Aktualności II - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności II

Edukacja wczesnoszkolna > Rok szkolny 2017/2018

Przedszkolaki z grupy B zakończyły rok szkolny

W ostatnią środę roku szkolnego wśród dzieci z grupy B od rana panowała atmosfera radosnego oczekiwania. Odświętnie ubrane dzieci z niecierpliwością oczekiwały na popołudnie i wyjątkowych gości. Przedszkolaki zaprosiły swoich bliskich na radosne, rodzinne pożegnanie z przedszkolem. Chciały w ten sposób podziękować im za wsparcie jakie mają w rodzinach, a jednocześnie pokazać jak wiele się nauczyły podczas mijającego roku szkolnego. Dzieci zaprezentowały się przed rodzicami w pięknej części artystycznej, którą przygotowały wraz z wychowawcą p. Elżbieta Sitarz, a po emocjach związanych z występem był czas na słodki poczęstunek, wspólną zabawę i rozmowy.

Beata A. Dąbrowska

II Olimpiada Rodzinna w Jedynce

W poniedziałek 11. 06. 2018 r. na Orliku przy Jedynce odbyła się II Olimpiada Rodzinna przeznaczona dla dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły. W sportowej zabawie wzięły udział dzieci ze wszystkich 4 grup zerówek wraz z wychowawcami (Dominika Bonisławska, Małgorzata Grochowska, Dorota Ojrzyńska i Elżbieta Sitarz) oraz rodzice. Nagły deszcz nie zniechęcił pasjonatów dobrej, sportowej zabawy, rodzice wraz z dziećmi chętnie uczestniczyli we wszystkich konkurencjach, a całemu spotkaniu towarzyszyła radosna, rodzinna atmosfera. Małych sportowców nagrodzono medalami, a wszyscy „olimpijczycy” mogli posilić się pysznymi kiełbaskami z grilla i słodkimi wypiekami. Serdecznie podziękowania dla Rodziców za przygotowanie ciast, Radzie Rodziców za wsparcie finansowe i zakup produktów na grilla oraz Panu Rafałowi Tryblowi, za przygotowanie i upieczenie kiełbasek.

Beata A. Dąbrowska

W dniu 14 czerwca 2018 r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla uczniów klas I-III przygotowany przez Panią M. Baranowską i Panią B. Bielicką. W konkursie wzięło udział 12 uczniów. Dzieci recytowały wiersze J. Tuwima i J. Brzechwy.
I miejsce Tobiasz Jasiński kl. I a
II miejsce Lena Kowalska kl. I b
III miejsce Helena Denis kl. III a

Bogumiła Bielicka

Kulka – zabawa na okrągło!

Kulka to niewielka leśna osada położona niedaleko Szczytna. Dzięki ośrodkowi, który tam powstał stała się miejscem tętniącym życiem i pozytywną energią.  5 czerwca ten niezwykły świat „zabawy na okrągło” odwiedzili uczniowie z klasy 1a (wychowawca Monika Pińczewska Czepło) i 3a (wychowawca Beata Ewa Dąbrowska). Program wypełniony był po brzegi atrakcjami. Dzieci wspinały się po nowoczesnej, wolnostojącej 8,5m ściance. Niektórzy pokonywali własne słabości, a 7 śmiałków, którym udało się wspiąć na sam szczyt zasłużyło na gromkie brawa i uznanie kolegów oraz przypinki „Mistrza Kulki”. W symulatorze lotów kosmicznych wszyscy mogli się przekonać o swojej odporności na przeciążenie panujące w odległych galaktykach, a skoki na eurobungee dały wszystkim niesamowitą frajdę i możliwość wykonywania salt i akrobacji. Szereg zabaw i gier podczas zajęć „Akcja integracja” nie tylko budował wzajemne zaufanie między uczestnikami, ale też był świetną zabawą dla wszystkich. Wszystkie te atrakcje, do tego ruch, zabawa, poczucie wspólnoty, atmosfera beztroski, pyszny posiłek i słoneczna pogoda sprawiały, że dla dzieci będzie to z pewnością niezapomniany dzień.

Beata A. Dąbrowska

Uczniowie klasy 2A wzięli udział w programie edukacji stomatologicznej Instytutu Blen-a-med Oral-B. Dzieci zostały wprowadzone w tematykę prawidłowego dbania o zęby. Następnie wykonały grupową pracę plastyczną w ramach konkursu ,,Niesamowity świat higieny jamy ustnej". Praca została wysłana do organizatora.

Bogumiła Bielicka

Dnia 24.05.2018 r. klasa 2A uczestniczyła w warsztatach garncarskich. Dzieci wykonywały prace dla mam z okazji ich święta.

Bogumiła Bielicka

XII Światowe Dni Bajki  w Jedynce

W dniach 24 – 27 maja 2018 r. w województwie warmińsko – mazurskim odbywają się obchody Światowych Dni Bajki. Jest to impreza cykliczna, a pomysłodawcą i organizatorem  tego projektu  jest Stowarzyszenie Bajka z Olsztyna. ...„Celem Światowych Dni Bajki jest pokazanie, że poprzez bajkę możemy się bawić, od najmłodszych po najstarsze pokolenia. Bajka pokazuje, że dobrem zwycięża się zło, uczy zarówno najmłodszych, jak i  najstarszych, że z bajki czerpiemy dobre wartości, które należy stosować w życiu”... Przytoczone słowa organizatorów najlepiej oddają radosne i mądre przesłanie tego święta.
25 maja najmłodsi uczniowie Jedynki, przedszkolaki i dzieci z klas 1 – 3, z ogromnym zapałem i radością wyruszyli sprzed szkoły i zaprezentowali się mieszkańcom Nidzicy. Ten niezwykle barwny korowód znanych i mniej znanych postaci z bajek we wszystkich wzbudzał szczery uśmiech i pokazywał, że beztroski i kolorowy dziecięcy świat jest bliski nam wszystkim, a bajka rzeczywiście łączy pokolenia.  Koordynatorem akcji była p. Małgorzata Grochowska.

Beata A. Dąbrowska

Otwarte zajęcia logopedyczne dla sześciolatków


W przedostatnim tygodniu maja we wszystkich czterech oddziałach przedszkolnych odbyły się otwarte zajęcia logopedyczne pt. „Co nam jest potrzebne, by nasza mowa była prawidłowa?”. Ich tematem przewodnim było uświadomienie dzieciom jakie czynniki wpływają na rozwój mowy i poprawną artykulację oraz pokazanie, w jaki sposób poprzez zabawę można usprawniać narządy artykulacyjne, ćwiczyć aparat oddechowy i rozwijać słuch fonemowy. Dzieci poznały budowę aparatu artykulacyjnego i wykonywały gimnastykę języka słuchając „Ballady o dzielnym rycerzu Tristanie”. Następnie przy stolikach pracowały w grupach robiąc ćwiczenia oddechowe (zabawy ze słomką, piłeczką pingpongową i logopedyczną dmuchajką) i słuchowe (różnicowanie w nagłosie głosek s-sz, z-ż, c-cz, rozpoznawanie głosów zwierząt, instrumentów muzycznych). Na chętnych czekały też logopedyczne domina, karty i puzzle. Wszystkie te ćwiczenia wzbogacały słownictwo i przygotowywały do rozwijania podstawowych umiejętności szkolnych. Po tych zajęciach przedszkolaki z Jedynki z pewnością wiedzą,  co jest ważne i co należy robić, by nasza mowa była staranna i prawidłowa.

Zajęcia prowadziła logopeda Beata A. Dąbrowska.

Spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem

11 maja w nidzickim zamku odbyło się spotkanie autorskie z Panem Tomaszem Samojlikiem, Wzięli w nim udział uczniowie klasy 3a (wychowawca Beata Ewa Dąbrowska) i klasy 3e (wychowawca Sylwia Gawlik). Tomasz Samojlik to polski biolog i popularyzator przyrody, doktor nauk biologicznych, który jest jednocześnie pisarzem, rysownikiem i twórcą komiksów. W 2016 roku seria książek o żubrze Pompiku oraz książka „Nauczę cię pływać, moja wyderko” znalazły się na Złotej Liście książek polecanych przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom. Jak sam o sobie pisze: „Za dnia jestem naukowcem, pracownikiem Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, zajmującym się zawodowo badaniem historii przyrodniczej Puszczy Białowieskiej... Nocami, zamiast spać, przekładam wiedzę przyrodniczą (i nie tylko) na język książek dla najmłodszych, książek obrazkowych i komiksów...”. Nieczęsto się zdarza, by naukowiec potrafił tak znakomicie wytłumaczyć zawiłości i wiedzę ściśle specjalistyczną, przełożyć to na zrozumiałe, ciekawe i niezwykle mądre opowieści dla dzieci i na dodatek potrafił je zilustrować. Dzięki Panu Tomaszowi dzieci zainteresowały się problemami Puszczy Białowieskiej i polubiły żubra Pompika, ryjówkę malutką Dobrzyka, wydrę Salwinkę, żubra Jednoroga, dzięcioła trójpalczastego Triko… i mnóstwo innych niezwykłych postaci. Uczestnicy spotkania z ogromnym zainteresowaniem słuchali opowieści Pana Tomasza, bardzo chętnie kupowali Jego książki, tym bardziej, że mogli otrzymać autograf autora. Z pewnością po lekturze tych mądrych opowieści wszystkie dzieci spojrzą inaczej, dojrzalej i głębiej na otaczający ich świat przyrody.

Beata A. Dąbrowska

Kilometry Dobra

Klasy 2a, 2b, 3d i 3e przyłączyły się do międzynarodowej kampanii dobroczynnej Kilometry Dobra, która sprawia, że organizacje pozarządowe uzyskują pieniądze na realizację swoich celów. Uczniowie wzięli udział w warsztatach kulinarnych zorganizowanych przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Nidzicy, podczas których upiekli i samodzielnie ozdobili pyszne ciasteczka. Klasy zorganizowały także kiermasz ciast, które zostały przygotowane przez rodziców. Cały uzyskany dochód został przeznaczony na Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Nidzicy – Modernizację i rozbudowę Domu Pomocy Społecznej w Napiwodzie. Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc i wsparcie w realizacji projektu.

Sylwia Gawlik

PoczytajMy

Uczniowie klasy 3e biorą udział w ogólnopolskim programie PoczytajMy, w ramach którego pod okiem wychowawcy założyli klub czytelniczy i spotykają się regularnie raz w tygodniu. Podczas spotkań głośno czytają wybrane przez siebie  książki, a następnie rysują, bawią się i uczą. Głośne czytanie rozwija wyobraźnię, pamięć, pomysłowość, wzbudza w nich ciekawość świata. Podczas ostatnich spotkań dzieci wspólnie czytały książkę Joanny Papuzińskiej ,,Krasnale i olbrzymy”. Następnie rozmawiały o wojnie opisanej zarówno w tej książce jak i niedawno przeczytanej ,,Asiuni” również J. Papuzińskiej. Na koniec wykonały ilustrację – jaką postacią byłaby wojna, gdyby mogła być  olbrzymem lub innym stworzeniem. Gdy wszystkie prace były już gotowe, każdy z uczniów opowiedział o swoim obrazku i wspólnie rozmawiali o wojnie widzianej oczami dziecka.

Sylwia Gawlik

Życzenia dla Strażaków od przedszkolaków z Jedynki


Z okazji Święta Strażaka przedszkolaki z grupy O D (wych. Dominika Bonisławska) oraz z grupy O A (wych. Małgorzata Grochowska) odwiedziły Komendę Państwowej Straży Pożarnej w Nidzicy. Powitały i poznały nowego Komendanta PSP Pana Krzysztofa Mierzejewskiego i dyżurujących w tym dniu strażaków. Uczniowie złożyli życzenia, zaśpiewali 100 lat, wręczyli mega laurkę superbohatera oraz okolicznościowy tort.
Strażacy umożliwili przedszkolakom zwiedzanie remizy, wozów strażackich. Frajdą był próbny alarm oraz  unoszenie się na podnośniku, z którego było widać panoramę Nidzicy.
Strażacy byli zadowoleni i wzruszeni, dziękowali za pamięć.

Dominika Bonisławska

Święto Konstytucji 3 Maja

3 maja obchodzimy jedno z ważniejszych polskich Świąt Narodowych. Tego dnia w 1791 r. uchwalono Konstytucję, która regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.
W Jedynce uczciliśmy ten dzień 27 kwietnia. Uczniowie klasy 3a i 3b w montażu słowno – muzycznym przypomnieli wszystkim dlaczego 3 maja jest polskim świętem narodowym i jakie znaczenie dla nas miało uchwalenie w 1791 roku Konstytucji. Przedstawienie obejrzeli w skupieniu wszyscy uczniowie, dyrekcja i nauczyciele naszej szkoły. Całość przygotowały panie: Beata Ewa Dąbrowska i Agnieszka Zawadzka.

Beata A. Dąbrowska

Klasy  III C i III D

Uczestniczyły w zajęciach udzielania pierwszej pomocy.
Dziękujemy naszej Państwowej Straży Pożarnej w Nidzicy.

Światowy Dzień Książki w 3a

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane 23 kwietnia przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii już w 1926 roku, a po raz pierwszy dzień ten obchodzono w 1995 roku. Data 23 kwietnia została  wybrana jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu na przestrzeni lat zmarło i urodziło się wielu wybitnych pisarzy, m.in. Miguel de Cervantes, William Szekspir czy Vladimir Nabokov.
Uczniowie klasy 3a nie zapomnieli o tym święcie i uczcili je słuchając ciekawych i mądrych „Bajek filozoficznych” Michela Piquemala, które przyniosła i przeczytała im wychowawczyni Beata Ewa Dąbrowska oraz zabawnych opowiastek Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton – savoir vivre dla dzieci”  przyniesionych i przeczytanych przez Helenkę Denis.

Beata A. Dąbrowska

WIOSENNY POKAZ ILUZJI BAŃKOWEJ.

Wiosnę, dzieci edukacji wczesnoszkolnej przywitały magicznym pokazem iluzji bańkowej. Był on tworzony z finalistką mam talent. Pokaz integrujący wszystkie zmysły, udowodnił dzieciom, jak magicznym wytworem jest bańka. Najmłodsi mieli możliwość aktywnie uczestniczyć w pokazie. Program zawierał całą masę atrakcji między innymi:
- człowieka w bańce i w tęczy z bańki,
- całkowicie bezpieczne bańki dymne i ogniowe,
- klejenie baniek,
- bańkowe stwory,
- tresurę baniek,
- specjalne rekwizyty do pokazów chmury baniek,
- człowieka w chmurze baniek.
Okrzykom zdumienia i zachwytu nie było końca.

Monika Pińczewska- Czepło
Dominika Bonisławska

Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca w nidzickiej Jedynce wszystkie oddziały zerowe pod opieką swoich wychowawców odbyły pierwszy wiosenny spacer, aby pożegnać zimę i przywitać wiosnę. W korowodzie szedł bocian, Marzanna i przebrane za żabki dzieci, które wymachiwały kolorowymi balonikami i śpiewały piosenki. Na pożegnanie zimy i powitanie wiosny  wszystkie balony pofrunęły w górę. Było kolorowo i radośnie.

Dominika Bonisławska

V Wojewódzki Turniej Klas I-III ,,Jestem sprawny na 6”

20 marca uczniowie klas III w składzie: Barbara Dumańska (3a), Hubert Saternus (3a), Maja Nisio (3b), Seweryn Libert (3b), Aleksandra Płoska (3c), Miłosz Gołębiewski (3c), Gabriela Marszelewska (3d), Mateusz Jastrzębowski (3d), Weronika Kraus (3e) oraz Maksymilian Kozłowski (3e) wzięli udział w V Wojewódzkim Turnieju Klas I-III ,,Jestem Sprawny na 6”, do którego przystąpiło 11 drużyn ze szkół podstawowych województwa warmińsko-mazurskiego. Uczniowie naszej szkoły zajęli III miejsce. Podczas turnieju musieli zmierzyć się z 6 spośród 10 wylosowanych konkurencji: bieg z piłką nożną, bieg z woreczkami, kozłowanie piłki koszykowej, piłka siatkowa w tunelu, bieg z przeszkodami oraz skoki kangura. Drużyna otrzymała puchar, dyplom, a każdy uczestnik oraz opiekunowie pamiątkowe, brązowe medale.  

Sylwia Gawlik

Niecodzienne kolorowanki

W dzisiejszych czasach wszystko co 3D jest bardzo modne, dlatego też uczniowie klasy 3e rozpoczęli swoją przygodę z kolorowankami w trójwymiarze. Każdy uczeń wybrał obrazek, a następnie bardzo dokładne go pokolorował. Na koniec wszystkie nasze kolorowanki ,,ożyły” , a dzieci były zachwycone.

Sylwia Gawlik

Trzecioklasiści z wizytą w Warszawie

13 marca uczniowie klasy 3e (wych. Sylwia Gawlik), 3a (wych. Beata E. Dąbrowska) i 3b (wych. Agnieszka Zawadzka) wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Czekało tam na nich mnóstwo atrakcji i wrażeń. Dzień rozpoczął się od zwiedzania Pałacu Kultury i Nauki. Piękne i monumentalne sale, żyrandole i klatki schodowe bardzo się spodobały zwiedzającym, a wjazd windą na XXX piętro i zobaczenie panoramy miasta z tej wysokości okazał się emocjonującym przeżyciem. Jak to określił jeden z uczniów 3a „świat jest o wiele piękniejszy z tej perspektywy”. Kolejnym i bardzo wyczekiwanym punktem była wizyta na Stadionie Narodowym. Dzieci z zapartym tchem słuchały opowieści przewodnika i odwiedzały magiczne dla kibiców miejsca – trybuny, szatnie piłkarskie, wyjście na murawę. Możliwość zobaczenia z bliska pomieszczeń, gdzie nieraz przebywają ich sportowi idole była bezcenna. Na koniec wszyscy znaleźli się w magicznym świecie klocków lego. Międzynarodowa Wystawa Budowli z Klocków Lego INWAZJA GIGANTÓW zgromadziła najpiękniejsze i największe konstrukcje z całej Europy. Trzecioklasiści mieli okazję zobaczyć m.in. monumentalne budowle i postaci, baśniowe krainy, świat Star Wars, szkielet i narządy człowieka, wioskę Smerfów, rafę koralową i wiele innych ułożonych z klocków lego rzeczy. Po obejrzeniu tych niesamowitych klockowych rzeźb przyszedł czas na beztroską i kreatywną  zabawę  w małym Legolandzie.

Beata A. Dąbrowska

12.03.2018 - Klasa 3d uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych pt. „Warmińskie Tradycje Wielkanocne”
zorganizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Olsztynie.
Podczas zajęć:

• Tropiliśmy niespodzianki
• Rozwiązywaliśmy zagadki detektywistyczne
• Współtworzyliśmy nasza klasową prezentację
• Wykonaliśmy dekoracje świąteczną  

Małgorzata Baranowska

Mali  dżentelmeni z Jedynki

Z okazji Dnia Kobiet chłopcy z grupy O D (wych. Dominika Bonisławska) przygotowali swoim koleżankom miłą niespodziankę. Zaprosili je do pizzerni. Tam na dziewczynki czekał słodki  upominek, kwiatek  oraz smakowita pizza. Ten dzień na długo zostanie w ich pamięci.

Dominika Bonisławska

Dzień otwarty w JEDYNCE

Co roku wychodząc na wprost oczekiwaniom środowiska lokalnego organizujemy w naszej szkole Dzień Otwarty dla rodziców i dzieci, które od września rozpoczynają naukę w klasach pierwszych i oddziałach przedszkolnych. 7 marca późnym popołudniem Jedynka tętniła życiem. Na nasze zaproszenie odpowiedziało bardzo wielu rodziców zainteresowanych poznaniem oferty edukacyjnej, bazy dydaktycznej oraz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Dyrektor szkoły Artur Pacuszka przedstawił kadrę pedagogiczną, przybliżył działania szkoły w kierunku wzbogacania jakości edukacji i wszechstronnego rozwojowi najmłodszych. Zgromadzeni goście obejrzeli też prezentację, pokazującą różnorodne działania, dzięki którym dzieci w Jedynce mogą czuć się bezpiecznie, a czas spędzony w szkolnych murach jest pełen radości, zabawy, pozytywnych doświadczeń, kształtowania charakteru, zdobywania nowych umiejętności i wiadomości. Każde odwiedzające naszą szkołę dziecko otrzymało balonik i słodką niespodziankę od starszych kolegów, którzy podczas całego spotkania pomagali młodszym i bawili się z nimi. Rodzice wraz z pociechami zwiedzali szkołę, oglądali pracownie edukacji wczesnoszkolnej, świetlicę, gabinet logopedy, a dzieci z zapałem i wielką radością uczestniczyły w różnego rodzaju kreatywnych zabawach, zajęciach plastycznych, komputerowych i ruchowych.
Mamy nadzieję, że zarówno rodzicom jak i dzieciom w pełni odpowiada nasza oferta edukacyjna. Przypominamy, że zapisy do Jedynki trwają, odpowiednie dokumenty są do pobrania na stronie szkoły bądź w sekretariacie. A my czekamy na Was we wrześniu!

Beata A. Dąbrowska

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego