Aktualności - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności

Edukacja wczesnoszkolna > Rok szkolny 2018/2019
 

Warsztaty garncarskie w OREW

12 czerwca uczniowie klasy 1a wzięli udział w warsztatach garncarskich w Pracowni Terapii Zajęciowej w Ośrodku Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży z Upośledzeniem Umysłowym. Pod czujnym okiem i fachową pomocą Pani Izabeli Krzykowskiej i Pana Michała Kozińskiego dzieci stworzyły prawdziwe dzieła sztuki garncarskiej. Zajęcia nie tylko stworzyły pole do rozwoju kreatywności, ale też wspaniale wyciszyły dzieci i po raz kolejny pokazały, jaką satysfakcję daje praca twórcza. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i słodki poczęstunek.

Beata A. Dąbrowska

Wycieczka klasy 1a i 2a do Torunia

6 czerwca uczniowie klasy 1a i 2a pojechali na wycieczkę do Torunia. Spacer po urokliwej, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO toruńskiej Starówce, zakup symbolu tego miasta, pysznych pierników oraz dwa rodzaje warsztatowych, aktywizujących zajęć, wypełniły dzieciom dzień po brzegi. W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy uczniowie  samodzielnie przeprowadzali eksperymenty i sprawdzali  jakie praktyczne zastosowania może mieć prezentowana tutaj wiedza. Ogromne emocje wzbudziła też w uczniach wizyta w Niewidzialnym Domu, który jest jedną z nielicznych atrakcji turystycznych na świecie, pokazującą świat wyłączając zmysł wzroku, w którym naszymi przewodnikami są osoby niewidzące.

Beata A. Dąbrowska

Piękna i poprawna wymowa, to sukcesu życiowego połowa –
zajęcia otwarte w oddziałach przedszkolnych


Pod koniec maja we wszystkich czterech oddziałach przedszkolnych odbyły się otwarte zajęcia logopedyczne pt. „Piękna i poprawna wymowa, to sukcesu życiowego połowa”. Ich celem i tematem przewodnim było uświadomienie przedszkolakom jak ważna jest poprawna wymowa w codziennym życiu oraz jaki ma wpływ na nasze wybory życiowe, np. na rodzaj wykonywanego zawodu. Dzieci przypomniały też sobie jakie czynniki wpływają na rozwój mowy i poprawną artykulację oraz jakimi ćwiczeniami w formie zabawy można na co dzień usprawniać narządy artykulacyjne, ćwiczyć aparat oddechowy i rozwijać słuch fonemowy. Podsumowaniem zajęć było przeczytanie dwóch opowieści: wierszowanej wersji „Czerwonego Kapturka”  oraz bajki „O smoku Roku” z wykorzystaniem teatru narracyjnego Kamishibai. Ta forma słuchania lektury bardzo przypadła dzieciom do gustu, które zgodnie stwierdziły, że piękna wymowa nie tylko ułatwia życie, ale też wymowa jest niezbędna w m.in. w zawodzie aktora, nauczyciela czy logopedy.  
                                                                     

Beata A. Dąbrowska

Uczniowie klasy 1c poznają zawód żołnierza

10 maja uczniów klasy 1 c (wychowawca p. Elżbieta Sitarz) odwiedził niezwykły gość, tata Kingi, kpt. Piotr Kij. Pan Piotr jest zawodowym żołnierzem służącym na co dzień w  jednostce w Orzyszu. Mundur, w którym przyszedł gość i przyniesiony przez niego ekwipunek niezbędny żołnierzowi podczas ćwiczeń na poligonie wojskowym, filmy pokazujące szkolenia jednostek pancernych, a przede wszystkim opowieści Pana Piotra o życiu w wojsku, wzbudziły w dzieciach ogromne zainteresowanie i nie tylko chłopcy mieli dużo pytań dotyczących wykonywanego przez Gościa zawodu. Serdecznie dziękujemy Panu Piotrowi za poświęcony czas i przeprowadzenie zajęć związanych z doradztwem zawodowym.

Beata A. Dąbrowska

Wycieczka klasy 2a i 1a do Olsztyna

26 marca uczniowie klasy 2a (wychowawczyni Monika Pińczewska Czepło) i 1a (wychowawczyni Beata Ewa Dąbrowska) ponownie odwiedzili Olsztyn i poznali kolejne atrakcje stolicy naszego województwa. Tym razem na dzieci czekały bardzo ciekawe i rozwijające zajęcia warsztatowe w MULTICENTRUM oraz beztroska zabawa w Świecie Papug.
MULTICENTRUM jest filią Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, multimedialną placówką edukacyjną, dzięki której użytkownicy mają szansę poznania i nabycia umiejętności płynnego poruszania się w otoczeniu technologicznie zaawansowanym oraz skomputeryzowanym środowisku uczenia się. Wiedza jaką można zdobyć podczas zajęć organizowanych w MULTICENTRUM stanowi uzupełnienie procesu dydaktycznego oferowanego w szkołach. Nasi uczniowie zachwyceni byli każdym z 3 rodzajów zajęć warsztatowych, w których uczestniczyli, tj. z zakresu podstaw grafiki komputerowej, robotyki  (budowania z klocków) i komponowania muzyki przy użyciu odpowiednich programów komputerowych. Wizyta w Papugarni w Olsztynie też wzbudziła niemałe emocje. Dzieciom najbardziej  spodobała się możliwość karmienia i bliskiego kontaktu z tymi egzotycznymi, kolorowymi, pięknymi i bardzo głośnymi ptakami.

Beata A. Dąbrowska

Warsztaty z sowami w roli głównej.

W tym roku po raz czwarty Szkoła Podstawowa nr 1 w Nidzicy przystąpiła do Ogólnopolskiej akcji Nocnych nasłuchów Sów. W dniu 23 marca w naszej placówce zorganizowaliśmy warsztaty dla uczniów klasy 1a i 2c oraz uczniów klas 8, na temat tych magicznych ptaków.  Dzięki wsparciu pani Agnieszki Maciąg, przedstawiciela Nadleśnictwa Nidzica, uczniowie poznali  podstawy rozpoznawania, biologii, ekologii, badań i ochrony sów. Dzieci miały okazję przypomnieć sobie gatunki sów występujące w Polsce oraz na terenie Nadleśnictwa Nidzica. Poznały ich cechy charakterystyczne, wielkość oraz przystosowanie do drapieżnego stylu życia .
Okazało się, ze dzieci dużo pamiętają z poprzednich warsztatów. Z przyjemnością można było słuchać informacji, którymi dzieliły się na forum uczestników. Sowy od wieków żyją obok nas, są w naszej kulturze, inspirują  artystów. Te podstawowe wiadomości  pozwoliły na podjęcie następnego kroku. Uczniowie z dużym zaangażowaniem  wykorzystywali zdobytą wiedzę podczas układania puzzli ukazujących habitat leśny. Wyszukiwali ukryte sowy, słuchali odgłosów lasu. Starali się rozpoznać gatunki usłyszanych sów.
Na zakończenie warsztatów, każdy z uczestników otrzymał naklejkę z siedmioma gatunkami najbardziej znanych sów oraz odblask do plecaka w kształcie sowy. Uczniowie z radością oczekiwali na wieczorną wyprawę do lasu.

D. Taratycka
A. Wolak

Pierwszy  Dzień  Wiosny  w  Jedynce

21 marca organizatorem Pierwszego Dnia Wiosny w szkole był Samorząd Uczniowski. Wielu uczniów z młodszych klas  tego dnia ubrało się kolorowo, by powitać Panią Wiosnę. Starsi koledzy przygotowali  piękną Marzannę, która została spalona w obecności uczniów klas 0 i 1-3. Przy głośnym aplauzie „zmykaj  Zimo zła!”
Następnie został przeprowadzony quiz nt. wiosny. Uczniowie odpowiadali  na pytania  o różnym stopniu trudności. Dzięki temu mieli możliwość wykazania się wiedzą przyrodniczą , zarówno uczniowie grup 0 jak i uczniowie starszych klas. Pytania dotyczyły między innymi  ptaków , które przylatują do nas  wiosną. Jakie są oznaki nadchodzącej wiosny?  Jakie ptaki odlatują od nas zimą? Dlaczego nadchodzi wiosna?  I wiele innych. Za każdą poprawną odpowiedź Samorząd Uczniowski rozdawał lizaki.  Towarzyszyło uczniom  dużo  radości i humoru.
Na korytarzu szkolnym uczniowie mogli skorzystać z artystycznego malowania twarzy, przez utalentowane plastycznie koleżanki.
Ten wyjątkowy dzień w szkole upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze, sprawił ogromną frajdę nie tylko uczniom, ale również nauczycielom. Samorząd Uczniowski oraz całe grono pedagogiczne wykazało się dużymi umiejętnościami organizatorskimi oraz nie lada kreatywnością, przygotowując całe wydarzenie.
Nad całością przedsięwzięcia czuwał opiekun SU p. Dorota Taratycka.

A. Wolak

W roku szkolnym 2018/2019 szkoła Podstawowa nr. 1 w Nidzicy podjęła ścisłą  współpracę z Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym  dla dzieci i  młodzieży z uposledzeniem umyslowym
w  Nidzicy
Uczniowie klasy 3a wraz z Paniami Bogumiłą Bielecka oraz Pania Paulina Elbruda od września cyklicznie co 2 tygodnie uczęszczają na zajecia integracyjne do OREW w Nidzicy.

Paulina Elbruda

Dzień Otwarty w Jedynce

7 marca w naszej szkole po raz kolejny odbył się Dzień Otwarty. Zaproszenie zostało skierowane do wszystkich rodziców i dzieci, które od nowego roku szkolnego chciałyby stać się członkami uczniowskiej społeczności „Jedynki”. Na zaproszenie odpowiedziało bardzo wiele osób zainteresowanych poznaniem naszej oferty edukacyjnej, bazy dydaktycznej oraz nauczycieli i specjalistów pracujących z najmłodszymi dziećmi. Zgromadzeni goście obejrzeli prezentację pokazującą w pigułce różnorodne działania, dzięki którym nasi uczniowie mogą w szkole czuć się bezpiecznie, rozwijać swoje talenty, a czas spędzony w szkolnych murach jest pełen ciekawych projektów i pozytywnych doświadczeń, które pomagają w kształtowaniu charakteru oraz zdobywaniu nowych umiejętności i wiadomości. Odpowiedzi na wszelkie pytania udzielali rodzicom dyrektorzy szkoły oraz nauczyciele. Dzieci natomiast bardzo szybko poczuły się swobodnie i spędziły czas na kreatywnej i beztroskiej zabawie. Duże wrażenie zrobił na nich pokaz robotyki przygotowany przez ośmioklasistów uczęszczających na tego typu zajęcia w ramach projektu „Era inżyniera”. Ponadto na korytarzu i w każdej pracowni na maluchów czekały atrakcje: dywan z kolorowanek, tablety, multimedia, warsztaty plastyczne. Każde odwiedzające naszą szkołę dziecko otrzymało balonik i słodką niespodziankę od najstarszych kolegów, którzy wraz z Samorządem Uczniowskim zaangażowali się w przygotowanie tego spotkania. Mamy nadzieję, że zarówno rodzicom jak i dzieciom spodobało się to czwartkowe popołudnie oraz nasza oferta edukacyjna. Przypominamy, że zapisy do Jedynki trwają, odpowiednie dokumenty są do pobrania na stronie szkoły bądź w sekretariacie. A my czekamy na Was we wrześniu!

Beata A. Dąbrowska

Bal karnawałowy w Jedynce

Karnawał to miła , szalona, pełna wrażeń, kolorów, dźwięków, smaków i zabaw tradycja. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarcza im wielu przeżyć i radości. Tak też było w nidzickiej Jedynce.
Na auli szkolnej pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Można było zobaczyć: wróżki, królewny, biedronki, księżniczki, rycerzy, piratów, policjantów, żołnierzy, Żółwie  Ninja. Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Na auli podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy . Podczas balu odbył się wybór „ Najciekawszych strojów karnawałowych ” Zwycięzców wyłoniły przedstawicielki samorządu uczniowskiego również ślicznie przebrane. Głosowano oklaskami. Najwięcej oklasków zebrali :
I miejsce Zosia Gawrońska z grupy 0 c
II miejsc Ewa Ostrowska kl 1d
III miejsca Maja Dramińska 0 c i  Gabryś Rabcewicz  kl 2b
Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały aulę. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości, a to było głównym celem tego balu.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.
Kolejny bal karnawałowy już za rok.

A. Wolak

W dniach 25-28.02.2019r w naszej szkole odbyły się zajęcia ,,W świecie zwierząt” dla oddziałów przedszkolnych 0A i 0b. Zajęcia zapoczątkowały Dni Otwarte naszej szkoły. Miały one na celu zachęcić i zaprosić dzieci do klasy pierwszej i pokazać jak można uczyć się przez zabawę. Były zagadki, taniec i warsztaty plastyczne. Zajęcia  przeprowadzili nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej Anna Grochowska i Alicja Gawrońska

Alicja Gawrońska

I OLIMPIADA SPORTOWA PRZEDSZKOLAKA  za nami

W czwartek 28 lutego w sali gimnastycznej nidzickiej Jedynki odbyła się I OLIMIPIADA SPORTOWA PRZEDSZKOLAKA. Impreza przeznaczona była dla dzieci z nidzickich przedszkoli urodzonych w latach 2012 – 2014. Jej głównym celem była promocja zdrowego stylu życia od najmłodszych lat, rozwijanie sprawności fizycznej oraz rozpowszechnianie zasad olimpizmu, w tym rywalizacji sportowej i współzawodnictwa z zachowaniem zasad fair-play. Na olimpiadę przybyło kilkudziesięciu przedszkolaków wraz z rodzicami, gotowych na sportowe wyzwania i świetną zabawę. Imprezę otworzył dyrektor SP nr 1 Pan Artur Pacuszka, a tuż po tym uczennice klasy 8a wniosły flagę olimpijską, a następnie zapaliły zimne ognie symbolizujące znicz olimpijski i przybliżyły dzieciom idee olimpizmu oraz znaczenie symboli igrzysk. Występ dziewcząt z Akademii Kuglarskiej zakończył część oficjalną, po której rozpoczęła się pełna emocji, zapału i śmiechu sportowa zabawa. Każdy z uczestników wziął udział w 11 konkurencjach. Pozytywne emocje i sportowy doping udzielały się wszystkim dzieciom i rodzicom, a całej imprezie towarzyszyła rodzinna, fantastyczna atmosfera sportowego święta. Każde dziecko zostało nagrodzone złotym medalem, okolicznościową zakładką do książki oraz słodkimi upominkami. Imprezę znakomicie poprowadził  Marcin Dariusz Kosobucki, a organizatorami były: Paulina Wiśniewska, Dominika Bonisławska i Beata Anna Dąbrowska. Serdecznie dziękujemy Rodzicom przedszkolaków z grupy C i D z Jedynki, którzy przygotowali słodki bufet oraz bardzo aktywnie wspierali organizatorów w przeprowadzeniu poszczególnych konkurencji. Dziękujemy także Radzie Rodziców przy SP nr 1 za konkretną finansową pomoc przy organizacji olimpiady oraz Samorządowi Uczniowskiemu i młodzieży najstarszych klas Jedynki za współorganizację imprezy, nieocenioną obecność i gotowość do bezinteresownej pracy na rzecz szkoły.

Beata A. Dąbrowska

Logopedyczne kalendarze adwentowe


Pierwsze kalendarze adwentowe pojawiły się w Niemczech w połowie XIX wieku. Miały one za zadanie wzmacniać radość z oczekiwania na Boże Narodzenie i przygotować siebie i rodzinę do Świąt. Kalendarze adwentowe na dobre zadomowiły się też w polskiej tradycji i są bardzo lubiane, zwłaszcza przez dzieci. Wykorzystując element niespodzianki i oczekiwania na najpiękniejsze święta w roku, w ramach profilaktyki, ale też utrwalania poprawnych nawyków mówieniowych, każda z 4 grup oddziałów przedszkolnych w naszej szkole otrzymała własnoręcznie wykonany przez logopedę Kalendarz adwentowy. Logopedyczne kalendarze nie tylko zdobią sale i wprowadzają w świąteczny nastrój, ale też mają wymiar dydaktyczny. Pod każdym z 24 numerków ukryte jest jakieś zadanie z zakresu usprawniania narządów mowy, ćwiczeń oddechowych, kształcenia słuchu fonematycznego czy analizy i syntezy sylabowej i głoskowej. Każdego dnia Adwentu wszystkie przedszkolaki wspólnie z wychowawcą grupy lub logopedą wykonują kolejne ćwiczenia, a na koniec na dzieci czeka słodka niespodzianka. Serdeczne podziękowania dla opiekunów oddziałów przedszkolnych oraz dzieci za zaangażowanie w projekt i za systematyczną pracę.

Beata A. Dąbrowska

Andrzejki w klasie 1a

W środę 28 listopada uczniowie klasy 1 a spędzili w szkole wyjątkowo miłe i pełne atrakcji popołudnie. Andrzejkowe wróżby przygotowane dla nich przez rodziców z pewnością będą sympatycznym szkolnym wspomnieniem. Tradycyjne dla tego święta zabawy jak lanie wosku, zgadywanie kim zostaną w przyszłości czy jakie imię będzie nosić ich ukochany,  wywoływały w dzieciach moc emocji i salwy śmiechu. Na zmęczonych zabawą dzieci czekał słodki poczęstunek. Andrzejki były doskonałą okazją nie tylko do beztroskiej zabawy, ale też do integracji zespołu klasowego i rodziców, którzy wykazali się niezwykłym zaangażowaniem,  inwencją twórczą i organizacyjną.

Beata A. Dąbrowska

"Gdy dorosnę będę....." - zabawa Andrzejkowa

Przedszkolaki z grupy OC i O D z  Jedynki  uczestniczyły w balu Andrzejkowym. Był to bal wyjątkowy. Uczniowie poprzebierali się za postaci, którymi chcą zostać w przyszłości. Na balu pojawili się żołnierze, lekarze, nauczyciele, pielęgniarki i wiele innych. Przedszkolaki wróżąc próbowały poznać swoją przyszłość. Wróżby andrzejkowe przeplatane były wspólnymi tańcami, śpiewem i zabawawą z kolegami.
Bal dostarczył dzieciom wielu przeżyć i emocji.

Tekst i zdjęcia: Dominika Bonisławska.

Wizyta w Schronisku dla bezdomnych psów „Podaj łapę”

Istniejące od 3 lat  w Tatarach schronisko dla bezdomnych zwierząt „Podaj łapę” jest miejscem, w którym na co dzień jest ok. 240 psów. Każde z nich ma swoje niepowtarzalne imię, zapewnione b. dobre warunki sanitarne, opiekę weterynaryjną i co najważniejsze, możliwość adopcji i znalezienia nowego domu. Dla większości dzieci wizyta w schronisku jest ogromnym przeżyciem i wywołuje wiele pozytywnych emocji. Prawie każde dziecko marzy o czworonożnym przyjacielu, a dla tych, którzy z wielu powodów nie mogą mieć zwierzęcia w domu, to okazja do zobaczenia sympatycznych psiaków. Uczniowie klasy 1a przyjechali do schroniska z prezentami, przywieźli ok. 30 kg karmy oraz 10 uszytych przez jedną z mam poduszek dla psów. Dzieci dowiedziały się jak głodne, bezdomne i opuszczone psy trafiają do schroniska, co można zrobić, by pracować tu jako wolontariusz, jak wygląda proces adoptowania psa i jak ważna jest odpowiedzialność za każde stworzenie, które staje się naszą własnością. Serdecznie dziękujemy za słodki poczęstunek i możliwość zobaczenia tego niezwykłego miejsca.

Beata A. Dąbrowska

Wycieczka do Nadleśnictwa w Jedwabnie.

Uczniowie z Grupy OD  i klasy I B wspólnie odbyli wycieczę do lasu w Jedwabnie. Wycieczka miała na celu obserwację   zmian zachodzących  w lesie jesienią, integrację najmłodszych uczniów oraz poznanie pracy i obowiązków  leśniczego. Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem.

Tekst: Dominika Bonisławska
Zdjęcia: Sylwia Krupa

PAMIĘTAMY O TYCH CO ODESZLI

Grupa 0 D i klasa I D udały  się na cmentarz komunalny by oddać hołd zmarłym.
tekst: Dominika Bonisławska

zdjęcia: Sylwia Krupa

Dzień Postaci z Bajek w Jedynce

W dniu 5 listopada przedszkolaki z grupy 0 C i O D uczciły Dzień Postaci z Bajek wspólnym balem. Wśród bawiących się dzieci można było spotkać: wróżki, księżniczki, żołnierzy i wielu innych bajkowych bohaterów. Dzieci podczas zabawy uczestniczyły w konkursach, odgadywały  zagadki, prezentowały swoje stroje podczas zabawy.
Dziękujemy rodzicom za przygotowanie dzieciom pięknych kolorowych strojów.
Tekst: Dominika Bonisławska

Zdjęcia: Sylwia Krupa

Pierwsze sukcesy najmłodszych uczniów Jedynki z grupy O D  i ogromna radość.
Nagrodzeni: Maksymilian Zalewski, Zuzanna Zwierzchowska i Aleksander Grzejdak
Gratulacje!!!

Warmińsko - Mazurski Tydzień
Kariery  2018 "Młode pokolenia na rynku  pracy "
"Architekt fryzur"

W dniach od 15- 21 października 2018 roku obchodzimy Tydzień Kariery na Warmii i  Mazurach. Z tej okazji najmłodsi uczniowie Jedynki z grupy
O D odwiedziły salon fryzjerski.
Panie fryzjerki opowiedziały dzieciom o swojej pracy, pokazały narzędzia, którymi pracują. Opowiedziały również o predyspozycjach przydatnych w tym zawodzie. Ciekawostką jaką przygotowały,  była lekcja praktyczna. Każdy mógł usiąść na fotelu i poddać się zabiegom fryzjerskim. Panie fryzjerki zachęcały dzieci do nauki w tym zawodzie.
Dziękujemy Pani Annie Zabiełło
( mamie Lenki) oraz Pani Agnieszce Szczepkowskiej za ciekawe zajęcia oraz piękne fryzury i słodki poczęstunek.

tekst: Dominika Bonisławska
zdjęcia: Sylwia Krupa

"Nayczyciel jest jak cicha przystań na szerokim oceanie życia.Czuwa, czeka, a kiedy nadejdzie czas - ustawia żagle na wiatr. Razem z nim, każdy okręt wypływa na pełnych żaglach".
Dzień Nauczyciela w naszym przedszkolu był wyjątkowym dniem, jest to święto nie tylko nauczycieli, ale i wszystkich pracowników naszej szkoły. Z tej okazji gościem w zerówce była mama Ady, która jest czynnym nauczycielem i pięknie opowiedziała o pracy z dziećmi. Na koniec spotkania uczniowie wcielili się w role nauczycieli , a nauczyciele w role uczniów  i odegrali scenki z życia szkoły. Uczniowie stwierdzili, że praca z dziećmi nie jest łatwa.

tekst: Dominika Bonisławska
zdjęcia: Sylwia Krupa

Wycieczka klasy 2a i 1a do Olsztyna

15 listopada uczniowie klasy 2a (wychowawczyni Monika Pińczewska Czepło) i 1a (wychowawczyni Beata Ewa Dąbrowska) podczas wyjazdu do Olsztyna przeżyli moc atrakcji. Pierwszą było fantastyczne, baśniowe widowisko, oparte na motywach „Królowej Śniegu” H. Ch. Andersena w wykonaniu MOSKIEWSKIEJ REWII NA LODZIE. Doskonała warstwa muzyczna, choreografia pełna trudnych elementów jazdy figurowej na lodzie, bogata scenografia, wspaniałe kostiumy, światła oraz efekty pirotechniczne wzbudziły w dzieciach zachwyt i podziw. Dopełnieniem pełnego wrażeń dnia był seans w olsztyńskim Planetarium. W dowcipnej i przystępnej formie nasi uczniowie otrzymali garść informacji na temat wyglądu nieba nad Warmią i Mazurami w różnych porach roku, poznali gwiazdozbiory, galaktyki i przekonali się, że Ziemia jest wielką kulą w jeszcze większym wszechświecie.  

Beata A. Dąbrowska

100 metrów na 100 – lecie Niepodległości

W czwartek 8 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas edukacji wczesnoszkolnej biorąc udział w zawodach sportowych, włączyły się w obchody Święta Niepodległości. Każdy uczeń podczas różnych sztafetowych konkurencji przebiegł dystans 100 metrów. Wszystkie konkurencje wymagały od zawodników nie tylko szybkości, ale też dużej sprawności, poczucia humoru i umiejętności dobrej zabawy w atmosferze zdrowej rywalizacji. Zmaganiom sportowym towarzyszyły symbole narodowe, była flaga, odśpiewano hymn, a na uczestników czekały cukierki w biało – czerwonych papierkach. Zawody zorganizowała p. Joanna Zielińska we współpracy z p. Katarzyną Kotylą, Sylwią Gawlik i Sylwią Krupa.
Beata A. Dąbrowska

W związku z Tygodniem Kariery realizowanym w naszej szkole, uczniowie klasy 3 B udali się do Szpitala w Nidzicy. Dzieci z bliska mogły zobaczyć jak wyposażona jest karetka pogotowia, z jakimi przypadkami zmagają się ratownicy medyczni, pielęgniarki i pielegniarze. Dzieki uprzejmości Doktora uczniowie mogli obejrzeć zdjęcie klatki piersiowej w sali RTG. Pytaniom dzieci nie było końca, przy okazji poznali również takie zawody jak salowa, konserwator, osoby niezbędne przy codziennym funkcjonowaniu Szpitala. Uczniowie wraz z wychowawca klasy Panią Anna Grochowska oraz Alicja Gawrońska dziękują Dyrekcji oraz pracownikom Szpitala za pomoc i zaangażowanie.

Zdjęcia Alicja Gawrońska

Poznajemy pracę weterynarza

W ramach zajęć z doradztwa zawodowego i Ogólnopolskiego Tygodnia Karier uczniowie klasy 1a (wychowawca Beata E. Dąbrowska) odwiedzili klinikę weterynaryjną AMIGO – VET. Wizyta była nawiązaniem do Światowego Dnia Zwierząt obchodzonego 4 X. Właściciele, Państwo Joanna i Jacek Kopczyńscy, oprowadzili dzieci po lecznicy, pokazali jak wygląda sala operacyjna, diagnostyczna, laboratorium, izba przyjęć dla czworonożnych pacjentów i inne pomieszczenia kliniki. Wyjaśnili na czym polega praca weterynarza i co trzeba zrobić, by wykonywać ten piękny, ale bardzo trudny zawód. Państwo Kopczyńscy przygotowali też niespodziankę i dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi lekarze, zobaczyć pod mikroskopem swój włos, posłuchać bicia serca, na monitorze USG zobaczyć organy wewnętrzne pacjenta, którym był  pupil naszych gospodarzy, piękny kot. Na koniec na dzieci czekał słodki poczęstunek. Pani Asi i Panu Jackowi gorąco dziękujemy za ciekawą lekcję, ogromną życzliwość, profesjonalizm i serdeczną atmosferę, a także za pokazanie, że wybrany trafnie zawód może być życiową pasją.

Beata A. Dąbrowska

Wycieczka pierwszoklasistów do Płocka

17 października uczniowie klasy 1d (wychowawca Sylwia Gawlik) i 1a (wychowawca Beata Ewa Dąbrowska) pojechali na wycieczkę do Płocka. Tam, w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego, dzieci obejrzały spektakl Jana Grabieckiego pt. „Kopciuszek”, na motywach baśni braci Grimm, w reżyserii Stefana Szaciłowskiego. Pełna humoru, uwspółcześniona wersja znanej baśni, piękne stroje, muzyka, scenografia i możliwość bliskiego kontaktu z aktorami zachwyciła naszych podopiecznych. Po pełnym wrażeń spektaklu pierwszoklasiści pojechali do pobliskiego Happy Parku, gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji i niczym nie skrępowana, beztroska zabawa.

Beata A. Dąbrowska

Pasowanie na ucznia

3 września 2018 r. naukę w naszej szkole rozpoczęło 79 pierwszoklasistów. Pierwszy miesiąc upłynął dzieciom na poznawaniu szkoły, nowych koleżanek i kolegów, a także na przygotowaniu się też do bardzo ważnej chwili, jaką jest oficjalne i uroczyste wstąpienie w poczet społeczności szkolnej. 4 października pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi uczniami Jedynki. Uroczystość  rozpoczęła część artystyczna, przygotowana pod kierunkiem pań: Beaty Ewy Dąbrowskiej (1a), Doroty Ojrzyńskiej (1b), Elżbiety Sitarz (1c) i Sylwii Gawlik (1d). Nieco onieśmielone dzieci, przed równie przejętymi rodzicami, zaprezentowały krótkie wierszyki i piosenki, a uczniowie klasy 1b pokazali co im w duszy gra, wykonując utwór na instrumentach perkusyjnych. Po części artystycznej nastąpił doniosły moment ślubowania i pasowania na uczniów, którego dokonał dyrektor szkoły Pan Artur Pacuszka. Na koniec uroczystości przejętym i dumnym pierwszoklasistom Dyrektor przekazał symboliczny klucz do szkoły. Dzieci od wychowawców otrzymały okolicznościowe dyplomy, od Rady Rodziców pamiątkowe długopisy, a od swoich rodziców słodkie niespodzianki.  Gośćmi podczas uroczystości byli: Burmistrz Nidzicy Pan Jacek Kosmala i Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Mariola Maculewicz Podolska. Rodzicom i Dziadkom, którzy bardzo licznie przybyli tego dnia do szkoły razem ze swoimi pociechami gratulujemy, a świeżo upieczonym Uczniom „Jedynki” życzymy wielu sukcesów i tego, by piękne przeżycia towarzyszące tej uroczystości, były z nimi podczas całej edukacji szkolnej.  
Uroczystość aktywną pomocą i pracą wspierał Samorząd Uczniowski naszej szkoły.

Beata A. Dąbrowska

Lekcja przyrody w Nadleśnictwie Jedwabno.

Klasy 1d i 2a spędziły doskonały przyrodniczy dzień w sali i na ścieżce dydaktycznej w Nadleśnictwie Jedwabno. Pod opieką leśniczych dzieci przeszły szkolenie z rozpoznawania w naturze odgłosów i tropów zwierząt oraz drzew po ich charakterystycznych cechach. Rozwiązały masę zagadek i ćwiczeń, a następnie zdobytą wiedzę mogły utrwalić na specjalnie przygotowanej ścieżce edukacyjnej. Dodatkowo leśniczy przypomniał o nadchodzącej zimie i potrzebie dokarmiania zwierząt. Dzieci wyraźnie zainteresowane zasypały leśniczych pytaniami i własnymi spostrzeżeniami. Przyrodniczy dzień został zwieńczony ogniskiem integracyjnym i swobodną zabawą na świeżym powietrzu. Skoki w dal wyłoniły prawdziwych mistrzów. Kubuś skoczył jak pantera, a następnie poprawił swój własny rekord do skoku łosia i był najlepszym skoczkiem wycieczki!

Monika Pińczewska- Czepło
Sylwia Gawlik

Historyczna lekcja.

Za sprawą mamy Julci, jako działanie w klasowym projekcie „Bóg, honor, ojczyzna” w klasie 2a pojawił się prawdziwy pasjonat historii, członek rodziny katyńskiej Pan Jan Domański. Z ogromnym zaangażowaniem opowiedział dzieciom tajniki życia swojej rodziny, szczególnie losy taty, który był żołnierzem i w codziennych opowieściach przekazywał Panu Janowi trudy walki o ojczyznę. Pan Jan przygotował wiele interesujących materiałów, zdjęcia najznamienitszych, polskich generałów, repliki odznaczeń państwowych swojego taty, stare książki, a nawet żołnierski plecak z wyposażeniem, hełm i płaszcz. Najbardziej zadziwiły dzieci informacje o dawnej szkole- o plecaku z tektury, szarych, jednakowych zeszytach, chlebie zjedzonym w trzykilometrowej drodze do domu. Mimo zwyczajności szkoła przysporzyła Panu Janowi wiele wspomnień i wzruszeń, dlatego zachęcił dzieci do cieszenia się tym czasem, bo jest najswobodniejszym okresem w życiu. To udane spotkanie z historią zakończyła wymiana podarunków- laurek z podziękowaniami od dzieci oraz słodkościami od Pana Jana i drobiazgami od mamy Julci. Aż sami sobie zazdrościmy!

Monika Pińczewska- Czepło

"Codziennie głośno czytamy i tej zasady się trzymamy" gr.O D

Obchodzony 29 września Dzień Głośnego Czytania stał się znakomiką okazją do zaproszenia gościa Pana leśniczego  Marka Krupę.
Zgodnie z porą roku i tematyką zajęć czytał książkę z serii Bajkowy las pt."Guzik" K.Arnet.
Dzieci słuchały w skupieniu i z uwagą dając się ponieść dziecięcej wyobraźni. Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej, zarówno w domu, jak i w szkole.Czytanie na głos stymuluje rozwój uczniów, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię.
Dziękujemy Panu Markowi za przyjęcie zaproszenia, upominki i słodycze.

tekst: Dominika Bonisławska
zdjęcia: Sylwia Krupa

Wizyta w księgarni "ERRATA"

Uczniowie z grupy O D
( wych. Dominika Bonisławska) wzięli udział w zajęciach z doradztwa zawodowego i poznali zawód - księgarz. W Ramach Narodowego Programu  Czytelnictwa 2016-2020, każdy uczeń miał możliwość wyboru dowolnej książki, które zostaną zakupione do biblioteki szkolnej, powiększą i uaktualnią księgozbiór literatury dziecięcej.
Aby zachęcić najmłodszych do czytania będą samodzielnie wypożyczać je do domu i czytać razem z rodzicami.
Dziękujemy Pani Katarzynie Smółka za ciekawe zajęcia,upominki i słodki poczęstunek.

Tekst: Dominika Bonisławska
Zdjęcia: Sylwia Krupa

Akcja integracja – Dzień Kropki

17 września uczniowie grupy 0d oraz klasy Id po raz pierwszy wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Kropki, które jest świętem kreatywności i odkrywania talentów. W tym dniu kropki królowały nie tylko na ubraniach, ale także na twarzach najmłodszych. Każde dziecko wzięło udział w kropkowym ozdabianiu ciasteczek oraz warsztatach plastycznych, dzięki którym uczniowie mieli możliwość poznać się i zaprzyjaźnić.

Sylwia Gawlik

"Od najmłodszego, aż po starszaka wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka "


Grupa 0 D (wych. D.Bonisławska) wspólnie z klasą I D ((wych. S.Gawlik) świętowała Dzień Przedszkolaka na hali widowiskowo-sportowej.  Uczniów powitał trener personalny Pan Adrian Mątwicki, który przygotował dzieciom pogadankę na temat aktywności fizycznej i jej znaczenia w rozwoju  dziecka. Po wysłuchaniu pogadanki dzieci uczestniczyły w treningu czynnym, przeciąganiu liny, zabawach z piłką i różnych grach i zabawach ruchowych.
Niespodziankę uczniom zrobił Dyrektor szkoły Pan Artur Pacuszka, który pamiętał o ich święcie i złożył im życzenia. Uroczystość uświetnił słodki poczęstunek. Dziękujemy Dyrektor MOSiR Pani Patrycji Kawałko i Panu Adrianowi Mątwickiemu za gościnność i dobrą zabawę.

tekst: Dominika Bonisławska
zdjęcia: Sylwia Krupa

Jedynka zdobywa Górę Dylewską

Uczniowie klas 8c , 6c i 2c Szkoły Podstawowej nr 1 w Nidzicy  pod opieką wychowawczyń Doroty Taratyckiej, Wiesławy Wojtkiewicz i  Ali Wolak, odwiedzili Wzgórza Dylewskie, nazywane przez niektórych mazurskimi Bieszczadami. To unikalny na Mazurach Zachodnich obszar. Jego pofałdowanie i krajobraz przypomina miejscami Beskid Niski. Tutaj znajduje się najwyższe wzniesienie Warmii i Mazur - Dylewska Góra o wysokości 312 m n.p.m.
Uczniowie z wielkim zapałem zdobyli ten malowniczy punkt krajobrazu  i  wspięli się na wieżę widokową w celu podziwiania pięknych wzgórz i dolin . Następnie odwiedzili Lapidarium i zapoznali się ze zgromadzonymi okazami skalnymi. Najciekawsze głazy zostały opatrzone tablicami informującymi szczegółowo o miejscu pochodzenia okazu, kilometrach transportu lodowego narzutniaków, wieku skały macierzystej oraz o składzie petrograficznym. Większość okazów na niewielkim fragmencie powierzchni została wyszlifowana, co daje możliwość zobaczenia przekroju skały przez lupę umieszczoną w tablicy.  Najwytrwalsza część grupy wybrała się nad jezioro Francuskie. To najwyżej położone jezioro w północno-wschodniej Polsce (285 m n.p.m.)
Następnie uczestnicy udali się do Leśniczówki Napromek, w której znajduje się  Ośrodek Rehabilitacji dla dzikich zwierząt rannych lub chorych. Ośrodek specjalizuje się w rehabilitacji ssaków, ale przyjmuje wszystkich potrzebujących pacjentów. Najczęstszymi pacjentami ośrodka są sarny, łosie, wiewiórki, myszołowy, bociany,  sowy, dziki oraz jeże. Każdy uczeń przywiózł coś smacznego dla zgromadzonych rekonwalescentów. Jabłka, żołędzie, orzechy , marchewki i ziemniaki błyskawicznie znikały w pyszczkach zwierzaków. Obecność dzikich zwierząt daje niepowtarzalną okazję do ich obserwacji. Kontakt z pacjentami Ośrodka był  silnym przeżyciem emocjonalnym.
Uczniowie wrócili pełni wrażeń i dobrych wspomnień z postanowieniem powrotu w te niezwykłe i malownicze miejsca.

Ala Wolak

Poznajmy się z Panią Pedagog.

W cyklu zajęć o tematyce „Kto pracuje w szkole?”- uczniowie klasy 2a spotkali się z Panią Pedagog, która opowiedziała o zakresie swojej pracy oraz zachęciła dzieci do odwiedzania swojego gabinetu jeśli potrzebują wsparcia, ale także jeśli nie mają tak zwanych trudnych problemów. Z dobrymi nowinami również są mile widziane. Pani Pedagog również chciała poznać uczniów, dlatego każde dziecko wykonało proporczyk, na którym pojawił się autoportret dziecka oraz opis jego mocnych i słabych stron. Z proporczyków stworzyliśmy girlandę naszej klasy.

Monika Pińczewska- Czepło

Spotkanie z Policjantem

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego gościem zerówki O D  był Policjant Pan Maciej Płoski.
Ciekawie opowiadał uczniom o zasadach bezpiecznego poruszania się podczas drogi z domu do szkoły i ze szkoły do domu.Uczniowie dowiedzieli się jak zachować  się w różnych sytuacjach zagrożenia.  Chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami.Pokazały, że są odpowiedzialne i wiedzą jak  wykorzystać swoją wiedzę.
Dziekujemy bardzo za ciekawą lekcję.
Dominika Bonisławska

Zerówki  rozpoczęły nowy rok szkolny

Grupa 0 D swoją naukę rozpoczęła od zapoznania się z budynkiem szkoły.
Uczniowie odwiedzili gabinet Dyrektora szkoły, który serdecznie ich powitał,  życzył przyjemnej nauki i dobrej zabawy.
Obejrzały pokój nauczycielski, świetlicę, bibliotekę, stołówkę, gabinet pielęgniarki, logopedy i łazienki.
Frajdą dla nich było zwiedzanie sali gimnastycznej, gdzie mogły swobodnie biegać I skakać. Zmęczone, ale radosne i uśmiechnięte wróciły do swojej sali i dzieliły się wrażeniami.
tekst: Dominika Bonisławska

zdjęcia: Sylwia Krupa

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego