Aktualności II - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności II

Edukacja wczesnoszkolna > Rok szkolny 2016/2017

KOLEJNY CERTYFIKAT DLA JEDYNKI

Nasza szkoła wzięła udział w V edycji projektu Lekki Tornister, który jest programem profilaktycznym, chroniącym kręgosłup dziecka. Podczas cyklu zajęć dzieci poznały receptę na zdrowy kręgosłup, czyli co nosić w plecaku, aby go nie obciążać oraz jak dbać i zachowywać prawidłową postawę ciała podczas chodzenia lub siedzenia. Szkoła została uhonorowana Certyfikatem Lekkiego Tornistra, potwierdzającym znajomość założeń programu.

Omawiamy lektury

Aby urozmaicić lekcję omawiania lektury „Legendy Polskie” uczniowie klasy 3a pracując w grupach przygotowały krótkie przedstawienia kukiełkowe. Każda grupa wybrała i przygotowała skrót wybranej legendy, który przedstawiła w formie teatrzyku koleżankom i kolegom z klasy. Ta forma zajęć bardzo uczniom przypadła do gustu.

Monika Pińczewska- Czepło

Ognisko integracyjne z rodzicami.

Uczniowie klasy 3a wraz z rodzicami i wychowawczynią urządzili pożegnalne ognisko w Kamionce, w Wiosce Garncarskiej. W czasie powitania rodziców przy kawie, dzieci miały możliwość skorzystania z Kina Letniego oraz warsztatów lepienia z gliny. Następnie wszyscy spotkali się przy wzruszającym ognisku integracyjnym, które sfinalizowało wspólnie przeżyty czas w klasach 0-3.

Monika Pińczewska- Czepło.

3a i 2a na wycieczce w Grębocinie i Toruniu

Koniec roku szkolnego okazał się szczególnie udany dla uczestników wycieczki, klas 3a i 2a, którzy w ostatnim tygodniu nauki spędzili ekscytujący dzień w Toruniu i Grębocinie. Te piękne miejsca zaskoczyły dzieci przyjazną atmosferą, przybliżając tym samym wiele historycznych tajników.
W Grębocinie dzieci poznały Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa. Wzięły udział w warsztatach produkcji papieru czerpanego oraz pisania gęsim piórem. Dodatkowo przedstawiono im różne formy pisania tekstu na przestrzeni czasu: na kamieniu, skórze, papirusie, drewnie oraz historię powstawania książki i innych rodzajów druku .
W Toruniu, oprócz sentymentalnego spaceru po starówce i wizycie w sklepie z piernikami, dzieci odwiedziły Dom Legend Toruńskich. Z udziałem uczestników wycieczki, w formie zabawnych, teatralnych warsztatów, zostały przedstawione legendy założenia oraz mieszczańskiego życia dawnego Torunia, a także powstania odwiedzanych dzisiaj przez turystów zabytków.
Starciem historii z nowoczesnością okazała się niezwykle atrakcyjna wizyta w „Młynie wiedzy”, gdzie uczniowie mogli doświadczalnie sprawdzić i wyjaśnić interesujące zjawiska przyrodnicze, fizyczne i chemiczne. Pełni szczęścia dodał obiad w restauracji McDonald’s.  

Monika Pińczewska – Czepło

Integracja na angielskim.

Uczennice klasy 3a przygotowały zajęcia z języka angielskiego dla uczniów z oddziałów przedszkolnych. Starsze dziewczynki miały ogromną przyjemność przekazując w formie zabawy młodszym kolegom i koleżankom zdobytą widzę. Wszystkim te integracyjne lekcje sprawiły wiele radości. Dzieci młodsze i starsze wykazały się zaangażowaniem, dlatego nauka stała się okazją do dobrej, wesołej zabawy.

Monika Pińczewska- Czepło

Powiatowe Dni Rodziny

Na zaproszenie mamy Olivii uczniowie klasy 3a wzięli udział w Powiatowych Dniach Rodziny w Ośrodku Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży. Dzieci miały możliwość spędzić uroczy dzień na świeżym powietrzu i wzięły udział w przeróżnych formach aktywności. Chłopcy wybrali sport- piłkę nożną i rower, dziewczynki terapeutyczne spacery z pieskami oraz robienie mydlanych mega baniek i warsztaty plastyczne- malarskie i z masy newtonoweskiej oraz malowania na mleku. Wszyscy chętnie uczestniczyli w konkursach z wiedzy ekologicznej i czytelniczej oraz w poczęstunku na trawie.

Monika Pińczewska- Czepło

Wyjście  do Madagaskaru

W celu podsumowania roku szkolnego pierwszaki naszej szkoły wraz z wychowawczyniami B.Bielicką i A.Grochowską wybrały się do sali zabaw Madagaskar.Spędziły tam miło czas korzystając z wielu atrakcji
takich jak;basen kulkowy,zjeżdżalnie,trampoliny ,jazda różnymi pojazdami ,gra na xboksie,kolorowanie postaci z bajek, karaokie oraz  dyskoteka przy utworach  disko polo wśród mydlanych baniek.

Bogumiła Bielicka

Wycieczka do Torunia i Solca Kujawskiego

Dnia 2.06.2017r. uczniowie klasy 1a ( wych.B.Bielicka ),1b ( wych.A.Grochowska ),3d ( A.Wolak) i 3e (P.Wiśniewska ) wybrałli się na wycieczkę do Torunia i Solca Kujawskiego.W Toruniu uczniowie zwiedzili Stare Miasto,zabytkową kamienicę i kościoły,zespół murów miejskich z basztami i bramami miejskimi z XIV I XV wieku oraz ruiny toruńskiego zamku.Uczniowie wzięli udział w warsztatach wypieku pierników ,,Piernikowa przygoda'' , gdzie własnoręcznie ugniatali, wyciskali oraz zdobili formy pierników, które są unikatową pamiątką z Torunia.
Następnym punktem wycieczki był przejazd do Krainy Dinozaurów w Solcu Kujawskim.Jura Park to prawdziwy Dino Park pełen realistycznych dinozaurów sprzed milionów lat.Gdy dzieci zgłodniały czekał na nich gorący grill. Kolejnym etapem była ścieżka dydaktyczna ,muzeum ,kino 3D oraz plac zabaw. Z uśmiechem na ustach i z niezapomianymi wrażeniami wszyscy wrócili do domu.

Bogumiła Bielicka

I Olimpiada Rodzinna w Jedynce


W piątek 2. 06. 2017 r. nauczycielki oddziału przedszkolnego Małgorzata Grochowska, Dominika Bonisławska i Justyna Lejman zorganizowały I Olimpiadę Rodzinną dla uczniów i rodziców dzieci uczęszczających do naszych zerówek. W spotkaniu wzięło udział wielu rodziców ze wszystkich grup. Wszystkim towarzyszyła świetna zabawa. Rodzice wraz z dziećmi, bardzo chętnie brali udział we wszystkich konkurencjach. Na uczestników Olimpiady czekał słodki poczęstunek, gorące i zimne napoje, a także kiełbaski
prosto z grilla. Dzieci zostały nagrodzone medalami, zaś rodzice otrzymali Certyfikaty. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie!  Dziękujemy serdecznie za wsparcie finansowe Radzie Rodziców.

Justyna Lejman

Otwarte zajęcia logopedyczne w oddziałach przedszkolnych

W ostatnim tygodniu maja we wszystkich trzech oddziałach przedszkolnych odbyły się otwarte zajęcia logopedyczne pt. „Logopedyczne ZOO” i „W logopedycznej kuchni”. Ich tematem przewodnim była podróż i wizyta w ogrodzie zoologicznym, gdzie można spotkać egzotyczne zwierzęta oraz kuchnia ze zdrową żywnością, w której królują warzywa i owoce. Wszystkie ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne i aparat oddechowy ubrane w formę zabawy sprawiły, że dzieci chętnie je wykonywały. Zagadki, quizy i konkursy wzbogacały słownictwo, a ćwiczenia słuchowe przygotowywały do rozwijania podstawowych umiejętności szkolnych. Po zajęciach wszystkie przedszkolaki z Jedynki nie tylko utrwaliły sobie nazwy mieszkańców ZOO, warzyw i owoców oraz ich poprawną wymowę, ale też dowiedziały się, co jest ważne, by nasza mowa była staranna, ładna i poprawna. Zajęcia prowadziła Beata A. Dąbrowska – logopeda w ZS nr 1.

Wernisaż Małego Artysty

29 maja dzieci z klasy 2a wraz z wychowawcą Beatą Ewą Dąbrowską wybrały się na zamek, by w Oddziale dla Dzieci Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej obejrzeć wystawę prac plastycznych swojej koleżanki Izy Iwanickiej. Pięknie wyeksponowane prace wykonywane przez „młodą artystkę” na przestrzeni kilku lat zdobiły wnętrze biblioteki i pokazywały rozwój talentu Izy. Koleżanki i koledzy nie kryli podziwu i uznania. To już drugi wernisaż prac plastycznych uczennicy 2a. Jesienią dzieci mogły podziwiać rysunki Dominiki Klimaszewskiej.

Beata A. Dąbrowska

Przedszkolaki z Jedynki pamiętały o strażakach w dniu ich święta

4 maja dzieci z oddziałów przedszkolnych A i B (wychowawcy: Małgorzata Grochowska i Dominka Bonisławska) wybrały się do  Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.   Wizyta była nieprzypadkowa. Tego dnia w związku ze wspomnieniem Św. Floriana – patrona strażaków, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. W związku z tym nasi najmłodsi uczniowie wdzięczni za ciężką, odpowiedzialną pracę i gotowość niesienia w każdej chwili pomocy, zanieśli tort w kształcie wozu strażackiego oraz laurkę i życzenia. Nidziccy strażacy byli bardzo wzruszeni i zadowoleni ze słodkiego upominku oraz z pamięci o nich w tym świątecznym dniu. Natomiast maluchy ucieszyły się z możliwości zwiedzenia remizy, zobaczenia wozu oraz przymierzenia mundurów i hełmów strażackich.

Beata A. Dąbrowska

„Sejmik Uczniowski” - Święto Konstytucji 3 Maja

3 maja obchodzimy jedno z ważniejszych polskich Świąt Narodowych. Tego dnia w 1791 r. uchwalono Konstytucję, która regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.
W naszej szkole uczciliśmy ten dzień 28 kwietnia. Uczniowie z klas 3b i 3c w montażu słowno – muzycznym przypomnieli wszystkim dlaczego 3 maja jest polskim świętem narodowym i jakie znaczenie dla nas miało uchwalenie w 1791 roku Konstytucji. Przedstawienie skierowane było do uczniów klas edukacji wczesnoszkolnej, widzami były też przedszkolaki, w tym grupa z Przedszkola nr 4.  Całość przygotowały panie: Anna Jabłonowska i Elżbieta Sitarz.  
Beata A. Dąbrowska

Lekcja biblioteczna

20.04.2017r. uczniowie klasy 1a wraz z wychowawczynią B. Bielicka po raz kolejny wzięli udział w zajęciach bibliotecznych dotyczących czytania książek o przygodach żółwia Franklina. Każde dziecko opowiedziało przeczytaną wspólnie z rodzicami przygodę Franklina. Celem zajęć jest zachęcanie uczniów do czytania książek.  Na zakończenie pani bibliotekarka wypożyczyła kolejne części książek .

Bogumiła Bielicka

Wielkanocne śniadanie przedszkolaków z grupy B

W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną przedszkolaki z grupy B (wychowawca p. Dominika Bonisławska) zaprosiły swoich rodziców na śniadanie wielkanocne. Zgodnie z tradycją na stole były jajka, baby, mazurki, lukrowe baranki i inne smakołyki. Odświętną atmosferę podkreślały galowe stroje dzieci oraz pięknie i wiosennie udekorowany stół. Nie zabrakło życzeń, serdecznych rozmów oraz miłego akcentu świątecznego – dzieci dostały od Zajączka jajka z niespodzianką. Beata A. Dąbrowska

Wizyta dzielnicowego

06.04.2017r uczniów klasy 1a i 1b odwiedził dzielnicowy p.Płoski, który wręczył dzieciom kamizelki odblaskowe. Przeprowadził również rozmowę z dziećmi na temat ich użytkowania .

Bogumiła Bielicka

Wycieczka do lasu

31.03.2017r. uczniowie klasy 1a i 1b wraz z wychowawczyniami p.B.Bielicką i A.Grochowską uczestniczyli w wycieczce do leśniczówki Zdrojek.Na miejscu czekał  pan leśniczy,który zabrał dzieci na spacer po lesie. Podczas wycieczki leśniczy opowiadał o zwierzętach żyjących w lasie.Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści oraz obserwowały budzącą się przyrodę do życia.Podsumowaniem wycieczki były zagadki przygotowane przez pana leśniczego.Na zakończenie zorganizowane zostało ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz zabawy integracyjne.

Bogumiła Bielicka

Korzystamy z pięknej pogody...

Dzięki uprzejmości jednych z rodziców, grupa „C" oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcą Justyną Lejman spędziła dzień na świeżym powietrzu. Było ognisko, wspólne pieczenie kiełbasek, były rowery, piłka i inne atrakcje! Zabawy było co niemiara! Z naszej wycieczki wróciliśmy szczęśliwi, a jednocześnie bardzo zmęczeni. Po powrocie do klasy, nasza sala przeobraziła się w salę kinową – oglądaliśmy bajkę "Siing".Jeszcze raz dziękujemy!

Justyna Lejman

Pierwszy Dzień Wiosny

W Pierwszy Dzień Wiosny  21 marca  uczniowie klas 1-3 naszej szkoły , pod opieką nauczycieli, wybrali się na pożegnanie zimy. Zgodnie z tradycją, przygotowaną wcześniej Marzannę zanieśliśmy nad rzeczkę. Tam ku ogólnej radości została spalona. Mamy nadzieję, że wiosna już nadchodzi wielkimi krokami, a wraz z nią odchodzi zima.
Dlaczego właśnie Marzannę topimy 21 marca?
Marzanna jest znana w Polsce od wieków. Marzanna to bogini słowiańska, która była symbolem zimy i śmierci. Stąd właśnie wzięła się nazwa kukły, którą niszczymy w Pierwszy Dzień Wiosny. Marzanna jako kukła jest symbolem odchodzącej zimy, a zwyczaj jej topienia lub palenia jest znany od dawna. Jeszcze w czasach pogańskich topienie marzanny odbywało się w czasie Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Utopienie marzanny miało także przynieść dobre plony w danym roku.
Przygotowaną ze słomy, kolorowych ścinków materiału i bibuły marzannę owijano w białe płótno. Zadaniem dzieci było zabranie jej i odwiedzenie wszystkich domów we wsi. Po drodze kukła była podtapiana w przydomowych beczkach czy korytkach. Wieczorem marzanna przechodziła w ręce młodzieży, a ci podpalali ją i wynosili za wieś, by utopić w rzece czy stawie. Zwyczaj topienia marzanny nadal jest bardzo popularny, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

A. Wolak

Sobota z planszówkami.

W sobotę 24 marca nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej (Monika Pińzcewska- Czepło, Sylwia Gawlik, Agnieszka Zawadzka, Dominika Bonisławska) i świetlicy (Iwona Olszewka) zorganizowały sobotę z planszówkami dla dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców.  Największym powodzeniem wśród dorosłych cieszyła się gra „5 Sekund”- polegająca na podaniu prawidłowych odpowiedzi na pytanie w krótkim czasie pięciu sekund. Dzieciom natomiast największą przyjemność sprawiły gry wielkoformatowe, w których same pełniły rolę pionków do gry oraz zabawna planszówka „Osiołek”, gdzie karą za błędną i opóźnioną odpowiedź było upodobnienie się do osiołka, za pomocą specjalnych oślich uszu i mordki. Gry planszowe nie tylko rozwijają intelekt i wyobraźnię, ale przede wszystkim zbliżają i są miłą okazją do spędzenia czasu ze sobą- dzieci z dorosłymi, co udało się podczas tego sobotniego przedpołudnia  udowodnić.

Monika Pińczewska- Czepło

W Parku Trampolin

Kolejny wyjazd do Olsztyna klas 2a i 3a związany z projektem Nowe Horyzonty Edukacju w Kinie Awangarda został wzbogacony o wiosenny spacer na olsztyński Zamek i Starówkę miasta oraz o wizytę  w Parku Trampolin- 7 Jump Street. Najpierw, pod okiem instruktora, dzieci  odbyły lekcję WF, która była wstępem i doskonałą rozgrzewką do samodzielnej zabawy i szaleństwa w gąbkowych basenach i na ogromnych trampolinach.  Zabawa sprawiła wszystkim wiele frajdy i radości.

Monika Pińczewska- Czepło

Dzień Otwarty w Jedynce

14 marca w naszej szkole po raz kolejny odbył się Dzień Otwarty. Zaproszenie zostało skierowane do wszystkich rodziców i dzieci, które chciałyby stać się członkami szkolnej społeczności „Jedynki”. Spotkanie tradycyjnie rozpoczął Pan Dyrektor przedstawiając kadrę nauczycieli zajmujących się najmłodszymi uczniami. Następnie przybliżył ofertę edukacyjną placówki, walory wynikające ze stale wdrażanych nowoczesnych rozwiązań,  przystosowań i remontów, przybliżył liczne projekty i działania szkoły. Potencjalni uczniowie i ich rodzice mieli okazję zobaczyć sale lekcyjne, specjalistyczne gabinety: logopedyczny i pielęgniarki oraz pracujących w nich fachowców. Dzieci mogły również wziąć udział w zajęciach plastycznych, ruchowych oraz komputerowych, czyli zaspokoić swoje ulubione potrzeby i ciekawość. Każde odwiedzające „nową szkołę” dziecko otrzymało „uśmiechnięty balonik” i słodką niespodziankę od starszych kolegów z gimnazjum. Dodatkowo gimnazjaliści, aby rozwiać niepewność i obawy dzieci i rodziców o integrację ze starszymi uczniami, pomagali podczas całego spotkania młodszym i bawili się z nimi. Robili to z prawdziwą troską i zaangażowaniem. Tak też jest w trakcie całego roku szkolnego.  Serdecznie zapraszamy do „Jedynki”!

Beata Dąbrowska

Najmłodsi uczniowie Jedynki wystąpili dla Pań Emerytek

Uczniowie klas 2b, 2e i 3a  mieli przyjemność swoją dziecięcą radością i beztroską, uprzyjemnić uroczyste obchody Dnia Kobiet byłym nauczycielom zrzeszonym w Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego. Dzieci przygotowały krótki występ artystyczny, zabawny wywiad, podczas którego wszyscy dowiedzieli się „Do czego potrzebne są kobiety?” oraz sympatyczne życzenia „dla wszystkich kobiet tych młodszych i tych starszych”. Każda Pani otrzymała od chłopców symboliczny kwiatek. Panie natomiast odwzajemniły się dzieciom słodkościami. Międzypokoleniowe spotkanie okazało się wzruszającym przeżyciem, a odbyło się z inicjatywy i na zaproszenie najmłodszej stażem emerytki naszej szkoły – Pani Elżbiety Orłowskiej – Ciszek.

Monika Pińczewska- Czepło
Sylwia Gawlik
Agnieszka Zawadzka

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego