniki. W „Projektowaniu DNA” wzięliśmy udział w zajęciach interaktywnych mających na celu zapoznanie uczestników z budową DNA poprzez budowanie modeli DNA (ze smacznych pianek), wraz z modyfikacjami, które pojawiają się w jego strukturze podczas naszego życia. „Touch tank - dotknij rybę” to obserwacja i bezpośredni kontakt z jesiotrami pływającymi w basenie. Jesiotry to ryby, które można zaliczyć do żyjących skamielin. Od milionów lat nie zmieniły swojego wyglądu. Większość gatunków jesiotra zalicza się do ryb anadromicznych, czyli wędrujących na tarło z wód słonych do słodkich.
Po krótkiej przerwie pojechaliśmy do Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, by tam dowiedzieć się o „Magicznych właściwościach gazów”. Poznaliśmy różnicę między bardzo lekkim helem  a superciężkim sześciofluorkiem siarki. Oprócz tego podczas pokazu zobaczyliśmy eksperymenty z bardzo niskimi temperaturami, m.in. z ciekłym azotem i suchym lodem. Panowie naukowcy bardzo chętnie odpowiadali na nasze pytania. Wzięliśmy również udział w warsztatach: „Czy współpraca się opłaca?” , gdzie dzięki współpracy w grupie stworzyliśmy konstrukcję, która pozwoliła utrzymać nawet bardzo ciężkie różne rzeczy; „Czy wszystko płynie? Ciekawe właściwości wody” to pokaz ciekawych właściwości wody. Wspólnie zastanowialiśmy się dlaczego pieprz ucieka z powierzchni wody oraz jak zachowują się inne zanurzone w niej przedmioty;  „Jak wytrenować swój umysł?” to warsztaty, podczas których próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania: Ile matematyki jest w zabawie? Jak rozwiązać węzeł gordyjski? W świecie gier, zagadek i łamigłówek logicznych przećwiczyliśmy nie tylko umiejętność wnioskowania i dedukcji, ale również świetnie się bawiliśmy.  W Strefie "Hocki Klocki" mogliśmy tworzyć  z ogromnych klocków różne budowle. Rozwijaliśmy procesy planowania i wdrażania pomysłów, wspieraliśmy ćwiczenie koncentracji i rozwijaliśmy swoją  wyobraźnię. „Kreatywna zabawa z filcem”, to warsztaty, które pokazały ciekawą technikę artystyczną, jaką jest filcowanie czesanki wełnianej. Wykształciły w nas kreatywną postawę i wyrobiły poczucie wrażliwości na otaczającą rzeczywistość.

Szkoda, że tak ciekawe warsztaty i pokazy odbywają się tylko raz w roku. Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale ze zdobytą nową wiedzą, umiejętnościami i ciekawymi gadżetami. Dziękujemy Rodzicom za wyrażenie zgody na ten wyjazd oraz za jego sponsorowanie. Mamy nadzieję, że za rok uda nam się ponownie wziąć udział w tej niesamowitej „Nocy Naukowców”.

Uczniowie klasy 5 c Szkoły Podstawowej nr 1
z wychowawczynią Wiesławą Wojtkiewicz


Flaxxini – Eine Reise um die Welt”

Dnia 26 września 2017 roku w nidzickim zamku odbyło się spotkanie z przedstawicielami projektu polsko- niemieckiej wymiany listownej. Uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka mniejszości narodowej - niemieckiego miały możliwość uczestniczyć w tym spotkaniu. Projekt rozpoczął się w 3 klasie szkoły podstawowej i trwa do końca 4 klasy. Dzieci odwiedzili Clowni, którzy po krótkim przedstawieniu, z wielkiej walizki przekazali listy dla naszych dzieci, drobne prezenty oraz plakaty A3 o tematyce: moja szkoła i klasa, moje miasto oraz mój kraj. Nasi uczniowie również przekazali przygotowane materiały. W Spotkaniu uczestniczyły także 2 grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rączkach oraz Łynie. Partnerska szkoła, Ludwig- Uhland- Schule mieści się w Gravenbruch ( niedaleko Frankfurtu nad Menem ). Już w tej chwili jesteśmy na etapie rozmów, by w przyszłości uczniowie oprócz pisania do siebie listów, mogli odwiedzić własne miejsca zamieszkania. Jak widać było dużo zabawy i śmiechu.  

Monika Czerwonka, Aleksandra Kaczmarczyk

Spotkanie młodych w Rybakach

W sobotę 23 września  uczniowie klas III gimnazjum z naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu młodych w Rybakach. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem ,,No Limits”. Przyjechało ponad 2,5 tys. młodzieży z Warmii i Mazur, by przez wspólną modlitwę, taniec, śpiew i uwielbienie Boga rozpocząć przygotowanie do sakramentu bierzmowania. Głównym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył  metropolita warmiński abp Józef Górzyński. Z koncertem wystąpił zespół  Muode Koty  oraz Hiob, a całość zakończyła adoracja Najświętszego  Sakramentu.

Opiekunowie: Katarzyna Matalińska i Jolanta Szałanda

Rodzinny festyn rekreacyjno – sportowy
w ramach VII Tygodnia Wychowania Chrześcijańskiego

Od 6 lat kalendarz szkolnych imprez w Jedynce otwiera rodzinny festyn rekreacyjno – sportowy podsumowujący Tydzień Wychowania Chrześcijańskiego. Tegoroczny VII już Tydzień odbywający się w dniach 10 – 16 września obchodzony był pod hasłem: „Maryja wychowawczynią pokoleń”. Inicjatywa Tygodnia Wychowania została pomyślana jako wyraz troski o dobro młodzieży i dzieci i jako forma zwrócenia uwagi wszystkich ludzi dobrej woli na pilną potrzebę wychowania. VII Tydzień Wychowania wpisujący się w jubileusz trzechsetlecia koronacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi ma skłonić do zastanowienia się czego jako rodzice, wychowawcy i duszpasterze możemy nauczyć się od Matki i Wychowawczyni Syna Bożego.
15 września na Orliku przy Szkole Podstawowej nr 1 na zgromadziły się całe rodziny. Wśród gości obecni byli: Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Paweł Przybyłek, Radny Rady Miejskiej Pan Marek Kierzkowski, Radny Powiatu Pan Krzysztof Żukowski. Na dzieci i rodziców czekało mnóstwo wrażeń i świetnej zabawy. Spotkanie tradycyjnie rozpoczęła sztafeta rodzinna, w której kolejni mali i duzi zawodnicy pokonywali trasę wokół Orlika. Uczestnicy imprezy mogli wybierać wśród konkurencji sprawnościowych i wziąć udział w quizie religijnym zorganizowanym przez katechetów. Było też specjalne stanowisko Rady Rodziców, gdzie dzieci dawały upust swoim plastycznym umiejętnościom. Ogromną popularnością cieszył się grill. Niezawodny mistrz ceremonii p. Rafał Trybel wytrwale piekł i serwował smakołyki, a pomagał mu w tym p. Jerzy Wojtkiewicz. W przygotowania zaangażowane były też uczennice klasy 7a, IIc i IIa oraz uczniowie klasy IIIb i IIIc.  Nad całością czuwali organizatorzy: dyrekcja szkoły, nauczyciele wychowania fizycznego, katecheci i Rada Rodziców. Różnorodne atrakcje i rodzinna atmosfera sprawiły, że mimo niesprzyjającej pogody zabawa trwała do późnych, popołudniowych  godzin.  

Beata A. Dąbrowska

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

4 września 2017 r. Jedynka rozpoczęła 72 rok swojej działalności. Podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018 mieliśmy przyjemność gościć Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Pawła Przybyłka, Burmistrza Pana Jacka Kosmalę, radnego Rady Miejskiej Pana Jacka Zielińskiego oraz Przewodniczącą Rady Rodziców Dorotę Józefowicz i wiceprzewodniczącą RR – Panią Mariolę Maculewicz Podolską.
Pierwszy dzwonek  był sygnałem do uroczystości powitania w szkolnych murach tych uczniów i nauczycieli, którzy rozstali się ze szkołą tylko na wakacje oraz kolejnych, nowych pokoleń dzieci i młodzieży, którzy zdecydowali się podjąć naukę w Szkole Podstawowej nr 1. Na przekór chłodnej i jesiennej aurze za oknem, w auli szkoły panowała wyjątkowo gorąca atmosfera. Emocje było widać zwłaszcza u rodziców i dzieci, które po raz pierwszy przekroczyły szkolne mury. W tym roku naukę w Jedynce rozpoczęło 704 uczniów, w tym 94 dzieci w oddziałach przedszkolnych, 57 w klasach pierwszych, a 131 uczniów kontynuuje naukę w oddziałach gimnazjalnych. Grono pedagogiczne stanowi w tym roku 62 nauczycieli. Pedagodzy z pewnością dołożą wszelkich starań, by w naszej szkole młodzi ludzie czuli się bezpiecznie, zdobywali i pogłębiali wiedzę, kształcili różnorodne umiejętności,  spełniali swoje marzenia i oczekiwania, nawiązywali przyjaźnie, a pobyt w szkole przynosił im satysfakcję i radość.

Beata A. Dąbrowska

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego