Aktualności - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności

Edukacja wczesnoszkolna > Rok szkolny 2017/2018
 

„Już jestem uczniem” – PASOWANIE NA UCZNIA W JEDYNCE

12 października uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do społeczności szkolnej oraz uroczyście ślubowali „być wzorowym uczniem, dobrym kolegą lub koleżanką oraz dbać i szanować dobre imię szkoły". W imieniu starszych kolegów, pierwszaków przywitała uczennica klasy 4a Karolinka Szmit, która obiecała, że w szkole nic złego im nie grozi i że panuje tu przyjazna atmosfera. Również Dyrekcja i wszystkie Panie starały się rozluźnić towarzyszący uroczystości stres. Pierwszoklasiści przygotowali występ artystyczny- pierwszy szkolny popis swoich umiejętności, np. utwór zagrany na flażolecie oraz wierszyki i piosenki, które gromko oklaskiwali zgromadzeni na sali bliscy uczniów. Gdy wreszcie Pan Dyrektor przystąpił do aktu pasowania i wręczył uczniom klucz do szkoły, wszyscy odetchnęli z ulgą i poczuli radość, którą celnie wyraziła Gabrysia słowami „cieszę się. że wreszcie jestem już tym uczniem prawdziwym". W nagrodę za cierpliwość dzieci otrzymały dyplomy od Dyrekcji oraz długopisy ufundowane przez Radę Rodziców. Uroczystość przygotowały wychowawczynie: 1a – Monika Pińczewska Czepło, 1b – Anna Jabłonowska, 1 c- Ala Wolak.

Monika Pińczewska Czepło

Poczytaj mi mamo - „Opowieści o wilkach”

12 października uczniów 3a odwiedziła mama Helenki. Pani Karina Denis przyniosła ze sobą książkę „Opowieści o ziołach i zwierzętach” Simony Kossak. Ta polska biolożka, profesor nauk leśnych, popularyzatorka nauki, znana była z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski, np. Puszczy Białowieskiej, gdzie w starej leśniczówce „Dziedzinka” mieszkała ponad 30 lat. Dzieci wysłuchały dwóch fascynującej historii: o wilkach, na które po wysłuchaniu tej opowieści z pewnością już nigdy nie będą patrzyły z perspektywy bajki „O czerwonym kapturku” oraz o psotnych popielicach.

Beata A. Dąbrowska

Trzecioklasiści z wizytą w elbląskim teatrze

11 października uczniowie z klasy 3a (wychowawca Beata Ewa Dąbrowska), 3b (wychowawca Agnieszka Zawadzka) i 3 e (wychowawca Sylwia Gawlik) odbyli podróż do świata magii i fantazji. W elbląskim teatrze im. Aleksandra Sewruka trzecioklasiści obejrzeli adaptację „Czarodziejskiego krzesiwa”, jednej z najpiękniejszych opowieści H. Ch. Andersena. Historię żołnierza, który przechytrzając wiedźmę staje się posiadaczem tajemniczego krzesiwa i zakochuje się w pięknej królewnie uwięzionej w zamku, dzieci obejrzały z zapartym tchem. Piękne stroje, magiczne elementy scenografii, bliskość aktorów, wpadające w ucho piosenki i duża dawka humoru wprowadziły wszystkich w świetny nastrój i sprawiły, że po raz kolejny nasi uczniowie byli zachwyceni taką formą obcowania ze sztuką.

Beata A. Dąbrowska

Zaczytana 3 a

Ubiegłoroczny projekt klasowy „Czytam – więc jestem” cieszył się wśród dzieci i rodziców klasy 3a dużym zainteresowaniem. Szczególnie przypadł do gustu wszystkim cykl „Poczytaj mi mamo”, w którym rodzice i starsze rodzeństwo wcielało się w rolę czytających głośno szkolne lektury oraz swoje ulubione książki. Spotkania te będą kontynuowane w tym roku szkolnym.  We wtorek 10 października, trzecioklasistów odwiedziła mama Leny, Pani Marta Szymańska, która przeczytała kilka rozdziałów tegorocznej lektury pt. „Oto jest Kasia” Miry Jaworczakowej. Kolejna „zaczytana” lekcja już wkrótce.

Beata A. Dąbrowska

„Jedz owoce i warzywa pyszne, zdrowe, bo to gwarantuje życie kolorowe"


Przedszkolaki z grupy D w ostatnim tygodniu zajmowały się zagadnieniem owoców i warzyw. Utrwalały ich nazwy, rozpoznawały smaki. Dowiedziały się dlaczego warto jeść warzywa i owoce, były na wycieczce w sklepie warzywniczym, rysowały ulubione dary z ogrodów i sadów. Pod kierunkiem wychowawczyni Dominiki Bonisławskiej dzieci samodzielnie robiły owocowe szaszłyki oraz pyszne i pełne witamin koktajle z polskich i egzotycznych  owoców. Degustacji nie było końca.

Dominika Bonislawska

Lekcja biblioteczna 1a w Bibliotece Miejskiej.


Kolejnym krokiem rozkrzewiania zainteresowania czytelnictwem w klasie 1a była lekcja biblioteczna w Miejsko- Gminnej Bibliotece Publicznej na Zamku. Dzieci poznały zasady funkcjonowania bibliotecznego oddziału dla dzieci oraz zasady, jak zostać jego czytelnikiem. Dodatkowo miały okazję wysłuchać piękną baśń pt. „Słowik”, przedstawioną za pomocą teatru japońskiego.

Monika Pińczewska- Czepło

Dzień Głośnego Czytania w 1a.

Uczniowie klasy 1a uczcili Dzień Głośnego Czytania słuchając lektury „Plastusiowy Pamiętnik” czytanej przez Dyrektora naszej szkoły- Pana Artura Pacuszkę. Dzień ten, to pierwszy krok wdrażający dzieci do projektu klasowego promującego czytelnictwo- „Jak nie czytam, jak czytam”. Dzieci dopiero poznają litery i uczą się samodzielnego czytania, dlatego jest to doskonały moment, aby zainteresować je książką np. czytaną głośno przez rodzica, w tym przypadku- tatę Olgi.

Monika Pińczewska- Czepło

Akcja integracja w Bartbo


Klasa 1a wystartowała w nowy etap nauki od integracji na zielonej szkole w Bartbo. Dzieci podzielone na grupy rozwiązywały zadania logiczne i strategiczne w Krainie Labiryntów. Był to dla nich egzamin ze współpracy w grupie i test na koleżeńskość. Gdy już go zdały miały pełen swobody i radości czas na dmuchanym placu zabaw oraz przy ognisku w towarzystwie wolontariuszy z Iranu i Algierii, z którymi próbowali konwersować w języku angielskim.

Monika Pińczewska Czepło

„Jesteś duży czy też mały, jedz owoce i warzywa przez rok cały"


W dniu 4.10.2017 r. przedszkolaki z Jedynki wybrały się na wycieczkę do sklepu warzywniczego Avocado. Dzieci dowiedziały się skąd się wzięła nazwa sklepu, co można w nim kupić, oglądały i podziwiały krajowe i egzotyczne owoce i warzywa, poznały ich zalety i wartości odżywcze. Dzięki uprzejmości właściciela sklepu, Pana Michała Jasińskiego każdy przedszkolak otrzymał  piękne, czerwone, polskie jabłko. Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie i wzbogacenie wiedzy dzieci na temat warzyw i owoców.

Beata A. Dąbrowska
Dominika Bonisławska

Lekcja przyrody w terenie

Uczniowie klas 3b (wych. A. Zawadzka), 3c (wych. E. Pawlak) i 3e (S. Gawlik) wybrali się na wycieczkę do lasu, gdzie pod okiem leśniczego odbyła się lekcja przyrody w terenie. Dzieci obserwowały naturalny ekosystem świata roślin i zwierząt, poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Podczas spaceru wzdłuż ścieżki edukacyjnej Koniuszanka uczniowie mogli zobaczyć m.in.  kilkusetletnie dęby, paśniki, stanowisko na którym prezentowane są pnie drzew.  Niektórym udało się znaleźć piękne borowiki.

Sylwia Gawlik

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w klasie 3a

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Święto to przypada 29 września, a data ta odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W dzisiejszym zabieganym świecie, pełnym komputerowych gier i wirtualnych zabawek,  my dorośli często zapominamy jak ważną rolę w rozwoju naszych pociech spełnia głośne czytanie książek. Stymuluje ono ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię, wycisza i tworzy wyjątkową duchową bliskość. O tym, jak fajną sprawą jest głośne czytanie książek przez dorosłych, uczniowie klasy 3a przekonali się już w ubiegłym roku podczas realizacji projektu klasowego pt. „Czytam – więc jestem”. 29 września dzieci z 3a (wychowawca Beata E. Dąbrowska) wysłuchały kilku pierwszych rozdziałów tegorocznej lektury pt. „Oto jest Kasia” Miry Jaworczakowej.  Zaproszenie do roli lektorów przyjęły: wicedyrektor Pani Wioletta Romańska, mama Laury Pani Ewa Bartkowska oraz logopeda Beata A. Dąbrowska. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchały fragmentów powieści i uznały, że warto tę książkę przeczytać do końca i poznać losy tytułowej Kasi.  

Beata A. Dąbrowska

Praktyczna nauka właściwego poruszania się po mieście

26.09.2017 roku przedszkolaki z Jedynki miały niewątpliwą frajdę uczestniczenia w praktycznych zajęciach właściwego poruszania się po mieście. Dzieci z grupy A (wychowawca Małgorzata Grochowska) i grupy D (wychowawca Dominika Bonisławska) wyruszyły wraz z policjantem, st. aspirantem Maciejem Płoskim na spacer po Nidzicy, zwracając pilnie uwagę na znaki drogowe, na przepisy dotyczące bezpiecznego przechodzenia przez ulicę i na inne zasady obowiązujące pieszych i kierowców. Zajęcia poprowadzone przez naszego dzielnicowego były b. ciekawe, a dzięki praktycznym wskazówkom z pewnością będą przez najmłodszych uczniów lepiej zapamiętane i stosowane. Serdecznie dziękujemy Panu Maciejowi Płoskiemu za zaangażowanie i poświęcony dzieciom czas.

Beata A. Dąbrowska

MOSiR gościł uczniów Jedynki z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka


Od 2013 roku 20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. To sympatyczne święto dzieci z grupy A (wychowawca Małgorzata Grochowska) i grupy D (wychowawca Dominika Bonisławska) postanowiły uczcić w wyjątkowy sposób, wybierając się do hali widowiskowo – sportowej.  Na przedszkolaków czekał  trener personalny Pan Adrian Mątwicki. Opowiedział  on dzieciom o  prawidłowym odżywianiu i o tym jak ważna dla ich prawidłowego rozwoju jest aktywność fizyczna. Dzieci  zwiedziły siłownię i miały możliwość spróbowania swoich umiejętności pod czujnym okiem trenera. Na koniec na przedszkolaków czekała słodka niespodzianka oraz piękne kolorowe dyplomy. Dziękujemy Dyrektorowi MOSiR Pani Patrycji Kawałko oraz Panu Adrianowi Mątwickiemu za gościnność i dostarczenie dzieciom wielu wrażeń.  

Beata A. Dąbrowska
Dominika Bonisławska

Spartakiada Integracyjna „Wszyscy razem”

Od kilku lat uczniowie naszej szkoły włączają się i biorą aktywny udział w organizowanej przez Stowarzyszenie Światło i Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Nidzicy spartakiadzie integracyjnej. Tegoroczna pod hasłem „Wszyscy razem” odbyła się 19 września w hali widowiskowo – sportowej. Tym razem Jedynkę reprezentowała klasa 3a (wychowawca Beata Ewa Dąbrowska). Uczestnikami spartakiady byli uczniowie ze szkół całego powiatu, którzy dzielnie walczyli w konkurencjach sportowych, wzięli udział w szkoleniu „Pierwsza Pomoc” oraz obejrzeli pokazy taneczne przygotowane przez dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Impreza ta była doskonałą okazją do zabawy, aktywnego spędzenia czasu i do integracji z osobami niepełnosprawnymi. Na zakończenie odbył się piknik integracyjny, a sportowe zmagania zostały nagrodzone pamiątkowymi dyplomami i nagrodami. Każdy uczestnik dostał koszulkę i piłkę, a klasa torbę słodyczy. Dzięki świetnej organizacji i zaangażowaniu zarówno osób dorosłych jak i młodych uczestników spartakiady, udało się stworzyć niezapomnianą atmosferę sportowego święta.

Beata A. Dąbrowska

Witamy w naszej szkole!

W tym roku szkolnym naukę w Jedynce rozpoczęło 94 dzieci w czterech oddziałach przedszkolnych i 57 uczniów w trzech klasach pierwszych. To kolejne pokolenie młodych ludzi, którzy rozpoczynają nowy etap w ich życiu. Ciesząc się z Waszego wyboru mamy nadzieję, że czas spędzony w naszej szkole będzie dla Was wyjątkowy – pełen pozytywnych wrażeń, radości, zabawy, kształtowania charakteru, zdobywania nowych umiejętności i wiadomości oraz zawierania głębokich przyjaźni.

Beata A. Dąbrowska

Grupa A

Grupa B

Grupa C

Grupa D

Klasa I a

Klasa I b

Klasa I c

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego