. - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

.

Z życia szkoły

Talentowicze lubią słodycze

W nowym semestrze panują stare obyczaje. Kiermasze ciast przygotowywane przez gimnazjalistów cieszą się niesłabnącym powodzeniem i zainteresowaniem wszystkich uczniów. II semestr na słodko rozpoczęła klasa II c (wychowawca Małgorzata Brzozowska), a tuż po nich IIa (wychowawca Piotr Saternus) potwierdziła, że Talentowicze lubią słodycze.  

Beata A. Dąbrowska

Europejski projekt naukowy EDU-ARCTIC

EDU-ARCTIC to inicjatywa, adresowana do młodzieży w wieku 13-20 lat oraz ich nauczycieli. Pozwoli na uatrakcyjnienie nauczania przedmiotów przyrodniczych w europejskich szkołach. W ramach projektu udostępnione zostaną innowacyjne narzędzia on-line umożliwiające wykorzystanie tematyki badań polarnych w edukacji w całej Europie. Poza tym możliwy będzie kontakt uczniów z naukowcami poprzez transmisje on-line (w języku angielskim, i języku polskim), uczestnictwo w konkursach, w których nagrodą będzie udział w wyprawie polarnej oraz monitoring przyrodniczy. Takie podejście do nauczania przyrody ma pomóc rozwinąć u młodych ludzi pasję i zachęcić do podjęcia kariery naukowej w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych.
„Arktyka jest miejscem niezwykłym, a badania polarne są niesamowicie interesujące” – przekonuje kierownik projektu dr Agata Goździk. - Jesteśmy przekonani, że dużo łatwiej zainteresować uczniów badaniami prowadzonymi w Arktyce niż samą nauką jako taką.

Dorota Taratycka

„Tajemnica życia”

Dyrekcje ZS nr 1 oraz nidzickiego ZOZ podpisały list intencyjny o współpracy dotyczącej wymiany wiedzy i doświadczeń, przyczyniającej się do popularyzacji nauki i profilaktyki zdrowotnej, podejmowania działań edukacyjnych, wzmocnienia współpracy środowiska medycznego ze szkołą oraz wzajemnej promocji. Wymiernym efektem tej inicjatywy była wizyta w nidzickim szpitalu gimnazjalistów Jedynki, realizujących pod kierunkiem p. Agnieszki Prusik biologiczno – chemiczną innowację pedagogiczną „Tajemnica życia”. Po szpitalu młodzież oprowadził ordynator jednego z oddziałów i pokazał im m.in. gabinety lekarskie, zabiegowe, pracownię RTG, specjalistyczny sprzęt medyczny, a wkrótce uczniowie będą mieli możliwość zobaczenia bloku operacyjnego. Ponadto gimnazjaliści odwiedzili 6 nidzickich aptek. W każdej usłyszeli wiele ciekawostek na temat pracy farmaceuty, dowiedzieli się czym różnią się lekarstwa od suplementów diety, zobaczyli zaplecze apteki, magazyny leków, poznali maszyny do produkcji leczniczych maści i odkryli, jak ważna i odpowiedzialna jest praca aptekarza. Obie te inicjatywy z pewnością u niejednego uczestnika innowacji wzbudzą głębsze zainteresowanie się naukami medycznymi.

Beata A. Dąbrowska

Camp Rising Sun Polska

Celem programu stypendialnego Camp Rising Sun jest promowanie międzynarodowego dialogu oraz wspieranie wzajemnego zrozumienia i tolerancji pośród młodych i ambitnych uczniów pochodzących z wielu krajów z całego świata. Camp Rising Sun stwarza młodym ludziom szansę przeżycia 4 tygodni w atmosferze sprzyjającej wzajemnemu poznaniu i poszerzaniu wiedzy na temat różnych kultur, poprzez wspólne dyskusje, projekty artystyczne oraz zajęcia rekreacyjne. Obóz nie ma charakteru religijnego ani politycznego.
Nasza uczennica III A Gimnazjum Julia Beata Maculewicz  przeszła pierwszy etap rekrutacji na obóz w Nowym Yorku. Finał odbędzie się 25 lutego 2017r.  w centrum Krakowa, a jego rezultatem będzie wybór 2 uczestników obozu. Z  niecierpliwością czekamy na wynik, a w tej chwili gratulujemy osiągniętego sukcesu.

Monika Czerwonka

Obozowe zmagania w nidzickiej „Jedynce”.

           W dniach 21-27.01.2017r. grupa 45 uczniów nidzickiej „Jedynki” uczestniczyła w zimowym obozie sportowo – rekreacyjnym w miejscowości Suche. Uczniowie zakwaterowani w pensjonacie „Weronika” liczyli niewątpliwie na niezapomniany „feryjny relaks” - a atrakcji było co nie miara. Codzienne zajęcia na stacjach narciarskich „Suche” i „Jurgów” pozwoliły zasmakować przyjemności z jazdy na nartach. Boisko Orlik oraz basen na terenie pensjonatu dawało nidziczaninom komfort, relaks i świetną dawkę codziennej zabawy. Wizyta w Chochołowskich termach niczym morsowanie zahartowała organizmy naszych sportowców. Wycieczka do Zakopanego, zwiedzanie Wielkiej Krokwi, spacery po Krupówkach – przybliżyły mentalność i gościnność mieszkańców Podhala. Ognisko z kiełbaskami oraz codzienny relaks w świetlicy niewątpliwie scaliło naszą uczniowską społeczność. A to wszystko zasługa organizatorów – Uczniowski Klub Sportowy Jedynka Nidzica, kierownika obozu Pana Piotra Saternus, opiekunów grup – Pani Marta Saternus, Pan Michał Leszczyński, Pan Marcin Kosobucki. Nad zdrowiem „wczasowiczów” z wielkim poświęceniem i oddaniem czuwała pielęgniarka, Pani Wioletta Pargólska. Nie można zapomnieć o firmie, która świadczyła nam transport – Fabisiakprzewozy. Zaangażowanie w/w osób w parze z niesamowita i kulturalną młodzieżą złożyło się na niezwykle udany pobyt.

Marcin Kosobucki

W dniu 20.01.2017r. na apelu obyło się podsumowanie  działań związanych z Rokiem  Matematyki   w pierwszym półroczu oraz wręczenie tortów za najwyższą średnia z matematyki w szkole podstawowej i gimnazjum.


Działania :

1.   Inauguracja Roku Matematyki podczas Rodzinny festyn rekreacyjno – sportowego
2.  Udział  w Światowym Dzieniu Tabliczki Mnożenia
3. XII Olimpiada Matematyczna  Juniorów  - uczniowie klas gimnazjalnych
4.  Szkolny konkurs plastyczny „Matematyka wokół nas”
5.  Udział uczniów w konkursie matematycznym Alfik
6.  Szkolny  konkurs Mistrz Tabliczki Mnożenia klas IV
7. Szkolny konkurs plastyczny „Matematyczna ozdoba choinkowa”
8. Turniej matematyczny dla klas szóstych szkoły podstawowej „Matematycy na 6”
8. Turniej matematyczny dla klas pierwszych gimnazjum  „Matematycy na 6”
10. Podsumowanie średniej ocen z matematyki w klasach
Szkoła Podstawowa klasa IV A – 4,52
Gimnazjum klasa I A – 4,21
Wyniki poszczególnych  konkursów znajdują się na stronie szkoły w zakładce Rok Matematyki

Młodzież dzieli się swoją wiedzą z najmłodszymi.

Nasi gimnazjaliści lubią pogłębiać swoją wiedzę z nauk matematyczno-przyrodniczych, humanistycznych, ale też dzieli się nią z najmłodszymi. W styczniu tuż przed feriami zimowymi  uczennice klasy IIIB Alicja Miękós i Karolina Podowska poprowadziły warsztaty z dziećmi klasy IID nt.  „Zima- trudny czas dla zwierząt”.  Najmłodsi dowiedzieli się m.in. w jaki sposób zwierzęta przygotowują się to tej trudnej i często niebezpiecznej pory roku. Jak my możemy im pomóc? Jakimi pokarmami możemy ich dokarmiać? Jaki pokarm im szkodzi? Jak zrobić domek dla ptaków? I wiele innych ciekawostek.
Następna lekcja już w lutym!

Dorota Taratycka

UCZYĆ SIĘ BAWIĆ, TO UCZYĆ SIĘ ŻYĆ

Pod wspólnym tytułem „Uczyć się bawić, to uczyć się żyć” gimnazjaliści biorący udział w projekcie TalentowiSKO przeprowadzili w styczniu w klasach edukacji wczesnoszkolnej szereg spotkań integracyjnych pod kierunkiem s. Haliny Grygo. Zajęcia łączyły zabawę z wiedzą religijną, dotyczącą  głównie okresu Bożego Narodzenia oraz znajomości Pisma Świętego. Tematy poszczególnych spotkań to: „Gry i zabawy dla wszystkich”, „Chociaż się różnimy – chętnie się bawimy”, „Sztuka bawienia się”, „Jak się bawić, uczyć, aby nikogo nie zasmucić”, „ Bawimy się wesoło”, „Nauka  przez  quizy i zagadki   – na wesoło”, „Zabawnik – ku jedności”. Podczas zajęć dzieci miały możliwość sprawdzenia  i udoskonalenia swojej wiedzy religijnej świetnie się przy tym bawiąc. W trakcie spotkań wykorzystano m. in. gry iskierka dobroci, Bóg cię kocha, magiczna podróż, latająca puszka, ogień – woda – burza, marsz w szeregu, powiedz modlitwę oraz zagadki, quizy i zabawy ruchowe. Przeprowadzone zajęcia z pewnością pełniły rolę wychowawczą, edukacyjną i integracyjną. Poza poszerzaniem wiedzy uczyły współpracy, przyjaźni i dobroci, szczerości i zaufania. Miłą nagrodą dla najmłodszych były otrzymane po zajęciach naklejki motywacyjne.

Beata A. Dąbrowska

Słodki koniec I semestru

Od października środy są lubianym i oczekiwanym przez wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców dniem, bo są zarezerwowane na kiermasze ciast odbywające się w ramach TalentowiSKA. 18 stycznia słodkie pożegnanie z I semestrem sprawiła nam klasa I b, a ich pyszne łakocie oraz hasła zachęcały do kupowania smakołyków.

Beata A. Dąbrowska

Noworoczny Koncert Talentów Jedynki „A światłość w ciemności świeci”

13 stycznia w nidzickim kinie Wenus odbył się Noworoczny Koncert Talentów Jedynki pt. „A światłość w ciemności świeci”. Koncert organizowany był w ramach ogólnopolskiego Projektu TalentowiSKO. Miał on na celu, zgodnie z założeniem „Talenty mnożymy”, promowanie uzdolnionej artystycznie młodzieży i dzieci Zespołu Szkół nr 1 oraz umożliwienie im zaprezentowania swoich talentów szerokiej publiczności. Impreza w kinie zgromadziła bardzo wielu uzdolnionych i obdarzonych różnymi artystycznymi umiejętnościami uczniów oraz licznie przybyłych rodziców i nauczycieli. Połączenie występów gimnazjalistów z uczniami edukacji wczesnoszkolnej pozwoliło nam mieć nadzieję, że talenty odkryte w dzieciństwie są nieustannie rozwijane wśród młodzieży. W koncercie usłyszeliśmy piosenki pozostające w magicznej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia, występy taneczne, w tym taniec z chustami i kulami oraz instrumentalne wersje kolęd wykonane na gitarze, skrzypcach, wiolonczeli, akordeonie i pianinie. W trakcie trwania koncertu część gimnazjalistów rozprowadzała bilety-cegiełki na stworzenie pracowni filmoteki szkolnej, a część intensywnie pracowała jako obsługa techniczna koncertu. Imprezę przygotowały panie: Aldona Krasnowska, Monika Pińćzewska – Czepło i Sylwia Gawlik, a występy najmłodszych uczniów wychowawczynie klas edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Nad nagłośnieniem czuwał pan Robert Mendrek i Kacper Żbikowski.

Beata A. Dąbrowska

Kolejne środy z kiermaszami ciast

Nowy Rok z kiermaszami ciast rozpoczęła III d. W środę 4 stycznia chłopcy z tej klasy udowodnili, że chcieć to móc i bez pomocy dziewcząt świetnie poradzili sobie ze sprzedażą przygotowanych kanapek, ciast i sałatek. Natomiast 11 stycznia uczniowie klasy III c przygotowali różne słodkości, kolorowe galaretki i pożywne kanapki, był też ciepły, domowy kompot. Chętnych do kupienia pysznych i cieszących oko smakołyków było wielu, więc „Talentowicze” z IIIc mieli pełne ręce roboty. Wszystkie smakołyki gimnazjaliści przygotowali wspólnie z rodzicami i wychowawcami.

Beata A. Dąbrowska

Orszak Trzech Króli

6 stycznia już po raz trzeci uczniowie i nauczyciele Jedynki wzięli udział w organizowanym przez Parafię Miłosierdzia Bożego Orszaku Trzech Króli. Chętnych do świętowania Objawienia Pańskiego i rodzinnego uczestnictwa w tym pochodzie było bardzo wielu i nie wystraszył ich nawet siarczysty mróz. Podczas uroczystej mszy świętej zgromadzeni odebrali korony, flagi i śpiewniki, a po błogosławieństwie wierni udali się na przemarsz ulicami Zatorza. Barwny i rozśpiewany pochód prowadzili trzej królowie na koniach, którzy na szczycie góry złożyli hołd małemu Jezusowi. Na zmarzniętych uczestników uroczystości czekał ciepły posiłek przygotowany przez Zespół Szkół nr 1 oraz Rycerzy Kolumba. Zwieńczeniem orszaku był występ polskiego rapera Romana Bosskiego.  

Beata A. Dąbrowska

Koncert Kolęd i Pastorałek Niemieckich

W dniu 20 grudnia w szkolnej auli, w świątecznej scenerii miał miejsce coroczny Koncert Kolęd i Pastorałek Niemieckich. W tym roku cieszył się on jeszcze większą popularnością,  wystąpiło łącznie aż 60 uczestników, którzy zaprezentowali 11 utworów w języku niemieckim. Wśród nich znaleźli się uczniowie szkoły podstawowej: 2a, 3b, 3c, 3e, 5a, 5b, 5c, 6a, 6b oraz uczniowie kl. 2a i 2b gimnazjum. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział  w Koncercie.

Nauczycielki języka niemieckiego
Jolanta Wiejak

„Niemiecki z Duszą”

„Niemiecki z Duszą”, to atrakcyjne warsztaty animacyjne prowadzone przez Panią Magdaleną Jurowską, które odbyły się po raz drugi w naszej szkole. Wzięli w nich udział Talentowicze uczęszczający na lekcje języka mniejszości narodowej –niemieckiego. W trakcie zajęć w przyjemny i wesoły sposób uczyli się poprzez zabawy, konkursy, śpiew, a także taniec.

Jolanta Wiejak

Klasowe Wigilie

Tradycyjnie w ostatnim tygodniu we wszystkich oddziałach gimnazjum odbyły się wigilijne spotkania klasowe. Odświętnie ubrani uczniowie wspólnie z wychowawcami przygotowywali i dekorowali stoły, łamali się opłatkiem, składali sobie życzenia, obdarowywali się upominkami. Wszędzie panował radosny i podniosły nastrój, rozlegał się śpiew kolęd, który przypominał, że przed nami najpiękniejsze i najbardziej oczekiwane Święta w roku.  

Beata A. Dąbrowska

Honorowi Dawcy Krwi i wolontariusze Polskiego Czerwonego Krzyża odznaczeni.

Na uroczystej akademii w murach nidzickiego zamku, z okazji 95-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża i Dni Honorowych Dawców Krwi  został wyróżniony nasz gimnazjalista Michał Kaźmierski z klasy IIID. Od kilku lat Michał jest członkiem szkolnego koła PCK i Caritasu. Uczestniczy w wielu akcjach humanitarnych, pomagających ludziom.
Serdecznie gratulujemy!

Dorota Taratycka

Olimpiada „Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK”

W piątek 16 grudnia odbyły się eliminacje rejonowe Olimpiady „Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK”.
W kategorii szkół gimnazjalnych naszą placówkę reprezentowali Anna Łukaszuk, uczennica klasy IIIA, która zajęła I miejsce i Wojciech Prusik, uczeń klasy IIIB.  
Ania w marcu 2017 roku będzie brała udział w olimpiadzie na szczeblu wojewódzkim. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!

Dorota Taratycka

Lekcja historii w muzeum i spotkanie z teatrem podczas  wycieczki
gimnazjalistów do Warszawy


24 listopada uczniowie klasy IIa i IIb gimnazjum wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym etapem była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Aranżacja muzealna i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżyły młodzieży powstańczą rzeczywistość 1944 roku. Uczniowie mieli okazję obejrzeć zdjęcia, filmy i dokumenty, oryginalne eksponaty, a dodatkową atrakcją była możliwość zbierania w całym muzeum kartek z kalendarza, opisujących poszczególne dni powstania. Była to niezapomniana, b. poruszająca żywa lekcja historii.
Kolejną atrakcją wyjazdu było przedstawienie w Teatrze Muzycznym „Buffo”. Gimnazjaliści będący świeżo po omówieniu dramatu Szekspira  mogli  porównać literacką wersję z wizją „Romea i Julii” w reżyserii Janusza Józefowicza. Spektakl zaskoczył uczniów współczesną interpretacją sztuki Szekspira. Wspaniała gra aktorów, przepiękna muzyka Janusza Stokłosy, oryginalne wokale, taniec, aktorzy zawieszeni nad głowami widzów – to wszystko uczyniło musical niezwykle widowiskowym. Dodatkową, nieoczekiwaną i pełną emocji atrakcją było spotkanie i sesja zdjęciowa z Mateuszem Jakubcem, który grał Romea. Opiekunami podczas wyjazdu byli wychowawcy i polonistki uczące gimnazjalistów: Anna Czarzasta i Dorota Wódkiewicz oraz Piotr Saternus.

Anna Czarzasta i Beata A. Dąbrowska

Rozprowadzamy lampiony adwentowe i spełniamy dobre uczynki

W grudniu 2016 r. w kościele  św. Wojciecha  uczennice  kl. I c gimnazjum dzielnie pomagały w rozprowadzaniu lampionów adwentowych zainteresowanym osobom głównie dzieciom.
Do kościoła dzieci i młodzież gimnazjalna przychodziła  z lampionami przynosząc serduszka
z wypisanymi dobrymi uczynkami, które były zawieszane na choince. Pod koniec Mszy Świętej odbywało się losowanie serduszek i wyczytana osoba otrzymywała figurkę Matki Bożej do domu, by wspólnie z rodziną modlić się i przynieść figurkę na następne Roraty
do kościoła.

S. HALINA GRYGO

Akcja „Gwiazdka na misje” w kościele Św. Wojciecha w Nidzicy

Talentowicze  naszej szkoły razem z katechetką s. Haliną Grygo oraz  ze Wspólnotę Misyjną Bł. Bolesławy ofiarnie włączyli się w akcję „Gwiazdka na misje” poprzez własnoręczne przygotowanie dużej ilości gwiazdek świątecznych  oraz w ich rozprowadzanie przed kościołem.
Celem akcji była pomoc misjom. Została ona  przeprowadzona w niedzielę 18 grudnia 2016r. w kościele Św. Wojciecha w Nidzicy bezpośrednio po Mszach Świętych.

s. Halina Grygo

Świadomy zawsze ubezpieczony

16 grudnia gimnazjaliści z kl. IIb  w ramach projektu TalentowiSko odwiedzili  Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Celem zajęć była popularyzacja wiedzy o ubezpieczeniach społecznych i i budowanie świadomości młodzieży na temat, jak ważne są ubezpieczenia. Uczniowie dowiedzieli się, na czym polega system ubezpieczeń społecznych, dlaczego warto podlegać ubezpieczeniom, na jakie świadczenia można liczyć po opłaceniu składek i jakie konsekwencje pociąga za sobą praca "na czarno". Pozyskane informacje na pewno przydadzą się gimnazjalistom w przyszłości.

Dorota  Wódkiewicz

SANTA CLAUS NIGHT INVESTIGATION – W POSZUKIWANIU ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA…

W mroźną grudniową noc uczniowie klasy IVa wraz z ich rówieśnikami z Zespołu Szkół nr 2 spotkali się w murach „Dwójki”, by wspólnie odnaleźć Świętego Mikołaja. Jedynym sposobem na to, by święty im się pokazał, było wykonanie szeregu bożonarodzeniowych zadań z języka angielskiego. Przygotowany z pomocą rodziców słodki poczęstunek dodał im sił niezbędnych do prowadzenia śledztwa. Wieczór zakończył się sukcesem, a odnaleziony Święty Mikołaj obdarował dzielnych poszukiwaczy drobnymi upominkami. Imprezę, odbywającą się już po raz czwarty,  przygotowały i prowadziły nauczycielki języka angielskiego z obu szkół: Mariola Podolska-Maculewicz i Agnieszka Brodniewicz.

Agnieszka Brodniewicz

NOC NAUKOWCÓW I ARTYSTÓW W JEDYNCE

25 listopada 2016 r. w Zespole Szkół nr 1 w Nidzicy miała miejsce  piąta edycja Nocy Naukowców i Artystów.
Impreza rozpoczęła się punktualnie o 19.00 przemówieniem Dyrektor Wioletty Romańskiej. Gości powitały także, Ala Wolak koordynator imprezy i w imieniu Stowarzyszenia „PROJEKTOR – Wolontariat Studencki”- Paula Nowak. Święto nauki  trwało do 24.00.  
Jak co roku byli zaproszeni  uczniowie szkół Gminy Nidzica. Ponadto udział wzięły rzesze uczniów z Zespołu Szkól nr 1 pod opieką wychowawców oraz mali uczestnicy w towarzystwie rodziców. Swoją obecnością zaszczycił Noc Naukowców  Burmistrz Nidzicy Pan Jacek Kosmala oraz Ksiądz Proboszcz Andrzej Midura.
Dzięki niezłomnej sile studentów oraz ogromnemu zaangażowaniu uczestników Noc Naukowców i Artystów dała wszystkim wiele radości i satysfakcji i okazała się wielkim sukcesem nauki. Wszyscy uczestnicy mieli okazję realizować niezwykłe doświadczenia chemiczne. W sali robotyki uczniowie budowali zdalnie sterowane pojazdy. Obserwowali podwodną mechatroniczną meduzę. Staczali walki robotów. W pracowni matematycznej trwała bardzo angażująca kreatywność i wyobraźnię sztuka tworzenia pojazdów, maszyn oraz budowli  dzięki konstrukcjom z klocków 3D. W sali biologiczno - geograficznej uczestnicy mogli sprawdzić jak widzą osoby z dużą wadą wzroku, poznać budowę komórki zwierzęcej i roślinnej, ułożyć mega puzzle. W sali kryminalistyki prowadzono symulację dochodzenia z miejsca przestępstwa.  Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyła się sala scrabookingu, w której, w wykonaniu uczestników, powstawały zachwycające, małe dzieła sztuki. Tradycyjnie najatrakcyjniejsza dla najmłodszych uczestników była sala animacji w której, grano na gitarze i śpiewano piosenki. Każde dziecko wychodziło z niej obdarowane pomysłowymi wytworami z balonów oraz pięknymi „malunkami” twarzy.
Projekt bardzo spodobał się odbiorcom – było super – zapewniali  najmłodsi. Zadowoleni byli absolwenci oraz rodzice, którzy od lat biorą udział w imprezie.
„ PROJEKTOR- wolontariat studencki” to program, którego celem jest szerzenie wiedzy, wspieranie i rozwijanie zdolności dzieci i młodzieży. Wielkie podziękowania należą się studentom za zapał, świetne przygotowanie oraz niesłabnącą kreatywność.

A. Wolak

35 rocznica ogłoszenia  stanu wojennego

13 grudnia 1981 roku o godzinie 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Dzisiaj, w 35 rocznicę tego trudnego i bolesnego dla Polaków wydarzenia, w holu Jedynki pojawiła się wystawa przypominająca młodzieży wydarzenie z tego okresu. Towarzyszyła jej tematyczna prezentacja multimedialna. Przygotowała je Małgorzata Brzozowska.

Beata A. Dąbrowska

Kiermasz ozdób świątecznych

Od kilku tygodni trwały intensywne przygotowania do Kiermaszu ozdób świątecznych. Wcześniej zgromadzone prace wykonane były przez uczniów, rodziców i nauczycieli Zespołu Szkół nr 1. Akcję wsparła Rada Rodziców organizując Warsztaty Bożonarodzeniowe, podczas których wspólnie wykonano szereg ozdób i dekoracji świątecznych. Do wyrobu prac wykorzystano różnorodne materiały (m.in. papierową wiklinę, drewno, glinę, masę solną, materiały pasmanteryjne, szyszki). Powstały z nich pomysłowe, oryginalne i piękne ozdoby świąteczne – lampiony, stroiki, choinki, kartki, bombki. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem kupujących. Prace były wystawiane 4 grudnia w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, a 8 grudnia przed południem w ratuszu. Główny kiermasz odbył się tego samego dnia w holu Jedynki, w trakcie trwania wywiadówek. Rodzice okazali się niezawodnymi klientami, ciesząc się szczególnie, gdy wśród ozdób znaleźli prace wykonane przez swoje dzieci. W każdym z kiermaszów spotkaliśmy się z dużą życzliwością i zrozumieniem gospodarzy i kupujących, za co serdecznie dziękujemy. Dziękujemy także niezawodnej młodzieży, która dzielnie i z pomysłem pracowała sprzedając ozdoby i pomagając w organizacji tej akcji. Dochód ze sprzedaży przeznaczono na TalentowiSKO.

Organizatorzy: Anna Czarzasta, Beata A. Dąbrowska, Sylwia Gawlik

Mikołajkowa Loteria Fantowa

6 grudnia w auli szkolnej odbyła się Mikołajkowa Loteria Fantowa. Kilka tygodni wcześniej ogłoszono zbiórkę fantów, która spotkała się ona z ogromnym odzewem dzieci, młodzieży i rodziców. Zebrano kilkaset zabawek: pięknych pluszaków, gier, puzzli, książek i wiele innych bibelotów. Ceny losów zaczynały się od symbolicznej złotówki, a kończyły na 10 zł, a że każdy los wygrywał, to dzieci z chęcią wzięły udział w loterii. Była ona organizowana w ramach projektu TalentowiSKO i na jego potrzeby został przeznaczony dochód ze sprzedaży fantów. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom – ofiarodawcom zabawek i gier, a także bardzo zaangażowanej grupie gimnazjalistów, która pomogła przy segregacji fantów, wycenie, pakowaniu i obsłudze podczas loterii.

Organizatorzy loterii: Anna Czarzasta i Beata A. Dąbrowska

Kiermasz kanapek

Dnia 7 Grudnia 2016 roku na terenie naszej szkoły w ramach projektu "Talentowisko" zoorganizowaliśmy z klasą III A Gimnazjum kiermasz kanapek , ciast i owoców.  Dziękujemy za zaangażowanie  i pomoc w przygotowanie w szczególności  Rodzicom .

Monika Czerwonka

Tytuł Młodzieżowego Wolontariusza Roku Jastrzębie 2016

Dnia 6 Grudnia 2016 roku wśród wielu kandydatów i kandydatek uczennica klasy III A Gimnazjum Julia Beata Maculewicz otrzymała tytuł i statuetkę Młodzieżowego Wolontariusza Roku  Jastrzębie 2016. Gratulujemy wygranej i życzymy dalszych sukcesów w pracy dla dobra innych.  

Monika Czerwonka

"Gesunde Ernährung - gesunder Lebensstil  - gesunde Kinder "  - Zdrowe odżywianie, zdrowszy tryb życia, zdrowe dzieci:)

Z każdą klasą 5 Szkoły Podstawowej w ramach lekcji  "Własna historia i kultura mniejszości narodowej niemieckiej" przygotowaliśmy smaczne pierniki - Lebkuchen  lub Weihnachtsplätzchen ( z takimi nazwami najczęściej możemy się spotkać ) . Dzieci samodzielnie przygotowały pierniki jak i udekorowały według własnego uznania.   Kolejne nasze zdrowe wypieki lub dania związane z kuchnią niemiecką już pod koniec stycznia.

Monika Czerwonka

Wycieczka klas 4c, 6b i 6c do Torunia

22 listopada uczniowie klas 4c (wychowawca Dariusz Urbanowski), 6b (wychowawca Danuta Urbanowska) i 6c (wychowawca Ewa Rudzińska) wybrali się na pełną atrakcji wycieczkę do Torunia. Najpierw uczestniczyli w warsztatach w Żywym Muzeum Piernika, a następnie zwiedzali Centrum Nauki Młyn Wiedzy i wzięli tam udział w warsztatowych zajęciach pt. „i Ty zostaniesz... fizykiem”. Podsumowaniem wyjazdu była zabawa z instruktorem w Parku Trampolin „Jump Arena”.

Beata A. Dąbrowska

Wycieczka do Muzeum Ziemi Nidzickiej

Lubimy spędzać czas razem i uczestniczyć w różnych zajęciach. Tym razem odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Nidzickiej w zamku krzyżackim. Mogliśmy obejrzeć wystawę z dziejów ziemi nidzickiej od czasów, kiedy nasze ziemie zamieszkiwali Prusowie do współczesności. Interesujące były repliki uzbrojenia piechoty chłopskiej i rycerstwa z okresu bitwy pod Grunwaldem oraz wyposażenie mazurskich chałup i sprzęty użytku domowego.

Dorota Taratycka

Nidzicka Jedynka po raz kolejny z Zieloną Flagą.

W piątek 25 listopada 2016r. w Gimnazjum nr 13 im. Huberta Wagnera w Olsztynie odbyło się uroczyste wręczenie międzynarodowych Eko - Certyfikatów Zielonej Flagi za rok szkolny 2015/16. To już trzeci rok z kolei dostąpiliśmy tego zaszczytnego wyróżnienia, tym razem międzynarodowy Certyfikat Zielonej Flagi II stopnia przysługuje nam na okres 3 lat. Uroczystość wręczenia certyfikatów prowadziły Koordynatorki Programu Szkoły dla Ekorozwoju Fundacji Partnerstwo dla Środowiska w Krakowie, Panie Agnieszka Pabis i Agata Tkaczyk. W spotkaniu uczestniczyli koordynatorzy placówek województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, którym przyznano Certyfikaty Zielonej Flagi lub Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej.
Dla nas  Ekologia nie kończy się na teorii, zmieniamy swoje otoczenie i pokazujemy, że Ekorozwój nie kończy się  prze duże „E”. Dziękujemy rodzicom, instytucjom lokalnym, z którymi placówki nasze współpracowały w podejmowaniu wielu działań proekologicznych i prozdrowotnych, za ogromny wkład pracy, zaangażowanie i owocną współpracę.
Należy podkreślić, że województwo warmińsko-mazurskie już od wielu lat jest w zdecydowanej czołówce nagrodzonych. W roku szkolnym 2015/16 aż 87 placówek zostało wyróżnionych Certyfikatami. Nie byłoby pewnie tak, gdyby nie nasz regionalny koordynator Pani Alicja Szarzyńska, kierownik Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.
Zawdzięczamy jej bardzo wiele. To ona zaraziła nas swoją miłością do przyrody i ekologii, szczególnie 3 lata temu, gdy przyjechała do nas i zachęciła, abyśmy przystąpili do Zielonej Flagi. I przystąpiliśmy. Należą się jej gorące podziękowania, gdyż sukces naszej placówki  jest w znacznym stopniu Jej udziałem.

Eko koordynatorzy
Ala Wolak i Dorota Taratycka


Lekcje historii z IPN

1 grudnia w auli szkolnej odbyły się lekcje z historii najnowszej, które poprowadził  pracownik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, inspektor Dawid Zagził. Zajęcia z IPN to już tradycja naszej szkoły. Tym razem zorganizowane były oddzielnie dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Uczniowie kl. 5 i 6 uczestniczyli w lekcji poświęconej  sposobom ratowania Żydów pod okupacją niemiecką. Prelegent najpierw przypomniał uczniom dzieje Izraelitów, wyjaśnił kiedy i dlaczego Żydzi osiedlili się na ziemiach polskich, ukazał ich dramatyczne losy w czasie II wojny światowej. Wielu Żydom udało się przeżyć holocaust tylko dzięki pomocy Polaków, którzy narażając własne życie ukrywali dzieci, a nawet całe rodziny żydowskie. Z dumą możemy stwierdzić, że zaszczytne odznaczenie „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” najczęściej nadawane jest Polakom.
Tematem zajęć dla gimnazjalistów kl. II i III była Zbrodnia Wołyńska. Większość uczniów po raz pierwszy zetknęła się problemem ludobójstwa, jakiego dokonali nacjonaliści ukraińscy wobec mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego w latach 1943-1945. Inspektor w swoim wykładzie nawiązał do  filmu „Wołyń”, który wkrótce będzie prezentowany w nidzickim kinie.

Małgorzata Brzozowska

Kiermasz ciast klasy I a

25 listopada 2016r , podczas ”Nocy Naukowców” w Zespole Szkół nr1,  uczniowie klasy Ia wraz z wychowawcą Wiesławą Taradejna zorganizowali kiermasz ciast. Od godziny 18,00 do 22,00 wszyscy odwiedzający naszą szkołę  mieli możliwość skosztować pysznych słodkiości przygotowanych przez uczniów, rodziców i wychowawcę klasy Ia.  W trakcie kiermaszu funkcjonowała kafejka, gdzie każdy mógł w spokoju napić się herbaty, kawy oraz zjeść zakupione ciasto.
Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem. Zebrane fundusze przekazane zostały na konto TalentowiSKA.

Wiesława Taradejna

„ Poznaj Jana Pawła II”

„ Poznaj Jana Pawła II” to tytuł wystawy przygotowywanej w Zespole Szkół Nr 1 w Nidzicy z okazji XVI Dnia Papieskiego. Tegoroczne hasło brzmiało „Bądźcie świadkami miłosierdzia” i nawiązywało do trwającego Roku Miłosierdzia oraz hasła tegorocznych Światowych Dni Młodzieży. Wystawa była wspaniałą okazją do zapoznania się z biografią, nauczaniem i twórczością Św. Jana Pawła II.

s. Halina Grygo

Świętowaliśmy wygraną w konkursie powiatowym pt. "Styl życia , a zdrowie"

Dnia 29 listopada wspólnie z klasą świętowaliśmy wygraną w konkursie powiatowym pt. "Styl życia , a zdrowie" . Mimo, że tylko 7 osób brało udział w konkursie wspólnie cieszyliśmy się z sukcesu. Tort był naszą nagrodą. Chcemy się wzajemnie wspierać i zachęcać, że razem możemy osiągnąć więcej !
Monika Czerwonka

MARTINSHÖRNCHEN

Z okazji Dnia Św. Marcina szóstoklasiści (6a, 6b) własnoręcznie przygotowali rogaliki czekoladowe w ramach zajęć z języka mniejszości narodowej – niemieckiego. W  stołówce szkolnej panowała wesoła atmosfera, a na twarzach uczniów pojawiły się wypieki w oczekiwaniu na pierwsze upieczone, pachnące i pyszne rogaliki.

Jolanta Wiejak

Niemiecki z Duszą


Dnia 18 listopada 2016 roku w auli naszej szkoły odbyły się warsztaty animacyjne  pt. „ Niemiecki z Duszą” z Panią Magdaleną Jurowską dla uczniów klas 4-6 SP uczących się języka mniejszości narodowej – niemieckiego.  Uczniowie mogli poznać język niemiecki w formie zabaw,  gier, zawodów  o zróżnicowanej tematyce, a także potańczyć przy niemieckiej muzyce. Uczniowie otrzymali także nagrody za poszczególne konkurencje.  Jak sami uczniowie się wypowiadają to był bardzo fajny czas!
               „ Na warsztatach animacyjnych najbardziej podobało mi się, że bawiliśmy się z całą   klasą po niemiecku.”
               Julia Bronowicka 5a
               „…….najbardziej podobały mi się gry , a także fajna atmosfera.”
               Zuzanna Kwestarz 5a
               „………..było bardzo fajnie, podobały mi się zabawy, które tam były.”
              Kacper Witczak 5b

Zachęcamy do odwiedzania strony, na której niebawem ukażą się zdjęcia z naszego spotkania: http://niemieckizdusza.edu.pl/dlaczego-niemiecki/ , także możecie polubić profil na Facebooku : NiemieckiZduszą.
Monika Czerwonka, Jolanta Wiejak, Aleksandra Kaczmarczyk

Raj nie tylko dla łasuchów

23 listopada uczniowie kl. II b gimnazjum wraz z rodzicami i wychowawczynią zorganizowali Kiermasz smakołyków.  Pysznych przysmaków było co niemiara. "Kanapkowy i owocowy zakątek", "Kraina słodkości – to stoiska, na których każdy mógł  kupić swój ulubiony przysmak w przystępnej cenie. Dla zgłodniałych czekały pyszne kanapki, a łasuchów kusiły serniki, jabłeczniki, biszkopty, pierniki. Nie zabrakło ulubionych przez wszystkich babeczek czy rurek z kremem, a także prawdziwych rarytasów: galaretki z bitą śmietaną i sałatki owocowej. Krótko mówiąc – raj dla podniebienia i ... łasuchów. Było pysznie! Dochód ze sprzedaży zasili konto Talentowiska.                                                                                
Serdeczne podziękowania dla osób, które zaangażowały się w przygotowanie stoisk i pieczenie ciast

(tu ukłon w stronę Rodziców).                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

Dorota Wódkiewicz

"Gesunde Ernährung - gesunder Lebensstil  - gesunde Kinder "  - Zdrowe odżywianie, zdrowszy tryb życia, zdrowe dzieci:)

Tym razem rozpoczęliśmy dzień śniadaniem po niemiecku " Unser Frühstück auf Deutsch" .
Klasy 5a , 5b oraz 5 c . uczęszczające na zajęcia języka mniejszości narodowej - niemieckiego przygotowały karteczki z niemieckimi napisami produktów oraz obrazki, które prezentowały podczas przygotowywania śniadań.  Jak same podkreślają to taki nasz mały "MasterChef " .   Uczniowie są bardzo zachęceni  do takiego sposobu poznawania słownictwa jak i niemieckich przepisów różnych regionów Niemiec. Już niebawem rozpoczynamy zimowy sezon listopad- grudzień smacznymi piernikami - Lebkuchen . Własne przygotowywanie posiłków jest najzdrowsze!

Monika Czerwonka

TalentowiSKO z biało-czerwonymi smakołykami.

16.11.2016r. uczniowie klasy IIC gimnazjum w ramach projektu TalentowiSKO  zorganizowali kiermasz ciast i kanapek. Na stołach dominowały smakołyki w barwach narodowych. Królowały serniki i ciasteczka z  galaretką i bitą śmietaną.  Pyszne i pożywne okazały się kanapki z pastą twarogową udekorowane  pomidorami i papryką. Posługując się białymi i czerwonymi produktami uczniowie nawiązali do niedawno obchodzonego Narodowego Święta Niepodległości. Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem całej społeczności szkolnej. Dochód ze sprzedaży smakołyków został przekazany na konto TalentowiSKA.

Małgorzata Brzozowska

„POLSKO, TY ZAWSZE WIERNYCH MIAŁAŚ SYNÓW!...” –
Święto Niepodległości w Jedynce

11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Od tego czasu jest jedną z najważniejszych dat w kalendarzu historii Polski. To wielkie narodowe święto w Zespole Szkół nr 1 obchodzono jak zwykle w sposób bardzo  uroczysty. Okolicznościowa wystawa i prezentacja w holu głównym, symbole narodowe w pracach plastycznych uczniów klas edukacji wczesnoszkolnej i dzieci uczęszczających na świetlicę, cała udekorowana na biało – czerwono szkoła – wszystko to przypominało o radosnym wydarzeniu sprzed 98 lat. Podsumowaniem obchodów Święta Niepodległości był montaż słowno – muzyczny pt. „Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów!...”, który 10 listopada obejrzeli uczniowie Jedynki. Program przygotowała Małgorzata Brzozowska (obsługa techniczna Robert Mendrek) z uczniami klasy IIc, IIIb i IIIc. Dekorację szkoły przygotowywały panie: Iwona Olszewska, Dorota Józefowicz, Małgorzata Brzozowska i Małgorzata Trybel.

Beata A. Dąbrowska

Wycieczka uczniów klas III gimnazjum do Torunia

22 września 2016 r uczniowie klas trzecich Gimnazjum Zespołu Szkół Nr 1 uczestniczyli w pokazach fizycznych pt „Niech to piorun trzaśnie” , zorganizowanych przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Szeroki zakres doświadczeń dotyczących elektryczności wzbudził ogromne zainteresowanie gimnazjalistów. Atmosferę naukową potęgowało otoczenie – sala wykładowa uczelni oraz spotkanie z Fizykami. Po zakończeniu pokazów młodzież udała się do Planetarium, gdzie obejrzeli wystawę pt. „Orbitarium” oraz projekcję – „W poszukiwaniu życia…” Dzień z Fizyką i Astronomią w Toruniu okazał się niezwykle ciekawy. Wyjazd uczniów zorganizowała Marta Saternus.

Marta Saternus

Gimnazjaliści z Jedynki po raz czwarty odwiedzili Wilno

Cztery lata temu Zespół Szkół nr 1 nawiązał kontakt z Gimnazjum Jana Pawła II w Wilnie. Wymiernym i stałym efektem współpracy między szkołami są jesienne wizyty naszych uczniów na Litwie. W dniach 26 – 29 października kilkunastu osobowa grupa gimnazjalistów z Jedynki przebywała w urokliwej stolicy tego państwa. Program ich pobytu był b. urozmaicony i pełen atrakcji. Młodzież spotkała się z dyrekcją szkoły, nauczycielami, obejrzała program artystyczny w ramach projektu „Perły w Koronie”. Wspólnie z litewskimi kolegami nasi uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach lekcyjnych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się te z technologii, podczas których gimnazjaliści uczyli się m. in. wyszywania i gotowania. Przerwy były przeznaczone na integrację, zabawy, karaoke. Dużą atrakcją było zwiedzanie Wilna z przewodnikiem i zobaczenie m.in. Ostrej Bramy, Zamku Giedymina, Parku Serejkiszki, Góry Trzech Krzyży, domku św. Faustyny, cmentarza Rossa oraz wycieczka do pięknie położonego zamku w Trokach. Tam  nidziczan czekała kolejna atrakcja – lekcja wypiekania tradycyjnego dania Karaimów „kibiny”. Nasi uczniowie mieszkali u swoich litewskich kolegów i także z nimi i ich rodzinami poznawali miasto, tradycje i codzienne życie swoich rówieśników. Wszyscy podkreślali gościnność i serdeczne przyjęcie przez gospodarzy. Nawiązały się przyjaźnie i sympatie, a czas spędzony w Wilnie dla kolejnej grupy uczniów Jedynki okazał  niezapomnianą szkolną przygodą. Opiekunami podczas wyjazdu były panie: Wioletta Romańska i Katarzyna Kotyla.

Beata A. Dąbrowska

Z TalentowiSKO Jedynka osiągnie wszystko!

Gimnazjum nr 1 w Nidzicy przystąpiło do Konkursu „Spółdzielnia Dobrych Serc”  „Talenty mnożymy” w ramach Ogólnopolskiego Programu TalentowiSKO. Jego celem jest popularyzowanie wśród młodzieży pozytywnych postaw związanych z zarabianiem pieniędzy i przedsiębiorczością, szacunkiem do pracy, a także aktywnością  związaną z oszczędzaniem.
Organizatorem konkursu jest Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone i współpracujące z nim Banki Spółdzielcze, w tym Bank Spółdzielczy w Nidzicy, który objął patronat nad projektem.  
Przystępując do konkursu uczniowie musieli wybrać sobie cel, na który będą zbierać pieniądze. Wybrany przez naszą szkołę cel, to zaadaptowanie auli szkolnej na Pracownię Filmoteki Szkolnej pod skrzydłami Instytutu Sztuki Filmowej. Realizacja naszego celu pozwoliłaby wspierać nauczycieli w wykorzystaniu materiału filmowego na zajęciach szkolnych i promocję dobrych praktyk z zakresu edukacji filmowej. Poza normalnymi lekcjami w auli odbywałyby się warsztaty i wykłady także dla nauczycieli i uczniów z regionu.
Projekt realizowany jest do 30 kwietnia 2017 r. W tym czasie młodzież naszego gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli – opiekunów podejmie się realizacji różnorodnych działań (np. festiwale, kiermasze, loterie, aukcje, turnieje) za pośrednictwem których zbierać będzie środki  pieniężne na wybrany cel , ucząc się w ten sposób przedsiębiorczości, zaradności i twórczego poszukiwania możliwości zarobkowania.
Informacje o wszystkich naszych działaniach wysyłane będą do lokalnej prasy i na portale informacyjne. Bieżące relacje przeczytać będzie można także na blogu TalentowiSKO
.
Do udziału w projekcie serdecznie zapraszamy rodziców, instytucje, osoby prywatne – wszystkich otwartych, pełnych wyobraźni i chętnych do współpracy ludzi dobrej woli. Bardzo liczymy na Wasze wsparcie i wyrozumiałość.

Anna CzarzastaNasza szkoła 11 raz przystąpiła do realizacji ogólnopolskiego programu zapobiegania otyłości wśród dzieci i młodzieży Trzymaj Formę. Koordynatorami w gimnazjum są panie Agnieszka Prusik oraz Dorota Taratycka, a w szkole podstawowej Jolanta Myklusz. Koordynatorem szkolnym jest Małgorzata Parfianowicz.

Gimnazjaliści z wizytą  w Przedszkolu Odkrywców

W piątek 28 października Ekozespoły działające przy Gimnazjum nr 1 wraz ze swoimi opiekunami emerytowaną nauczycielką Elżbietą Orłowską-Ciszek oraz Dorotą Taratycką,  uczestniczyli w Tygodniu Naukowca w Przedszkolu nr 4.
Młodzież przygotowała i zaprezentowała dla najmłodszych doświadczenia, wyjaśniające trudne zjawiska fizyczne związane m.in. z elektrostatycznością, rozszerzalnością temperaturową, ruchem kinetycznym  i magnetyzmem. Młodzi naukowcy bawili się wyśmienicie. Do zobaczenia w przyszłym roku.

Ekozespoły
Dorota Taratycka

Zespół  „Energetyczni inaczej” na 9 miejscu w kraju w projekcie „Postaw na słońce” .

Zespół  „Energetyczni inaczej” powstał na potrzeby konkursu, mającego na celu upowszechniać wśród Polaków wiedzy na temat korzyści środowiskowych i ekonomicznych, jakie wiążą się z użytkowaniem odnawialnych źródeł energii (OZE).
JAK TO WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO?
Działaliśmy od października 2015 roku. Projekt składał się z trzech etapów: Energia słońca dla szkoły, Energia słońca dla domu, Energia słońca dla społeczeństwa.
W pierwszym etapie musieliśmy skupić się na szkole. Zbudowaliśmy zespół konkursowy na czele z naszym opiekunem Dorotą Taratycką.  Następnie zdobywaliśmy wiedzę na temat OZE.  Obliczaliśmy zapotrzebowanie energetyczne poszczególnych sal szkolnych. Obliczaliśmy uciążliwość dla środowiska budynku szkolnego, ile CO2 emituje rocznie i jaka jest jego kompensacja. Zdobywaliśmy wiedzę nt. fotowoltaiki. Próbowaliśmy zaprojektować również system ogniw na nasze pracownie komputerowe. Podsumowaliśmy nasze działania apelem szkolnym dla społeczności uczniowskiej.
W drugim etapie wyszliśmy do mieszkańców zainteresowanych energią słoneczną (ogniwami fotowoltaicznymi), w których domach wykonywaliśmy podobne badania.
Końcowym etapem jest promocja odnawialnych źródeł energii w  lokalnym środowisku.

„Energetyczni Inaczej”
Dorota Taratycka

Wspólne śniadanie gimnazjalistów.

Każde dziecko zna zasady zdrowego odżywiania. Wszyscy wiedzą, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia i od niego zależy energia i dobre samopoczucie na lekcjach. Raz w miesiącu klasa IIID gimnazjum organizuje w ramach godziny wychowawczej  drugie śniadanie. Uczniowie przynoszą składniki pomocne w przygotowaniu  pysznych kolorowych kanapek bądź sałatek warzywnych. Miło i smakowicie!

Dorota Taratycka

Zespół Szkół nr 1 po raz kolejny z Certyfikatem „Zielona Flaga”

„Zielona Flaga" jest międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools, w którym uczestniczy ponad 15.000 szkół z 53 krajów Europy a także Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. Do tej pory prawie 4.500 szkół uzyskało wyróżnienie - Zieloną Flagę. Eco-Schools - jest programem opartym na Systemach Zarządzania Środowiskowego (EMAS, ISO 14001) polegającym na podnoszeniu świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej poprzez działania na rzecz efektywnego wykorzystania energii i surowców oraz zrównoważonej gospodarki odpadami w szkołach i ich otoczeniu. Rolę koordynatora krajowego na Polskę pełni Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która jest jako jedyna uprawniona do nadawania certyfikatu Zielonej Flagi.
Nasza szkoła po raz kolejny podjęła wyzwanie nowych zadaniom ekologicznym  na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. Sukces ten zawdzięczamy dzięki współpracy nauczycieli, uczniów, pracowników obsługi, dyrekcji, rady rodziców, rodziców oraz społeczności lokalnej. Tym razem postawiliśmy na „Bioróżnorodność” i „Energię”. Koordynatorami działań w szkole były panie Ala Wolak i Dorota Taratycka.

Eko koordynatorzy
Ala Wolak i Dorota Taratycka

Spotkanie z chemią i fizyką w Przedszkolu nr 4

W ramach odbywającego się w Przedszkolu nr 4 Tygodnia Naukowca, 24 X gimnazjaliści z Zespołu Szkół nr 1 odwiedzili dzieci z „Krainy Odkrywców”. Uczniowie klasy II a, II b i III c wcielili się w rolę nauczycieli i zaprezentowali przedszkolakom szereg ciekawych doświadczeń z zakresu chemii i fizyki. Eksperymenty chemiczne przygotowane pod kierunkiem pani Agnieszki Prusik dotyczyły głównie tlenu i tlenku węgla oraz otrzymywania gazów, ich właściwości fizycznych i chemicznych. Natomiast fizyczne doświadczenia przygotowane pod kierunkiem pani Marty Saternus, to samochodziki z napędem powietrznym, ćwiczenia związane z równowagą bryły sztywnej, oddziaływaniem magnetycznym, elektryzowaniem ciał (np. skaczące confetti, tresowana puszka, hantle na smyczy) oraz budową układu słonecznego. Ta niecodzienna lekcja zjawisk chemicznych i fizycznych była bardzo ciekawym przeżyciem i doświadczeniem zarówno dla przedszkolaków jak i gimnazjalistów.

Beata A. Dąbrowska

Gimnazjaliści w Teatrze w Elblągu i na stadionie Arena w Gdańsku

Uczniowie Jedynki aktywnie obcują z szeroko pojętą kulturą, m. in. systematycznie biorą udział w wycieczkach do teatrów. Tym razem gimnazjaliści z klasy Ia i Ic wraz z wychowawczyniami (Wiesławą Taradejna i Anną Czarzastą) wybrali się do Teatru im. Aleksandra Sewruka do Elbląga na przedstawienie pt. „Balladyna”. Było to cenne i ciekawe doświadczenie, ponieważ uczniowie po przeczytaniu lektury dramatu Słowackiego mieli okazję obejrzeć jego inscenizację i porównać treść książki z wizją reżysera Janusza Wiśniewskiego. Po spektaklu młodzież była pełna wrażeń i stwierdziła, że „Balladyna” na deskach teatru była dla nich bardziej zrozumiała i interesująca niż wersja książkowa.  Obcowanie z tzw. „kulturą wysoką” to niejedyny cel tej wycieczki. W Gdańsku na uczniów czekały kolejne atrakcje: skoki na trampolinach, paintball oraz zwiedzanie stadionu Arena Gdańsk (m.in. szatni zawodników, loży VIP, Muzeum Lechii Gdańsk). Przejście tunelami prowadzącymi na murawę stadionu i zajęcie miejsc na ławie rezerwowych dostarczyło wielu niezapomnianych przeżyć.

Anna Czarzasta i Beata A. Dąbrowska

Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem

16 października obchodzony jest ustanowiony w 1979 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) - Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem. Święto ma przeciwdziałać marnowaniu żywności na skalę globalną i przypominać opinii publicznej o problemach żywnościowych, z jakimi nie radzą sobie kraje biedniejsze. 18 X w jego obchody włączyli się członkowie szkolnego koła PCK i Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół nr 1. Chcąc pogłębić  świadomość społeczności uczniowskiej na ten temat i wzmocnić poczucie solidarności w walce z głodem, niedożywieniem i ubóstwem,  od rana w szkolnej stołówce gimnazjaliści przygotowywali zdrowy i smaczny poczęstunek. Owoce i warzywa oraz wszystkie inne produkty, które zostały do tego wykorzystane zakupiono za pieniądze pozyskane ze zorganizowanego tydzień wcześniej kiermaszu ciast. W jego przygotowanie aktywnie włączyli się rodzice i nauczyciele. Zdrowy poczęstunek cieszył się ogromnym zainteresowaniem, pyszne i kolorowe kanapki smakowały wszystkim, a zamiast chipsów dzieci chętnie jadły świeże warzywa i owoce. Koordynatorem działań była p. Dorota Taratycka.

Beata A. Dąbrowska

"Gesunde Ernährung - gesunder Lebensstil  - gesunde Kinder "  - Zdrowe odżywianie, zdrowszy tryb życia, zdrowe dzieci:)

Z klasą 5 a i 5 c spotkaliśmy się, by porozmawiać  o  owocach w języku niemieckim.  Po odszukaniu obrazków z owocami w sali przeszliśmy  do podpisania owoców , które przynieśliśmy na spotkanie.  Następnie wspólnie przygotowaliśmy " Obstsalat- sałtkę owocową " , a na koniec zagraliśmy również w grę o takiej samej nazwie.  W dalszych planach mamy zamiar kontynuować takie spotkania w celu promowania zdrowego odżywiania oraz swobodnego przyswajania słownictwa  z języka niemieckiego.

Czerwonka Monika

„Deutsch mit Socke” Live Show

28.09.2016 roku 10-osobowa grupa uczniów z klasy VIa uczestniczyła w przedstawieniu w języku niemieckim pt. „Deutsch mit Socke”. Na zaproszenie Instytutu Goethego gościł w Polsce we wrześniu zespół Esther & Socke. Esther & Socke  stali się sławni dzięki serialowi telewizyjnemu stacji WDR pod tytułem „Deutsch mit Socke“, który dzieciom w wieku od pięciu do ośmiu lat pomaga stawiać pierwsze kroki z językiem niemieckim. .
W trzynastu krótkich filmach Esther i skarpetka dostarczają wielu informacji i wrażeń. Esther to młoda kobieta, która rozmawia ze skarpetką-pacynką na wszystkie możliwe tematy. Dzieci mogą łatwo utożsamić się ze skarpetką, mają zabierać głos i komunikować się w języku obcym.
Podczas Live Show w Nidzicy dzieci mogły na żywo skonfrontować swój zasób słownictwa w tym języku, przy okazji świetnie się bawiąc. Uczniowie odpowiadali na pytania, bawili się w pantomimę i w bardzo przyjemny sposób przyswajali nowe słownictwo.
Warsztaty dla nauczycieli poprowadził David Fermer, znany z programu stacji WDR „David&Red”.

Jolanta Wiejak


„Znajdź pomysł na siebie” – program ewangelizacyjno – profilaktyczno – motywacyjny

6 października w auli ZS nr 1 odbył się program ewangelizacyjno – profilaktyczno – motywacyjny „Znajdź pomysł na siebie” autorstwa zespołu Full Power Spiryt, będący kontynuacją ubiegłorocznego projektu. Program ten realizowany był w ramach projektu MOPS – „Dzieci w Gminie Nidzica przemocy mówią NIE”. Występ artystyczny ukierunkowany na realizację tego przesłania skierowany był do młodzieży gimnazjalnej. Program podparty był świadectwami z życia artystów, zawierał elementy profilaktyki antyalkoholowej i antynarkotykowej. W programie wzięli udział uczniowie Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2. Koordynatorem akcji na terenie Jedynki była pani Małgorzata Parfianowicz – pedagog szkolny.

Beata A. Dąbrowska

„Gdzie duch spotyka się z przestrzenią”

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa przebiegały pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”. Z tej okazji 30 września w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku zorganizowano zajęcia dla tych, którzy postanowili odkryć duchowe i kulturowe bogactwo naszego regionu. Wzięli w nich udział gimnazjaliści z klasy II b i II c wraz z wychowawczyniami: Dorotą Wódkiewicz i Małgorzatą Brzozowską. Podczas zwiedzania Muzeum uczniowie zobaczyli kopię kościoła ewangelickiego z Rychnowa, wnętrze pastorówki, usłyszeli opowieści o kopcu, świętym kącie w chałupie warmińskiej, kapliczkach i krzyżach. Zajęcia w Parku Etnograficznym w Olsztynku okazały się ciekawą lekcją, podczas której uczniowie poznali wartości związane z historią, tradycją i kulturą kształtującą tożsamość narodową.

Dorota Wódkiewicz

Wystawa „Deutschland im Koffer”

We wrześniu uczniowie klas 6a i b szkoły podstawowej oraz kl. 1a,c, 2a,b gimnazjum odwiedziły  wystawę „Deutschland im Koffer” („Niemcy w walizce”). Ta niekonwencjonalna, interaktywna wystawa została zorganizowana przez Goethe-Institut w Warszawie. Składa się z dwóch walizek wielkości szafy, w których zamieszczono informacje dla wszystkich zainteresowanych językiem niemieckim i kulturą Niemiec.
W jednej z walizek posłuchaliśmy różnych piosenek, na ekranie obejrzeliśmy też  dłoń zapisującą jeden z wierszy miłosnych Goethego, dopasowaliśmy niemieckie i angielskie słówka.  W drugiej walizce na tle zamku Neuschwanstein  siedziała grupa ogrodowych krasnali, a nad nim znajdowały się szklane kule śniegowe  z postaciami z bajek. Następnie na dwóch mapach były informacje dotyczące największych miast Niemiec. W walizce znajdowały się też tajemnicze szuflady z ciekawymi odpowiedziami na często zadawane pytania dotyczące Niemiec. Pracowaliśmy  z kartami pracy i rozwiązywaliśmy quizy.
Była to okazja do przeżycia niecodziennej lekcji języka niemieckiego,  poznania wielu ciekawostek na temat Niemiec przekazanych w humorystyczny sposób.

Jolanta Wiejak

Europejski Dzień Języków Obcych w ZS nr 1

Jak co roku 26 września uczniowie Jedynki włączyli się w obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych, mającego na celu zachęcenie milionów Europejczyków do nauki i czynnej znajomości różnych języków. Szkoła tego dnia udekorowana była flagami krajów europejskich, plakatami z niemieckimi i angielskimi napisami, natomiast zwroty „dzień dobry” i „kocham cię” widniały we wszystkich europejskich językach. Podczas długich przerw można było wziąć udział w konkursach i quizach językowych, m.in. dopasowując flagę do państwa, bądź odpowiednie słówka w języku polskim, niemieckim i angielskim. Można było także pomalować twarz w barwach narodowych wybranego kraju Europy i spróbować przygotowanych przez uczennice z II a smakołyków kuchni francuskiej – serów i croissantów. Wszyscy uczniowie dostawali naklejki z tekstem „Porozmawiaj ze mną!” w różnych językach. Jak zawsze okazało się, że nauka języków jest „cool!” i „super!”, a uczniowie Jedynki starają się być prawdziwymi Europejczykami. Imprezę przygotowały i czynnie w niej uczestniczyły germanistki, panie Monika Czerwonka, Jolanta Wiejak i Aleksandra Kaczmarczyk oraz anglistka, pani Agnieszka Brodniewicz.

Beata A. Dąbrowska

Szkolenie antykryzysowe dla pracowników oświaty w ZS nr 1

W ramach realizacji zadań wynikających z rządowego programu wspomagania w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”, 21 września w Jedynce odbyło się szkolenie przeprowadzone przez pracowników Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego, panów Jacka Purskiego i byłego komandosa GROM - Andrzeja Kruczyńskiego. Wzięli w nim udział nauczyciele i pracownicy obsługi ZS nr 1 oraz przedstawiciele innych gminnych placówek oświatowych. Celem szkolenia było m. in. nabycie wiedzy na temat nowych zagrożeń, z którymi możemy się spotkać w trakcie realizacji zadań, rola prewencji i profilaktyki oraz nabycie wiedzy jak zarządzać sytuacjami kryzysowymi i określenie zasad współdziałania z innymi służbami. Omówione zostały także elementy wiktymologii, sytuacji prawnej nauczyciela jako funkcjonariusza publicznego oraz zagadnienia związane ze szkolną przemocą fizyczną, werbalną i relacyjną oraz dręczeniem lub prześladowaniem. Tematem szkolenia były też zabezpieczenia techniczne w szkołach oraz postępowanie w przypadku napadu i agresywnego rodzica, opiekuna lub ucznia. Dwa ostatnie zagadnienia zostały odegrane przez uczestników szkolenia, nagrane i omówione przez prowadzących.

Beata A. Dąbrowska

Rodzinny festyn rekreacyjno – sportowy
w ramach VI Tygodnia Wychowania Chrześcijańskiego

„Miłosierni jak Ojciec” to hasło odbywającego się w dniach 11 – 17 września VI Tygodnia Wychowania Chrześcijańskiego. Inicjatywa Tygodnia Wychowania została pomyślana jako wyraz troski o dobro młodzieży i dzieci i jako forma zwrócenia uwagi wszystkich ludzi dobrej woli na pilną potrzebę wychowania. Tegorocznemu tygodniowi przyświecała myśl, że kochać swych wychowanków, to znaczy także od nich wymagać, tak jak robi to miłosierny Ojciec... Jedynka będąc wierna idei, że przez wspólne i spójne działania domu i szkoły kształtujemy prawidłowe postawy młodych ludzi, zorganizowała piąty już Rodzinny Festyn Rekreacyjno Sportowy. Odbył się on 17 września na Orliku przy ZS nr 1. Na bardzo licznie zgromadzonych gości: uczniów, ich rodziców i całych rodzin czekało mnóstwo wrażeń i świetnej zabawy. Spotkanie rozpoczęła Rodzinna Sztafeta im. Kamili Skolimowskiej - w trakcie trwania festynu kolejni mali i duzi zawodnicy pokonywali trasę wokół Orlika. Uczestnicy imprezy mogli wybierać wśród konkurencji sprawnościowych, wziąć udział w quizie religijnym zorganizowanym przez katechetów oraz sprawdzić swoje matematyczne umiejętności przy stoisku „Smakołyki na rok matematyki” i spróbować słodkich wypieków przygotowanych przez panie uczące tego przedmiotu. Było też specjalne stanowisko Rady Rodziców, gdzie dzieci dawały upust swoim plastycznym umiejętnościom. Ogromną popularnością cieszył się grill. Pracownicy szkoły p. Rafał Trybel i p. Jarek Prusik zadbali o ciepły i smaczny posiłek dla całych rodzin. Nad całością czuwali organizatorzy: dyrekcja szkoły, nauczyciele wychowania fizycznego i Rada Rodziców. Różnorodne atrakcje, rodzinna atmosfera oraz piękna pogoda sprawiły, że zabawa trwała do późnych, popołudniowych  godzin.

Beata A. Dąbrowska

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

1 września 2016 r. Jedynka rozpoczęła 71 rok swojej działalności. Pierwszy dzwonek  był sygnałem do uroczystości powitania w szkolnych murach uczniów i nauczycieli, którzy rozstali się ze szkołą na wakacje oraz kolejnych, nowych pokoleń dzieci i młodzieży, którzy zdecydowali się podjąć naukę w najstarszej szkole w Nidzicy. W sumie w 34 oddziałach uczyć się będzie 691 uczniów. Z tego 91 dzieci to najmłodsze pokolenie – uczniowie trzech oddziałów przedszkolnych i dwóch pierwszych klas. 60 nauczycieli, którzy stanowią w tym roku grono pedagogiczne Jedynki z pewnością dołoży wszelkich starań, by w ZS nr 1 młodzi ludzie spełniali swoje marzenia i oczekiwania, pogłębiali wiedzę i kształcili różnorodne umiejętności, a pobyt w szkole przynosił im satysfakcję, radość, rozwijał i dawał poczucie spełnienia.

Beata A. Dąbrowska

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego