.. - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

..

Z życia szkoły

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

Kolejny, pełen sukcesów i różnorodnych wydarzeń rok szkolny za nami. 23 czerwca uczniowie Jedynki podobnie jak ich rówieśnicy z całej Polski odebrali świadectwa i rozpoczęli upragnione wakacje. Uroczystość zakończenia roku szkolnego w Jedynce uświetnili swoją obecnością: Przewodniczący Rady Miejskiej – Pan Paweł Przybyłek, przedstawiciele Banku Spółdzielczego, p. Ewa Stasiukiewicz i p. Sylwester Kolankowski oraz licznie zgromadzeni Rodzice. Mimo niesprzyjającej aury wszystkim dopisywał dobry nastrój, a radość z rozpoczęcia wakacji mieszała się z żalem i wzruszeniem, towarzyszącym rozstaniom z kolegami i pożegnaniem ze szkołą.  Ale zanim uczniowie odstawili tornistry, zeszyty i podręczniki na boczny tor, to wysłuchali wielu ciepłych słów pochwały za ciężką i dającą spektakularne efekty pracę, odebrali liczne nagrody, dyplomy i wyróżnienia.
Popołudnie poprzedzające dzień zakończenia roku szkolnego należało natomiast do Absolwentów naszego gimnazjum. Uroczyste pożegnanie ze szkołą w obecności rodziców, wychowawców i nauczycieli było wzruszające i pełne emocji. Nagrodzeni gimnazjaliści odebrali liczne świadectwa z wyróżnieniem, dyplomy i nagrody za aktywny udział w życiu szkoły, pracę społeczną, wolontariat, osiągnięcia w nauce i sporcie. Dumni rodzice otrzymali listy gratulacyjne oraz podziękowania za wsparcie i aktywna współpracę. Podczas uroczystości dokonano też przekazania i zmiany pocztu sztandarowego.

Beata A. Dąbrowska

Talentowicze z Jedynki nagrodzeni przez Bank Spółdzielczy

Dla wielu uczniów Jedynki dzień zakończenia roku szkolnego 2016/207 był podwójnie radosny. Po pierwsze nadszedł czas upragnionych wakacji, a po drugie na kilkudziesięciu gimnazjalistów czekały nagrody za aktywny udział w projekcie Talentowisko. Gośćmi uroczystości byli inicjatorzy akcji – przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Nidzicy, p. Ewa Stasiukiewicz i p. Sylwester Kolankowski. Podziękowali oni dyrekcji szkoły oraz koordynatorom i uczniom za podjęcie wyzwania jakim było wzięcie udziału w konkursie, za współpracę i za wspólne zwycięstwo. Przez cały czas trwania projektu czuliśmy ogromne wsparcie, zrozumienie i zainteresowanie ze strony nidzickiego Banku Spółdzielczego. Dodawało nam to energii do działania, upewniało, że to co robimy ma sens i niewątpliwie przyczyniło się do sukcesu. Ukoronowaniem współpracy i docenieniem całorocznego, aktywnego zaangażowania uczniów, była nagroda pieniężna w kwocie 2500 zł, którą dostaliśmy od BS w Nidzicy. 1000 zł otrzymaliśmy za uzyskanie tytułu SuperTalent Roku, a kolejny 1000 zł ufundował Dyrektor Szkoły, p. Artur Pacuszka. Pozwoliło nam to na ufundowanie aż 45 nagród rzeczowych. Dzięki uprzejmości i pomocy zegarmistrza, p. Zbigniewa Tyszki, były to zegarki o wartości ok. 130 zł, które wraz z imiennymi dyplomami dostali najbardziej zaangażowani przez cały czas trwania projektu gimnazjaliści. Bank ufundował także nagrody dla najlepiej oszczędzających uczniów szkoły podstawowej oraz dla koordynatorów p. Anny Czarzastej i Joanny Zielińskiej oraz torby cukierków dla każdej klasy w gimnazjum.

Beata A. Dąbrowska

Uczniowie Jedynki licznie nagrodzeni podczas Gminnej Gali Talentów

20 czerwca w hali widowiskowo – sportowej odbyła się uroczysta gala, podczas której uhonorowano i nagrodzono najbardziej uzdolnionych uczniów ze szkół w gminie Nidzica.
Podczas gali zostały przyznane tytuły Prymus Roku, SuperTalent Roku, Talent Roku oraz nagrody dyrektorów szkół. Otrzymali je najbardziej utalentowani, pracowici i wyróżniający się uczniowie gminnych szkół. Z naszej szkoły byli to:

Prymus Roku 2017:
Wojciech Prusik – absolwent gimnazjum – III b – wychowawca Helena Maj

Nagroda dyrektora szkoły:
Zofia Dąbrowska – uczennica klasy 6a – wychowawca Joanna Zielińska

SuperTalent Roku w dziedzinie humanistycznej:

Karolina Podowska – III b Gimnazjum nr 1, nauczyciel prowadzący Aldona Krasnowska
Zofia Dobrzyńska – III b Gimnazjum nr 1, nauczyciel prowadzący Aldona Krasnowska


SuperTalent Roku w dziedzinie matematyczno-przyrodniczej:

Anna Łukaszuk – IIIa  Gimnazjum nr 1, nauczyciel prowadzący Dorota Taratycka
Wojciech Prusik – III b Gimnazjum nr 1 w Nidzicy, nauczyciel prowadzący Dorota Tatarycka, Helena Maj

SuperTalent Roku w innych dziedzinach:

Drużyna Gimnazjum nr 1 w Nidzicy- przedstawiciele Jakub Rogoziński i Kinga Kosińska, nauczyciel prowadzący Anna Czarzasta

Talent Roku 2017:

Piotr Sieński – III b Gimnazjum nr 1, nauczyciel prowadzący Helena Maj
Maksymilian Krajewski – II a Gimnazjum nr 1, nauczyciel prowadzący Helena Maj
Zofia Dąbrowska – 6a Szkoła Podstawowa nr 1, nauczyciel prowadzący Wioletta Romańska, Helena Maj
Aleksander Kowalski – 6c Szkoła Podstawowa nr 1, nauczyciel prowadzący Wioletta Romańska
Kacper Witczak – 5 b Szkoła Podstawowa nr , nauczyciel prowadzący Bogumiła Adamska
Anna Łukaszuk – III a Gimnazjum nr 1, nauczyciel prowadzący Agnieszka Brodniewicz
Julia Maculewicz – III a  Gimnazjum nr 1, nauczyciel prowadzący Agnieszka Brodniewicz
Alicja Mulawa – II a - Gimnazjum nr 1, nauczyciel prowadzący Anna Czarzasta
Zofia Dobrzyńska – III b Gimnazjum nr 1, nauczyciel prowadzący Aldona Krasnowska
Laura Jasińska – 6c Szkoła Podstawowa nr 1, nauczyciel prowadzący Katarzyna Kotyla, Jolanta Szałanda
Nella Waszczak – 6a Szkoła Podstawowa nr 1 w Nidzicy, nauczyciel prowadzący Jolanta Wiejak i Joanna Zielińska
Symeon Grzebski – 4a Szkoła Podstawowa nr 1, trener Witold Gromowski
Jakub Prósiński – 5a Szkoła Podstawowa nr 1, trener Michał Chlastorz
Bartosz Zięba – III c Gimnazjum nr 1, nauczyciel prowadzący Piotr Saternus

Drużyna UKS Jedynka: Piotr Baranowski, Michał Grzebski, Dominik Kobus, Jakub Pejas, Dominik Śpiewak, Sebastian Wejs, Jakub Wiśniewski, Damian Kleszcz, Aleksander Malinowski, Miłosz Popławski, Maciej Tobojka, Kacper Demski, Hubert Śliwka, nauczyciel prowadzący Dariusz Marcin Kosobucki

Serdecznie gratulujemy!
Autor zdjęć nidzica.wm.pl

Beata A. Dąbrowska

Z TalentowiSKO Jedynka osiągnęła wszystko! – Jesteśmy pierwsi w Polsce!
Wygraliśmy, mamy I miejsce w Polsce! Nasze hasło, okazało się prorocze.
Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy (Bank Spółdzielczy w Nidzicy)
wygrało w  konkursie "Spółdzielnia dobrych serc".

   W poniedziałek 12 czerwca, w siedzibie Banku Polskiej Spółdzielczości w Warszawie ogłoszono zwycięzców etapu krajowego konkursów Programu TalentowiSKO. Znaleźliśmy się na tej uroczystości dzięki zwycięstwie w etapie regionalnym. Do tegorocznej edycji konkursów przystąpiło ponad 25 000 uczniów z  blisko 200 szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz niespełna 60 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych. Poziom prac był wysoki, a rywalizacja zacięta, co podkreślił przewodniczący Jury – Zdzisław Kupczyk – Prezes Zarządu Banku Polskiej Spółdzielczości. Projekty oceniali naukowcy i praktycy z dziedzin ekonomii i przedsiębiorczości. Podczas uroczystości dzieci i opiekunowie SKO odebrali czeki i pamiątkowe dyplomy. Dodatkową atrakcją dla wszystkich dzieci, opiekunów SKO i przedstawicieli banków spółdzielczych, którzy przybyli na uroczystość była wizyta na PGE Narodowym i wycieczka trasą „Piłkarskie emocje”. Dzieci obejrzały m.in. szatnie dla piłkarzy i sale konferencyjne dla mediów.
Naszą szkołę na uroczystości w Warszawie reprezentowali: koordynator projektu p. Anna Czarzasta, uczniowie gimnazjum – Kinga Kosińska i Jakub Rogoziński oraz przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Nidzicy: p. Ewa Stasiukiewicz i p. Sylwester Kolankowski.
Nasza radość i zaskoczenie były ogromne. Wzbudziliśmy niemałą sensację zwyciężając przy pierwszym podejściu, bo jak się okazało większość nagrodzonych szkół, już od kilku lat stawała do konkursu i była uczestnikami Talentowiska. Nieco onieśmieleni pozowaliśmy do zdjęć i udzielaliśmy wywiadów, opowiadając o naszych działaniach i przedsięwzięciach, dzięki którym udało nam się zarobić 20 tys. zł. które zostaną przeznaczone na remont auli w ZS nr 1.

  Przystępując w październiku do projektu TalentowiSKO byliśmy pełni nadziei, ale też obaw, czy damy radę, czy nasza młodzież, rodzice i nauczyciele podejmą trud i będą ze sobą współpracować. Towarzyszył nam zapał, głowy były pełne pomysłów, a z każdym kolejnym miesiącem rodziły się nowe. Podczas marcowego finału „W świecie filmu i teatru” udowodniliśmy, że w jedności siła, że mamy wspaniałą, kreatywną i chętną do działania młodzież, że wychowawcy potrafią bawić się i działać razem z uczniami, że nie ma między nami rywalizacji, za to jest poczucie jedności i wspólnoty.
   Cieszymy się bardzo z wygranej, ale za największy sukces uważamy to, że dzięki Talentowisku gimnazjaliści z Jedynki autentycznie i całym sercem zaangażowali się w projekt, że się zintegrowali, że potrafili bawić się, pracować na rzecz innych, że nie pozostali obojętni na otaczającą ich rzeczywistość.
  Sukcesem jest też to, że mogliśmy liczyć na Rodziców, na ich wsparcie i zrozumienie, na otwartość i pomoc ze strony władz miasta, wielu instytucji i przedsiębiorców. Bardzo za to dziękujemy.  

  Koordynatorem Talentowiska była p. Anna Czarzasta przy współpracy Beaty A. Dąbrowskiej i Janusza Chodkowskiego.  

Beata A. Dąbrowska

Targi Proobronne Pro Defense.

2 czerwca uczniowie klas 6b,6c i II c gimnazjum  wzięli udział w targach Proobronnych w Ostródzie. To jedyne wydarzenie o takim charakterze w Polsce i Europie. Pro Defense jest wydarzeniem skierowanym do wszystkich obywateli, a zwłaszcza tych, dla których „patriotyzm” nie jest tylko pustym słowem i którym na sercu leży dobro Ojczyzny, a szczególnie jej bezpieczeństwo. Głównymi adresatami Targów są  wszelakie stowarzyszenia paramilitarne, organizacje proobronne i klasy mundurowe. Pro Defense  pokazuje, jak liczne są tego typu formacje oraz jak ogromną rzeszę ludzi skupiają. Targi w swej formule wystawienniczej prezentują sprzęt i wyposażenie odpowiadające najwyższym standardom w ramach zwalczania zagrożeń, zapobiegania ich skutkom i niesienia pomocy ofiarom. Uczestnicząc w targach uczniowie naszej szkoły  mieli okazję zobaczyć najnowocześniejszy   specjalistyczny sprzęt szkoleniowy, logistyczny, komunikacyjny, ratowniczy oraz zapoznali się z  produktami i usługami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania obrony cywilnej. Najciekawszym punktem Pro Defense była Ścieżka Historyczno-Edukacyjna, która wiodła od obozu wojskowego Mieszka I   poprzez wyposażenie husarza aż po prototypy marsjańskie. Uczniowie mogli dotknąć  historii polskiej wojskowości dzięki zapoznaniu się
z eksponatami będącymi w zasobach muzeów z całego kraju. Ważnym elementem ścieżki była  obecność prawie140  rekonstruktorów, którzy  w przystępny sposób opowiadali o przypisanych im okresach historycznych.  Ścieżka Historyczno-Edukacyjna była wspaniałą lekcją historii. W ciągu 2 godzin uczniowie przekonali się „ na własnej skórze” na czym polegało życie i walka naszych przodków. Każdy miał okazję strzelić ze średniowiecznego łuku, przymierzyć zbroję, stroje, skorzystać z symulatorów, poruszać się w  „Labiryncie Historycznym” .

Małgorzata Brzozowska

V Gala Talentów Jedynki

6 czerwca odbyła się V Gala Talentów Jedynki. Staramy się nie tylko znajdować talenty drzemiące w naszych wychowankach, ale też wspierać, promować, doceniać i rozwijać w uczniach wszelkie pasje, zainteresowania i umiejętności. Kończący się rok szkolny obfitował w różnorodne sukcesy uczniów ZS nr 1. Zdobywali oni tytuły laureatów, finalistów, osiągali wysokie lokaty i wyróżnienia w konkursach na szczeblu ogólnopolskim, wojewódzkim, powiatowym i gminnym, a przez kilka miesięcy dawali upust swojej kreatywności i pasjom w Talentowisku. Przez cały rok mieliśmy moc powodów do wzruszeń i dumy, a teraz nadszedł czas, by za to im podziękować i wyróżnić. Dyrektora Szkoły p. Artur Pacuszka w obecności gości, licznie zgromadzonych rodziców, dziadków i nauczycieli wręczył uczniom pamiątkowe dyplomy za osiągnięcia w kategoriach: konkursy matematyczne, polonistyczne, przyrodnicze, artystyczne, religijne, plastyczne i  sportowe. Całość przeplatana była częścią artystyczną, w której nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie zaprezentowali swoje liczne i wielorakie talenty. Uroczystość przygotowali: Anna Czarzasta, Beata A. Dąbrowska, Joanna Zielińska i Krzysztof Partyka. Obsługę techniczną zapewnili uczniowie: Filip Chincz, Kacper Żbikowski i Mateusz Ładziński, a Galę prowadzili Dariusz Marcin Kosobucki i Beata A. Dąbrowska.

Beata A. Dąbrowska

Udział uczniów klasy III a gimnazjum w obchodach Europejskiego Tygodnia Młodzieży 2017

Dnia, 9 maja 2017 roku uczniowie klasy III A Gimnazjum w murach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego wzięli udział w obchodach Europejskiego Tygodnia Młodzieży 2017 pod patronatem programu Erasmus+. Spotkanie miało na celu przekazać informację dotyczące tego programu i zainspirować młodzież do kształtowania przyszłych kierunków polityki młodzieżowe Unii Europejskiej. Tematem przewodnim była Cyfryzacja otwiera przed nami granice wyobraźni – współczesne formy zaangażowania młodych w społeczeństwie obywatelskim. Hasłami kluczowymi spotkania było: Sieć – Wolontariat – Solidarność, które odzwierciedlają trzy podstawowe hasła ETM: Twórz – Działaj – Włącz się. Podczas debaty przedstawiciele młodzieży oraz Rober Król- dyrektor departamentu kompetencji cyfrowej w  Ministerstwie Cyfryzacji, autor bloga pt. "Halo ziemia, halo tato" - Robert Kruczkowski, Adam Janczewski - przewodniczący Rady Dzieci i młodzieży przy Ministerstwie Edukacji Narodowej,   Maciej Szcześnik - prorektor do spraw innowacji i  multimediów Warszawskiej Szkoły Filmowej  oraz dr Marta Konorska - socjolog i rektor Wyższej Szkoły Administracji i Przedsiębiorczości w Lublinie , a także  osoby pracujące z młodzieżą podyskutowały na tematy takie jak:

• Czy cyfryzacja interesuje młodych ludzi? Czy zdaja sobie sprawę z perspektyw i zagrożeń, jakie niesie?
• Jak młodzi ludzie widzą siebie w Europie za 20 lat? Jak młodzież widzi przyszłość Europy?
• Czy aktywność online jest szansą na szybszą i skuteczniejszą pomoc? Czy zniechęca do działania?
• Co dziś znaczy solidarność i czy można ją zaprogramować?
Poznaliśmy także pięcioro przedstawicieli organizacji pozarządowych , wysłuchaliśmy ich prezentacji i projektów, a na koniec głosowaliśmy, który z nich był najlepszy.
Na zakończenie obchodów Europejskiego Tygodnia Młodzieży w ogrodzie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego zagrał zespół Lilly Hates Roses.

Czerwonka Monika

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych świąt, które ma za zadanie popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Wybór tej daty ma znaczenie historyczne - 2 maja 1945 r. żołnierze polscy zawiesili biało – czerwoną flagę w Berlinie, co oznaczało zakończenie działań wojennych w Europie podczas II wojny światowej.
Uczniowie Jedynki od kilku
lat przypominają o tym święcie mieszkańcom Nidzicy. W tym roku ze względu na remont ulic w mieście niemożliwy był pochód z flagą pod ratusz, ale 28 kwietnia mimo niesprzyjającej pogody gimnazjaliści uroczyście przemaszerowali wokół Orlika przy ZS nr 1, a następnie wspólnie odśpiewali hymn Polski. Obchody Święta Flagi zorganizowała p. Małgorzata Brzozowska. O odświętny, biało – czerwony wystrój szkoły zadbały nauczycielki świetlicy, panie: Iwona Olszewska, Dorota Józefowicz i Paulina Deptuła (II piętro) oraz pani Małgorzata Trybel (I piętro).

Beata A. Dąbrowska

Depresja - porozmawiajmy o niej

W dniu 7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów była depresja (hasło kampanii: Depresja - porozmawiajmy o niej).  Z tej okazji w naszej szkole przeprowadziliśmy tematyczne pogadanki podczas lekcji wychowawczych, przygotowaliśmy prezentację multimedialną, okolicznościowy plakat oraz gazetki tematyczne na holu i korytarzach szkolnych.
Wymogi cywilizacji, szybkie tempo życia, konieczność ciągłych wyborów, brak czasu, wywiązywanie się z licznych obowiązków, nadążanie za nowinkami technologicznymi i ciągłe bycie „na  topie” obniża odporność psychiczną i niekorzystnie wpływa na nasz stan fizyczny, powodując stan stresu. Istnieje jednak kilka prostych sposobów, by zadbać o swoją kondycję psychiczną i poprawić samopoczucie: jedz zdrowo, korzystaj ze światła słonecznego, śmiej się, ruszaj się, odpoczywaj, pomagaj, rozwijaj swoje zainteresowania, sprawiaj sobie przyjemności, dbaj o relacje z innymi ludźmi! Pamiętajmy o tym nie tylko od święta!

Małgorzata Parfianowicz

Nie daj się wysterować na minę!!!

Dnia 7 kwietnia odbył się w naszej szkole program profilaktyki uzależnień pod hasłem  Antymina. Uczniowie naszego Gimnazjum uczestniczyli tego dnia w spotkaniu. Młodzież dowiedziała się o zagrożeniach  jakie niosą ze sobą alkohol, narkotyki oraz inne używki. Wiedza ta  podana była  w sposób atrakcyjny i interesujący dla młodego odbiorcy. Płaszczyzną i narzędziem do kontaktu była muzyka rap. Mirek "Kolah" Kolczyk i Andrzej  Jaśtak opowiedzieli swoje prawdziwe historie oraz to w jaki sposób Bóg  pomógł im wyjść z "miny" na której oni się kiedyś znaleźli.  

Monika Czerwonka

„Odkrywcy radosnej zabawy”

Pod wspólnym tytułem „Odkrywcy radosnej zabawy” uczniowie z kl. I a gimnazjum i z kl. 5 a przeprowadzili w marcu i kwietniu w klasach edukacji wczesnoszkolnej szereg spotkań integracyjnych przygotowanych pod kierunkiem s. Haliny Grygo. Tematy poszczególnych spotkań to: „Quizy i konkursy na wesoło”, „Mali odkrywcy wspólnej zabawy”, „Spotkania integrujące dzieci”, „Wesołe zabawy i konkursy dla dzieci”, „Quiz  z katechizmu”, „Konkursy biblijne”. Wszystkie te zajęcia były dobrą okazją do utrwalenia wiedzy religijnej, a jednocześnie przyczyniły się do jeszcze lepszego poznania i nawiązania życzliwych kontaktów, poczucia wspólnoty, poprawienia atmosfery w grupie klasowej i wzrostu zaufania nauczyciel – uczeń.

s. Halina Grygo

Podsumowanie projektu Talentowisko w szkole podstawowej

30 marca w auli szkolnej nastąpiło podsumowanie kilkumiesięcznego projektu Talentowisko w szkole podstawowej. W trakcie jego trwania uczniowie podstawówki oszczędzali pieniądze na książeczkach SKO i prowadzili bloga. Ponadto zorganizowali 2 akcje mające na celu pozyskanie środków finansowych (były to loteria zabawek i kiermasz ciast) i wzięli udział w konkursie SKO. Jego pierwszym etapem było przygotowanie w dowolnej formie pracy na temat „Dlaczego warto oszczędzać i na co zbieram pieniądze na książeczkach SKO”.  Drugi etap sprawdzał wiedzę dotyczącą  pieniędzy, banku i oszczędzania.
Finał rozpoczęła pantomima wg choreografii Marzeny Borkowskiej o Charlie Chaplinie, który poprzez oszczędzanie rozwijał swoje talenty i spełniał marzenia. Wzięły w niej udział uczennice 6a (Zosia Dąbrowska, Paulina Orzechowska, Nella Waszczak, Łucja Wiśniewska, Wiktoria Kuklińska, Paulina Trybel, Wiktoria Nachtygal, Pola Obrębska, Kinga Jastrzębowska, Ola Żebrowska).
Po programie artystycznym ogłoszono zwycięzców w konkursie SKO i dla najlepiej oszczędzających uczniów.

Konkurs SKO:
W kategorii klas 1 – 3:
I miejsce – Weronika Kraus – 2e
II miejsce – Karolina Szmit – 3a
III miejsce – Zuzanna Piotrkowska – 3b


W kategorii klas 4 – 6:  
I miejsce – Franciszek Borawski – 6b
II miejsce – Dawid Krajewski – 6a
III miejsce – Maciej Kawałko – 5b


Uczeń, który zaoszczędził najwięcej pieniędzy Stanisław Wojda – 3e (4.530zł)

Uczennica najsystematyczniej wpłacająca pieniądze – Tosia Przybyłek – 2a
W systematyczne oszczędzanie włączyły się wszystkie klasy, co trzeci uczeń naszej szkoły podstawowej posiada książeczkę. Aby wyłonić najbardziej zaangażowaną w oszczędzanie klasę, komisja brała pod uwagę 3 wskaźniki: najwięcej zgromadzonych pieniędzy, liczbę osób oszczędzających w klasie i najsystematyczniejsze wpłaty. I tak w edukacji wczesnoszkolnej  1 miejsce zdobyła klasa 2d, 2 miejsce klasa 3e, 3 miejsce klasa 2e, 4 miejsce klasa 2a, a 5 miejsce klasa 3a. W klasach 4-6 1 miejsce zdobyła klasa 4c, 2 miejsce klasa 4a i 3 miejsce klasa 5c.
Wyróżnieni uczniowie, którzy najwięcej i najsystematyczniej oszczędzali w szkole pojadą w nagrodę 11 kwietnia na wycieczkę do Wioski Garncarskiej w Kamionce (w programie gra terenowa, kino przyrodnicze i ognisko z kiełbaskami). Są to: Stanisław Wojda, Emilia Jastrzębowska, Zofia Kotyla, Karolina Szmit, Aleksander Kozłowski, Maksymilian Kozłowski, Hubert Stryjewski, Oliwia Kowalska, Krzysztof Domjan, Natalia Dramińska, Basia Galas, Dominika Klimaszewska, Aleksandra Kuklińska, Helena Denis, Lena Kotyla, Iza Iwanicka, Antonina Przybyłek, Barbara Dumańska, Alicja Bublijewska, Zofia Wiejak, Oktawiusz Grzebski, Mateusz Jastrzębowski, Wojciech Stempliński, Oliwia Maigre, Franciszek Borawski, Alicja Lawrenc, Majka Pszczółkowska, Krystian Piórkowski, Szymon Szczepkowski, Filip Borawski.
Opiekun SKO Joanna Zielińska serdecznie dziękuje Radzie Rodziców przy ZS nr 1 w Nidzicy, Bankowi Spółdzielczemu w Nidzicy oraz Dyrektorowi ZS nr 1 w Nidzicy za śliczne nagrody ufundowane dla SKOwiczów.
Gratulujemy i życzymy dalszego systematycznego oszczędzania w SKO.

Beata A. Dąbrowska


„W świecie filmu i teatru” –
finał ogólnopolskiego projektu TalentowiSKO w gimnazjum


W dniach 27, 28, 29 marca w auli naszej szkoły odbywał się happening pod hasłem „W świecie filmu i teatru”. Była to impreza kończąca kilkumiesięczny udział naszego gimnazjum w ogólnopolskim projekcie TalentowiSKO. W piątek poprzedzający wydarzenie aula zamieniła się w wielki warsztat, w którym z ogromnym zapałem Talentowicze budowali stoiska według przydzielonych wcześniej tematów. Były to gatunki filmowe – komedia, western, science fiction i horror, teatr antyczny, teatr kukiełkowy, animacja, nagrody filmowe i teatralne,  znane twarze filmu i teatru oraz wielcy reżyserzy i ich filmy. W poniedziałek aulę odwiedzili uczniowie z 24 oddziałów naszej szkoły podstawowej, a we wtorek gimnazjaliści z Zespołu Szkół nr 2, 5 – latki z Przedszkola nr 4 oraz młodzież z dziewięciu klas wraz z nauczycielami z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących.
Na odważnych i łaknących odrobiny strachu czekał Piekielny Zamek (horror). Uspokoić się można było w chatce Smerfów (animacja) lub pobawić własnoręcznie wykonanymi przez gimnazjalistów marionetkami (teatr kukiełkowy). Energię, szczególnie chłopcy, rozładowali w walce na miecze świetlne (science fiction) czy strzelając z rewolwerów i bawiąc się w kowbojów (western). Wizyta na „13 posterunku”  (komedia) wprawiała wszystkich w dobry nastrój, a jak prawdziwa gwiazda filmowa można się było poczuć krocząc po czerwonym dywanie (nagrody filmowe i teatralne). Była też okazja, by sprawdzić swoją wiedzę ze znajomości teatru antycznego, znanych reżyserów i ich filmów oraz rozpoznać popularne twarze teatru i filmu.
W środę 29 III na podsumowanie projektu do Jedynki przybyli zaproszeni goście – przedstawiciele Banku Spółdzielczego w Nidzicy, władze miasta, dyrektorzy wielu placówek oświatowych, zaprzyjaźnieni i zawsze służący wsparciem nidziccy przedsiębiorcy, nadal aktywni  i młodzi duchem nauczyciele emeryci, rodzice Talentowiczów oraz nasz absolwent, aktor Piotr Jankowski. Po krótkiej części oficjalnej, podziękowaniach i podsumowaniu kilkumiesięcznych działań wszyscy poddali się cudownej atmosferze świata filmu i  teatru, którą stworzyli dla nich gimnazjaliści wraz z wychowawcami. Wszystkie stoiska cieszyły się ogromnym zainteresowaniem gości, którzy podziwiali wspaniałą i pomysłową scenografię, świetne kostiumy uczniów i nauczycieli,  dostrzegali wszystkie „smaczki” tych miejsc, pytali o inspiracje. Talentowicze chętnie opowiadali o swoich przygotowaniach i o pomysłach na stoiska, a na każdego odwiedzającego czekała pyszna, tematyczna przekąska. Były m. in. ciastka „gwiazdy szeryfa” i „kukiełki”, tort z Myszką Miki, „paluchy Jędzy”, „miotły Baby Jagi”, uśmiechnięte babeczki, smerfny, niebieski napój i wiele innych atrakcji kulinarnych. Całemu spotkaniu towarzyszyła atmosfera wielkiego rodzinnego święta, poczucia wspólnoty, integracji wszystkich gimnazjalistów, wielka radość, a jednocześnie lekki smutek i wzruszenie, że coś tak fajnego dobiegło końca.
Serdecznie dziękujemy gimnazjalistom i ich wychowawcom za to, że podjęli wyzwanie, chcieli się bawić razem z nami i stworzyli fantastyczne widowisko. Dziękujemy także tym, którzy zechcieli nas odwiedzić i docenili ogromny wkład pracy Talentowiczów.

Specjalne podziękowania dla pana Wojtka Bonisławskiego i Jarka Prusika za ogromną pomoc w przygotowanie imprezy.

Organizatorzy: Anna Czarzasta i Beata A. Dąbrowska


Słodkie zakończenie TalentowiSKA

Nietypowo, bo w piątek 31 marca, Talentowicze przygotowali słodkie zakończenie TalentowiSKA. Cotygodniowe, środowe kiermasze ciast stały się bardzo lubianą i oczekiwaną przez wszystkich formą zasilania konta TalentowiSKA. Łasuchy oraz amatorzy zdrowych i domowych kanapek z całej szkoły z pewnością już żałują, że nasz projekt dobiega końca. Ale dzisiaj wszyscy zagryzali te smutki pysznymi, domowymi wypiekami przygotowanymi przez uczniów i wychowawcę klasy Ib.

Beata A. Dąbrowska

Przygotowanie stoiska o Smerfach na finał TalentowiSKA

Przygotowania  naszego stoiska Animacji -trwały długo. Motywem przewodnim była bajka Smerfy. Najwięcej czasu spędziliśmy na szkicowaniu i malowaniu postaci z bajki oraz domku Smerfów. W naszym domku można było m.in odgadnąć postacie Smerfów i otrzymać w nagrodę balon, naklejki, a czasem słodkie żelki. Cały czas towarzyszył nam smerfowy nastrój , a podczas finału  pojawiły się babeczki i tort z Mickey Mouse  . Przez 3 dni uczniowie przebierali się  w stroje nie tylko Smerfów, ale także innych postaci z bajek t.j z Kubusia Puchatka czy księżniczek. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym: naszym Rodzicom, panu Mariuszowi Kostowskiemu za wypożyczenie strojów  jak i podziękowania składamy dla Nidzickiego Ośrodka Kultury.

Monika Czerwonka
Klasa III A Gimnazjum

Szlachta Rzeczypospolitej – projekt klas piątych

Uczniowie kl. 5a i 5b w ramach lekcji historii realizowali projekt pt. „Szlachta Rzeczypospolitej”. Wstępne działania uczniów polegały na przygotowaniu informacji dotyczących stroju, przywilejów oraz zwyczajów  poszczególnych grup stanu szlacheckiego. Kolejny etap pracy wymagał pomysłowości oraz poszukiwań garderoby do odpowiedniej epoki. W ciągu kilku dni powstały piękne suknie, kontusiki, kontusze,  żupany,  pasy oraz  ozdobne czapki. Wszystko to było możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, dziadków i przyjaciół rodziny. Zarówno wykonane samodzielnie jak i pozyskane z różnych źródeł stroje wprowadziły wszystkich w czasy szlacheckie.  Piątoklasiści jako przedstawiciele magnaterii, szlachty średniej, szlachty zagrodowej oraz gołoty godnie reprezentowali swoich przodków. Chłopcy uznali, że zdecydowanie wolą współczesne stroje, natomiast dziewczęta czasem chciałyby włożyć  długie, strojne suknie.  

Małgorzata Brzozowska

Pierwszy dzień wiosny w Jedynce

Wiosna jest chyba najbardziej wyczekiwaną porą roku. Uczniowie Jedynki zmęczeni krótkim dniem, zimnem i szarością za oknem, w dniach 20 – 21 III zorganizowali szereg zabaw, by pomóc obudzić się wiośnie po długim zimowym śnie. 20 marca dzieci z 3 oddziałów przedszkolnych pożegnały zimę topiąc własnoręcznie wykonane w swoich grupach  Marzanny. Maluchy przygotowały też transparenty witające wiosnę.
21 marca Samorząd Uczniowski SP pod opieką p. Małgorzaty  Trybel przygotował wybory MISS i MISTERA WIOSNY. Tego dnia dziewczynki z klas 4-6 przebierały się za chłopców, a chłopcy za dziewczynki. Kandydatki i kandydaci do tytułu musieli zaprezentować swoje wdzięki, opowiedzieć o zainteresowaniach, pokazać się w tańcu oraz pokonać tor przeszkód na jednej nodze na czas. Publiczność z radością dopingowała swoich faworytów, a jury  w składzie: p. Jolanta Szałanda, p. Dorota Wódkiewicz oraz p. Aleksandra Kaczmarczyk oceniało grację, osobowość, sposób poruszania się kandydatów i kandydatek. Miss Wiosny 2017 został Mikołaj Bonisławski z  kl.5b, a tytuł Mistera Wiosny przypadł Weronice Zielińskiej z kl.4a.

Wszyscy  świetnie się bawili, a o tym, że działania uczniów Jedynki okazały się skuteczne, wystarczy się przekonać wyglądając przez okno i ciesząc się od kilku dni słoneczną, prawdziwie wiosenną pogodą.
         

Beata A. Dąbrowska
Małgorzata Trybel

Wycieczka gimnazjalistów z I c i II a w Olsztynie

23 marca uczniowie klasy I c i II a wybrali się do Radia Olsztyn, największej rozgłośni radiowej na Warmii i Mazurach. Gimnazjaliści mieli możliwość sprawdzenia jak powstaje radio „od kuchni”. Zobaczyli jak wygląda praca studia emisyjnego, redakcji dzienników, czy studia koncertowego. Doświadczyli co znaczy „cisza radiowa”, byli słuchaczami rozmowy na żywo z zaproszonym gościem, mogli usiąść za konsoletą i dowiedzieć się jak wygląda radiowy mikser. Wizyta w Radiu Olsztyn dała młodzieży możliwość poznania jego historii i spotkania się z twórcami audycji. Kolejnym etapem wycieczki był udział warsztatach w Domu Gazety Olsztyńskiej pt. „Jak powstają gazety? Historia i współczesność”. Na zajęciach prezentowane były techniki przygotowania tekstu do druku oraz powielania z okresu ukazywania się „Gazety Olsztyńskiej”. Gimnazjaliści bawili się w układanie słów z pojedynczych zabytkowych czcionek, poznali specjalistyczne słownictwo związane z prasą (np. łam, kaszta, zecer, linotyp, korekta, periodyk), poznali historię naszej lokalnej gazety, mieli możliwość obejrzenia i poczytania kilkudziesięcioletnich egzemplarzy warmińskiej prasy i wykonania pamiątkowego druku. Rozwiązywali także krzyżówkę podsumowującą świeżo nabytą wiedzę. Po emocjach związanych z wizytą w Radiu Olsztyn i Domu Gazety Olsztyńskiej oraz po dokształceniu się w zakresie współczesności i historii mass mediów, przyszedł czas na rozrywkę w czystej postaci. Młodzież odwiedziła olsztyński Park Trampolin, gdzie po profesjonalnej rozgrzewce, wyskakali swoje emocje, zintegrowali się i po prostu świetnie bawili.

Beata A. Dąbrowska

Schokoladenmarken und deutsche Süβigkeiten

Na lekcję Własnej Historii i Kultury Mniejszości Narodowej Niemieckiej  zawitały niemieckie słodycze. Poznawaliśmy różnego rodzaju marki czekolad  i słodyczy , które wszyscy bardzo dobrze znamy "Milka" ,"Rittersport" lub "Haribo" . Uczniowie klasy 5 byli bardzo zaangażowani  w prace na lekcji. Na koniec wykonaliśmy Quiz w grupach dotyczący Szwajcarii.

Monika Czerwonka

Kiermasz ciast

Dnia 8 marca 2017 z klasą IIIA zorganizowaliśmy kolejny kiermasz ciast w ramach projektu Talentowisko. Za pomoc w przygotowaniu dziękujmy szczególnie naszym Rodzicom. Z okazji dnia kobiet klasa sprzedawała także breloczki do kluczy  w języku polskim i angielskim . Motywujące hasła t.j " Jesteś piękna" , " Uśmiechnij się", Nigdy się nie poddawaj , "Enjoy the little things "pojawiły się przy wielu kluczach uczniów jak i pracowników naszej szkoły.

Monika Czerwonka

( LEGO  +  LAPTOP ) x ZABAWA = NAUKA

      W Gimnazjum Nr 1 w Nidzicy ruszył projekt „Era Inżyniera”. Uczniowie klas drugich będą uczestniczyć w zajęciach z robotyki. Podczas tych zajęć zapoznają się z podstawami programowania, budową oraz projektowaniem robotów. W ramach projektu dwie pracownie zostaną wyposażone w profesjonalny sprzęt do prowadzenia zajęć z przedmiotów ścisłych, opartych na metodzie eksperymentu. Do nauki wykorzystywane będą zestawy klocków  wyposażone w mikroczujniki, silniki, procesory itp.  Głównym celem takiego działania jest  rozwijanie u uczniów kompetencji i umiejętności niezbędnych na rynku pracy, takich jak kreatywność, innowacyjność czy praca zespołowa. Projekt przyczyni się również do zwiększenia zainteresowania uczniów naukami ścisłymi, wskaże młodym ludziom ciekawe kierunki dalszego rozwoju, a tym samym (być może) zapobiegnie przedwczesnemu kończeniu nauki.
Pierwsze zajęcia w ramach projektu odbyły się w sobotę 25 lutego 2017 r. Uczniowie skonstruowali swoje pierwsze roboty i, przy wsparciu prowadzących, zaprogramowali ich działanie. Nauka okazała się być dobrą zabawą.

Marta Saternus

Powiatowo - Gminne obchody
Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”  

Już po raz siódmy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto to jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za krew przelaną w obronie Ojczyzny, za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Z genezą tego święta oraz dziejami Żołnierzy Wyklętych gimnazjaliści Jedynki zapoznali się podczas pogadanek na lekcjach historii. Tegorocznym obchodom towarzyszyła wystawa materiałów edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Cześć ich pamięci”. W dniu 1 marca gimnazjaliści wraz z opiekunami uczestniczyli w powiatowo – gminnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, które rozpoczęły się mszą św. w intencji poległych o wolną Polskę w latach 1944-1963. Po nabożeństwie delegacje udały się pod budynek katowni dawnego Urzędu Bezpieczeństwa przy ul. 1 Maja, by złożyć kwiaty i zapalić znicze. Kolejnym punktem obchodów była uroczystość na nidzickim zamku, gdzie gimnazjaliści obejrzeli montaż słowno – muzyczny poświęcony Ince oraz wysłuchali laureatów powiatowego konkursu pieśni patriotycznej. Nad organizacją i całością obchodów święta w szkole czuwała p. Małgorzata Brzozowska.

Beata A. Dąbrowska

Lekcja z IPN
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” gimnazjaliści naszej szkoły mieli okazję wysłuchać wykładu historyka, pracownika Delegatury IPN w Olsztynie inspektora Dawida Zagziła. Prelegent  w sposób bardzo przystępny przedstawił historię „Wyklętych”. Zaprezentował dokumenty i fotografie zgromadzone przez IPN  dotyczące  ofiar komunizmu.  Przypomniał  działania najbardziej aktywnych „niezłomnych” m.in. majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, generała Emila Fieldorfa „Nila”, rotmistrza Witolda Pileckiego i majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Lekcje historii z IPN stały się już tradycją naszej szkoły. Dzięki nim uczniowie mają możliwość odkrywania prawdziwej historii swojej Ojczyzny.                                                                                                        

Małgorzata Brzozowska
Beata A. Dąbrowska

Talentowicze wspólnie z przedszkolakami pożegnali karnawał

28 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla przedszkolaków z całego miasta. Organizatorzy wprowadzili dzieci w „Bajkowy  Świat” przygotowując dzieciom mnóstwo atrakcji. Jedną z największych była możliwość przyjścia w stroju swojej ulubionej postaci z bajki. Jak się okazało w naszych gimnazjalistach wciąż drzemie dziecięca radość, tęsknota za baśniowym światem i chęć do zabawy. Talentowicze aktywnie włączyli się w organizację balu. Jedni przygotowali stoisko z malowaniem twarzy, drudzy zadbali o nagłośnienie i zapewnili obsługę techniczną, a inni wspólnie z najmłodszymi uczestnikami tańczyli, bawili się i wesoło żegnali odchodzący karnawał. Podczas balu gimnazjaliści z klasy Ic wraz z wychowawcą Anną Czarzastą zorganizowali także loterię fantową i kiermasz ciast, z których dochód zasilił konto TalentowiSKA.

Beata A. Dąbrowska

Be safe on social media!!!  Bądź ostrożny w mediach!!!

Młodzież klasy IIID wzięła udział w spotkaniu z panią Leanne Rhodes- pochodzącą z Australii, obecnie mieszkającą w Rumunii. Pani Leanne opowiedziała o celu swojej wizyty w Polsce. Ostatnio odwiedza kraje europejskie, by współpracować z rządem, szkolnictwem i innymi organizacjami by przeciwdziałać handlowi żywym towarem. Założyła organizację pod nazwą ABOLISHION, która ma za zadanie uwalniać ludzi z niewoli seksualnej. W prosty sposób przedstawiła młodzieży, kto i w jaki sposób może stać się ofiarą handlarzy poprzez korzystanie z portali społecznościowych.  Opowiedziała czego nie wolno robić? Do kogo zwrócić się o pomoc?
Wcześniej przez 15 lat pani Leanne pracowała zapobiegając problemowi bezdomności. Brała udział w projektach mających na celu poprawę warunków życia w Tajlandii, Kambodży, Afryce i Indiach. Dzięki temu wiele tysięcy ludzi po raz pierwszy w życiu miało dostęp do czystej wody.
Nieodzowną pomoc w tłumaczeniu na język polski wniosła Pani Anna Kasprzak.

Dorota Taratycka

Słodkie Ostatki z III b

28 lutego klasa III b z wychowawcą p. Heleną Maj osłodziła wszystkim pożegnanie z karnawałem. Tradycyjne Ostatki upłynęły w szkole pod znakiem pączków, rogalików, babeczek i innych łakoci. Ciasta upiekli niezawodni rodzice, a sprzedażą zajmowali się Talentowicze z III b.

Beata A. Dąbrowska

Święto Szkoły

24 lutego Zespół Szkół nr 1 obchodził swoje święto. W ten podniosły dla nas dzień w auli zebrali się nauczyciele i pracownicy administracji, nauczyciele emeryci, rodzice i uczniowie. Swoją obecnością zaszczycił nas także zastępca Burmistrza Pan Leszek Śpiewak oraz  członkowie Prezydium Rady Rodziców: Pani Dorota Józefowicz (Przewodnicząca) i Pani Sylwia Krupa (Skarbnik). W trakcie akademii Dyrektor Artur Pacuszka przybliżył zgormadzonym gościom tegoroczną działalność szkoły i liczne osiągnięcia uczniów oraz podziękował nauczycielom za współpracę i obustronny wysiłek, by Jedynka nadal godnie wypełniała swoją misję. Tego dnia mogliśmy także jak co roku obejrzeć kroniki szkolne, a liczne wystawy związane z naszym patronem Mikołajem Kopernikiem nadały szkole odświętnego wystroju. Święto Szkoły było też doskonałą okazją do zaprezentowania przed zgromadzonymi gośćmi talentów naszej młodzieży. W tym roku część artystyczną stanowił monodram „A wokół tyle ludzi...”, który poruszał trudne tematy związane z samotnością i współczesnym życiem młodych. Przedstawienia tej niezwykle trudnej formy teatralnej podjęła się Kinga Kotyla, uczennica klasy IIa, przy wokalnym wsparciu Magdy Morawskiej z klasy Ic. Niezwykła interpretacja tekstu, poruszający teledysk oraz znakomicie wykonane piosenki Dżemu zachwyciły publiczność i dostarczyły wszystkim ogromnej porcji wzruszeń. Występ przygotowały panie: Aldona Krasnowska i Marta Sobuń oraz muzycznie pan Krzysztof Partyka.

Beata A. Dąbrowska

TALENTOWICZE  I  NIEDŹWIEDŹ POLARNY – BLISKIE SPOTKANIE W ARKTYCE

27 lutego to  Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Nasza młodzież w ramach projektu EDU-ARCTIC,  miała możliwość uczestniczenia w kolejnej lekcji on-line, tym razem dotyczącą jednego z największych ssaków, który doskonale przystosowała się do życia w na terenach polarnych. Lekcję poprowadziła doktor  Pani Dagmara Bożek-Andryszczak.
Gimnazjaliści dowiedzieli się o biologii, zwyczajach i życiu tych pięknych ssaków. Poznali wiele ciekawostek, których nie znali z lekcji biologii. Bardzo interesujący i gorący okazał się, jak zawsze czat z naukowcem, na którym można było zadawać pytania lub odpowiadać na pytania. Tym razem niestety nie było czasu na QUIZ.  Już niebawem następna lekcja….

Dorota Taratycka

TALENTOWICZE NA ŻYWO W POLSKIEJ STACJI POLARNEJ  IM. STANISŁĄWA SIEDLECKIEGO NA SPITSBERGENIE

W ramach projektu Edu-Arctic nasi gimnazjaliści podczas lekcji on-line dowiedzieli się o: Międzynarodowym Roku Geofizycznym 1957/1958 i powstaniu Stacji polarnej na Spitsbergenie, pierwszych badaniach, organizacji wypraw, warunkach życia i organizacji dnia pracy, obserwacjach w laboratoriach i obserwacjach stałych w zakresie meteorologii, magnetyzmu ziemskiego, sejsmologii, obserwacji jonosfery (zorze polarne), pracach terenowych - stałych obserwacjach glacjologicznych, badaniach geologicznych i geofizycznych fiordu, badaniach biologicznych nad florą i fauną.
Lekcję poprowadził polarnik z wieloletnim stażem doktor Jerzy Giżejewski  z Zakładu Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki PAN,  który zimował na Stacji i uczestniczył w wielu wyprawach naukowych. Przedstawił młodzieży wiele przezabawnych historyjek związanych z życiem i badaniami na Stacji.
Lekcja zakończyła się ROZMOWĄ NA CZCIE Z Panem doktorem i QUIZEM, z którym nasza młodzież poradziła sobie wyśmienicie.

Dorota Taratycka

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego