Aktualności I - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności I

Edukacja wczesnoszkolna > Rok szkolny 2016/2017

Poznajemy zawody – wizyta u zegarmistrza i w sklepie

W ramach projektu o poznawaniu zawodów dzieci z oddziału przedszkolnego grupy B (wychowawca Dominika Bonisławska) i klasy 2e (wychowawca Sylwia Gawlik) wybrały się do zakładu zegarmistrzowskiego Tik Tak oraz do sklepu obuwniczego. Chociaż w sklepie każdy już kiedyś był, to możliwość wejścia za ladę i zobaczenia zaplecza była dla dzieci bardzo atrakcyjna. Jeszcze większe emocje wzbudziła wizyta w zakładzie zegarmistrzowskim, gdzie dzieci zobaczyły kolekcję zegarów i dowiedziały się jak są zbudowane. Pan Zdzisław Skrzyniarz pokazał także dzieciom tajemnicze narzędzia, dzięki którym przywraca sprawność w starych zegarach, opowiedział o predyspozycjach, które są przydatne w jego zawodzie i o pasji jaką jest dla niego zegarmistrzostwo. Serdecznie dziękujemy za to spotkanie.

Beata A. Dąbrowska

Wielki Bal Karnawałowy

Ostatni dzień karnawału minął w Jedynce w uroczystym nastroju Drugiego Wielkiego Balu Karnawałowego dla przedszkolaków. Do Bajkowej Krainy przybyło całe mnóstwo księżniczek, policjantów, Supermenów, Batmanów i innych ciekawych postaci. Dzieci zostały powitane przez bohaterów „Kubusia Puchatka”, a następnie zaproszono je do wspólnej zabawy. Miały możliwość uczestniczyć w atrakcyjnych konkursach zręcznościowych oraz ze znajomości bajek i bajkowych postaci. Dodatkowo jury, w skład którego weszli rodzice, wybrali króla i królową balu. Korony i zaszczytne tytuły otrzymali Zuzia i Filip. Strudzeni uczestnicy uroczystości odpoczywali w kąciku miękkich, gąbkowych zabawek lub kolorowali bajkowe postaci na MAXI kolorowankach. Można było również zmienić swój wizerunek i pomalować dowolnie twarz. Wszyscy wracali do domu zadowoleni i nagrodzeni słodkimi drobiazgami, a laureaci Gminnego Konkursu Plastycznego – Maska Karnawałowa, który podczas balu został rozstrzygnięty, z dyplomami i prezentami.  Wielkiej karnawałowej imprezie towarzyszył kiermasz ciast oraz loteria fantowa- akcje wspomagające szkolny projekt Talentowisko. Rodzice, podczas balu, mogli odpocząć w kawiarence, gdzie zostali poczęstowani kawą lub herbatą. Takie rzeczy tylko w Jedynce!

Monika Pińczewska- Czepło

Jak powstają pączki?

Tuż przed Tłustym Czwartkiem uczniowie klasy 2e wybrali się na wycieczkę do piekarni PSS Społem, gdzie szukali odpowiedzi na pytanie: jak powstają pączki? Dzieci miały możliwość zwiedzenia piekarni, poznania maszyn i narzędzi piekarza oraz co najważniejsze, poznały etapy powstawania pączków oraz innych wypieków. Na koniec każdy otrzymał świeżutką bułeczkę.
Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie i sympatyczną atmosferę.

Sylwia Gawlik

Walentynki dla rodziców

Z okazji Walentynek uczniowie klasy 2e samodzielnie i własnoręcznie przygotowali kartki dla swoich rodziców, aby w tym wyjątkowym dniu podziękować im za wychowanie, bezgraniczną miłość, ciepło i  wparcie.

Sylwia Gawlik

Z Babcią o Babciach i Dziadkach

Uczniów klasy 2e odwiedził niecodzienny gość – Pani Regina Słomkowska, babcia Olka i Maksia, która poprowadziła lekcję z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uczniowie dowiedzieli się wiele ciekawych informacji na temat drzewa genealogicznego, rozmawiali o tym, za co kochają swoich dziadków, wspólnie układali życzenia dla nich. Była to bardzo cenna i interesująca lekcja. Pani Reginie bardzo dziękujemy za wizytę w naszej klasie.

Sylwia Gawlik

Dzień Babci i Dziadka w oddziałach przedszkolnych

W ostatnim tygodniu I semestru przedszkolaki z grupy A (wychowawca Małgorzata Grochowska), grupy B (wychowawca Dominika Bonisławska) i grupy C (wychowawca Justyna Lejman) obchodziły uroczyście Dzień Babci i Dziadka. Dzieci z każdego oddziału przygotowały dla swoich najmilszych i najbardziej oczekiwanych gości piękną uroczystość z występem artystycznym, słodkim poczęstunkiem oraz własnoręcznie przygotowanymi laurkami i upominkami. Dziadkowie z grupy B mieli także możliwość rozpoznania się na portretach wykonanych przez wnuki. Wszystkie spotkania pełne były wzruszeń, radości i ciepłych uczuć.

Beata A. Dąbrowska

Niecały kilogram dla Afryki

Uczniowie klasy 3a, z inicjatywy siostry zakonnej- Haliny Grygo wzięli udział w akcji „Niecały kilogram dla Afyki”. Dzieci zakupiły głównie ubranka, ale też przybory szkolne, a następnie z pomocą koleżanek z Gimnazjum przygotowały przesyłki na Misje. Paczki, aby były ekonomiczne i przyniosły zamierzony efekt musiały ważyć niecały kilogram.

Monika Pińczewska- Czepło

Karnawałowy bal w grupie B

18 stycznia dzieci z grupy B (wychowawca Dominika Bonisławska) zgodnie z tradycją uczciły karnawał balem kostiumowym. Wśród dziewcząt królowały księżniczki i wróżki, a chłopcy wystąpili w strojach prawdziwych mężczyzn – był strażak, rycerz, Indianin, policjant i Spiderman. Wspólna zabawa i tańce bardzo zintegrowały grupę i pokazały, że wystarczy dobry humor i pozytywne nastawienie, by spędzić w przedszkolu kolejny wyjątkowy i pełen radości dzień.

Beata A. Dąbrowska

Jasełka- teatrzyk cieni

Uczniowie klas 0 B i 0 C oraz 3 A zostali zaproszeni przez kolegów i koleżanki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego na piękny teatrzyk cieni. Młodzież z Ośrodka wcieliła się w role bohaterów Jasełek. Mimo, że ten tradycyjny temat został przedstawiony w nowatorski sposób, bardzo przypadł małym widzom do gustu. Dodatkowo wszyscy mieli okazję porównać różne formy przedstawień narodzin dzieciątka Jezus.

Monika Pińczewska- Czepło

Dzień Babci i Dziadka w klasie 2a

12 stycznia dzieci z klasy 2a (wychowawca Beata Ewa Dąbrowska) zaprosiły do szkoły swoje Babcie i Dziadków, by w ten sposób uczcić ich święto. Ci najmilsi i najbardziej kochani goście zobaczyli swoje wnuki w Jasełkach, które wzbogacone były o okolicznościowe wiersze i życzenia Były łzy wzruszenia, gromkie brawa, a na koniec gorące całusy i słodki poczęstunek dla Babć i Dziadków przygotowany przez rodziców.

Beata A. Dąbrowska

Jak przyjemnie spędzać czas - zajęcia biblioteczne

Od grudnia w bibliotece szkolnej trwają cykliczne zajęcia ,w których biorą udział uczniowie klasy 1a .  Mają one
na celu zachęcyć dzieci do systematycznego czytania książeczek z serii o żółwiu Franklinie i jego przyjacielach.
Zajęcia mają propagować czytelnctwo wśród dzieci  łącząc wiedzę z zabawą i różnorodnymi ćwiczeniami kształtującym zainteresowania książką.                                                                                        

Bogumiła Bielicka

Zajęcia w bibliotece szkolnej20 grudnia 2016r.w bibliotece szkolnej uczniowie klasy 1 a  uczestniczyli w przedstawieniu ,,Świat bajek''.Przedstawienie przygotowała pani Joanna Grabowska wraz z uczniami gimnazjum.Celem było wprowadzenie najmłodszych w świat bajek  i zachęcenie do czytelnictwa.Następnie założono uczniom karty czytelnicze i wypożyczono pierwsze książeczki.

Bogumiła Bielicka

Klasowe Wigilie

Tradycyjnie w ostatnim tygodniu we wszystkich oddziałach edukacji wczesnoszkolnej i grupach przedszkolnych odświętnie ubrani uczniowie wspólnie z rodzicami i wychowawcami przygotowywali i dekorowali stoły, łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia. Wszędzie panował radosny i podniosły nastrój, rozlegał się śpiew kolęd, który przypominał, że przed nami najpiękniejsze i najbardziej oczekiwane Święta w roku.  

Beata A. Dąbrowska

Dzisiaj w Betlejem… w Olsztyńskim Teatrze Lalek

Na kilka dni przed Wigilją dzieci klas IIA i IIIA obejrzały piękne, oparte na ludowych tekstach przedstawienie pt. „Dzisiaj w Betlejem”. Dzień wcześniej uczestniczyły w szkolnych Jasełkach, natomiast w Teatrze Lalek poznały unikalną, pełną wdzięku, tradycyjną szopkę. Za pomocą prostego przesłania miały okazję obserwować sceny narodzin i adoracji Dzieciątka, ucieczkę Świętej Rodziny do Egiptu, pokłon Trzech Króli, groteskowe postaci Diabła i Śmierci. Poznały liczne, mało dzisiaj znane kolędy. W ten bajkowy sposób zostały wprowadzone w magiczny nastrój świąteczny.

Monika Pińczewska – Czepło

Wycieczka do Olsztyna

Uczniowie klas 2b, 2e oraz grupy 0B wybrali się do olsztyńskiego kina Helios na najnowszą produkcję Disney  ,,Vaiana – Skarb oceanu”  - jest to opowieść o przygodach nastolatki, która chcąc dokończyć dzieła swych przodków, wyrusza w niebezpieczną misję. Następnie dzieci odwiedziły park trampolin 7 Jump Street, miejsce gdzie pod okiem wykwalifikowanych instruktorów skacząc na trampolinach  mogli spalić nadmiar energii  wykonując przewroty, salta oraz inne ewolucje .

Sylwia Gawlik

Jasełka

We wtorek 20 XII w bożonarodzeniowy nastrój wprowadził dzieci występ uczniów klasy 2a, w którym zimowy las pełen sów, wiewiórek i innych zwierząt oczekiwał na Maryję i Józefa z Dzieciątkiem. Tajemnica narodzin Jezusa została pokazana wszystkim dzieciom z oddziałów przedszkolnych i edukacji wczesnoszkolnej, a premiera Jasełek odbyła się kilka dni wcześniej podczas otwartej wywiadówki klasy 2a. O piękne stroje młodych aktorów zadbali ich rodzice, a dekorację i całość przedstawienia przygotowały panie: Beata Ewa i Beata Anna Dąbrowska.

Warsztaty bożonarodzeniowe

19 grudnia uczniowie klasy 3a zorganizowali warsztaty bożonarodzeniowe dla swoich kolegów i koleżanek ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego. Podczas spotkania wspólnie wykonali piękne, białe gwiazdy oraz styropianowe i papierowe aniołki. Dodatkowo trzecioklasiści starali się przekazać zaproszonym gościom to, czego nauczyli się na warsztatach w Skansenie w Olsztynku i razem wykonali tradycyjne łańcuchy ze słomek i bibuły.

Monika Pińczewska- Czepło

Przedszkolaki  z wizytą na poczcie

15 grudnia dzieci z grupy 0B oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcą p. Dominiką Bonisławską odwiedzili budynek Poczty Polskiej. Dzieci przyszły do urzędu przygotowane. Każde miało własnoręcznie wykonaną wcześniej na zajęciach kartkę z życzeniami świątecznymi dla swoich rodziców. Na poczcie przedszkolaki kupiły znaczki, nakleiły je na koperty, miały też wielką frajdę, bo dzięki uprzejmości pracownicy Poczty Polskiej mogły samodzielnie stemplować swoje listy. Kolejnym radosnym wydarzeniem dla dzieci było przyjście listonosza do domów z wysłanymi przez dzieci życzeniami, które sprawiły rodzicom miłą niespodziankę.

Beata A. Dąbrowska

3d  z Jedynki  w Grubym Benku.

      Wspaniałe zajęcia  kulinarne  adresowane do uczniów  klasy 3d Szkoły Podstawowej nr  1 przygotował i przeprowadził wraz ze współpracownikami  Pan  Jarek Boguniecki  w Pizzerii Gruby Benek. Głównym celem zajęć  było kształtowanie wśród  dzieci, otwartej na nowe umiejętności  postawy  oraz zdobycie  wiadomości , a także rozwijanie pasji kulinarnych . Połączenie zabawy z nauką to znakomity sposób na rozbudzenie zainteresowań  oraz ćwiczenie kreatywności i estetyki. Podczas zajęć dzieci samodzielnie przygotowały pizzę z  wybranych  składników oraz zdobywały wiedzę o żywieniu i przyprawach  oraz zasadach savoir¬ vivre’u.
     Uczestnicy  otrzymali  składniki oraz wszystkie akcesoria niezbędne do przyrządzenia pizzy. Każda była indywidualnym wytworem, przygotowanym wg. własnego gustu i smaku. Zajęcia zakończyły się degustacją przygotowanych pizz.   Po skończonych  zajęciach  dzieciom  zostały  wręczone  dyplomy  „Małego Pizzermana”,  oraz słodkie niespodzianki, na dowód  zdobytych  umiejętności.
   Przemiła i profesjonalna kadra w Grubym Benku sprawiła, że towarzyszyła nam cudowna atmosfera. Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie i najsmaczniejszą pizzę na świecie!- powiedziały dzieci .

A. Wolak

Dzieci pieką pizzę!

Dnia 14.12.2016r. dzieci z klasy III e edukacji wczesnoszkolnej Zespołu  Szkół nr 1 w Nidzicy uczestniczyły wraz z wychowawczynią Pauliną Wiśniewską w warsztatach ,,Mały kucharz’’ organizowanych przez  pizzerię  Gruby Benek. Każdy uczeń pod okiem przeszkolonego personelu samodzielnie przygotował swoją ulubioną pizzę. Proces twórczy był niezwykle istotny i wymagał cierpliwości od młodych kucharzy. Najprzyjemniejszą częścią zadania było skonsumowanie swojego dzieła. Uczniowie poza doznaniami kulinarnymi mieli poznać od kuchni specyfikę pracy kucharza.

Paulina Wiśniewska

 Mikołajki   w 3d

   6 grudnia odwiedził  klasę 3d Szkoły Podstawowej,  Mikołaj wraz ze Śnieżynkami  i Elfami. Uczniowie z ogromną radością powitali niezwykłych gości. Zaśpiewali im piosenkę i powiedzieli wierszyki. Każdy  uczeń dostał malutki prezencik i słodki  łakoć. Wizycie towarzyszyło dużo  śmiechu i zabawy. Zapraszamy Mikołaja w przyszłym roku.

A. Wolak

Wycieczka do Warszawy

    Uczniowie  klas 3d i 3e Szkoły Podstawowej  odwiedzili  Centrum Nauki  Kopernik którego celem jest promowanie i popularyzacja komunikacji naukowej. W głównym holu, przy wejściu zainstalowane jest wahadło Foucaulta. Można tu również zobaczyć instalację Niekończąca się historia, model nowych Bulwarów wiślanych, czy symulację ruchu planet z Układu Słonecznego.
Zwiedzając mogliśmy poznać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.  Zwiedziliśmy między innymi galerie :
   Świat w ruchu pokazuje zagadnienia związane z ruchem w pojęciu fizycznym. Można tu wypróbować symulator trzęsienia ziemi , albo zobaczyć instalację ukazującą portrety znanych osób zrobione z poruszających się pęcherzyków powietrza.
  Człowiek i środowisko skupia się na człowieku oraz wszystkim, co go otacza i wokół niego funkcjonuje.
  Korzenie cywilizacji  galeria pokazuje historię cywilizacji ludzkiej i jej najważniejsze wynalazki.
Przy galerii Korzenie Cywilizacji znajduje się Teatr Robotyczny. Grają w nim trzy RoboTheSpiany. Robotom głosów użyczyli wybitni polscy aktorzy, m.in. Wiktor Zborowski, Marian Opania czy Piotr Fronczewski.
  Po pełnych wrażeń zajęciach w Centrum Nauki Kopernik zwiedziliśmy Starówkę Warszawy  min. Zamek Królewski, zdobyliśmy mury obronne wokół zamku,  obejrzeliśmy Kolumnę  Zygmunta, Kościół  Św. Jana, Syrenkę i pomnik Nike.

Ala Wolak
Paulina Wiśniewska

Kiermasz ciast w Starostwie.

Klasa 3a wspierając projekt Talentowisko, przy okazji zbierając na altanę Edukacyjną- Educhatka zorganizowała kiermasz ciast w nidzickim Starostwie. Przedsięwzięcie wsparli rodzice, którzy przygotowali pyszne ciasta, pierniczki i ciasteczka, a następnie pomogli dzieciom w obsłudze świątecznego stoiska. Dzieci- kolędą i miłym słowem, pięknie zachęcały pracowników Starostwa i Urzędu Pracy do odwiedzenia kiermaszu. Ponieważ trudno było oprzeć się urokowi Skrzatów i Mikołajów, kiermasz zakończył się sukcesem.

Monika Pińczewska- Czepło

Podziel się książką- zostaw po sobie ślad.

6 grudnia uczniów  klasy 3a tradycyjnie odwiedził Mikołaj i jego Elfy. Wszystkie grzeczne dzieci zostały obdarowane prezentami. Tego dnia dzieci również wcieliły się w rolę Mikołajów i drugi już raz obdarowały szkolną bibliotekę książkami. Zostawiły tym samym po sobie ślad i podzieliły się książką. Tym razem wybrały „Kacperiadę”  Grzegorza Kasdepke, którą wcześniej przeczytały i omówiły w klasie. Ta zabawna historia małego chłopca i jego rodziców wywołała wiele pozytywnych emocji i ogromną radość wśród uczniów. Mogli utożsamiać się z przygodami opisanej rodziny.  Ponieważ przeczytali i polubili „Kacperiadę” polecili ją w specjalnie napisanych na tę okazję listach kolegom lub koleżankom.

Monika Pińczewska- Czepło

Pozostaw po sobie ślad

W ramach akcji „Pozostaw po sobie ślad”, polegającej na tym, że uczniowie przekazują swoje przeczytane książki do biblioteki szkolnej, kolejna klasa powiększyła jej księgozbiór. Dzieci z 3e wraz z wychowawczynią p. Pauliną Wiśniewską przekazały bibliotece „Baśnie” Hansa Christiana  Andersena.

Beata A. Dąbrowska

Wycieczka do Olsztyna

2 grudnia 2016r. klasy 1a, 1b i 2c wraz z wych. Bogumiłą Bielicką, Anną Grochowską i Elizą Pawlak odbyli wycieczkę do Olsztyna. Mieli przyjemność obejrzenia w Teatrze Lalek spektakl pod tytułem "Niebieski piesek". Wzięli także udział w warsztatach bożonarodzeniowych "Boże Narodzenie na Warmi i Mazurach". Uczniowie zapoznali się z tradycjami Warmińsko-Mazurskimi i własnoręcznie wykonali ozdobę bożonarodzeniową. Zwiedzili także muzeum olsztyńskiego zamku.

Bogumiła Bielicka

Mikołajki w klasie

6 grudnia 2016r. klasę 1a odwiedził Mikołaj, który obdarował dzieci prezentami. Każdy z uczniów aby dostać upominek musiał powiedzieć wierszyk lub zaśpiewać piosenkę. Miło było patrzeć na roześmiane buzie dzieci.

Bogumiła Bielicka

Zajęcia w bibliotece dziecięcej

4 listopada 2016r. uczniowie klasy 1a wraz z wychowawczynią Bogumiłą Bielicką odwiedzili bibliotekę dziecięcą na zamku nidzickim. Celem było zachęcenie najmłodszych do czytania i propagowania książek. Pani bibliotekarka oprowadziła dzieci po bibliotece i zapoznała z księgozbiorem. Następnie przeczytała bajkę "Pani Zamieć" i zorganizowała quiz i różnorodne ćwiczenia kształtujące zainteresowania czytelnicze.

Bogumiła Bielicka

Uczniowie klasy 2D i zerówczaki grupa B wspólnie:

• Wykonywali ozdoby bożonarodzeniowe
• Przypomnieli sobie tradycje związane ze świętami
• Podczas prac zdobniczych słuchali i śpewali kolędy

Mikołajki przedszkolaków w Madagaskarze  

Mikołajki to jedno z ulubionych świąt małych i dużych dzieci. Tego dnia można nie tylko znaleźć w bucie wymarzony prezent czy słodką niespodziankę, ale też spotkać prawdziwego Mikołaja. Udało się to dzieciom ze wszystkich grup oddziałów przedszkolnych, na które 6 grudnia w Madagaskarze czekał nie tylko Mikołaj, ale też pełna śmiechu, emocji i atrakcji zabawa.

Beata A. Dąbrowska

Mikołajkowy prezent dla zwierząt od przedszkolaków z Jedynki

5 grudnia, w przededniu ulubionego święta wszystkich dzieci, przedszkolaki z Jedynki same zabawiły się w Świętego Mikołaja. Od kilku tygodni zbierały karmę dla zwierząt, by podarować ją w mikołajkowym upominku czworonogom. W tym celu przedszkolaki ze wszystkich trzech oddziałów wybrały się do schroniska „Podaj łapę” na Tatarach. Wizyta ta sprawiła obdarowującym i obdarowanym dużą radość.  

Beata A. Dąbrowska

Jak się nie nudzić w grudniowe wieczory – zajęcia biblioteczne

2 grudnia dzieci z grupy B oddziału przedszkolnego (wychowawca Dominika Bonisławska) w szkolnej bibliotece uczestniczyły w ciekawych zajęciach pt. „Jak się nie nudzić w grudniowe wieczory”. Ich głównym celem było zachęcanie najmłodszych do czytania książek i propagowanie tej postawy wśród ich rodziców oraz pokazanie, że książka jest świetnym pomysłem na prezent i na zapełnienie nudy w długie, zimowe wieczory. Zajęcia poprowadziła pani Joanna Grabowska, która przeczytała przedszkolakom książeczkę z lubianej przez nie serii o żółwiu Franklinie i zorganizowała maluchom szereg ćwiczeń łączących zabawę z wiedzą i umiejętnościami kształtującymi zainteresowania czytelnicze.  

Beata A. Dąbrowska

Warsztaty plastyczne w Skansenie w Olsztynku

7 grudnia dzieci z klas II E i III A wzięły udział w plastycznych warsztatach bożonarodzeniowych w Skansenie w Olsztynku. Miały one na celu przybliżyć dzieciom tradycje i kulturę regionu. W starej warmińskiej chacie, ogrzewanej kaflowym piecem, przyozdobionej ręcznie wykonanymi dekoracjami,  podzieleni na grupy, w różnych izbach, wykonywali dawne ozdoby choinkowe. Wykorzystywali do tego naturalne materiały: papier, słomki, wydmuszki. Każda grupa miała możliwość przygotować piernikowe ciasto, a następnie wyciąć, upiec i ozdobić pierniczki, które następnie dzieci mogły zabrać do domu. Niestety wszechobecny , apetyczny aromat spowodował, że nielicznym udało się dowieść do domu ciasteczka. Dodatkowo, warsztaty zostały wzbogacone lekcją na temat tradycji warmińskich, dawnych przygotowań do świąt, zwyczajów oraz rodzajów prezentów, które dzieci kiedyś znajdowały pod choinką.

Monika Pińczewska- Czepło

Lekcja udzielania pierwszej pomocy

17 listopada uczniowie klasy 2b (wychowawca Agnieszka Zawadzka) i 2c (wychowawca Eliza Pawlak) uczestniczyli w krótkim szkoleniu udzielania pierwszej pomocy. Dzieci dowiedziały się jak należy zachować się w nagłych sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu, np. przy zadławieniu albo utracie przytomności i miały okazję spróbować udzielania pierwszej pomocy na fantomie. Szkolenie przeprowadził pan Dariusz Urbanowski.

Beata A. Dąbrowska

Andrzejki w oddziałach przedszkolnych

We wtorek 29 listopada we wszystkich grupach przedszkolnych Zespołu Szkół nr 1odbyła się wspólna zabawa andrzejkowa. Zgodnie z tradycją było lanie wosku przez dziurkę od klucza i inne wróżby. Dużo emocji i śmiechu przyniosło losowanie i odczytywanie przyszłych zawodów. Dodatkową atrakcją była możliwość wystąpienia tego dnia w przebraniu za ulubioną bajkową postać. Na wszystkie przedszkolaki czekał słodki poczęstunek, a wspólna zabawa sprzyjała integracji najmłodszych uczniów Jedynki.

Beata A. Dąbrowska

Lekcja w Muzeum Przyrody

W środę 30 listopada uczniowie klas 2a i 3a odbyli ciekawe lekcje w olsztyńskim Muzeum Przyrody. Aktualny o tej porze roku temat „Jak zwierzęta przygotowują się do zimy?” zainteresował grupę dzieci z klasy 2. Uczniowie mieli możliwość usystematyzować wiadomości związane z przystosowaniami zwierząt do tego najtrudniejszego dla nich czasu, Podzieliły zwierzęta na zwolenników zimowego snu, a także na te, które na mrozy otulają się ciepłym futrem i robią zimowe zapasy oraz te, które potrzebują pomocy człowieka, aby przetrwać trudną zimę. Przy okazji dowiedziały się o sposobach i miejscach oraz nazwach zimowych, zwierzęcych domów.
Grupa uczniów z klasy 3 odbyła lekcję pt. „Ciekawostki o zwierzętach Warmii i Mazur”. Wiedza zdobyta w trakcie tych zajęć pozwoli dzieciom bardziej świadomie obserwować  środowisko naszego regionu. Oprócz nazw najbardziej charakterystycznych gatunków spotykanych w warmińskich i mazurskich lasach, jeziorach, miastach i na łąkach, dzieci poznały ciekawostki ich funkcjonowania, np. specyfikę budowania gniazd, przystosowań obronnych i ochronnych oraz zagrożeń jakie czyhają na zwierzęta ze strony ludzi.
Podsumowaniem zajęć były krótkie sprawdziany, a wiadomości teoretyczne zostały zweryfikowane podczas zwiedzania wystawy, gdzie dzieci mogły zaobserwować np. cechy charakterystyczne omawianych zwierząt.  

Monika Pińczewska – Czepło

DYSKOTEKA   ANDRZEJKOWA

30 listopada 2016r uczniowie klas 1-3 naszej szkoły wzięli  udział w dyskotece andrzejkowej.  Podczas zabawy uczniowie klas 3b, 3c, i 3d zorganizowali tradycyjne wróżby. Można było wywróżyć sobie imię ukochanej lub ukochanego, przewidzieć  przyszłość , pobawić się w lanie wosku. Uzdolnieni plastycznie malowali chętnym,  buzie w różne  wzory.  Radosne tańce i swawole umilały całą zabawę.

A. Wolak

Światowy Dzień Pluszowego Misia w Jedynce

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka i najlepszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki. W piątek dzieci z grupy 2 i z oddziałów edukacji wczesnoszkolnej Jedynki uczestniczyły w uroczystych obchodach Dnia Misia i podsumowaniu konkursu plastycznego na sali rycerskiej zamku. Natomiast w szkole urodziny Misia uczciły dzieci z klasy 3e (wychowawca Paulina Wiśniewska), które  głośno czytały bajki o misiach swoim młodszym kolegom z oddziałów przedszkolnych z grupy 1 (wychowawca Małgorzata Grochowska) i z grupy 3 (wychowawca Justyna Lejman). Ponadto trzecioklasiści podarowali maluchom cukierki i kolorowanki z misiami oraz razem z nimi wykonali misiowe opaski na głowę. Wspólne świętowanie bardzo się wszystkim dzieciom spodobało.

Beata A. Dąbrowska

Maluchy ćwiczą na siłowni

23 listopada uczniowie klasy 2e (wychowawca Sylwia Gawlik) i grupy 0 B (wychowawca Dominika Bonisławska) wybrali się na halę widowiskowo sportową, by wziąć udział w bardzo ciekawych zajęciach fizycznych. Na dzieci czekał dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, pan Wojciech Żulczyk oraz Adrian Mątwicki, trener personalny, czynny kulturysta i absolwent Jedynki. Dzieci najpierw przypomniały sobie jak ważny dla ich prawidłowego rozwoju jest ruch, uprawianie sportu oraz zdrowe odżywianie, a następnie pod czujnym okiem trenera odbyły wspólną rozgrzewkę w sali fitness. Na koniec miały możliwość popracować na swoją kondycją na siłowni. Zajęcia bardzo się spodobały, a dzieci obiecały dbać o swoją dietę i sprawność ruchową. Panu Adrianowi Mątwickiemu dziękujemy za przeprowadzenie treningu i zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej.

Beata A. Dąbrowska

Z WIZYTĄ W KRAINIE KOZIOŁKA MATOŁKA

Dnia 17 listopada klasy 2c i 2d dokonali porównania książki z jej ekranizacją.
Zainspirowani lekturą Kornela Makuszyńskiego oraz projekcją filmu  o przygodach Koziołka Matołka, wykonali komiksy, które postanowili zaprezentować młodszym uczniom naszej szkoły.

Małgorzata Baranowska

Wizyta ratownika medycznego w oddziałach przedszkolnych ZS 1

15 listopada wszystkie przedszkolaki z Jedynki brały udział w nietypowej lekcji. Szkołę odwiedził ratownik medyczny Pan Dominik Zieliński, który opowiedział uczniom o swoim zawodzie. Dzięki Niemu dzieci dowiedziały się jak należy zachować się w nagłych sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu, np. przy zadławieniu albo utracie przytomności, zobaczyły jak wygląda bogato wyposażona apteczka w karetce pogotowia, miały także okazję spróbować udzielania pierwszej pomocy na fantomie. Podczas spotkania z ratownikiem wszystkie dzieci przypomniały sobie też numer telefonu alarmowego, pod który trzeba dzwonić w sytuacjach zagrożenia. Serdecznie dziękujemy Panu Dominikowi za niezwykle cenne i ciekawe warsztatowe zajęcia.

Beata A. Dąbrowska

Dzień Postaci z Bajek w Jedynce

4 listopada uczniowie edukacji wczesnoszkolnej hucznie obchodzili przypadający następnego dnia Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Aby uczcić to miłe święto dzieci przebrały się za swoje ulubione postaci bajkowe. Na korytarzach od rana można było spotkać królewny i księżniczki, królów, Kota w Butach, Czerwonego Kapturka, Wilka, Kubusia Puchatka i wielu innych bohaterów. Szkoła została udekorowana wykonanymi przez uczniów tematycznymi plakatami, zachęcającymi dzieci i rodziców do czytania, zwłaszcza książek z listy zaopiniowanej przez ekspertów programu „Cała Polska czyta dzieciom” jako pozytywnie wpływające na rozwój najmłodszych. Obleganym tego dnia miejscem w szkole był zorganizowany na półpiętrze kącik czytelniczy. Dodatkowo klasy 0b, 2e i 3a zorganizowały swoim kolegom i koleżankom paradę bajkowych postaci i po prawdziwym czerwonym dywanie maszerowały same baśniowe znakomitości. Ponadto dla uczniów zerówek przygotowano różnorodne konkursy ze znajomości charakterystycznych cytatów, atrybutów pochodzących z poszczególnych opowieści oraz konkursy zręcznościowe, np. oddzielania grochu od fasoli. Na zakończenie dzieci postanowiły papierowymi kulami przepędzić wszystkie obecne na gali czarownice, tak aby w bajkach zapanował spokój, miłość i radość. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali zakładki do książek z programu „Cała Polska czyta dzieciom”. Pomysłodawcą szkolnych obchodów Dnia Postaci z Bajek  są nauczyciele naszej biblioteki: Joanna Grabowska i Anna Szczepkowska, a tegoroczną szkolną zabawę wspólnie z nimi zorganizowały panie: Monika Pińczewska – Czepło, Sylwia Gawlik i Dominika Bonisławska.

Monika Pińczewska – Czepło i Beata A. Dąbrowska

Każdy Przedszkolaczek z grupy 3 wie, że ząbki co dzień myje się!

Przedszkolaki z "Jedynki" dbają o swoje ząbki. Po zjedzonym posiłku, dzieciaki wspólnie ze swoim wychowawcą (Justyna Lejman) udają się do łazienki by umyć swoje zęby. Wszystkie dzieci wiedzą, że i w domu i szkole należy dbać o higienę jamy ustnej. Naszym wspólnym wyjściom do łazienki towarzyszy uśmiech, a także śpiew piosenki "Szczotka, pasta...". Pamiętajmy, że zęby są naszą najlepszą wizytówką!

Justyna Lejman

Przedszkolaki z grupy B i C przystąpiły do programu „Śniadanie daje moc”

Uczniowie oddziału przedszkolnego 0B (wychowawca Dominika Bonisławska) i 0C (wychowawca Justyna Lejman) przyłączyli się do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „ŚNIADANIE DAJE MOC”. Jego celem jest m. in. promocja prawidłowego żywienia, zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka, edukację najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci. Dzieci z obydwu grup przeszły cykl zajęć nt. zdrowego żywienia według scenariuszy zaproponowanych przez autorów programu. Podsumowaniem zajęć teoretycznych były posiłki przygotowany w szkole z pomocą rodziców, pań i starszych kolegów. Pyszne i zdrowe śniadania, pełne warzyw i witamin smakowały wyjątkowo, a dzieci przekonały się, że pożywna i kolorowa kanapka jest nie tylko zdrowa, ale też bardzo smaczna i daje energię na cały dzień.

Beata A. Dąbrowska

Pogoda nie jest straszna przedszkolakom z grupy 3

Dzieci wraz z wychowawcą  Justyną Lejman postanowiły wybrać się na powietrze, by wspólnie korzystać z pierwszych dni ze śniegiem. Zabawa była wspaniała! Wszyscy lepiliśmy bałwany, była również pierwsza bitwa na śnieżki!  Czekamy z niecierpliwością na kolejną dawkę śniegu!

Justyna Lejman

„CAŁA KLASA TWORZY KSIĄŻKI”

Uczniowie klasy 2d inspirując się ogólnopolską akcją „Cała Polska czyta dzieciom” postanowiły stworzyć własne książki.
Tworząc własną książkę każdy doświadczył czym tak naprawdę zajmuje się ilustrator, introligator oraz autor książki.
W klasie 2d dzieci stworzyły bibliotekę klasową .

Małgorzata Baranowska

Przedszkolaki z grupy B znalazły sposób na jesienną nudę

Gdy za oknem szara, deszczowa i smutna jesień, to dużo dzieci spędza wolny czas nudząc się i marudząc, a wtedy najczęstszą rozrywką są tablety, komputery, telefony i wirtualny świat gier. By odciągnąć ich od takiej formy spędzania czasu, wychowawca grupy B Dominika Bonisławska wraz z podopiecznymi zaproponowali rodzicom, by wspólnie wykonali w domu instrumenty muzyczne z materiałów ekologicznych i z odpadów. Powstały piękne, kolorowe i różnorodne instrumenty. Chociaż nie wszystkie wydawały bezbłędny dźwięk, to orkiestra przedszkolaków z nich stworzona, grała potem w szkole całym sercem i z wielką radością, a czas spędzony z rodzicami na wspólnej zabawie i wykonaniu zadania był dla wszystkich wielką frajdą i rodzinnym wydarzeniem.

Beata A. Dąbrowska

Pielęgniarka szkolna z wizytą u przedszkolaków z grupy B

Na początku listopada  dzieci z grupy B oddziału przedszkolnego (wychowawca Dominika Bonisławska) odwiedziła pielęgniarka szkolna, pani Wioletta Pargólska, która przypomniała przedszkolakom podstawowe zasady higienicznego i zdrowego stylu życia. Pani Wioletta zademonstrowała im jak należy prawidłowo myć zęby i powiedziała jakie znaczenia dla całego organizmu ma higiena jamy ustnej. Dzieci dowiedziały się także jakie pokarmy są potrzebne, by zdrowo rosły i się rozwijały, jakie są nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz co należy jeść i jaki tryb życia jest wskazany, by w przyszłości nie mieć problemów zdrowotnych. Na koniec zajęć przedszkolaki dostały dydaktyczne kolorowanki podsumowujące temat.  

Beata A. Dąbrowska

Wizyta ratownika medycznego

Uczniów klasy 2e odwiedził niezwykły gość -  ratownik medyczny Pan Jerzy Morawski, który przybliżył dzieciom swój zawód, przypomniał numery alarmowe oraz prawidłowy sposób wzywania służb ratowniczych, a także pokazał, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie mieli możliwość obserwowania w jaki sposób prawidłowo przeprowadzić reanimację, a następnie samodzielnie wypróbować swoich sił w ćwiczeniach udzielania pierwszej pomocy na fantomach.
Bardzo dziękujemy panu Jerzemu za wizytę w naszej klasie oraz Oddziałowi Rejonowemu Polskiego Czerwonego Krzyża w Nidzicy za bardzo cenną i pouczającą lekcję,             

Sylwia Gawlik

CMENTARZ   WOJENNY

Tradycyjnie, jak co rok, 28 października  z okazji zbliżającego się Święta Wszystkich Świętych klasa 3d wybrała się na Cmentarz Wojenny. Zebraliśmy opadłe liście i uprzątnęliśmy wypalone świeczki . Przypomnieliśmy sobie historię cmentarza i zapaliliśmy znicze. Na zakończenie wizyty upamiętniliśmy śmierć poległych żołnierzy modlitwą. W drodze powrotnej odwiedziliśmy opuszczone groby malutkich mieszkańców Nidzicy pochowanych na Cmentarzu Komunalnym. Tam również zapaliliśmy znicze, by żaden grób nie był opuszczony w to Święto Zmarłych. Spacerowi towarzyszyła zaduma i refleksja nad przemijaniem.

A. Wolak

Pasowanie na Starszego Przedszkolaka

13 października w auli Zespołu Szkół nr 1 odbyła się ważna dla przedszkolaków uroczystość. Dzieci z grupy 1 (wychowawca Małgorzata Grochowska) i grupy 2 (wychowawca Dominika Bonisławska) zostały pasowane przez panią wicedyrektor Wiolettę Romańską na „Starszego Przedszkolaka”. W obecności licznie zgromadzonych rodziców, dzieci zaprezentowały przygotowany pod kierunkiem wychowawców piękny występ artystyczny. Po części oficjalnej na dzieci czekał słodki poczęstunek w swoich salach i miłe popołudnie w gronie rówieśników, rodziców i wychowawców.

Beata A. Dąbrowska

Uczniowie klasy 2e uczyli przedszkolaków

W ramach obchodów Święta Drzewa uczniowie klasy 2e przygotowali i poprowadzili lekcję dla najmłodszych uczniów naszej szkoły -  grupy 0,,B”. Przedszkolaki mieli możliwość uczestniczenia w różnorodnych konkursach, zabawach ruchowych, a także poznały najważniejsze informacje dotyczące drzew, lasów oraz ich mieszkańców. Była to bardzo ciekawa i wesoła lekcja zarówno dla uczniów klasy 2e, którzy mieli możliwość wcielić się w rolę nauczyciela, jak i dla przedszkolaków, którym lekcja się bardzo podobała.

Sylwia Gawlik

Warzywno – owocowy zawrót głowy przedszkolaków z grupy 2

Owoce i warzywa jesienią, to zagadnienie, którym w ostatnim tygodniu zajmowały się przedszkolaki z grupy 2. Dzieci przyniosły do szkoły różne warzywa i owoce, utrwalały sobie ich nazwy, rozpoznawały po smaku, opisywały ich kształt i kolor, rysowały ulubione jesienne dary sadów i ogrodów. Pod kierunkiem wychowawczyni p. Dominiki Bonisławskiej, dzieci przygotowały także pyszne owocowe szaszłyki oraz zdrowe i kolorowe koktajle. Samodzielne wykonanie owocowo – warzywnych pyszności sprawiło, że nawet niejadki z apetytem jadły drugie śniadanie. Czas umilały dzieciom przyniesione do szkoły maskotki owoców i warzyw – Świeżaki.  

Beata A. Dąbrowska

Uczniowie klas drugich z wizytą w elbląskim teatrze

W dniu 13 października uczniowie wszystkich drugich klas wybrali się do Teatru im. Aleksandra Sewruka do Elbląga, gdzie obejrzeli przedstawienie ,,Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Przygody dzielnego doktora Dolittle na motywach powieści Hugha Lofting’a zostały przedstawione w niezwykle ciekawy i interesujący sposób, a piękna muzyka, choreografia i świetnie przygotowana scenografia wprowadziły uczniów w cudowny świat bajki. Dodatkowym atutem wyjazdu była możliwość porównania wrażeń dopiero co poznanej lektury szkolnej z adaptacja teatralną. Wszystkim dzieciom przedstawienie bardzo się podobało, oglądali je z wielkim zainteresowaniem.

Sylwia Gawlik

WYCIECZKA INTEGRACYJNA

Rodzice i dzieci z klasy 3a wybrali się na wycieczkę integracyjną do Teatru Muzycznego w Gdyni, na przedstawienie pod tytułem „Piotruś Pan”. Mimo niesprzyjającej pogody, wycieczkę rozpoczęło zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej, a dokładnie Okrętu Wojennego- „Błyskawica”. Okazał się on szczególną atrakcją dla chłopców i tatusiów, zwłaszcza imponująca maszynownia. Przedstawienie również było zachwycające, wykonane w technice 3D wszystkim przypadło do gustu. Wątki matczynej miłości, przyjaźni i przemijania w życiu wzruszyły najbardziej zatwardziałych widzów. Wycieczkę w Gdyni zakończył wspólny, sympatyczny obiad i spacer wzdłuż wybrzeża.

Monika Pińczewska- Czepło

WYCIECZKA DO PIEKARNI

W związku z tematami ostatnich lekcji, uczniowie klasy 3a wybrali się do piekarni, aby poznać i zaobserwować proces wypiekania chleba. Piekarz zademonstrował wszystkie etapy produkcji, od magazynu surowca, poprzez wytwarzanie i wyrabianie ciasta oraz wypiek chleba w piecu. Dzieci porównały rodzaje używanej w piekarni mąki, miały możliwość włożyć chleb do pieca oraz zaobserwowały, jak powstaje zakwas. Na zakończenie wycieczki zostały poczęstowane świeżutkim pieczywem, bułkami, pączkami, chlebem.

Monika Pińczewska- Czepło

ZAJĘCIA WARSZTATOWE

Uczniowie klasy 3a, na zaproszenie Ośrodka Szkolno Wychowawczego w towarzystwie uczniów z innych szkół, wzięli udział w zajęciach warsztatowych, podczas których poznali technikę wykonania lapbooków. Następnie samodzielnie wykonali tematyczny lapbook, który zabrali do klasy i stanowi doskonałą pomoc dydaktyczną. Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Powiedz mi a zapomnę, pokaż mi a zapamiętam, zaangażuj a zrozumiem i nauczę się.”

Monika Pińczewska- Czepło

IX Nidzicki Maraton Kulturalny

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Nidzicy  dniach 5 – 7 X już po raz dziewiąty była organizatorem Nidzickiego Maratonu Kulturalnego. Co roku uczniowie naszej szkoły z przyjemnością i zainteresowaniem korzystają z bogatej oferty programowej maratonu i uczestniczą w ciekawych spotkaniach autorskich, są widzami w teatrze, biorą udział w warsztatach. Podczas tegorocznego maratonu dzieci z Jedynki z zapartym tchem obejrzały Wędrowny Teatr Lalek Małe MI w sztuce Fintikluszki (klasy 1a, 1b, 3a), wzięły udział w spotkaniach autorskich z Dorotą Zawadzką (klasa 5b), z Małgorzata Piekarską (III b gimnazjum i część klasy 6a), z Renatą Piątkowską (klasy 2a i 3e) i z Andrzejem M. Grabowskim (2e i 2c) oraz w warsztatach ilustratorskich z Marianną Oklejak (2c). Wszystkie te wydarzenia bardzo się dzieciom podobały i z niecierpliwością czekają na przyszłoroczny maraton.

Beata A. Dąbrowska

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka w grupie 3

20 września święto przedszkolaka obchodziły także dzieci z oddziału przedszkolnego z grupy 3 (wychowawca Justyna Lejman). W tym dniu cała grupa wyróżniała się wśród innych uczniów-wszyscy mieli na sobie czerwoną część garderoby. Przedszkolaki spędziły dzień w miłej atmosferze, której sprzyjały  gry i zabawy, a także konkurs na najpyszniejszą i najbardziej kolorową kanapkę . Każde z dzieci otrzymało słodki upominek.

Justyna Lejman

Pasowanie na ucznia

W tym roku szkolnym naukę w Zespole Szkół nr 1 rozpoczęło 33 pierwszoklasistów. Przez pierwszy miesiąc dzieci poznawały szkołę i siebie nawzajem. W tym czasie przygotowywały się też do bardzo ważnej chwili, jaką jest oficjalne i uroczyste wstąpienie w poczet społeczności szkolnej. Nastąpiło to 4 października. Tego dnia podczas uroczystości z udziałem rodziców, pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi uczniami Jedynki. Najpierw zostali ciepło przywitani przez starsze koleżanki z klasy 4a, a potem przez dyrektora szkoły. Część artystyczna przygotowana pod kierunkiem pań: Bogumiły Bielickiej (1a) i Anny Grochowskiej (1b) poprzedziła doniosły moment ślubowania i pasowania na uczniów, którego dokonał dyrektor, Pan Artur Pacuszka. Na koniec uroczystości przejętym i dumnym pierwszoklasistom dyrektor wręczył symboliczny klucz do szkoły. Dzieci od wychowawców otrzymały okolicznościowe dyplomy, a zastępca Przewodniczącej Rady Rodziców, Pani  Mariola Maculewicz Podolska wręczyła dzieciom pamiątkowe długopisy. Wszystkim świeżo upieczonym uczniom naszej szkoły i ich rodzicom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów oraz pięknych przeżyć towarzyszącym całej edukacji szkolnej.
Beata A. Dąbrowska

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka w Jedynce

20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione uchwałą sejmu z dnia 13 września 2013. I chociaż dla najmłodszych dzieci właściwie każdy dzień spędzony w szkole czy przedszkolu powinien być miłym, pełnym zabawy i nowych wrażeń dniem, to wszyscy lubią czuć się wyjątkowi i mieć swoje święto. Przedszkolaki z grupy 2 (wychowawca Dominika Bonisławska) dołączyły do tysięcy swoich rówieśników świętujących tego dnia i spędziły w szkole czas na zabawie. Było malowanie twarzy, tańce, konkursy i zajęcia plastyczne, którym towarzyszyła wesoła i sympatyczna atmosfera.

Beata A. Dąbrowska

Wizyta pierwszoklasistów z Jedynki w straży

Uczniowie klas pierwszych na początku roku szkolnego nie tylko poznają szkołę, nowych kolegów i pierwsze litery. Panie Bogumiła Bielicka i Anna Grochowska (wychowawczynie klasy 1a i 1b) w trosce o bezpieczeństwo dzieci i uczulenie ich na prawidłowe zachowania w trudnych sytuacjach, 16 września zorganizowały wyjście do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Dzieci dowiedziały się, że strażacy są wzywani nie tylko do gaszenia pożaru, ale także do wypadków drogowych, do powodzi, wtedy gdy trzeba kogoś uwolnić z nietypowego miejsca. Uczniom przypomniano też numery telefonów alarmowych i sytuacje, w których można z nich korzystać. Najbardziej emocjonującą częścią wizyty była możliwość wejścia do wozu strażackiego i obejrzenia jego wyposażenia. Uczniowie mogli także sprawdzić jak ciężki jest ekwipunek strażaka i zobaczyć panoramę Nidzicy z wysokości podnośnika.

Beata A. Dąbrowska

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego