Aktualności - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności

Edukacja wczesnoszkolna > Rok szkolny 2018/2019

100 metrów na 100 – lecie Niepodległości

W czwartek 8 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas edukacji wczesnoszkolnej biorąc udział w zawodach sportowych, włączyły się w obchody Święta Niepodległości. Każdy uczeń podczas różnych sztafetowych konkurencji przebiegł dystans 100 metrów. Wszystkie konkurencje wymagały od zawodników nie tylko szybkości, ale też dużej sprawności, poczucia humoru i umiejętności dobrej zabawy w atmosferze zdrowej rywalizacji. Zmaganiom sportowym towarzyszyły symbole narodowe, była flaga, odśpiewano hymn, a na uczestników czekały cukierki w biało – czerwonych papierkach. Zawody zorganizowała p. Joanna Zielińska we współpracy z p. Katarzyną Kotylą, Sylwią Gawlik i Sylwią Krupa.
Beata A. Dąbrowska

W związku z Tygodniem Kariery realizowanym w naszej szkole, uczniowie klasy 3 B udali się do Szpitala w Nidzicy. Dzieci z bliska mogły zobaczyć jak wyposażona jest karetka pogotowia, z jakimi przypadkami zmagają się ratownicy medyczni, pielęgniarki i pielegniarze. Dzieki uprzejmości Doktora uczniowie mogli obejrzeć zdjęcie klatki piersiowej w sali RTG. Pytaniom dzieci nie było końca, przy okazji poznali również takie zawody jak salowa, konserwator, osoby niezbędne przy codziennym funkcjonowaniu Szpitala. Uczniowie wraz z wychowawca klasy Panią Anna Grochowska oraz Alicja Gawrońska dziękują Dyrekcji oraz pracownikom Szpitala za pomoc i zaangażowanie.

Zdjęcia Alicja Gawrońska

Poznajemy pracę weterynarza

W ramach zajęć z doradztwa zawodowego i Ogólnopolskiego Tygodnia Karier uczniowie klasy 1a (wychowawca Beata E. Dąbrowska) odwiedzili klinikę weterynaryjną AMIGO – VET. Wizyta była nawiązaniem do Światowego Dnia Zwierząt obchodzonego 4 X. Właściciele, Państwo Joanna i Jacek Kopczyńscy, oprowadzili dzieci po lecznicy, pokazali jak wygląda sala operacyjna, diagnostyczna, laboratorium, izba przyjęć dla czworonożnych pacjentów i inne pomieszczenia kliniki. Wyjaśnili na czym polega praca weterynarza i co trzeba zrobić, by wykonywać ten piękny, ale bardzo trudny zawód. Państwo Kopczyńscy przygotowali też niespodziankę i dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi lekarze, zobaczyć pod mikroskopem swój włos, posłuchać bicia serca, na monitorze USG zobaczyć organy wewnętrzne pacjenta, którym był  pupil naszych gospodarzy, piękny kot. Na koniec na dzieci czekał słodki poczęstunek. Pani Asi i Panu Jackowi gorąco dziękujemy za ciekawą lekcję, ogromną życzliwość, profesjonalizm i serdeczną atmosferę, a także za pokazanie, że wybrany trafnie zawód może być życiową pasją.

Beata A. Dąbrowska

Wycieczka pierwszoklasistów do Płocka

17 października uczniowie klasy 1d (wychowawca Sylwia Gawlik) i 1a (wychowawca Beata Ewa Dąbrowska) pojechali na wycieczkę do Płocka. Tam, w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego, dzieci obejrzały spektakl Jana Grabieckiego pt. „Kopciuszek”, na motywach baśni braci Grimm, w reżyserii Stefana Szaciłowskiego. Pełna humoru, uwspółcześniona wersja znanej baśni, piękne stroje, muzyka, scenografia i możliwość bliskiego kontaktu z aktorami zachwyciła naszych podopiecznych. Po pełnym wrażeń spektaklu pierwszoklasiści pojechali do pobliskiego Happy Parku, gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji i niczym nie skrępowana, beztroska zabawa.

Beata A. Dąbrowska

Pasowanie na ucznia

3 września 2018 r. naukę w naszej szkole rozpoczęło 79 pierwszoklasistów. Pierwszy miesiąc upłynął dzieciom na poznawaniu szkoły, nowych koleżanek i kolegów, a także na przygotowaniu się też do bardzo ważnej chwili, jaką jest oficjalne i uroczyste wstąpienie w poczet społeczności szkolnej. 4 października pierwszoklasiści stali się pełnoprawnymi uczniami Jedynki. Uroczystość  rozpoczęła część artystyczna, przygotowana pod kierunkiem pań: Beaty Ewy Dąbrowskiej (1a), Doroty Ojrzyńskiej (1b), Elżbiety Sitarz (1c) i Sylwii Gawlik (1d). Nieco onieśmielone dzieci, przed równie przejętymi rodzicami, zaprezentowały krótkie wierszyki i piosenki, a uczniowie klasy 1b pokazali co im w duszy gra, wykonując utwór na instrumentach perkusyjnych. Po części artystycznej nastąpił doniosły moment ślubowania i pasowania na uczniów, którego dokonał dyrektor szkoły Pan Artur Pacuszka. Na koniec uroczystości przejętym i dumnym pierwszoklasistom Dyrektor przekazał symboliczny klucz do szkoły. Dzieci od wychowawców otrzymały okolicznościowe dyplomy, od Rady Rodziców pamiątkowe długopisy, a od swoich rodziców słodkie niespodzianki.  Gośćmi podczas uroczystości byli: Burmistrz Nidzicy Pan Jacek Kosmala i Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Mariola Maculewicz Podolska. Rodzicom i Dziadkom, którzy bardzo licznie przybyli tego dnia do szkoły razem ze swoimi pociechami gratulujemy, a świeżo upieczonym Uczniom „Jedynki” życzymy wielu sukcesów i tego, by piękne przeżycia towarzyszące tej uroczystości, były z nimi podczas całej edukacji szkolnej.  
Uroczystość aktywną pomocą i pracą wspierał Samorząd Uczniowski naszej szkoły.

Beata A. Dąbrowska

Lekcja przyrody w Nadleśnictwie Jedwabno.

Klasy 1d i 2a spędziły doskonały przyrodniczy dzień w sali i na ścieżce dydaktycznej w Nadleśnictwie Jedwabno. Pod opieką leśniczych dzieci przeszły szkolenie z rozpoznawania w naturze odgłosów i tropów zwierząt oraz drzew po ich charakterystycznych cechach. Rozwiązały masę zagadek i ćwiczeń, a następnie zdobytą wiedzę mogły utrwalić na specjalnie przygotowanej ścieżce edukacyjnej. Dodatkowo leśniczy przypomniał o nadchodzącej zimie i potrzebie dokarmiania zwierząt. Dzieci wyraźnie zainteresowane zasypały leśniczych pytaniami i własnymi spostrzeżeniami. Przyrodniczy dzień został zwieńczony ogniskiem integracyjnym i swobodną zabawą na świeżym powietrzu. Skoki w dal wyłoniły prawdziwych mistrzów. Kubuś skoczył jak pantera, a następnie poprawił swój własny rekord do skoku łosia i był najlepszym skoczkiem wycieczki!

Monika Pińczewska- Czepło
Sylwia Gawlik

Historyczna lekcja.

Za sprawą mamy Julci, jako działanie w klasowym projekcie „Bóg, honor, ojczyzna” w klasie 2a pojawił się prawdziwy pasjonat historii, członek rodziny katyńskiej Pan Jan Domański. Z ogromnym zaangażowaniem opowiedział dzieciom tajniki życia swojej rodziny, szczególnie losy taty, który był żołnierzem i w codziennych opowieściach przekazywał Panu Janowi trudy walki o ojczyznę. Pan Jan przygotował wiele interesujących materiałów, zdjęcia najznamienitszych, polskich generałów, repliki odznaczeń państwowych swojego taty, stare książki, a nawet żołnierski plecak z wyposażeniem, hełm i płaszcz. Najbardziej zadziwiły dzieci informacje o dawnej szkole- o plecaku z tektury, szarych, jednakowych zeszytach, chlebie zjedzonym w trzykilometrowej drodze do domu. Mimo zwyczajności szkoła przysporzyła Panu Janowi wiele wspomnień i wzruszeń, dlatego zachęcił dzieci do cieszenia się tym czasem, bo jest najswobodniejszym okresem w życiu. To udane spotkanie z historią zakończyła wymiana podarunków- laurek z podziękowaniami od dzieci oraz słodkościami od Pana Jana i drobiazgami od mamy Julci. Aż sami sobie zazdrościmy!

Monika Pińczewska- Czepło

"Codziennie głośno czytamy i tej zasady się trzymamy" gr.O D

Obchodzony 29 września Dzień Głośnego Czytania stał się znakomiką okazją do zaproszenia gościa Pana leśniczego  Marka Krupę.
Zgodnie z porą roku i tematyką zajęć czytał książkę z serii Bajkowy las pt."Guzik" K.Arnet.
Dzieci słuchały w skupieniu i z uwagą dając się ponieść dziecięcej wyobraźni. Okazji do czytania dzieciom jest wiele i powinniśmy robić to jak najczęściej, zarówno w domu, jak i w szkole.Czytanie na głos stymuluje rozwój uczniów, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię.
Dziękujemy Panu Markowi za przyjęcie zaproszenia, upominki i słodycze.

tekst: Dominika Bonisławska
zdjęcia: Sylwia Krupa

Wizyta w księgarni "ERRATA"

Uczniowie z grupy O D
( wych. Dominika Bonisławska) wzięli udział w zajęciach z doradztwa zawodowego i poznali zawód - księgarz. W Ramach Narodowego Programu  Czytelnictwa 2016-2020, każdy uczeń miał możliwość wyboru dowolnej książki, które zostaną zakupione do biblioteki szkolnej, powiększą i uaktualnią księgozbiór literatury dziecięcej.
Aby zachęcić najmłodszych do czytania będą samodzielnie wypożyczać je do domu i czytać razem z rodzicami.
Dziękujemy Pani Katarzynie Smółka za ciekawe zajęcia,upominki i słodki poczęstunek.

Tekst: Dominika Bonisławska
Zdjęcia: Sylwia Krupa

Akcja integracja – Dzień Kropki

17 września uczniowie grupy 0d oraz klasy Id po raz pierwszy wzięli udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Kropki, które jest świętem kreatywności i odkrywania talentów. W tym dniu kropki królowały nie tylko na ubraniach, ale także na twarzach najmłodszych. Każde dziecko wzięło udział w kropkowym ozdabianiu ciasteczek oraz warsztatach plastycznych, dzięki którym uczniowie mieli możliwość poznać się i zaprzyjaźnić.

Sylwia Gawlik

"Od najmłodszego, aż po starszaka wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka "


Grupa 0 D (wych. D.Bonisławska) wspólnie z klasą I D ((wych. S.Gawlik) świętowała Dzień Przedszkolaka na hali widowiskowo-sportowej.  Uczniów powitał trener personalny Pan Adrian Mątwicki, który przygotował dzieciom pogadankę na temat aktywności fizycznej i jej znaczenia w rozwoju  dziecka. Po wysłuchaniu pogadanki dzieci uczestniczyły w treningu czynnym, przeciąganiu liny, zabawach z piłką i różnych grach i zabawach ruchowych.
Niespodziankę uczniom zrobił Dyrektor szkoły Pan Artur Pacuszka, który pamiętał o ich święcie i złożył im życzenia. Uroczystość uświetnił słodki poczęstunek. Dziękujemy Dyrektor MOSiR Pani Patrycji Kawałko i Panu Adrianowi Mątwickiemu za gościnność i dobrą zabawę.

tekst: Dominika Bonisławska
zdjęcia: Sylwia Krupa

Jedynka zdobywa Górę Dylewską

Uczniowie klas 8c , 6c i 2c Szkoły Podstawowej nr 1 w Nidzicy  pod opieką wychowawczyń Doroty Taratyckiej, Wiesławy Wojtkiewicz i  Ali Wolak, odwiedzili Wzgórza Dylewskie, nazywane przez niektórych mazurskimi Bieszczadami. To unikalny na Mazurach Zachodnich obszar. Jego pofałdowanie i krajobraz przypomina miejscami Beskid Niski. Tutaj znajduje się najwyższe wzniesienie Warmii i Mazur - Dylewska Góra o wysokości 312 m n.p.m.
Uczniowie z wielkim zapałem zdobyli ten malowniczy punkt krajobrazu  i  wspięli się na wieżę widokową w celu podziwiania pięknych wzgórz i dolin . Następnie odwiedzili Lapidarium i zapoznali się ze zgromadzonymi okazami skalnymi. Najciekawsze głazy zostały opatrzone tablicami informującymi szczegółowo o miejscu pochodzenia okazu, kilometrach transportu lodowego narzutniaków, wieku skały macierzystej oraz o składzie petrograficznym. Większość okazów na niewielkim fragmencie powierzchni została wyszlifowana, co daje możliwość zobaczenia przekroju skały przez lupę umieszczoną w tablicy.  Najwytrwalsza część grupy wybrała się nad jezioro Francuskie. To najwyżej położone jezioro w północno-wschodniej Polsce (285 m n.p.m.)
Następnie uczestnicy udali się do Leśniczówki Napromek, w której znajduje się  Ośrodek Rehabilitacji dla dzikich zwierząt rannych lub chorych. Ośrodek specjalizuje się w rehabilitacji ssaków, ale przyjmuje wszystkich potrzebujących pacjentów. Najczęstszymi pacjentami ośrodka są sarny, łosie, wiewiórki, myszołowy, bociany,  sowy, dziki oraz jeże. Każdy uczeń przywiózł coś smacznego dla zgromadzonych rekonwalescentów. Jabłka, żołędzie, orzechy , marchewki i ziemniaki błyskawicznie znikały w pyszczkach zwierzaków. Obecność dzikich zwierząt daje niepowtarzalną okazję do ich obserwacji. Kontakt z pacjentami Ośrodka był  silnym przeżyciem emocjonalnym.
Uczniowie wrócili pełni wrażeń i dobrych wspomnień z postanowieniem powrotu w te niezwykłe i malownicze miejsca.

Ala Wolak

Poznajmy się z Panią Pedagog.

W cyklu zajęć o tematyce „Kto pracuje w szkole?”- uczniowie klasy 2a spotkali się z Panią Pedagog, która opowiedziała o zakresie swojej pracy oraz zachęciła dzieci do odwiedzania swojego gabinetu jeśli potrzebują wsparcia, ale także jeśli nie mają tak zwanych trudnych problemów. Z dobrymi nowinami również są mile widziane. Pani Pedagog również chciała poznać uczniów, dlatego każde dziecko wykonało proporczyk, na którym pojawił się autoportret dziecka oraz opis jego mocnych i słabych stron. Z proporczyków stworzyliśmy girlandę naszej klasy.

Monika Pińczewska- Czepło

Spotkanie z Policjantem

W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego gościem zerówki O D  był Policjant Pan Maciej Płoski.
Ciekawie opowiadał uczniom o zasadach bezpiecznego poruszania się podczas drogi z domu do szkoły i ze szkoły do domu.Uczniowie dowiedzieli się jak zachować  się w różnych sytuacjach zagrożenia.  Chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami.Pokazały, że są odpowiedzialne i wiedzą jak  wykorzystać swoją wiedzę.
Dziekujemy bardzo za ciekawą lekcję.
Dominika Bonisławska

Zerówki  rozpoczęły nowy rok szkolny

Grupa 0 D swoją naukę rozpoczęła od zapoznania się z budynkiem szkoły.
Uczniowie odwiedzili gabinet Dyrektora szkoły, który serdecznie ich powitał,  życzył przyjemnej nauki i dobrej zabawy.
Obejrzały pokój nauczycielski, świetlicę, bibliotekę, stołówkę, gabinet pielęgniarki, logopedy i łazienki.
Frajdą dla nich było zwiedzanie sali gimnastycznej, gdzie mogły swobodnie biegać I skakać. Zmęczone, ale radosne i uśmiechnięte wróciły do swojej sali i dzieliły się wrażeniami.
tekst: Dominika Bonisławska

zdjęcia: Sylwia Krupa

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego