Aktualności - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności

Edukacja wczesnoszkolna > Rok szkolny 2015/2016

Logopedyczne graffiti

Utrwalanie poprawnej wymowy to nie tylko nauka tekstów, wierszyków i zabawy ze słowem. Jedną z form utrwalania zdobywanych umiejętności artykulacyjnych jest połączenie prawidłowej wymowy z ćwiczeniami słuchowymi i z rozwojem zdolności manualnych i plastycznych. Praca nad rozwojem mowy w oparciu o techniki plastyczne, wyzwolenie radości tworzenia, prezentacji swoich umiejętności oraz wspólna praca logopedy i dziecka, to kolejna droga, do utrwalania poprawnej wymowy, a także do rozwoju zainteresowań. Przedszkolaki, którym szczególnie bliska jest tego typu działalność, samodzielnie wymyślały wyrazy zaczynające się od ćwiczonych przez nie głosek, a następnie kolorowały konkretne obrazki. Barwne prace pod wspólnym tytułem „Logopedyczne graffiti”,  można oglądać w mini galerii przed salą oddziału przedszkolnego.   

Beata A. Dąbrowska

Wycieczka klas 1a, 1b i 2a do Olsztyna

20 maja uczniowie klas 2a (wychowawca Monika Pińczewska-Czepło), 1b (wychowawca Agnieszka Zawadzka) i 1a (wychowawca Beata Ewa Dąbrowska) byli na wycieczce w Olsztynie. Najpierw w Teatrze Lalek dzieci z ogromnym zainteresowaniem obejrzały piękną adaptację baśni „Piękna i Bestia”, a potem wzięły udział w lekcji w olsztyńskim Planetarium. Prowadzący zajęcia w prosty, ale atrakcyjny sposób przybliżył uczestnikom wyjazdu zagadnienia fizyczne związane z  magnetyzmem, elektrycznością statyczną i grawitacją. Po krótkim wstępie teoretycznym dzieci z przejęciem same sprawdzały prawa fizyki i przeprowadzały ciekawe doświadczenia, miały też okazję obserwować tzw. złudzenie optyczne.

Beata A. Dąbrowska

Wycieczka nad morze

10 maja 2016r. uczniowie klasy 2b (wychowawca Anna Jabłonowska) i 2c (wychowawca Elżbieta Sitarz)
wybrali się na wycieczkę do Gdańska i Gdyni. Głównym punktem programu było twórcze eksperymentowanie w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Dzieci poprzez interaktywne działania i zabawę odkrywali ciekawostki naukowe z różnych dziedzin. Ogromne zainteresowanie wzbudził między innymi multimedialny manekin, dzięki któremu uczniowie mogli zajrzeć w głąb ludzkiego ciała. Nowoczesna technologia umożliwiła im także zobaczenie jak będą wyglądać w wieku 80 lat.
Kolejną atrakcją wycieczki było gdańskie ZOO, gdzie ciuchcia obwiozła dzieci po najciekawszych miejscach ogrodu. Drugoklasiści z zaciekawieniem słuchali opowieści przewodnika i obserwowali egzotyczne zwierzęta.
Zwieńczeniem tego dnia był spacer nad morzem i zbieranie muszelek.

Elżbieta Sitarz


Warsztaty filmowe.

W związku z ostatnimi tematami zajęć dotyczącymi różnych rodzajów sztuki, dzieci z klasy II A odbyły warsztaty filmowe. Miały one na celu poznanie terminów związanych z filmem oraz pracę ludzi zaangażowanych w powstawanie filmu. Przy pomocy starszych koleżanek z klasy VI A, wcześniej przygotowały elementy scenografii oraz kostiumy, wykorzystując do tego zwykły szary papier. Zaproszony pan operator, wcielił się w rolę reżysera. Dzieci natomiast zostały aktorami, którzy cierpliwie powtarzali  wielokrotne ujęcia do każdej sceny. Film musi zostać zmontowany, ale zabawa była przednia.

Monika Pińczewska- Czepło

Wizyta w schronisku dla zwierząt.

Dzieci z klas IE i IIA zorganizowały „Zbiórkę dla Burka”. Zgromadziły karmę i zabawki dla psów, które następnie przekazały do schroniska. Wizyta w schronisku bardzo rozczuliła, wrażliwe na krzywdę zwierząt dzieci. Wszyscy deklarowali chęć adopcji psów. Przy okazji uczniowie dowiedzieli się, na czym polega praca schroniska i wolontariuszy, którzy pomagają opiekować się zwierzętami.   

Monika Pińczewska- Czepło
Sylwia Gawlik

Warsztaty DECUPAGE.

Uczniowie klas IIA i IE, zaprosili swoich starszych kolegów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego na warsztaty sztuki zdobienia DeCupage. Warsztaty artystyczne zostały uświetnione występami dzieci, które wcześniej brały udział w konkursach recytatorskich oraz teatrzykiem „Proszę Państwa oto Rok”. Następnie wszyscy, wykorzystując metodę serwetkową, własnoręcznie wykonali piękne ozdoby- obrazki i zakładki do książek.

Monika Pińczewska- Czepło
Sylwia Gawlik

Zakładamy budki lęgowe

13 kwietna to czas najwyższy na  założenie  budek lęgowych. Wszystkie klasy biorące udział w projekcie z Bioróżnorodności uczestniczyły w tym wydarzeniu. Pozyskaliśmy trzy budki, dwie dla małych ptaszków, a jedna dla sowy lub innego większego ptaka. Wszystkie budki umieściliśmy w obrębie szkolnego habitatu i będziemy z uwagą obserwować , nie zakłócając spokoju ptaków. Wcześniej urządziliśmy  zimową stołówkę dla ptaków, co z pewnością przyczyni się do zwiększenia populacji ptasiej w naszej okolicy.

Ala Wolak

Gimnazjaliści dzielą się wiedzą

12 kwietnia uczniowie gimnazjum pod opieką pani Doroty Taratyckiej przeprowadzili lekcje w klasach 2d i 2e edukacji wczesnoszkolnej biorących udział w projekcie z Bioróżnorodności.  Uczennice przygotowały prezentację na temat życia sów, różnorodności gatunków oraz zagrożeń jakie czyhają na te ptaki w przyrodzie.  Prowadzące dzieliły się swoją wiedzą w bardzo ciekawy sposób. Przygotowały prezentację, karty pracy wymagające logicznego myślenia i skojarzeń wynikających z prezentacji. Na zakończenie, prowadzące w nagrodę poczęstowały wszystkich uczestników słodką niespodzianką. Była to ciekawa forma wymiany wiedzy i doświadczeń między uczniami w różnym wieku.

A Wolak
D Taratycka
P Wiśniewska

Konkurs „Ptaki ” rozstrzygnięty

Uczniowie pięciu klas 1c, 1d, 1e, 2d i 2e  realizujący projekt z bioróżnorodności  wzięli udział w konkursie plastycznym pt.  „Ptaki ” W konkursie uczestniczyło  57 uczniów. Wykonano piękne, oryginalne prace malowane, rysowane, rzeźbione i wypalane na drewnianych podkładkach dostarczonych przez organizatora.
W kategorii klas pierwszych jury wyłoniło   czworo laureatów.

I miejsce  Oliwia Kowalska kl Ie
II miejsce Paweł Taratycki kl Id
II miejsce Julia Fabiszewska kl Ic
III miejsce Nikola Szymańska kl Ie
W kategorii klas drugich  jury wyłoniło aż pięciu laureatów:

I miejsce Filip Szpejna   kl 2d
I miejsce  Piotr Pisarski    kl 2e
II miejsce Amelka Jastrzębowska kl 2d
III Julia Zembrzuska kl 2e
III miejsce Norbert Bera kl 2d
Każdy z laureatów otrzymał nagrody sponsorowane przez Nadleśnictwo Nidzica oraz firmę Hardsoft. Ponadto każdy z uczestników otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Dziękujemy jury w składzie
p. J Szałanda , p. W Wojtkiewicz  i  p. D. Taratycka za trudy włożone w rozstrzygnięcie konkursu i liczymy na dalsze wsparcie.

Ala Wolak

Wycieczka do Kamionki

Dnia  6.0416r. uczniowie klasy 3b i 3c wraz z wychowawczyniami Anną Grochowską i Bogumiłą Bielicką odwiedziły Wioskę Garncarską w Kamionce. Dzieci uczestniczyły w warsztatach z produkcji papieru czerpanego, lekcji przyrodniczej,projekcji filmu 3D, zwiedzanie Garncarskiej Wioski oraz spacer ścieżką dydaktyczną. Wycieczka zakończyła się ogniskiem z pieczeniem kiełbasy.

Bogumiła Bielicka

Przygotowania  do  Świąt  Wielkanocnych

W tygodniu poprzedzającym  Wielkanoc , klasa 2d Szkoły Podstawowej nidzickiej Jedynki,   postanowiła przygotować ozdoby związane z tradycją świąteczną . Zaczęliśmy od posiania rzeżuchy w skorupkach jajek. Codzienne podlewanie szybko dało efekty i już po 2 dniach mieliśmy piękne, zielone czuprynki na parapecie. Następne były pisanki. Niektóre dzieci miały wydmuszki inne jaja ze styropianu , ale wszystkie były ozdabiane z takim samym zapałem i zaangażowaniem. Można było wykazać się wielką inwencją twórczą podczas tych prac. Malowano je farbami , zdobiono koralikami i kuleczkami z bibuły. Każde jajko było inne i każde piękne. Następnie  dzieci samodzielnie wykonały papierowe kurczaki mające ozdobić stół podczas Świąt.  Na zakończenie wielkiego tygodnia w szkole,  każde dziecko dostało czekoladowego zająca , zjadło kilka łakoci  i złożyło kolegom i koleżankom życzenia. Warto pielęgnować zwyczaje, które dają nam wiele radości i budują  więzi międzyludzkie.

Ala Wolak

Otwarte zajęcia logopedyczne w oddziałach przedszkolnych

21 i 22 marca w obydwóch grupach oddziałów przedszkolnych odbyły się zajęcia pt. „Logopedyczne ZOO”. Ich celem było usprawnianie narządów artykulacyjnych, kształcenie prawidłowego oddychania, usprawnianie percepcji słuchowej i wzrokowej, utrwalanie poprawnej wymowy korygowanych głosek w wyrazach i zdaniach, rozwijanie i bogacenie słownika dziecka i pokazanie jak przez zabawę można utrwalać poprawne nawyki mówieniowe. Tematem przewodnim zajęć była podróż i wizyta w ZOO, gdzie można spotkać wymarzone egzotyczne zwierzęta. Dzieci z chęcią wykonywały wszystkie ćwiczenia artykulacyjne, dźwiękonaśladowcze, rozwiązywały zagadki, ćwiczyły też analizę i syntezę głoskową i sylabową. Na koniec dzieci lepiły z plasteliny oraz kolorowały swoje ulubione zwierzęta. Po zajęciach wszystkie dzieci nie tylko utrwaliły sobie nazwy mieszkańców ZOO i ich poprawną wymowę, ale też dowiedziały się, co jest ważne, by nasza mowa była staranna, ładna i poprawna.

Zajęcia prowadziła Beata A. Dąbrowska – logopeda w ZS nr 1.

1 Dzień Wiosny

21 marca w nidzickiej Jedynce przebiegał w wesołej atmosferze. Uczniowie klas 1-3 pod opieką wychowawców,  wybrali się na pierwszy , wiosenny spacer . Na czele pochodu kroczyła marzanna – symbol odchodzącej zimy zrobiona ze słomy przez uczniów klasy 2a.  
Ten zwyczaj topienia marzanny pochodzi z czasów słowiańskich. Był jednym z elementów Święta Wiosny,  które przypada na równonoc wiosenną, czyli właśnie 21 marca. Owe święto poświęcone było głównie Matce Ziemi. Chcąc symbolicznie pożegnać zimę, szykowano specjalną kukłę, do dziś zwaną najczęściej marzanną, ale także moreną czy śmieciuchą. Dziś ten stary słowiański zwyczaj topienia marzanny kultywowany jest przez dzieci z klas edukacji wczesnoszkolnej . I choć forma  jest mocno zmieniona ze względu na bezpieczeństwo i dbałość o środowisko, ale najważniejsze, że sam zwyczaj przetrwał, bo może to dzięki tym maluchom Pani Zima każdego roku odchodzi, ustępując miejsca Pani Wiośnie. Kto wie?...
Po tym rytuale symbolicznego pożegnania zimy, z wielką radością wśród śmiechu i żartów  dzieci wróciły do szkoły.  Po drodze szukały oznak wiosny z nadzieją, że pożegnanie zimy już daje efekty i wiosna wkroczyła do ogródków i na łąki. Ogromny entuzjazm wzbudziły krokusy wypatrzone przez uczniów klas 2d i 1b. Każde dziecko chciało nacieszyć oczy tą odrobiną wiosny.  Teraz czekamy na kolejne oznaki.

A Wolak

Przedszkolaki przywitały wiosnę

21 marca, w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny, dzieci z oddziałów przedszkolnych zorganizowały tej długo oczekiwanej i bardzo lubianej porze roku, gorące przywitanie. Zgodnie z tradycją spaliły Marzannę, kukłę symbolizującą zimę. Potem przedszkolaki z transparentami i kolorowymi balonami wybrały się na spacer do miasta, by zachęcić wszystkich mieszkańców Nidzicy do świętowania pierwszego dnia wiosny. Radosny nastrój trwał cały dzień. Po powrocie do szkoły dzieci w kolorowych opaskach z symptomami wiosny (żabki, bociany, kwiaty) śpiewały piosenki o tej pełnej nadziei i słońca porze roku.

Beata A. Dąbrowska

Lekcja z Antarktydy

9 marca 2016r uczniowie klasy 2d Szkoły Podstawowej  nidzickiej Jedynki  wzięli udział w lekcji nadawanej z Antarktydy.   Za pomocą łącza satelitarnego   mogliśmy uczestniczyć w bezpośredniej relacji  z tej krainy pokrytej wiecznym lodem. Tematem zajęć  było szukanie odpowiedzi na pytanie  „Co to jest  czarno- białe i lubi zimną wodę?”  Za pomocą nowoczesnych technik mogliśmy obserwować kolonie pingwinów. W efekcie zajęć dzieci z łatwością potrafią rozróżnić pingwiny Adeli, białobrewe i  „maski”. Informacje na temat pingwinich przedszkoli, gniazd oraz sposobu podróżowania na krach lodowych wzbudziły ogromne emocje i pobudziły uczniów do dyskusji. Uczniowie mogli zadawać pytania i odpowiadać na pytania z Antarktyki. Jednocześnie brało udział w lekcji 20 klas z całej Polski. W efekcie zajęć uczniowie wykonali piękne pingwiny, które z radością zanieśli do domu. Taka forma lekcji wkomponowana w realizację podstawy programowej to świetny sposób na zgłębianie wiedzy  i  rozbudzanie zainteresowań wśród dzieci. Już wkrótce kolejna ciekawa lekcja.

A. Wolak

Warsztaty Wielkanocne w Muzeum Warmii i Mazur

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi uczniowie z klas IB, IE i IIA wybrali się do Olsztyna, gdzie w Muzeum Warmii i Mazur poznali sylwetkę wybitnego astronoma, patrona naszej szkoły- Mikołaja Kopernika oraz dawne, warmińskie zwyczaje wielkanocne. Dodatkowo uczestniczyły w warsztatach artystycznych, podczas których wykonały świąteczne baranki.
Następnie w Muzeum Przyrody, podzielone na dwie grupy, odbyły zajęcia „Wiosenne kwiaty” oraz  „Ptaki- jaja i gniazda”

Monika Pińczewska- Czepło
Sylwia Gawlik, Agnieszka Zawadzka

Warsztaty literackie.

8 marca dzieci z klasy II A wzięły udział w warsztatach literackich, które poprowadził dla nich autor bajek i piosenek dla dzieci- Pan Marek Samselski.  Najpierw dzieci poznały kilka utworów artysty. Rozwiązywały i układały rebusy i kalambury, które miały rozbudzić wyobraźnię dzieci i rozwinąć ich słownictwo. Poznały również zasady pisania bajki i jej cechy charakterystyczne. Następnie wspólnie wymyśliły opowieść o gęsi Agnisi i jej przygodach. Pan Marek zredagował tę historię i powstała bajka pt. „Muzyczna znajomość”.

Monika Pińczewska- Czepło

Wycieczka do Planetarium

1 marca 2016r klasy Id, IId i IIe Szkoły Podstawowej pod opieką wychowawczyń ( M. Baranowska, A. Wolak, P. Wiśniewska) wybrały się na wycieczkę do Planetarium w Olszynie. Podczas seansu dzieci dowiedziały się dlaczego  świeci Słońce i do czego można je wykorzystać? Jak zmieniają się pory dnia i roku? Co dzieje się na niebie?
Na te i inne nurtujące najmłodszych pytania odpowiedział film  pt. „Ziemia, Księżyc i Słońce”. W prosty i zabawny sposób przedstawił  najbardziej podstawowe zjawiska astronomiczne, które można zaobserwować codziennie. Seans ukazał, w jaki sposób Słońce i Księżyc determinują rytm życia na Ziemi i jaką rolę pełnią w naszym życiu. Dowiedzieliśmy się ponadto jak powstał kalendarz i jak przebiegała historia kosmicznych podróży i lądowania na Srebrnym Globie. Tematyka pięknie wkomponowuje się w realizację podstawy programowej I etapu edukacji.

A. Wolak
M. Baranowska
P. Wiśniewska

Dzień otwarty w JEDYNCE

Co roku wychodząc na wprost oczekiwaniom środowiska organizujemy w ZS nr 1 Dzień Otwarty dla Rodziców i Dzieci, które od września rozpoczynają naukę w klasach pierwszych i oddziałach przedszkolnych. 4 marca późnym popołudniem Jedynka tętniła życiem. Na nasze zaproszenie odpowiedziało wielu rodziców zainteresowanych poznaniem oferty edukacyjnej, bazy dydaktycznej oraz nauczycieli uczących w klasach pierwszych i oddziałach przedszkolnych. Ogólne spotkanie rozpoczął Dyrektor Szkoły pan Artur Pacuszka, który przedstawił kadrę pedagogiczną oraz przybliżył działania szkoły w kierunku wzbogacania jakości edukacji i sprzyjających bezpieczeństwu dzieci oraz ich wszechstronnemu rozwojowi. Dyrektor przypomniał także o rozporządzeniach regulujących rekrutację najmłodszych uczniów. W tym czasie pełne werwy maluchy uczestniczyły w warsztatach plastycznych. Rodzice mieli także okazję zapoznać się z prezentację nt. różnorodnych metod pracy na tabletach z wykorzystaniem aplikacji przygotowanych specjalnie dla najmłodszych, co wkrótce zostało z radością sprawdzone przez nich w praktyce. Ponadto dzieci uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez nauczycieli oraz wspólnie z rodzicami  zwiedzali szkołę, oglądali pracownie edukacji wczesnoszkolnej, świetlicę, bibliotekę, gabinet logopedy, salę gimnastyczną. Wszędzie mogli uzyskać wyczerpujące informacje, a pracownicy szkoły starali się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące rozpoczęcia nauki przez sześciolatków. Mamy nadzieję, że zarówno Rodzicom jak i Dzieciom w pełni odpowiada nasza oferta edukacyjna. Przypominamy, że zapisy do Jedynki trwają, odpowiednie dokumenty są do pobrania na stronie szkoły bądź w sekretariacie. A my czekamy na Was we wrześniu!

Beata A. Dąbrowska

Noc  sów w Jedynce

11 marca w auli Zespołu Szkół nr 1 odbyło się spotkanie pasjonatów przyrody, realizujących projekt „Jestem na ptak”. Noc Sów to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone nocnym łowczyniom, organizowane przez Ptaki Polskie w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Wiedzy i Edukacji Przyrodniczej Bądź na PTAK!, etap 3. Dzięki dofinansowaniu pochodzącemu z Programu Operacyjnego   „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014.
Spotkanie prowadziła pani Agnieszka Maciąg  przedstawiciel  Nadleśnictwa Nidzica. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 1d,1e, 2d, 2e szkoły podstawowej  biorący udział  realizacji zadań projektu  oraz kl 2a pod opieką wychowawców i koordynatora projektu p. Ali Wolak i klasy 2c i 2d gimnazjum pod opieką p. Doroty Taratyckiej .
Noc Sów  to już piąta edycja  ogólnopolskiego wydarzenia  edukacyjnego  poświęcona tym tajemniczym ptakom.  To była jedyna  taka noc w Polsce!
Podczas spotkania  każdy uczestnik miał okazję dotknąć sowy Płomykówki, będącej eksponatem. Usłyszeć pohukiwania sów. Obejrzeć różne gatunki sów, ułożone w quiz informacyjny wzbogacający  wiedzę.  Z dużym zainteresowaniem uczniowie chłonęli wiedzę na temat gatunków sów żyjących w Polsce. Ich liczebności, wielkości, pory polowań i innych ciekawostek charakterystycznych dla danego gatunku.
Uczniowie dowiedzieli się, że marcowe noce pachną już wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy.  To najbardziej aktywny okres w roku dla większości naszych sów.  
Planujemy kolejne działania mające pogłębiać  wiedzę, rozpalać pasje i zainteresowania uczestników projektu.

A. Wolak
D. Taratycka

Dzień Kobiet w Madagaskarze

8 marca 2016 klasa 2d wybrała się na uroczyste obchody Dnia Kobiet do Sali zabaw Madagaskar. Chłopcy uczcili ten dzień miłym gestem wobec  koleżanek i wychowawczyni  w postaci kwiatów, malutkich prezentów i życzeń oraz wspólną zabawą w tej „bajkowej krainie” Po powrocie do szkoły dużo rozmawialiśmy o zasadach savoir vivru przestrzeganych każdego dnia nie tylko od święta. Następny wypad planujemy  z okazji Dnia Dziecka.

Ala Wolak

Warsztaty teatralne.

W piątek 19 lutego uczniowie klas II i III A poznawali tajniki teatru na warsztatach teatralnych w Bibliotece Pedagogicznej w Olsztynie. Dzieci przygotowały teatr cieni wcielając się w postaci bohaterów baśni warmińskiej pt. „Złota Kaczka”. Po zapoznaniu się z treścią baśni, aktorzy samodzielnie wybrali swoje role. Następnie wyposażeni w odpowiednie rekwizyty i kostiumy, w grupach wystawiły prawdziwe przedstawienie. Pozostała część grupy spełniała rolę publiczności. Wszyscy mieli możliwość spróbowania sił aktorskich oraz przypomnienia zasad zachowania się w teatrze oraz terminów związanych z teatrem.
Dodatkowo klasa II A odbyła zajęcia w bibliotece ABECADŁO, gdzie uczniowie poznali drogę książki od autora do czytelnika oraz kontynuowali temat baśni warmińskich, a klasa III A w Muzeum Przyrody zgłębiła temat ptaków pozostających w Polsce na zimę oraz potrzebę ich dokarmiania.

Monika Pińczewska- Czepło

Sztuka bawienia się

15 lutego uczniowie klasy 3c brali udział w spotkaniu integracyjnym „Chociaż się różnimy – chętnie się bawimy”. Jego głównym celem było rozwijanie wyobraźni dziecka, zaszczepianie gotowości do współpracy oraz otwarcie na kontakt i dobre relacje z innymi osobami, a także kształtowanie umiejętności kojarzenia i ćwiczenie zdolności szybkich i właściwych reakcji.
        Uczestnicy spotkania przygotowanego i prowadzonego przez s. Haliną Grygo i wychowawczynię Bogumiłę Bielicką przyjemnie i pożytecznie spędzili czas. Dobra organizacja i ciekawa forma zajęć sprawiły, że dzieci miały możliwość sprawdzenia i udoskonalenia swojej wiedzy religijnej, świetnie się przy tym bawiąc. Niezwykle absorbującymi elementami były quizy i konkursy o tematyce religijnej, dotyczące głównie Wielkiego Postu oraz znajomości Pisma Świętego. Dzieci w grupach odpowiadały na pytania dotyczące powyższej tematyki, np.: Czym zajmował się Dawid zanim został Królem? lub Jaki tytuł nosi pierwsza księga Biblii? Quizy i konkursy były przeplatane zabawami słowno-ruchowymi
Bardzo miło było patrzeć na uśmiechnięte i zadowolone twarze dzieci, które z wielkim zapałem i oddaniem włączały się w wykonanie czasem niełatwych zadań, tworząc przy tym radosną atmosferę i rodzinny klimat.
Przeprowadzone quizy, konkursy i zabawy z pewnością pełniły rolę wychowawczą, edukacyjną i integracyjną. Poza poszerzaniem wiedzy uczyły współpracy, przyjaźni i dobroci, szczerości i zaufania.

Beata A. Dąbrowska

„Proszę Państwa oto Rok!”

Uczniowie klasy II A na zakończenie pierwszego  półrocza przygotowali i przedstawili rodzicom teatrzyk pt.  „Proszę Państwa oto Rok!”.  Samodzielnie przygotowali kostiumy  oraz zaplanowali scenariusz przedstawienia. Następnie ten sam teatrzyk zaprezentowali młodszym kolegom i koleżankom z zerówek. Chcieli w ten sposób przypomnieć i utrwalić kolejność i przemijanie pór roku i miesięcy.

Monika Pińczewska- Czepło

Dzień Babci i Dziadka w grupie 0B

20 stycznia dzieci z oddziału przedszkolnego grupy B zaprosiły do szkoły swoje Babcie i Dziadków, by w ten sposób uczcić Ich święto. Ci najmilsi i najbardziej kochani goście zobaczyli swoje wnuki w okolicznościowym występie przygotowanym pod kierunkiem wychowawczyni – pani Dominiki Bonisławskiej, mogli też odnaleźć się na portretach narysowanych przez przedszkolaków. Były łzy wzruszenia, gromkie brawa, a na koniec gorące całusy i słodki upominek dla Babć i Dziadków oraz poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Beata A. Dąbrowska

Dokarmiamy ptaki zimą

Gdy nastały mrozy i spadł śnieg, przedszkolaki z grupy 0 B (wychowawca Dominika Bonisławska) postanowiły dokarmić ptaki. Pod ich oknem nieraz słychać wesołe ćwierkanie skrzydlatych przyjaciół, więc teraz, w tym trudnym dla ptaków momencie, dzieci przyniosły ziarenka i specjalnie przygotowane dla nich smakołyki i porozwieszały je na gałązkach.

Beata A. Dąbrowska

Podziel się książką.

Uczniowie klasy IIA wzięli udział w akcji „Podziel się książką”, ogłoszonej przez bibliotekę szkolną. W tym celu za zgodą rodziców zamówili i zakupili książki pt. „Pięciopsiaczki” W. Chotomskiej. Ponieważ jest to lektura do klasy II więc po przeczytaniu i omówieniu przekazały książeczki do biblioteki, zasilając w ten sposób szkolny księgozbiór. Kolejne klasy II z łatwością i przyjemnością, będą mogły korzystać z bibliotecznych zbiorów tej lektury.

Monika Pińczewska- Czepło

Wycieczka klasy 1 a i 2a do Płocka

Czwartek 14 stycznia był dla uczniów klasy 1 a i 2 a pełen atrakcji i różnorodnych wrażeń. Tego dnia wraz z wychowawcami pojechały na wycieczkę do Płocka, gdzie najpierw obejrzały piękny spektakl w Teatrze Dramatycznym im. J Szaniawskiego pt. „Królewna śnieżka i 7 krasnoludków”. W prawdziwie baśniowy i zaczarowany klimat wprowadziła dzieci scenografia, a gra aktorów, ich bliski kontakt z publicznością oraz przepiękne piosenki ze znanej wersji animowanego filmu Walta Disneya dopełniły całości. Po tych emocjach na dzieci czekały kolejne atrakcje. Podczas lekcji w płockim ZOO nt. „Przetrwać mrozy” nie tylko dowiedziały się jak zimują zwierzęta i jak pomóc im przetrwać ten najtrudniejszy dla nich okres w roku, ale też mogły m.in. nakarmić ziarenkami 30 letnią papugę Kasię, pogłaskać królika, dotknąć żółwia, jaszczurkę, ropuchę i węża. Na koniec dzieci, mając do dyspozycji mapki ogrodu zoologicznego, odwiedziły te zwierzęta, które są aktywne także zimą. Opiekunami podczas wyjazdu były wychowawczynie klas, panie Beata Ewa Dąbrowska i Monika Pińczewska – Czepło oraz Beata Anna Dąbrowska.

Beata A. Dąbrowska

„Mamo, tato, wolę wodę”

Przedszkolaki z grupy 0B wraz z wychowawcą p. Dominiką Bonisławską w I semestrze realizowali ogólnopolski program pt. „Mamo, tato, wolę wodę”. Jego celem jest promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci przedszkolnych i ich rodziców, informowanie o korzyściach zdrowotnych wynikających z picia wody, kształtowanie pożądanych postaw proekologicznych, prawidłowych nawyków żywieniowych i rozwijania aktywności fizycznej. Dzieci w ramach programu realizowały szereg zajęć ruchowych, warsztatowych, edukacyjnych i doświadczeń związanych z wodą i jej znaczeniem dla naszego życia. Podsumowaniem programu było przygotowanie pracy plastycznej pt. „Portret Wodnego Superbohatera, którym chcę być”.

Beata A. Dąbrowska

Klasowe Wigilie

Tradycyjnie w ostatnim tygodniu we wszystkich oddziałach edukacji wczesnoszkolnej i grupach przedszkolnych oraz w pozostałych klasach szkoły podstawowej i gimnazjum odbyły się wigilijne spotkania klasowe. Odświętnie ubrani uczniowie wspólnie z rodzicami i wychowawcami przygotowywali i dekorowali stoły, łamali się opłatkiem, składali sobie życzenia, a starsi uczniowie obdarowywali się upominkami. Wszędzie panował radosny i podniosły nastrój, rozlegał się śpiew kolęd, który przypominał, że przed nami najpiękniejsze i najbardziej oczekiwane Święta w roku.  

Beata A. Dąbrowska

Przedszkolaki życzą Wesołych Świąt!

W ostatnim dniu nauki przed świątecznymi feriami dzieci z obydwóch oddziałów przedszkolnych wraz z wychowawczyniami, paniami Małgorzatą Grochowską i Dominiką Bonisławską, przygotowały trochę starszym kolegom miłą niespodziankę. Przedszkolaki zaprosiły uczniów klas pierwszych do auli na krótkie przedstawienie o tematyce bożonarodzeniowej. W obecności swoich rodziców, pięknie ubrane i bardzo przejęte najmłodsze dzieci z naszej szkoły, recytowały wiersze, śpiewały kolędy i życzyły wszystkim Wesołych Świąt! Pierwszaki nagrodziły występ gromkimi brawami i także zaśpiewały dwie pastorałki.

Beata A. Dąbrowska

Pierwszaki z Jedynki z wizytą u Burmistrza

W czwartek 10 grudnia uczniowie klasy 1e ZS nr 1 wraz z wychowawcą p. Sylwią Gawlik odwiedzili nidzicki ratusz. Najpierw spotkali się z Burmistrzem Nidzicy Panem Jackiem Kosmalą. Dzieci przyniosły Burmistrzowi piękną, ręcznie wykonaną kartonową choinkę, zaśpiewały Mu kolędę i złożyły świąteczne życzenia. Ogromną atrakcją dla pierwszoklasistów była możliwość posiedzenia w fotelu Burmistrza w Jego gabinecie. Dzieci zwiedziły też budynek, były w sali ślubów i sali, w której odbywają się sesje Rady Miejskiej, miały także możliwość oglądania panoramy miasta z wieży ratuszowej.

Beata A. Dąbrowska

Mikołaj w Jedynce

7 grudnia uczniów  Edukacji Wczesnoszkolnej odwiedził Mikołaj . W rolę Mikołaja , elfów i śnieżynek wcielili się uczniowie Samorządu Szkolnego Szkoły Podstawowej i Gimnazjum pod opieką Pani Elżbiety Orłowskiej- Ciszek. Mikołaj odwiedził wszystkie klasy 1-3 rozdając  lizaki sponsorowane przez Radę Rodziców,  wysłuchując piosenek i wierszyków.  Uczniowie z wielką radością przyjęli  gości będących zapowiedzią zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Takie odwiedziny to już tradycja w naszej szkole. Sprzyja ona integracji oraz wyrabianiu umiejętności  opiekuńczo-społecznych u uczniów starszych wobec maluchów.

Ala Wolak

Wizyta w banku i salonie fryzjerskim

W dniach 26-27 listopad uczniowie klasy Ie udali się z wizytą do banku oraz salonu fryzjerskiego. Podczas wizyty w Banku PKO BP dzieci zwiedziły pomieszczenia oraz dowiedziały się m.in. co to jest kredyt, lokata, karta kredytowa oraz w jaki sposób można oszczędzać  pieniądze.  Każde dziecko miało możliwość sprawdzenia swojej wiedzy podczas krótkiego testu przygotowanego  przez  pracownika banku, a na koniec wszyscy otrzymali drobne upominki. Następnego dnia uczniowie wybrali się z wizytą do salonu fryzjerskiego, gdzie miały możliwość przyjrzeć się z bliska pracy fryzjerki, a także zapoznać się z wyposażeniem salonu. Wizyty sprawiły dzieciom wiele radości, wzbogaciły je o nowe doświadczenia i wiadomości.

Sylwia Gawlik

Święto Pluszowego Misia

25 listopada uczniowie klasy Ie uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. W tym dniu, każde dziecko  przyszło do szkoły ze swoim ulubionym Misiem. Zabawa rozpoczęła się od poznania historii pluszowego misia, następne dzieci brały udział w konkursach i quizach, a na koniec wszyscy bawili się przy wesołej muzyce.

Sylwia Gawlik

Zdrowo, smacznie, kolorowo

Miesiąc listopad w klasie IE minął pod znakiem owoców i warzyw.  Uczniowie przynosili do klasy ulubione warzywa i owoce, dzięki czemu mogły je obejrzeć, dotknąć, powąchać oraz posmakować. Na koniec zajęć dzieci pod kierunkiem wychowawczyni wykonały sałatkę owocową oraz  warzywną. Uczniowie włączyli się także do ogólnopolskiego programu edukacyjnego ,,ŚNIADANIE DAJE MOC” ,
w ramach którego w dniu 13 listopada przygotowały wspólne pyszne, zdrowe i kolorowe śniadanie.

Sylwia Gawlik

Wycieczka do piekarni.

3 grudnia 2 klasy z inicjatywy pani Pauliny Wiśniewskiej , wychowawczyni kl 2e i 2d(wych.  A Wolak)  wyruszyły na wycieczkę do Piekarni PSS Społem w Nidzicy. W czasie zwiedzania uczniowie zapoznali się z trudną i ważną pracą piekarzy. Obejrzeli monstrualnej wielkości naczynia i piece do wypieku chleba i bułek. Mieli okazję podziwiać sprawność i organizację w wypieku wielkich ilości bochenków chleba. Po wycieczce wielu uczniów stwierdziło, że jest to bardzo ciężka odpowiedzialna i trudna praca. Na pożegnanie każdy uczeń dostał cieplutką bułkę wprost z wypieku.

A Wolak
P Wiśniewska

Przedszkolaki z Jedynki z wizytą w schronisku „Podaj łapę”

We wtorek 8 grudnia dzieci z oddziałów przedszkolnych grupy A i B odwiedziły schronisko dla zwierząt „Podaj łapę” i przywiozły karmę dla psów. Kierownik schroniska Pan Roman Brzozowski pokazał przejętym przedszkolakom mieszkańców tego miejsca i opowiedział jak trafiają tutaj bezdomne zwierzęta. Dzieci dowiedziały się co można zrobić, żeby adoptować psa ze schroniska, ale też zwracał uwagę, by zawsze brać odpowiedzialność za zwierzę, które z nami zamieszka.

Beata A. Dąbrowska  

Mikołajki w zerówkach

Mikołajki to jedno z ulubionych świąt małych i dużych dzieci. Tego dnia można nie tylko znaleźć w bucie wymarzony prezent czy słodką niespodziankę, ale też spotkać prawdziwego Mikołaja. W tym roku dzieci z grupy A i grupy B oddziałów przedszkolnych świętowały aż dwa dni. W piątek 4 grudnia wybrały się na rynek naszego miasta, gdzie spotkały ukochaną przez nich postać w czerwonym stroju. Ponieważ nasze przedszkolaki są bardzo grzeczne, to z Mikołajem spotkały się ponownie w poniedziałek, który rozdawał im upominki podczas bardzo udanej zabawy w Madagaskarze.

Beata A. Dąbrowska

Mikołajki i wizyta słynnego aktora w II A.

7 grudnia był to dzień pełen niezwykłych wrażeń! Uczniów klasy IIa spotkała podwójna niespodzianka- klasę odwiedził św. Mikołaj, który przyniósł drobne podarki oraz absolwent naszej szkoły- Piotr Jankowski- aktor telewizyjny i filmowy, znany między innymi z seriali „Barwy Szczęścia”, „O mnie się nie martw”. Rozemocjonowane tego dnia maluchy, były pod ogromnym wrażeniem, chociaż początkowo nieco onieśmielone. Pan Piotr przyniósł i pięknie przeczytał dzieciom kilka historyjek „Mikołajka” oraz dwa zabawne skandynawskie opowiadania „ Jak tata się ze mną bawił” i „Jak tata pokazał mi wszechświat”. Szczególną atrakcją okazały się jednak autografy od słynnej osoby, wspólne zdjęcia oraz pytania wyjaśniające ciekawostki na temat pracy aktora i „recepty na sukces”. Pan Piotr skutecznie skrócił dystans, żartował z dziećmi i szybko przekonał ich do siebie. Dzieci podziękowały miłemu gościowi za odwiedziny własnoręcznymi laurkami i piosenką, a kolejnego dnia samodzielnie opisały wspomnienia z tej lekcji.

Monika Pińczewska- Czepło

WYCIECZKA DO OLSZTYNA

2 grudnia, uczniowie z klas IIa, IIIa oraz Ib, Ie i IIe, podzielone na dwie grupy, wyjechały na wycieczkę do Olsztyna. Pierwsza grupa udała się do Biblioteki Pedagogicznej na zajęcia pt. „Bezinteresowna przyjaźń na podstawie przygód Kubusia Puchatka”. Lekcja, z wykorzystaniem metod aktywnej pedagogiki i materiałów interaktywnych bardzo zainteresowała dzieci. Miały okazję zweryfikować swoje postępowanie i porównać je do wybranej postaci z książeczki. Następnie wszyscy uczniowie spotkali się w Multikinie, na zajęciach Akademii Filmowej, gdzie oprócz filmu „Dzieci z Bullerbyn” wysłuchały wykładu o różnicach w kultywowaniu tradycji bożonarodzeniowych w różnych krajach Europy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kraj pochodzenia bohaterów filmu. Dzieci miały okazję porównać poznane, polskie zwyczaje do tradycji innych narodów. Po seansie druga część wycieczki odbyła ciekawe zajęcia w Muzeum Przyrody, pt.- „Jak zwierzęta przygotowują się do zimy” oraz „Ciekawostki przyrodnicze”.

Monika Pińczewska- Czepło

Mikołajki

4 grudnia  uczniowie klas 1-3 naszej szkoły z radością wzięli udział w mikołajkowej zabawie zorganizowanej przez NOK Nidzica. Pod opieką wychowawczyń  wesoło i gwarnie tańczyli i witali Mikołaja i jego pomocników. Cukierki rozdawali Św. Mikołaj z przyjaciółmi z bajki o Kubusiu Puchatku. Burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala zapalił lampki na choince. Obdarowane cukierkami , balonami i chorągiewkami dzieci zachwycone wróciły do szkoły.

A Wolak

Andrzejki w oddziałach przedszkolnych

W piątek 27 listopada w obydwóch oddziałach przedszkolnych odbyła się wspólna zabawa andrzejkowa. Zgodnie z tradycją było lanie wosku przez dziurkę od klucza i inne wróżby. Dużo emocji i śmiechu przyniosło losowanie i odczytywanie przyszłych zawodów. Dodatkową atrakcją była zabawa z chustą Klanzy i możliwość wystąpienia tego dnia w przebraniu za ulubioną bajkową postać. Dzieci z obydwu grup świetnie się bawiły i integrowały.
Beata A. Dąbrowska

DYSKOTEKA    ANDRZEJKOWA

27 listopada 2015r  uczniowie klas 1-3  naszej szkoły wzięli udział w dyskotece andrzejkowej. Tradycyjnie klasy 3 przygotowały dodatkowe atrakcje w postaci malowanych twarzy, szczęśliwego losu oraz filiżanek przyszłości. Wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami świetnie się bawili. Indywidualnie, w kółeczkach, tworząc węże i pociągi radośnie spędzali czas. Taka forma zabawy sprzyja integracji i zawiązywaniu przyjaźni między dziećmi.

A.Wolak

Bezpieczny Internet

20 listopada w ZS nr 1 w Nidzicy gościła " Akademia Bezpiecznego Internetu". Ambasadorzy bezpiecznego Internetu informowali uczniów nidzickiej „Jedynki” o niebezpieczeństwach czyhających w sieci.
Ogólnopolski projekt „Akademia Bezpiecznego Internetu” ma na celu pokazanie dzieciom jak bezpiecznie korzystać z sieci. W spotkaniu udział wzięło blisko 80 uczniów z naszej szkoły podzielonych na mniejsze grupy. Byli to  uczniowie klas 2d i 2e oraz wszystkich klas 3 pod opieką nauczycieli.
Szkoła jest ważnym miejscem, w którym dziecko powinno otrzymywać wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci. Wiek wczesnoszkolny to ostatni moment, kiedy rodzice w pełni mogą kontrolować aktywność ich dzieci w internecie. W procesie kształtowania nawyków u dzieci wiele zależy od ich otoczenia, dlatego część działań w ramach projektu jest adresowana do rodziców i nauczycieli. Do dyspozycji zainteresowanych oddano platformę e-learningową, która  zawiera praktyczną wiedzę i cenne wskazówki pomocne w rozmowach z dziećmi o bezpieczeństwie w sieci. Uczniowie podczas spotkania wykazali się dużą wiedzą na temat zagrożeń w internecie. Chętnie odpowiadali na zadawane pytania i pogłębiali swoją wiedzę na temat bezpiecznych loginów i haseł. Wypowiadali się na temat stosowania zasad savoir vivru w swych wypowiedziach internetowych. Rozumieli  jaka odpowiedzialność  ciąży  za niestosowanie tych zasad. Uporządkowali swą wiedzę układając kodeks bezpiecznego korzystania z internetu. Na zakończenie spotkania otrzymali tytuły Ambasadorów Bezpiecznego Internetu. Cały dzień z przejęciem opowiadali o spotkaniu. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Ala Wolak
Paulina Wiśniewska

Przedszkolaki z grupy B przystąpiły do programu „Śniadanie daje moc”

Uczniowie oddziału przedszkolnego 0B nidzickiej Jedynki (wychowawca Dominika Bonisławska) wraz z rodzicami przyłączyli się do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „ŚNIADANIE DAJE MOC”. Celem tego programu jest m. in. promocja prawidłowego żywienia, zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, edukację najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci. Dzieci z oddziału przedszkolnego przeszły cykl zajęć nt. zdrowego żywienia według scenariuszy zaproponowanych przez autorów programu. Podsumowaniem zajęć teoretycznych był posiłek w szkole, przygotowany w dniu 16 listopada wspólnie z rodzicami Nie zabrakło w nim razowego pieczywa, warzyw, nabiału. Śniadanie smakowało wyjątkowo, a dzieci przekonały się, że pożywna i kolorowa kanapka jest nie tylko zdrowa, ale też bardzo smaczna i daje energię na cały dzień.

Beata A. Dąbrowska

Dnia 28 paździenika 2015 roku, z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych, uczniowie z klasy IE i ID udali się na Cmentarz Komunalny w Nidzicy. Po krótkiej rozmowie na temat tradycji związanych ze Świętem Zmarłych uczniowie zapalili znicze na grobach żołnierzy, którzy stracili życie w II wojnie światowej.

Sylwia Gawlik

Spotkanie z psychologiem

20.10. 2015 r. uczniowie klasy IE spotkali się z psychologiem Panią Karoliną  Dąbrowską-Chołostiakow, która rozmawiała z dziećmi na temat zbliżającego się Święta Zmarłych. Pani psycholog przybliżyła dzieciom ideę tworzenia i powstawania hospicjum, a także wyjaśniła dlaczego warto być wolontariuszem.

Sylwia Gawlik

Spotkanie z podróżnikiem

20 października uczniowie klasy IE oraz IIA spotkali się z Panem Jakubem Dorosz, podróżnikiem, który opowiedział dzieciom o survivalowych wyprawach zagranicznych. Celem zajęć było zainteresowanie dzieci turystyką kwalifikowaną oraz ekstremalną, a także poszerzenie wiedzy na temat warunków terenowych i przyrodniczych w jednym z zakątków Syberii. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowiadań , a następnie bardzo chętnie zadawali pytania.  

Sylwia Gawlik

Kartki  w zerówce

W październiku Grupę przedszkolną 0 b odwiedzili studenci z programu Projektor – Wolontariat studencki. W czasie zajęć artystycznych przedszkolaki miały okazję wykonać ozdobne kartki techniką quillingu. Dzieci otrzymały piękne dodatki za pomocą których ozdabiały swoje mini prezenty dla rodziców. Wykorzystywały cekiny, piórka, kolorową taśmę, błyszczące oczka i gotowe elementy zdobnicze. Maluchy z wielką radością doklejały kolejne elementy. Każde dziecko z dumą wręczało swoją kartkę odbierającym go z przedszkola rodzicom. Ćwiczenia precyzyjnych umiejętności manualnych wróżą przedszkolakom duże sukcesy w konkursach plastycznych w przyszłości.

A. Wolak

Przedszkolaki z Jedynki wiedzą jak zdrowo się odżywiać

27 października w ramach obchodów Światowego dnia walki z głodem i otyłością, dzieci z oddziałów przedszkolnych grupy A (wych. Małgorzata Grochowska) i grupy B (wych. Dominika Bonisławska) odwiedziła pielęgniarka szkolna, pani Wioletta Pargólska. Przedszkolaki dowiedziały się jakie produkty są potrzebne, by zdrowo rosły i się rozwijały, jakie nawyki żywieniowe są niekorzystne dla naszych organizmów, co należy jeść i jaki tryb życia jest wskazany, by w przyszłości nie mieć problemów zdrowotnych. Dzieci na koniec zajęć dostały podsumowujące temat karty pracy i obiecały, że będą dbały o zdrowe odżywianie i tryb życia w swoich domach.

Beata A. Dąbrowska

10 listopada klasa IIA wzięła udział w Akademii Filmowej organizowanej przez Multikino Olsztyn. W ramach tego projektu dzieci miały okazję poznać funkcjonowanie kina „od kuchni”. Zwiedziły projektornię, a także dowiedziały się jak powstaje obraz i dźwięk oraz jak działają światła w kinie. Zgłębiły wiele tajników Multikina związane z ilością sal i osób, które jednorazowo mogą kino odwiedzić. Największą atrakcją jednak okazała się maszyna do robienia popcornu, procedura jego powstawania oraz poczęstunek pyszną prażoną kukurydzą. Wizyta w kinie, to oczywiście film. Tym razem dzieci obejrzały stare, mądre bajki, z których najbardziej rozbawiły je „Bolek i Lolek” oraz „Reksio”.  
Wycieczka zakończyła się zwiedzaniem Huty Szkła w Olsztynku, gdzie odbyły się zajęcia wyjaśniające technologię powstawania i obróbki szkła. W gorącej atmosferze pieca hutniczego, dzieci uczestniczyły w konkursie wiedzy o szkle i miały możliwość wygrać cudowne, szklane nagrody.

Monika Pińczewska- Czepło

Konkurs Pieśni i Piosenki PatriotycznejW poniedziałek, 19 października, dzieci z klasy II A wzięły udział w Gminnym Przeglądzie Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Wykonały dwa piękne utwory: „Morze, nasze morze”- hymn marynarzy polskiej floty oraz „Wspomnienie”, która była apelem harcerzy o wolność. Niestety tylko jedna szkoła gminna miała szczęście przejść do kolejnego etapu konkursu. Mimo to dzieci wystąpiły dzielnie, ślicznie prezentowały się na scenie, zaśpiewały najładniej, jak potrafiły i były z siebie bardzo zadowolone. Konkurs okazał się doskonałym sposobem na „spotkanie z historią kraju” oraz przybliżenie małym Polakom tekstów i melodii patriotycznych pieśni i piosenek.

Monika Pińczewska- Czepło

SPARTAKIADA INTEGRACYJNA

15 października w nidzickiej Hali Widowiskowo- Sportowej odbyła się kolejna Spartakiada Integracyjna- „Sport i Zabawa To Fajna Sprawa”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Światło i Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Nidzicy. Klasa II A miała przyjemność wziąć udział w tym wydarzeniu. Dzieci dzielnie walczyły w 10 konkurencjach sportowych, wzięły udział w szkoleniu „Pierwsza Pomoc” oraz pokazach tanecznych. Spartakiada okazała się doskonałą okazją do spotkania i wspólnej, wesołej zabawy z osobami niepełnosprawnymi, które na tę okazję specjalnie przyjechały z rożnych miejsc kraju.

Monika Pińczewska- Czepło

Przedszkolaki z wizytą w Zdrojku

14 października dzieci z oddziałów przedszkolnych ZS nr 1 pojechały na wycieczkę do Leśnictwa Zdrojek. Leśniczy, Pan Marek Krupa podczas spaceru po jesiennym lesie przybliżył dzieciom ten tajemniczy świat. Opowiadał o strukturze lasu, jego roślinności i mieszkańcach. Moc emocji wzbudziła możliwość zagrania na sygnałówce myśliwskiej, na której swoje umiejętności zaprezentował pracujący w leśniczówce Pan Jakub. Jak się okazało, to niezwykle trudna sztuka i tylko nielicznym dzieciom udało się z sygnałówki wydobyć jakiś dźwięk. Na zakończenie na przedszkolaków czekała kolejna atrakcja – ognisko i pieczone kiełbaski. Dzieci dostały także od Pani Sylwii i Pana Marka Krupa słodkie upominki, plany lekcji i płytki CD związane z lasem. Organizatorami wyjazdu były wychowawczynie grup przedszkolnych, panie Dominika Bonisławska i Małgorzata Grochowska. Uczestnicy wyjazdu serdecznie dziękują Gospodarzom za gościnę, uprzejmość, mile spędzony czas i wszelką życzliwość.  

Beata A. Dąbrowska

Pasowanie na ucznia

1 września 2015 r. naukę w naszej szkole rozpoczęło 100 pierwszoklasistów. Przez pierwszy miesiąc dzieci poznawały szkołę i siebie nawzajem. W tym czasie przygotowywały się też do bardzo ważnej chwili, jaką jest oficjalne i uroczyste wstąpienie w poczet społeczności szkolnej. 8 października pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi uczniami Jedynki. Uroczystość  rozpoczęła część artystyczna, przygotowana pod kierunkiem pań: Małgorzaty Baranowskiej (1d), Beaty Ewy Dąbrowskiej (1a), Sylwii Gawlik (1e), Elizy Pawlak (1c) i Agnieszki Zawadzkiej (1b). Po niej nastąpił doniosły moment ślubowania i pasowania na uczniów, którego dokonał dyrektor szkoły Pan Artur Pacuszka. Na koniec uroczystości przejętym i dumnym pierwszoklasistom Dyrektor przekazał symboliczny klucz do szkoły. Dzieci od wychowawców otrzymały okolicznościowe dyplomy, a od Rady Rodziców pamiątkowe długopisy. Pierwszoklasiści dostali także odblaskowe breloki – misie, które były prezentem od władz miasta i Komendy Powiatowej Policji. Gośćmi podczas uroczystości byli: przewodniczący Rady Miejskiej Pan Paweł Przybyłek, Zastępca Burmistrza Pan Leszek Śpiewak, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Dorota Józefowicz oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy – Izabela Demska i Piotr Szczepkowski.  
Rodzicom i Dziadkom, którzy bardzo licznie przybyli tego dnia do szkoły, by być ze swoimi pociechami w tak ważnej dla nich chwili, gratulujemy, a świeżo upieczonym Uczniom „Jedynki” życzymy wielu sukcesów i tego, by piękne przeżycia towarzyszące tej uroczystości, były z nimi podczas całej edukacji szkolnej.  

Beata A. Dąbrowska

Z wizytą u zegarmistrza

W środę 30.09.2015 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych grupy A (wychowawca Małgorzata Grochowska) i grupy B (wychowawca Dominika Bonisławska) Zespołu Szkół nr 1 wybrały się z wizytą do zakładu zegarmistrzowskiego TIK TAK.  Właściciel zakładu Pan Zdzisław Skrzyniarz, opowiedział dzieciom o swojej pasji i podzielił się wiedzą zegarmistrzowską. Dzieci obejrzały narzędzia potrzebne do naprawy zegarków, zobaczyły jak wygląda wnętrze zegara, poznały jego budowę i z zainteresowaniem obejrzały kolekcję różnorodnych czasomierzy. Wszystkim bardzo spodobały się szczególnie te z wahadłem i kukułką, wybijające godziny. Serdecznie dziękujemy Panu Skrzyniarzowi za przyjęcie przedszkolaków i przybliżenie swojego rzemiosła.

Beata A. Dąbrowska

Wizyta ratownika medycznego w oddziałach przedszkolnych

29 września naszych przedszkolaków odwiedził ratownik medyczny, pan Grzegorz Dudek. Dzieci dowiedziały się jak należy zachować się w nagłych sytuacjach zagrażających zdrowiu, jak reagować gdy ktoś w ich towarzystwie ulegnie wypadkowi, zakrztusi się lub straci przytomność, miały także okazję spróbować udzielania pierwszej pomocy na fantomie. Podczas spotkania z ratownikiem wszystkie dzieci nauczyły się też numeru telefonu, pod który trzeba dzwonić w sytuacjach zagrożenia.

Beata A. Dąbrowska

AKCJA INTEGRACJA W MADAGASKARZE

Uczniowie klasy II A z okazji Dnia Chłopca wybrali się do Sali zabaw Madagaskar, gdzie dali upust swojej energii w „małpim gaju” oraz podczas zabaw integracyjnych. Dziewczynki z okazji Święta Chłopców przygotowały dla kolegów sympatyczne życzenia i laurki. Pełen wrażeń poranek umilił słodki poczęstunek.

Monika Pińczewska- Czepło

Zielona Szkoła w Bartbo

Dzieci z klas IE, IIA i IIIA z radością przedłużyły sobie wakacje i spędziły- tuż po nich, pogodny czwartek, 10 września, na zielonej szkole w Bartbo. W atmosferze zabawy i integracji klasowej oraz międzyklasowej rozwiązywały zawiłości labiryntów. Najciekawszy, ale też najtrudniejszy okazał się labirynt w polu kukurydzy. Strategiczne i logiczne zadania były przerywane zabawą na dmuchanym placu zabaw oraz sprawnościowymi ćwiczeniami w parku linowym. Na zakończenie przyjemnego dnia, w nagrodę, wszyscy otrzymali pyszny popcorn oraz upiekli kiełbaski na ognisku.

Monika Pińczewska- Czepło

Witamy w naszej szkole!

W roku szkolnym 2015/2016 naukę w klasach pierwszych rozpoczęło 100 uczniów, a w oddziałach przedszkolnych 31 dzieci. Serdecznie Was witamy, cieszymy się, że wybraliście Jedynkę i życzymy, by czas spędzony w naszej szkole był dla Was wyjątkowy – pełen radości, zabawy, pozytywnych doświadczeń, kształtowania charakteru, zdobywania nowych umiejętności i wiadomości.

Beata A. Dąbrowska

Grupa  0 A - wychowawca Małgorzata Grochowska

Grupa 0B - wychowawca Dominika Bonisławska

Klasa 1 a - wychowawca Beata Ewa Dąbrowska

Klasa 1b - wychowawca Agnieszka Zawadzka

Klasa 1c - wychowawca Eliza Pawlak

Klasa 1d - wychowawca Małgorzata Baranowska

Klasa 1e - wychowawca Sylwia Gawlik

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego