Menu główne:
Co nadaje smak potrawom?
Uczniowie klasy 3e przeprowadzili degustację przypraw m. in. takich jak kolendra, tymianek, curry, kminek, cynamon, która pozwoliła im poznać smaki i zapachy różnorodnych roślin przyprawowych. Pomimo tego, że przypraw używamy codziennie, nie każdy wie czym one są i skąd właściwie się biorą. Po obejrzeniu prezentacji ,,Przyprawy świata” uczniowie samodzielnie przygotowali pyszne desery używając do tego wybranych przez siebie przypraw.
Sylwia Gawlik
Bardzo miły dzień „zimowo na sportowo”.
Piękny, mroźny, słoneczny czwartek uczniowie klasy 1a spędzili na działdowskim lodowisku. Łatwo nie było! Dla niektórych były to pierwsze doświadczenia z łyżwami, dlatego upadkom nie było końca. Ponieważ cierpliwość popłaca więc byli i tacy, którzy pod koniec zajęć radzili sobie już całkiem dobrze. Wszyscy jednak starali się bardzo i mimo obtłuczonych kolan i innych części ciała mieli zadowolone miny. Na rozgrzewkę udaliśmy się do kręgielni, gdzie odbyły się gry i zabawy integracyjne. Gra w kręgle wyłoniła zwycięzców w poszczególnych grupach oraz ujawniła zdolności strategicznego myślenia, zwinnościowe i spryt zawodników.
Monika Pińczewska-
Dzień „Praktyczny uczeń” i warsztaty „slime”.
Ostatnią środę uczniowie klasy 1a spędzili na zajęciach praktycznych. Naj[pierw w stołówce szkolnej uczyli się nakrywać do stołu, prawidłowo układać sztućce oraz kulturalnie zachowywać się przy stole, następnie wszyscy w prawdziwym sklepie samodzielnie robili rozsądne zakupy za wydzieloną kwotę pieniędzy, a na zakończenie dnia dwie uczennice klasy 4a-
Monika Pińczewska-
Walentynki w kawiarni.
Jak przyjemnie jest być uczniem! Tylko wtedy można zafundować sobie towarzyskie wyjście z wszystkimi kolegami i koleżankami z klasy do prawdziwej kawiarni. Na słodko, najpierw serduszkowymi lizakami, a następnie gorącą czekoladą i ciastem celebrowaliśmy miły, walentynkowy dzień, a przy okazji była to udana lekcja kulturalnego zachowania w kawiarni. Mieliśmy także okazję z bliska poznać pracę kelnera, barmana i menagera w kawiarni oraz poznać specyfikę pracy tego miejsca. Ładne, kulturalne miejsce, miły czas integracji, warto to powtórzyć!
Monika Pińczewska-
Głośne czytanie w 1a przez tatę Alberta.
Tym razem wybraliśmy do czytania zabawną książkę „Ja i moja siostra Klara”, która przedstawia realne, aktualne i pouczające sytuacje z życia współczesnej rodziny, np. trudny do wytłumaczenia dzieciom okres kobiecej ciąży. Czytał nam tata Alberta. Było to sympatyczne spotkanie z książką, miły, udany czas. Dzieci prosiły o kolejne rozdziały, co oznacza, że opowieść o Klarze i jej siostrze naprawdę jej zainteresowała i rozśmieszyła. Polecamy tę książeczkę!
Monika Pińczewska-
Zimą pomagamy ptakom
W ostatni dzień przed feriami przedszkolaki z grupy O D rozwiesiły na drzewach karmę dla ptaków. Teraz spokojnie spędzają ferie, bo wiedzą, że ptaki nie są głodne.
Dominika Bonisławska
Przedszkolaki z grupy D pamiętały o Dniu Babci i Dziadka
W czwartek grupa O D gościła swoich ukochanych Dziadków. Wnuki umiliły spotkanie występami, na które złożyły się wiersze, piosenki i tańce. Dzieci wręczyły swoim Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane prezenty. Dodatkowo Dziadkowie mieli możliwość rozpoznania się na portretach narysowanych przez własne wnuki. Oczywiście nie zabrakło słodkiego poczęstunku dla gości. Było to spotkanie pełne radości, ciepłych uczuć i wzruszeń.
Dominika Bonisławska
Występ Bożonarodzeniowy dla emerytowanych nauczycieli.
Uczniowie klasy 1a i 3e oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-
Monik Pińczewska-
Sylwia Gawlik
Przed Świętami w klasie 1a.
Uczniowie klasy 1a przed rodzinnymi Świętami Bożego Narodzenia obchodzili klasowe, integracyjne Mikołajki w Madagaskarze oraz uroczystą Wigilię Klasową. Oprócz znaczenia kulturowego, utrwalenia tradycji, w tych dniach dzieci miały świetną okazję do integracji w zespole. Zajęcia różniły się od codziennych, przy szkolnej ławce. Niemniej jednak przygotowały świąteczne dekoracje dla bliskich, wysłuchały opowiadań przybliżających prawidłowe, kulturalne zachowanie się przy stole, przećwiczyły wierszyki, którymi mogły zaskoczyć Mikołaja no i oczywiście wspólnie śpiewały kolędy oraz odwiedziły z kolędą klasę 3a, która z kolei przygotowała dla młodszych kolegów świąteczne przesłania i zagadki. Miłą niespodzianką była wizyta Karolinki Szmit z klasy 4a, która przygotowała konkurs skrzypcowy „Jaka to kolęda?”. Mikołaj docenił urok osobisty dzieci, przymknął oko na zachowanie w tym roku i odwiedził wszystkich z prezentami.
Monika Pińczewska-
Regionalne Warsztaty Bożonarodzeniowe w Muzeum Dom Gazety Olsztyńskiej
Klasy 0D (wych. D. Bonisławska), 1A (wych. M. Pińczewska-
Monika Pińczewska-
Akcja ,,PRZYJDŹ DZIECIĄTKO JEZUS”
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy 3e wspólnie z wychowawcą Sylwią Gawlik i s. Haliną Grygo zorganizowały akcję „Przyjdź Dzieciątko Jezus” . Dzieci rozdały uczniom naszej szkoły modlitwy – Westchnienia do Dzieciątka, które dzieci miały zapamiętać i powtarzać poprzez modlitwę w okresie świątecznym.
Sylwia Gawlik
Radosne kolędowanie naszych najmłodszych uczniów
19 grudnia w auli szkolnej rozbrzmiewał radosny i głośny śpiew kolęd i pastorałek. Dzieci z oddziałów przedszkolnych i z klas pierwszych spotkały się na wspólnym kolędowaniu. Każda klasa i grupa zaprezentowała się przed kolegami śpiewając wybraną kolędę. Przygotowania trwały od kilku dni, wszystkie dzieci zaśpiewały najpiękniej jak umiały, a koleżanki i koledzy włączali się chętnie we wspólne śpiewanie. Spotkanie zintegrowało najmłodszych uczniów naszej szkoły i wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój. Pomysłodawcą kolędowania była pani Małgorzata Grochowska, a dzieci do występów przygotowały wychowawczynie.
Beata A. Dąbrowska
WARSZTATY MYDLARSKIE
11 grudnia w naszej szkole odbyły się warsztaty mydlarskie prowadzone przez firmę Piana Mydlana, podczas których uczniowie samodzielnie wykonali naturalne mydełka glicerynowe. Kostki mydła miały rozmaite kształty, kolory i zapachy, które dzieci dodawały według własnego uznania. Spośród dodatków największą popularnością cieszył się kolorowy brokat, bursztyn, płatki kwiatów, ziarenka kawy oraz kryształki soli morskiej. Gotowe mydełka trafiły w ręce zachwyconych uczniów pięknie zapakowane. Serdecznie dziękujemy Pianie Mydlanej za wspaniałe warsztaty!!!!
Sylwia Gawlik
Mikołajki w 1c
6 grudnia z okazji Mikołajek uczniów klasy 1c odwiedził Mikołaj wraz z elfami.
Każdy pierwszak dostał prezent , uściskał Mikołaja i powiedział wierszyk. Uczniowie obiecali być grzeczni, słuchać rodziców i pilnie się uczyć . Na pożegnanie zaśpiewali świąteczną piosenkę. Po wyjściu mikołajkowych gości uczniowie rozpakowali otrzymane niespodzianki. Okazało się, że prezentami były rozwijające koordynację ruchowo wzrokową gry zręcznościowe i układanki logiczne a także słodycze.
Cały dzień towarzyszyły dzieciom radosne uśmiechy.
A. Wolak
Konkurs „Jesienne inspiracje”
W konkursie pt. Jesienne inspiracje wzięło udział 32 uczniów z klas 0-
Dzieci 5-
1 m -
2 m – Jakub Fabiszewski
3 m – Alicja Taratycka
Wyróżnienie Krystian Burniewicz
Klasy 1
1 m – Nikola Gałcka kl 1c
Nela Gawlik kl 1a
2 m-
Klara Danelczyk kl 1c
3 m – Maja Lisek kl 1b
Klasy 2-
1m-
Hubert Stryjewski kl 3e
2m – Nadia Herman kl 2a
3m – Jakub Dobrzeniecki kl 3b
Wyróżnienia
Maksymilian Kozłowski kl 3e , Paulina Kołakowska kl 3b, Natalia Dramińska kl 3e,
Kinga Przęczek kl 2a
Gratulacje dla wszystkich zwycięzców i wyróżnionych !
A Wolak
Mali odkrywcy z Jedynki śladami gimnazjalistów.
Uczniowie klasy 1c (wych. Ala Wolak) wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez gimnazjalistów naszej szkoły, pod kierunkiem pani Doroty Taratyckiej.
Podczas zajęć uczniowie mogli sprawdzić właściwości wody. Wysłuchać różnic dźwięków między kieliszkami wypełnionymi tą cieczą. Przeprowadzić metalowe elementy przez magiczny labirynt za pomocą magnesu. Urządzić wyścig samochodów zaopatrzonych w magnesy. Zbudować magnetyczny pociąg. Poznać zastosowanie lup i obserwować za ich pomocą zmiany zachodzące w roślinach. Zajęcia były wielką atrakcją dla pierwszaków. Stały się świetnym sposobem integracji i wymiany doświadczeń między maluchami, a starszymi uczniami.
A. Wolak
Przedszkolaki z Jedynki w roli Mikołajów w schronisku „Podaj łapę"
Przedszkolaki z Jedynki w roli Mikołajów odwiedziły schronisko "Podaj łapę". Najmłodsi uczniowie Jedynki z grupy A i D postanowili obdarować zwierzęta mikołajkowymi prezentami. Zwierzęta otrzymały karmę, kocyk na legowisko i piłeczkę do zabawy. Dzieci były szczęśliwe, że mogły wystąpić w roli Świętego Mikołaja i choć trochę pomóc zwierzętom. Same też zostały obdarowane słodkościami i kolorowankami. Dziękujemy za miłe przyjęcie.
Dominika Bonisławska
Spotkanie z Mikołajem w Madagaskarze
6 grudnia oddziały zerowe A i D spotkały się z prawdziwym Mikołajem w Madagaskarze. Było to dla dzieci wielkie przeżycie. Maluchy ze wzruszeniem śpiewały Mikołajowi piosenki i mówiły wiersze. Mikołaj obdarował każde dziecko paczką. Frajdą dla dzieci był wspólny taniec z Mikołajem. Na pamiątkę tego spotkania zrobiliśmy wspólne zdjęcie. Było to spotkanie pełne wzruszeń, radości i emocji.
Dominika Bonisławska
WIECZOR FILMOWY i MEGAMISJA Z JEDYNKĄ
W czwartek 30 listopada uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami zebrali się w auli szkolnej, aby wspólnie obejrzeć film animowany ,,Sekretne życie zwierzaków domowych”. Seans filmowy został poprzedzony prelekcją Pani Doroty Józefowicz .,, Kino jako środek masowego przekazu”. Uczniowie poznali historię kina oraz dowiedzieli się, jak powstają filmy animowane i efekty specjalne. Dzięki wsparciu Rady Rodziców, każdy uczestnik spotkania, otrzymał paczkę popcornu, dzięki czemu mógł poczuć się jak w prawdziwym kinie.
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie!!!
Sylwia Gawlik
LAPBOOK, CZYLI KSIĄŻKA NA KOLANACH
30 listopada uczniowie klasy 3e zamiast wypełniania zeszytów i ćwiczeń, po raz pierwszy samodzielnie wykonali lapbooki, czyli tzw. książki na kolanach. Tematem przewodnim był Śląsk. Każdy uczeń dobierając gotowe elementy lub tworząc nowe, tworzył logiczną całość, wklejając ją do wcześniej przygotowanej papierowej teczki. Gotowy lapbook to wspaniały sposób na naukę i na pewno zostanie wykorzystany podczas podsumowania materiału. Praca z nim sprawiła wszystkim ogromną radość, a efekty naszej pracy można zobaczyć na zdjęciach.
Sylwia Gawlik
Andrzejki w oddziałach przedszkolnych
30 listopada w grupach A i D odbyła się wspólna zabawa andrzejkowa. Było wiele atrakcji: lanie wosku, wróżenie kim będę w przyszłości, losowanie imion swojej ulubionej koleżanki, gdzie wybiorę się w pierwszą daleką podróż. Wiele przeżyć dostarczyła również zabawa przy muzyce, w trakcie której dzieci występowały w przebraniu. Panie wychowawczynie też się przebrały i dostarczyły dzieciom wiele radości . Wspólna zabawa integrowała najmłodszych uczniów.
Dominika Bonisławska
Andrzeju, Andrzeju… dziewcząt dobrodzieju…
… nie tylko dziewcząt w przypadku uczniów klas 1a i 3e. Otóż czwartkową lekcję WF Panie: Monika Czepło i Sylwia Gawlik postanowiły zamienić na obchody „Andrzejków”. Najpierw dzieci dowiedziały się skąd pochodzi ta tradycja i jak ją kiedyś celebrowano. Następnie wszyscy mieli możliwość wywróżyć sobie przyszłość wrzucając przysłowiowy grosik do „studni”, aby spełniły się najskrytsze marzenia jeśli uda się trafić, wybierając los z przepowiednią dotyczącą losu, przyszłego zawodu oraz najbliższej przyszłości, czyli prawdopodobnych prezentów od Mikołaja. W przerwach między kolejnymi wróżbami dzieci tańczyły bardzo energetyczne układy taneczne Zumby. Udało się nawet wybrać „Mistrzów Tańca”-
Monika Pińczewska-
Przedszkolaki z grupy D uczciły Dzień Pluszowego Misia
25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ta uwielbiana przez wszystkich zabawka nieodłącznie kojarzy się z beztroskim czasem dzieciństwa, a każdy z nas posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego, który jest najlepszym kumplem do zabawy, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć i słodką przytulanką. Dzieci z oddziału D wraz z wychowawcą, panią Dominiką Bonisławską postanowiły uczcić to święto i urządziły Bal dla Misia. Każdy przedszkolak wykonał opaskę z misiem na głowę i tak odmienione dzieci z uśmiechem na ustach odwiedziły m.in. świetlicę i panią logopedę. Potem bawiły się beztrosko, śpiewały i tańczyły, a plakaty i rysunki z misiami wyeksponowane przed salą, już z daleka informowały wszystkich, że te „dzieci lubią misie, a misie lubią dzieci”.
Beata A. Dąbrowska
Chcemy i wiemy jak udzielać pomocy
22 listopada przedszkolaki z grupy A i D gościły wyjątkowego gościa. Dzieci odwiedził ratownik medyczny Pan Dominik Zieliński, który opowiedział o swojej trudnej, niezwykle ważnej, potrzebnej i odpowiedzialnej pracy. Maluchy dowiedziały się jak wzywać służby ratownicze, co powiedzieć wzywając pomocy, przypomniały sobie również numery alarmowe. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem oglądały dobrze wyposażoną apteczkę ratownika, uczyły się właściwego zachowania podczas zadławienia, utraty przytomności, omdlenia, złamania oraz wspólnie z ratownikiem opatrywały rany. Dziękujemy Panu Dominikowi za tę ciekawą i cenną lekcję, która nie tylko dostarczyła dzieciom wiele cennych informacji, ale taż uwrażliwiła je na potrzebę niesienia pomocy innym.
Beata A. Dąbrowska
Dominika Bonisławska
Jesienna zaduma przed Dniem Wszystkich Świętych.
W jesienny nastrój zadumy przed wizytą na cmentarzu z okazji Wszystkich Świętych uczniów klasy 1a próbował wprowadzić starszy kolega-
Monika Pińczewska-
Bezpieczeństwo ponad wszystko
Uczniowie klasy 1a mieli przyjemność i zaszczyt gościć tatę Michała, który jest policjantem. Celem tej lekcji, było wyjaśnienie zasad bezpiecznego zachowania się uczniów w szkole, zwłaszcza w trakcie przerw oraz zagrożeń i konsekwencji jakie mogą powodować zachowania niebezpieczne. Dodatkowo uczniowie poznali elementy umundurowania policjanta oraz tajniki pracy w służbie innym ludziom. Przy okazji przećwiczyliśmy reagowanie na alarm antyterrorystyczny i zbudowaliśmy barykadę klasowych drzwi.
Monika Pińczewska-
Dzień Postaci z Bajek w grupach przedszkolnych
W dniu 7 listopada przedszkolaki z grupy A i D uczciły Dzień Postaci z Bajek przebierając się za bohaterów ulubionych bajek. Wśród bawiących się dzieci można było spotkać : Kubusia Puchatka, Wróżki, Księżniczki, Strażaka Sama, Czarownice, Spidermana, Pirata i wielu innych bohaterów z bajek. Dzieci podczas zabawy uczestniczyły w konkursach, odgadywały zagadki, odegrały scenę przedstawiającą oddzielanie przez Kopciuszka grochu od fasoli. Na koniec każde dziecko narysowało swoją ulubioną postać z bajki. Było wiele wrażeń i emocji. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie dzieciom pięknych, kolorowych strojów.
Dominika Bonisławska
Pierwsza pomoc
W ramach Projektu „Akademia bezpiecznego Puchatka” uczniowie klasy 1c wzięli udział w zajęciach pierwszej pomocy. Zajęcia poprowadził Pan Dariusz Urbanowski. W sposób zrozumiały dla uczniów klasy pierwszej zapoznał dzieci ze sposobami udzielania pierwszej pomocy osobom nie dającym oznak życia. Uczniowie dowiedzieli się, ile razy i w jaki sposób należy uciskać okolice klatki piersiowej. Mieli okazję przećwiczyć nabyte umiejętności na fantomach pod okiem uważnego „ instruktora”. Najważniejszą pomocą, jakiej może udzielić maluch, jest zawiadomienie dorosłych i sprowadzenie profesjonalnej pomocy. Jednak ćwiczenie właściwych zachowań w razie konieczności może się okazać bezcenne.
Zajęcia przebiegały w atmosferze uwagi i skupienia. Dzieci rozumiały, że ich wiedza może się kiedyś okazać bardzo ważna.
Ala Wolak
Olsztyńska wycieczka klasy 3d (31.X.2017)
-
-
-
Małgorzata Baranowska
„Małe eksperymenty z wielkim skutkiem”
Uczniowie klasy 1a (wych. M. Pińczewska – Czepło) i 3e (wych. S. Gawlik) wspólnie z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-
Zajęcia odbyły się w ramach realizowanego projektu „Razem możemy więcej” ze środków programu „Działaj Lokalnie 2017”.
Dziękujemy nauczycielkom za przygotowanie wspaniałych warsztatów, a w szczególności Pani Elżbiecie Orłowskiej -
Sylwia Gawlik
WYCIECZKA DO OLSZTYNA
Uczniowie klas 3b, 3e oraz grupy 0d wybrali się do olsztyńskiego Multikina na komedię animowaną ,,Emotki”. Następnie dzieci odwiedziły Park Trampolin 7 Jump Street, gdzie pod okiem profesjonalnych instruktorów wykonywały skoki, salta i wiele innych akrobacji.
Sylwia Gawlik
Pielęgniarka szkolna z wizytą u przedszkolaków z grupy A i D
W ubiegłym tygodniu przedszkolaków z grupy A i D odwiedziła pielęgniarka szkolna, pani Wioletta Pargólska. Zajęcia dotyczyły zdrowego trybu życia. Pielęgniarka zachęcała dzieci do aktywnego przebywania na świeżym powietrzu i tłumaczyła jakie to ma znaczenie dla ich zdrowia. Mówiła też o prawidłowym odżywianiu i o odpowiednim ubiorze w okresie jesieni . Pani pielęgniarka omówiła także negatywne skutki długiego siedzenia przed komputerem, a na koniec dała uczniom kolorowanki podsumowujące zajęcia.
Dominika Bonisławska
Uczymy się bandażować
2 XI uczniów klasy 1c odwiedziła Pani Wioletta Pargulska „szkolna pielęgniarka”.
W ramach projektu „Akademia bezpiecznego Puchatka” uczniowie pogłębiali swoją wiedzę z zakresu niebezpieczeństw na skutek krwotoku. Dowiedzieli się w jaki sposób dezynfekować ranę i dlaczego jest to takie ważne. Ćwiczyli sztukę bandażowania dłoni, głowy. Zgłębiali wiedzę nt zachowania podczas krwotoku z nosa.
Nigdy nie wiadomo, kiedy zdarzy się wypadek lub inna sytuacja wymagająca natychmiastowej reakcji, dlatego nawet najmłodsze dzieci warto uczyć, jak zachować się w przypadku niebezpieczeństwa.
Ala Wolak
Przedszkolaki z grupy A i D poznają pracę piekarza
Przedszkolaki z grupy A (wychowawca Małgorzata Grochowska) i grupy D (wychowawca Dominika Bonisławska) wybrały się do piekarni PSS „Społem". Dzieci pilnie obserwowały pracę piekarzy i cały proces powstawania chleba. Dowiedziały się jakie są gatunki chleba i jakie rodzaje pieczywa powstają w piekarni, jaką się do tego wykorzystuje mąkę i jakie dodatki. Wielką frajdą dla dzieci było wyjmowanie upieczonego chleba z pieca, a miłą niespodzianką prezent w postaci ciepłej, chrupiącej bułeczki, która wszystkim smakowała wyśmienicie. Dziękujemy bardzo za ciekawą lekcję i miłe przyjęcie.
Beata A. Dąbrowska
Easy English z wolontariuszami.
Ostatni, z pięciu tygodni pobytu w naszej szkole wolontariusze z Iranu i Algierii-
Monika Pińczewska-
Lekcja teatralna w olsztyńskim Teatrze Lalek.
Uczniowie klasy 1a wraz z kolegami i koleżankami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-
Monika Pińczewska-
Warsztaty czytelnicze „ Kłopot”
Kłopoty… kto ich nie ma? Dotyczą również dzieci. Pojawiają się zupełnie niespodziewanie, nawet wtedy gdy bardzo się staramy. Tak też było w przypadku, gdy bohaterka przeczytanej w bibliotece książki Iwony Chmielewskiej, prasując pamiątkowy obrus po babci zrobiła na nim dużą plamę od żelazka. Ogromny kłopot! Co powie mama? Czy można się go jakoś pozbyć? Otóż dzieci z klasy 1a używając swojej wyobraźni, najpierw na prawdziwych obrusach, w grupach, z plam po żelazku stworzyły piękny wzór, a następnie każdy ze swojej plamy wyczarował cudowny rysunek, który stał się prawdziwą ozdobą obrusa. Okazało się, że mama też nie zdenerwowała się wcale lecz pomogła swojej przerażonej córce zamienić obrus z plamą na pamiątkowy obrus z rybą. Dzieci na warsztatach oprócz stworzenia kreatywnej pracy plastycznej dowiedziały się, że kłopoty, czasami mają tylko „wielkie oczy”, a w rzeczywistości nie ma sytuacji bez wyjścia i że tylko od nas zależy jak podejdziemy do problemu, aby zamienić go może nawet w całkiem przyjemne wydarzenie.
Monika Pińczewska-
Muzyczni Czarodzieje
26 października uczniowie klasy 3a (wychowawca Beata E. Dąbrowska) wzięli udział w warsztatach sensoplastycznych i muzycznych prowadzonych przez wychowawców Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego w Nidzicy oraz zespół Znad Nidy Muzyczni Czarodzieje. Wydarzenie, które współorganizował NOK odbyło się w zamku, jego uczestnikami byli także wychowankowie OREW. Spotkanie to było doskonałym przykładem integracji z osobami niepełnosprawnymi, wspólnej, mądrej zabawy, wielozmysłowego odkrywania świata i aktywnego spędzenia czasu. Filarem zespołu Muzyczni Czarodzieje jest Bartek Miecznikowski, absolwent Jedynki, a tworzą go profesjonalni muzycy, grający od wielu lat w zespołach rockowych i reggae oraz osoby niepełnosprawne intelektualnie.
Beata A. Dąbrowska
Jesienią się nie nudzimy, bo się świetnie bawimy
Wychowawczyni grupy 0 „D" zachęciła swoich uczniów i ich rodziców do wykonania jesiennych inspiracji. Propozycja okazała się trafna. Piękne, kolorowe, jesienne kompozycje wykonane w domu przez dzieci, wspólnie z rodzicami, ozdobiły naszą salę. Czas jaki rodzice poświęcili swoim pociechom był dla nich wielką radością i rodzinnym wydarzeniem. Dzieci zrozumiały, że rozrywką wcale nie muszą być tylko komputery, telefony i wirtualny świat gier. Oby takich dni było więcej.
Dominika Bonisławska
ZAKRĘCONA PIZZA
16 października uczniowie klasy 3e (wych. S. Gawlik) w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery na Warmii i Mazurach ,,Ja na rynku pracy: moje kompetencje i moje talenty” wybrali się do pizzerii Gruby Benek, aby przyjrzeć się z bliska pracy pizzermana.
Dzieci przywitał Pan Jarosław Boguniecki, który opowiedział o swojej pracy i przedstawił etapy powstawania pizzy. Niestety nie zdradził przepisu na pyszne ciasto do pizzy, ponieważ receptura objęta jest tajemnicą.
Następnie pod okiem pracownika pizzerii dzieci samodzielnie wykonały pizzę z ulubionych składników, którą ze smakiem zjadły. Na koniec każde dziecko otrzymało dyplom ,,Małego Pizzermana”.
Dziękujemy za wspaniałe zajęcia i pyszną pizzę!
Sylwia Gawlik
Głośne czytanie z tatą Oliwii.
Tym razem, dalsze losy Plastusia i Tosi-
Monika Pińczewska-
Ogólnopolski Tydzień Kariery na Warmii i Mazurach
„Ja na rynku pracy: moje kompetencje i moje talenty!”
„Zegarmistrzowska precyzja”
w dniach 16 -
Dominika Bonisławska
POCZTÓWKOWI PRZYJACIELE
Uczniowie klasy 3e (wych. S. Gawlik) przyłączyli się do wymiany pocztówkowej ze szkołami z całej Polski. Jedna pocztówka do jednej szkoły, do konkretnej klasy. Dzieci samodzielnie wypisały i zaadresowały pocztówki i koperty do ponad 20 placówek w całym kraju (a to jeszcze nie koniec). Pocztówki, które otrzymamy będziemy umieszczać na tablicy ,,Pocztówkowi Przyjaciele”.
Sylwia Gawlik
„Już jestem uczniem” – PASOWANIE NA UCZNIA W JEDYNCE
12 października uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do społeczności szkolnej oraz uroczyście ślubowali „być wzorowym uczniem, dobrym kolegą lub koleżanką oraz dbać i szanować dobre imię szkoły". W imieniu starszych kolegów, pierwszaków przywitała uczennica klasy 4a Karolinka Szmit, która obiecała, że w szkole nic złego im nie grozi i że panuje tu przyjazna atmosfera. Również Dyrekcja i wszystkie Panie starały się rozluźnić towarzyszący uroczystości stres. Pierwszoklasiści przygotowali występ artystyczny-
Monika Pińczewska Czepło
Poczytaj mi mamo -
12 października uczniów 3a odwiedziła mama Helenki. Pani Karina Denis przyniosła ze sobą książkę „Opowieści o ziołach i zwierzętach” Simony Kossak. Ta polska biolożka, profesor nauk leśnych, popularyzatorka nauki, znana była z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski, np. Puszczy Białowieskiej, gdzie w starej leśniczówce „Dziedzinka” mieszkała ponad 30 lat. Dzieci wysłuchały dwóch fascynującej historii: o wilkach, na które po wysłuchaniu tej opowieści z pewnością już nigdy nie będą patrzyły z perspektywy bajki „O czerwonym kapturku” oraz o psotnych popielicach.
Beata A. Dąbrowska
Trzecioklasiści z wizytą w elbląskim teatrze
11 października uczniowie z klasy 3a (wychowawca Beata Ewa Dąbrowska), 3b (wychowawca Agnieszka Zawadzka) i 3 e (wychowawca Sylwia Gawlik) odbyli podróż do świata magii i fantazji. W elbląskim teatrze im. Aleksandra Sewruka trzecioklasiści obejrzeli adaptację „Czarodziejskiego krzesiwa”, jednej z najpiękniejszych opowieści H. Ch. Andersena. Historię żołnierza, który przechytrzając wiedźmę staje się posiadaczem tajemniczego krzesiwa i zakochuje się w pięknej królewnie uwięzionej w zamku, dzieci obejrzały z zapartym tchem. Piękne stroje, magiczne elementy scenografii, bliskość aktorów, wpadające w ucho piosenki i duża dawka humoru wprowadziły wszystkich w świetny nastrój i sprawiły, że po raz kolejny nasi uczniowie byli zachwyceni taką formą obcowania ze sztuką.
Beata A. Dąbrowska
Zaczytana 3 a
Ubiegłoroczny projekt klasowy „Czytam – więc jestem” cieszył się wśród dzieci i rodziców klasy 3a dużym zainteresowaniem. Szczególnie przypadł do gustu wszystkim cykl „Poczytaj mi mamo”, w którym rodzice i starsze rodzeństwo wcielało się w rolę czytających głośno szkolne lektury oraz swoje ulubione książki. Spotkania te będą kontynuowane w tym roku szkolnym. We wtorek 10 października, trzecioklasistów odwiedziła mama Leny, Pani Marta Szymańska, która przeczytała kilka rozdziałów tegorocznej lektury pt. „Oto jest Kasia” Miry Jaworczakowej. Kolejna „zaczytana” lekcja już wkrótce.
Beata A. Dąbrowska
„Jedz owoce i warzywa pyszne, zdrowe, bo to gwarantuje życie kolorowe"
Przedszkolaki z grupy D w ostatnim tygodniu zajmowały się zagadnieniem owoców i warzyw. Utrwalały ich nazwy, rozpoznawały smaki. Dowiedziały się dlaczego warto jeść warzywa i owoce, były na wycieczce w sklepie warzywniczym, rysowały ulubione dary z ogrodów i sadów. Pod kierunkiem wychowawczyni Dominiki Bonisławskiej dzieci samodzielnie robiły owocowe szaszłyki oraz pyszne i pełne witamin koktajle z polskich i egzotycznych owoców. Degustacji nie było końca.
Dominika Bonislawska
Lekcja biblioteczna 1a w Bibliotece Miejskiej.
Kolejnym krokiem rozkrzewiania zainteresowania czytelnictwem w klasie 1a była lekcja biblioteczna w Miejsko-
Monika Pińczewska-
Dzień Głośnego Czytania w 1a.
Uczniowie klasy 1a uczcili Dzień Głośnego Czytania słuchając lektury „Plastusiowy Pamiętnik” czytanej przez Dyrektora naszej szkoły-
Monika Pińczewska-
Akcja integracja w Bartbo
Klasa 1a wystartowała w nowy etap nauki od integracji na zielonej szkole w Bartbo. Dzieci podzielone na grupy rozwiązywały zadania logiczne i strategiczne w Krainie Labiryntów. Był to dla nich egzamin ze współpracy w grupie i test na koleżeńskość. Gdy już go zdały miały pełen swobody i radości czas na dmuchanym placu zabaw oraz przy ognisku w towarzystwie wolontariuszy z Iranu i Algierii, z którymi próbowali konwersować w języku angielskim.
Monika Pińczewska Czepło
„Jesteś duży czy też mały, jedz owoce i warzywa przez rok cały"
W dniu 4.10.2017 r. przedszkolaki z Jedynki wybrały się na wycieczkę do sklepu warzywniczego Avocado. Dzieci dowiedziały się skąd się wzięła nazwa sklepu, co można w nim kupić, oglądały i podziwiały krajowe i egzotyczne owoce i warzywa, poznały ich zalety i wartości odżywcze. Dzięki uprzejmości właściciela sklepu, Pana Michała Jasińskiego każdy przedszkolak otrzymał piękne, czerwone, polskie jabłko. Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie i wzbogacenie wiedzy dzieci na temat warzyw i owoców.
Beata A. Dąbrowska
Dominika Bonisławska
Lekcja przyrody w terenie
Uczniowie klas 3b (wych. A. Zawadzka), 3c (wych. E. Pawlak) i 3e (S. Gawlik) wybrali się na wycieczkę do lasu, gdzie pod okiem leśniczego odbyła się lekcja przyrody w terenie. Dzieci obserwowały naturalny ekosystem świata roślin i zwierząt, poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Podczas spaceru wzdłuż ścieżki edukacyjnej Koniuszanka uczniowie mogli zobaczyć m.in. kilkusetletnie dęby, paśniki, stanowisko na którym prezentowane są pnie drzew. Niektórym udało się znaleźć piękne borowiki.
Sylwia Gawlik
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w klasie 3a
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Święto to przypada 29 września, a data ta odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym komputerowych gier i wirtualnych zabawek, my dorośli często zapominamy jak ważną rolę w rozwoju naszych pociech spełnia głośne czytanie książek. Stymuluje ono ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię, wycisza i tworzy wyjątkową duchową bliskość. O tym, jak fajną sprawą jest głośne czytanie książek przez dorosłych, uczniowie klasy 3a przekonali się już w ubiegłym roku podczas realizacji projektu klasowego pt. „Czytam – więc jestem”. 29 września dzieci z 3a (wychowawca Beata E. Dąbrowska) wysłuchały kilku pierwszych rozdziałów tegorocznej lektury pt. „Oto jest Kasia” Miry Jaworczakowej. Zaproszenie do roli lektorów przyjęły: wicedyrektor Pani Wioletta Romańska, mama Laury Pani Ewa Bartkowska oraz logopeda Beata A. Dąbrowska. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchały fragmentów powieści i uznały, że warto tę książkę przeczytać do końca i poznać losy tytułowej Kasi.
Beata A. Dąbrowska
Praktyczna nauka właściwego poruszania się po mieście
26.09.2017 roku przedszkolaki z Jedynki miały niewątpliwą frajdę uczestniczenia w praktycznych zajęciach właściwego poruszania się po mieście. Dzieci z grupy A (wychowawca Małgorzata Grochowska) i grupy D (wychowawca Dominika Bonisławska) wyruszyły wraz z policjantem, st. aspirantem Maciejem Płoskim na spacer po Nidzicy, zwracając pilnie uwagę na znaki drogowe, na przepisy dotyczące bezpiecznego przechodzenia przez ulicę i na inne zasady obowiązujące pieszych i kierowców. Zajęcia poprowadzone przez naszego dzielnicowego były b. ciekawe, a dzięki praktycznym wskazówkom z pewnością będą przez najmłodszych uczniów lepiej zapamiętane i stosowane. Serdecznie dziękujemy Panu Maciejowi Płoskiemu za zaangażowanie i poświęcony dzieciom czas.
Beata A. Dąbrowska
MOSiR gościł uczniów Jedynki z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka
Od 2013 roku 20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. To sympatyczne święto dzieci z grupy A (wychowawca Małgorzata Grochowska) i grupy D (wychowawca Dominika Bonisławska) postanowiły uczcić w wyjątkowy sposób, wybierając się do hali widowiskowo – sportowej. Na przedszkolaków czekał trener personalny Pan Adrian Mątwicki. Opowiedział on dzieciom o prawidłowym odżywianiu i o tym jak ważna dla ich prawidłowego rozwoju jest aktywność fizyczna. Dzieci zwiedziły siłownię i miały możliwość spróbowania swoich umiejętności pod czujnym okiem trenera. Na koniec na przedszkolaków czekała słodka niespodzianka oraz piękne kolorowe dyplomy. Dziękujemy Dyrektorowi MOSiR Pani Patrycji Kawałko oraz Panu Adrianowi Mątwickiemu za gościnność i dostarczenie dzieciom wielu wrażeń.
Beata A. Dąbrowska
Dominika Bonisławska
Spartakiada Integracyjna „Wszyscy razem”
Od kilku lat uczniowie naszej szkoły włączają się i biorą aktywny udział w organizowanej przez Stowarzyszenie Światło i Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Nidzicy spartakiadzie integracyjnej. Tegoroczna pod hasłem „Wszyscy razem” odbyła się 19 września w hali widowiskowo – sportowej. Tym razem Jedynkę reprezentowała klasa 3a (wychowawca Beata Ewa Dąbrowska). Uczestnikami spartakiady byli uczniowie ze szkół całego powiatu, którzy dzielnie walczyli w konkurencjach sportowych, wzięli udział w szkoleniu „Pierwsza Pomoc” oraz obejrzeli pokazy taneczne przygotowane przez dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Impreza ta była doskonałą okazją do zabawy, aktywnego spędzenia czasu i do integracji z osobami niepełnosprawnymi. Na zakończenie odbył się piknik integracyjny, a sportowe zmagania zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami i nagrodami. Każdy uczestnik dostał koszulkę i piłkę, a klasa torbę słodyczy. Dzięki świetnej organizacji i zaangażowaniu zarówno osób dorosłych jak i młodych uczestników spartakiady, udało się stworzyć niezapomnianą atmosferę sportowego święta.
Beata A. Dąbrowska
Witamy w naszej szkole!
W tym roku szkolnym naukę w Jedynce rozpoczęło 94 dzieci w czterech oddziałach przedszkolnych i 57 uczniów w trzech klasach pierwszych. To kolejne pokolenie młodych ludzi, którzy rozpoczynają nowy etap w ich życiu. Ciesząc się z Waszego wyboru mamy nadzieję, że czas spędzony w naszej szkole będzie dla Was wyjątkowy – pełen pozytywnych wrażeń, radości, zabawy, kształtowania charakteru, zdobywania nowych umiejętności i wiadomości oraz zawierania głębokich przyjaźni.
Beata A. Dąbrowska
Grupa A
Grupa B
Grupa C
Grupa D
Klasa I a
Klasa I b
Klasa I c