Biblioteka - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

Biblioteka

,,Kto czyta książki żyje podwójnie”.  - Umberto Eco

        Zapraszamy:
Poniedziałek
 7.30 – 15.00
Wtorek        
  7.30 -  15.00
Środa         
    7.30 - 15.00
Czwartek     
  7.30 – 16.00
Piątek         
   7.30 - 13.30
   

Nauczyciele bibliotekarze:
Joanna Katarzyna Grabowska
Anna Danuta Szczepkowska   

Księgozbiór
Lektury
L
iteratura dla dzieci i młodzieży oraz lektury dla klas I

Z życia biblioteki:

Rok szkolny 2019/2020

  Jak co roku 5 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek. Panie z  biblioteki  tego dnia przygotowały ciekawe zajęcia dla uczniów:
- Przedstawienie teatralne „Głos Koguta”.
-Małe czytanie – „Bajka do bajki”
-Wierszykowo – „Superbohaterowie”
-Gra planszowa – „Kto pierwszy w Bajce”
-Ukryte obrazki – „Baśniowe poszukiwania”
- Chcę wiedzieć więcej –„ O baśniowych miejscach w Polsce”
- Baśniowo-Legendowa Krzyżówka Obrazkowa.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Jedynce.


 
Od 2001 roku w dniu 29 września  obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki., a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Od dawna dobrze wiemy, że czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. W końcu to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W tym roku data ta przypadła  w niedzielę , dlatego w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy już w piątek 27 września i był on znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do świata książki.  Szczególnie teraz, gdy telewizja i komputer pochłaniają coraz więcej czasu, trzeba podkreślać znaczenie wspólnej lektury. Ten dzień stał się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników naszej biblioteki. Starsi koledzy, uczniowie klas siódmych , z Koła Przyjaciół Biblioteki wraz z pomocą nauczycieli zorganizowali akcję głośnego czytania dla klas 1 – 3. Maluchy miały okazję wysłuchać różnych opowieści oraz porozmawiać na temat wysłuchanych historyjek. Tak spędzony wspólnie czas procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej się zrozumieć.

Narodowe Czytanie

Tegoroczne „ Narodowe Czytanie” odbyło się pod hasłem: „Osiem polskich nowel na VIII edycję  Narodowego Czytania”. Jak w wielu polskich miastach , w sobotę 7 września  na rynku w Nidzicy mieszkańcy mogli posłuchać polskich nowel. Nasza biblioteka także przyłączyła się do akcji. W piątek 6 września na każdej przerwie lekcyjnej można było włączyć się w czytanie i słuchanie nowel.

Rok szkolny 2018/2019

  „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2016–2020 w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten realizowany jest przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.
  Program składa się z trzech priorytetów, które realizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem Biblioteki Narodowej i Instytutu Książki oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Priorytet 3  dotyczy szkół, a jego celem jest– rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
  Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 w Nidzicy realizuje powyższy program czytelniczy w ramach,  którego  zakupiła dotychczas 884 książki .W realizacji jest kolejny, ostatni zakup za 1069,97 złote. Łączna kwota, która zasiliła bibliotekę w ramach NPRCz to 15 tysięcy złotych.
  Dokonując wyboru tytułów, planowanych do zakupu, bibliotekarki kierowały się przede wszystkim sugestiami tych, dla których książki miały być zakupione. Uczniowie mieli możliwość przedstawienia swoich preferencji czytelniczych oraz wyrażania swojej opinii na temat proponowanych przez nich książek w ankietach i rozmowach, a najmłodsi przez bezpośredni wybór książek w księgarni. Na zakup książek miały też wpływ konsultacje z nauczycielami różnych przedmiotów oraz rozmowy z rodzicami.

Konkursy czytelnicze
I Maraton Czytelniczy

- Quiz o Kubusiu Puchatku - konkurs dla kl. 2-3 - 03.12.18
-Akademia Pana Kleksa -   konkurs dla kl.4 - 04.12.18
-Sposób na Alcybiadesa - konkurs dla kl.6 - 05.12.18

II Maraton Czytelniczy

- Krasnoludy, trole i elfy – czyli Hobbit i jego fantastyczny świat” - konkurs dla kl. 6-7 - 27.05.19
- Mikołajek i jego koledzy - konkurs dla miłośników Mikołajka - 28.05.19
-Oskar i pani Róża - konkurs dla kl. 7-8 - 29.05.19

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek


05 Listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.
Nasza biblioteka tego dnia, na przerwach lekcyjnych, organizowała „Kalambury w bibliotece – Z jakiej bajki mnie znasz?”. Uczniowie dobierali się w małe grupy i przedstawiały różne scenki z bajek a inni odgadywali imiona przedstawionych postaci.  Kraeatywność  i pomysłowość dzieci zaskakiwała, wszyscy cudownie się bawili, wymieniająć się rolami.

Rok szk 2017/2018

I Maraton Czytelniczy wkręceni w czytanie

1. „Baśniowy  świat” – konkurs dla klas 2 i 3 – 11.12.2017
2. „Czy znasz polskie legendy?” – konkurs dla klas 3 – 12.12.2017
3. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” – konkurs dla wszystkich chętnych  - 13.12.20017

21 listopada obchodziliśmy po raz pierwszy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych z 1973r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, iż walka i zawiść szkodzą, nie budują. Inicjatywa życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny.
Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Przesłanie akcji jest proste- bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.
Pamiętajmy, że pozytywna dobra energia , którą przekazujemy innym ludziom wraca do nas.
Uczniowie Jedynki (od oddziałów przedszkolnych do klasy 3 gimnazjum) przygotowali plakaty propagujące to święto i ubrali się w kolorze żółtym (kolor słońca, uśmiechu i radości).
Organizatorami akcji byli uczniowie z koła bibliotecznego : Magda Wydurska, Bianka Piotrowicz, Hubert Krajewski i Patryk Kozicki oraz ich koledzy i koleżanki z klasy 7c. Pomagały im dziewczynki z grupy teatralnej ,,Pacynka”: Amelka Czubkowska, Dominika Klimaszewska, Iza Iwanicka, Lena Kotyla, Natalka Juchniewicz z klasy 3a oraz dzieci z grupy ,,Tygrysek”: Adrian Zembrzuski, Antoni Chmielewski, Kaja Rykowska, Martynka Jędzrzejewska z klasy 2b.
Organizatorzy przygotowali emotki wyrażające radość i rozdawali je wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom naszej szkoły.
Dzień ten przyniósł dużo radości nie tylko organizatorom , ale wszystkim obdarowanym osobom.

Opiekun : Joanna Grabowska

Rok szkolny 2016 - 2017

"Wkręceni w czytanie"

Wyniki konkursów czytelniczych
II Maratonu Czytelniczego  22.05-26.05


„Tomek Sawyer – figlarz i łobuziak”

1.Kasia Zygnerska 5c
2.Ola Dawidczyk 5c
2.Nikola Bartkowska 5c
„Quiz wiedzy o Kubusiu Puchatku”
1.Amelka Burska 2b
1.Tosia Przybyłek 2a
2.Oliwka Kowalska 2e
2.Iza Iwanicka 2a
3.Hubert Stryjewski 2e
„Lew, czarownica i stara szafa”
1.Jakub Prósiński 5a
2.Sebastian Wejs 5a
3.Piotr Baranowski
„ Hobbit”
1.Pola Obrębska 6a
2.Szymon Majewski 6b
3.Nella Waszczak 6a
„Przysłowie prawde ci powie”
1.Maksymilian Krajewski IIa
2.Mateusz Patkowski IIa
2.Kacper Karaszewski IIa

 8 czerwca  uczennice z grupy teatralnej ,,Pacynka’’  zorganizowały swoim koleżankom i kolegom z kl.2a Maraton Kulturalny ,,Mam  maniery’’.
     W pierwszej części uczniowie obejrzeli teatrzyk pt.,,Małpka Czarodziejka’’, poruszający problem ważniactwa i niekulturalnego zachowania.
Następnie dzieci zostały podzielone na cztery grupy, które rozpoczęły rywalizację w pięciu konkurencjach prowadzonych  przez dziewczynki :
1.,,Kulturalne poszukiwania” – prowadziła Iza Iwanicka
2.,,Mam maniery”- Lena Kotyla
3.,,Daj susa do uprzejmego rebusa’’ – Dominika Klimaszewska
4.,,Wykreślanka” – Natalka Juchniewicz
5.,,Poszukiwania niekulturalnego zachowania’’-  Amelka Czubkowska

Konkurencje były tak dobrane, że rozwiązaniami były hasła kulturalnego zachowania np.
,,Rano we dnie  i wieczorem bądź dla innych wzorem”,  ,,Szanuj ludzi ‘’, mów ,,Dzień dobry’’.
   Dzieci bardzo aktywnie i chętnie uczestniczyły w rozgrywkach , a na atrakcyjność maratonu wpłynął fakt, iż został on przygotowany i poprowadzony prze koleżanki z klasy.

„Jak Nie Czytam, Jak  Czytam” –
Ogólnopolska Akcja Masowego Czytania


Po raz drugi nasz szkoła wzięła udział w akcji ogólnopolskiego, masowego czytania. Promującej czytelnictwo i biblioteki szkolne.
1 czerwca 2017r. o godz. 10 przystąpiliśmy do próby pobicia rekordu czytania w jednym momencie. Na miejsce jednoczesnego czytania i manifestowania zamiłowania do książki wybraliśmy  sale lekcyjne i czytało w nich 224 uczniów z całej szkoły.


Dni Otwartej Biblioteki

   14 i 15 marca na zaproszenie nauczycielek: Joanny Grabowskiej  i Anny Szczepkowskiej  szkolną bibliotekę odwiedziły dwie grupy 4-latków z Przedszkola Nr 4.
   Dla maluchów została przygotowana sztuka teatralna pt. : „Czas na bajkę” w wykonaniu uczniów gimnazjum z klasy 2b. W bajkowe role wcielili się: Damian Łączyński, Krzysztof  Rochmiński, Natalka Dudzińska, Eliza Józefowicz, Kinga Kosińska, Maria Wółkiewicz  i Basia Żelasko. Swoja grą dostarczyli przedszkolakom wiele radości. Dzieci chętnie dzieliły się wrażeniami po obejrzeniu sztuki, opowiadały o swoich doświadczeniach z książkami, które czytają im dorośli.
   Oprócz  przedstawienia teatralnego dla małych gości były zorganizowane zabawy czytelnicze,  przygotowane przez  uczennice z klasy 6c, które prowadzą od listopada cykliczne zajęcia czytelnicze z 4-latkami w przedszkolu
.

Anna Szczepkowska

Teatr w bibliotece.

 
21 grudnia 2016  nasza biblioteka szkolna zamieniła się w teatr z kolorowymi kukiełkami .Uczniowie kl. 2b gimnazjum wystawili dla  młodszych kolegów i koleżanek  sztukę pt.: „Swiat Bajek”  zachęcającą dzieci do czytania książek. Przedstawienie obejrzało 14 najmłodszych klas. A wszystko działo się w przepięknej bajkowej scenerii.

„Biblioteka Szkolna – Wiedza Na Wyciągnięcie Ręki”

to tytuł wystawy, na  której prezentowane były prace  czytelników naszej biblioteki szkolnej.
   Wystawa powstała dzięki współpracy Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie z Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Odział w Olsztynie, uwzględniając priorytet polityki oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej .
   Prezentowała prace plakatowe uczniów z 20  szkół  naszego województwa. Na wystawie  zaprezentowano 87 przepięknych plakatów, w tym było 9 prac z naszej szkoły. Nasi czytelnicy wykonali prace indywidualne oraz zbiorowe za pomocą różnych technik.Za przygotowanie prac nauczyciele – bibliotekarze otrzymali szczególne podziękowanie od Dyrektor Warminsko –Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej pani Sylwii Czacharowskiej.
   Oficjalne otwarcie wystawy odbyło si ę7 grudnia 2016, a oglądać ją będzie można do czerwca 2017 roku w gmachu W-MBP w Olsztynie. W imieniu organizatorów zapraszamy do zwiedzania wystawy, a w szczególności rodziców i dzieci , które wykonały plakaty:  Ala Bublijewska  2a, Basia Dumańska 2a, Franek Gwiaździński 2a, Fabian Byller 2c, Natalka Zieja 3d, Piotr Pisarski 3e, Lila Dolińska 3c, Kinga Borkowska 3c, Ola Zakrzewska 3c, Kacper Borkowski 3c, Karolina Wadecka 3c, Eryk Kwestarz 3c, Igor Dobrowolski 3c, Michał Maculwicz 3c, Zuzia Piotrkowska 3c, Marysia Słomkowska  3c, Jaś Siemek 3c , Kacper Jul  3c, Zuzia Szatkowska 3c, Wiktoria Majowicz 3c, Amelia Maciejewska 3c, Filip Borowski 3c i Krzyś Łukaszewski z 3c.

W ramach akcji „Pozostaw po sobie ślad”, polegającej na tym, że uczniowie przekazują swoje przeczytane książki do biblioteki szkolnej, klasa IA gim. z polonistką p. Anną Czarzastą przekazała do biblioteki  22 książki – „ Balladyna „ J. Słowackiego. Lekturę  uprzednio omówili na lekcji j. polskiego.

Już od trzech lat uczniowie mają dostęp do bezpłatnych podręczników, które na czas nauki wypożyczają z biblioteki szkolnej. Zakup podręczników ma charakter etapowy. W tym roku szkolnym  nowe podręczniki otrzymali uczniowie klas 3 SP, 5SP i 2 Gim. Książki zostały opracowane i rozdane uczniom  w ciągu kilku pracowitych dni. Dużą pomoc  n-le bibliotekarze  uzyskali od członków koła bibliotecznego. Uczniowie pomagali w kompletowaniu książek dla poszczególnych klas, pieczętowali i rozdawali podręczniki.

W ramach ministerialnego  programu „Książki Naszych Marzeń” nasza szkoła  przystąpiła do akcji czytelniczej „Książka na wakacje”.  Dzięki tej ofercie uczniowie mieli możliwość wypożyczenia książek na wakacje.  Skorzystali z niej uczniowie klas 0-6 i wypożyczyli  łącznie 474 książki.

W październiku  nasi uczniowie uczestniczyli w Nidzickich Spotkaniach z Książką i Teatrem
w IX Maratonie  Kulturalnym organizowanym przez MGBP w Nidzicy.
Brali udział w :
- spotkaniu autorskim z Danutą Zawadzką-  klasy 5b, 5c,
-spotkaniu autorskim z Andrzejem Grabowskim – klasy 2e,1a
-spotkaniu autorskim z Renatą Piątkowską - klasy 2a i 2e,
-spotkaniu autorskim z Małgorzatą Piekarska – klasy 3 b i 2 b gim.
Klasy 2b, 3a, 1a, 1b obejrzały sztukę pt.: „Fintikluszki” wystawioną przez Wędrowny Teatr Lalek  a klasa 2c brała udział w warsztatach ilustratorskich prowadzonych przez Mariannę Oklejak.

Rok szkolny 2015 - 2016

„Jak nie czytam jak czytam” – ogólnopolska akcja wspierania czytelnictwa


Uczestnikami akcji  „Jak nie czytam jak czytam” było 354 uczniów naszej szkoły z klas 0-6, którzy zebrali się przed godziną 10.00 na boisku szkolnym. Uczniowie czytali książki, które wcześniej zostały wypożyczone z biblioteki szkolnej.  Były to przede wszystkim książki pochodzące z akcji "Książki naszych Marzeń" .Duże zaangażowanie  w organizacji akcji  wykazały dziewczęta z Koła Biblioteczno-Czytelniczego ( Asia Bukowska, Ala Maksymiak, Ala Pszczółkowska, Zuzia Bartkowska, Zuzia Żygadło), między innymi  wykonały plakaty promujące czytelnictwo.  Akcja wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. W ten sposób udowodniliśmy, że w naszej szkole panuje moda na czytanie, które jest pasją  naszego szkolnego społeczeństwo  Całe wydarzenie zostało sfotografowane.

„Książki Naszych Marzeń”

      W roku 2015/16  biblioteka szkolna przystąpiła do Wieloletniego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020 realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Książki Naszych Marzeń” to jedno z działań przewidywanych w programie ministerialnym realizowanych poprzez zakup nowości książkowych w bibliotekach szkolnych . W ramach tego programu nasza biblioteka zakupiła 311 książek dla dzieci.
Działania biblioteki promujące nowe książki:
I.  W dniach 09-14 grudnia dziewczęta z koła bibliotecznego przygotowały i przeprowadziły zajęcia pt.: „Kraina Lodu” dla klas 0-3 (15 oddziałów). Uczniowie brali udział w zabawach i grach usprawniających koncentrację, spostrzegawczość oraz precyzję. Wszystkie konkurencje nawiązywały do  ulubionych  bohaterów z lodowej krainy Arenmdelle. Zabawy odbywały się w bibliotece, która na ten czas zamieniła się bajkową krainę skutą lodem, co w dużej mierze wpłynęło na atrakcyjność  spotkań . Zajęcia były promocją nowych książek , które trafiły do naszej biblioteki w ramach ministerialnego programu wspierającego czytelnictwo „Książki naszych marzeń”.
         Zajęcia przygotowały uczennice z klasy 6”B”: Ala Mamsymiak, Zuzia Bartkowska, Asia Bukowska, Ala Pszczółkowska i Zuzia Żygadło wspierane przez  n-li bibliotekarzy Joannę Grabowską i Annę Szczepkowską
II.  Podczas wywiadówki 16 grudnia 2015 roku rodzice mieli okazję podziwiać wystawę kolorowych plakatów  wykonanych przez ich dzieci. Prace dzieci promowały nowo zakupione książki do biblioteki w ramach  akcji „Książki Naszych
          Marzeń”. Do rodziców został wystosowany list zachęcający rodziców do czytania książek swoim dzieciom.
III.
W Bibliotece zorganizowano wystawę nowych książek  , na którą zostali zaproszeni rodzice, dziadkowie i opiekunowie wraz z dziećmi, aby zachęcić najmłodszych do obcowania ze słowem pisanym.
IV. Klasa 2a z opiekunką p. Monikę  Czepło  odwiedziła wystawę książek . Uczniom zostały zaprezentowane książki, a w ramach reklamy zapoznano dzieci  z fragmentami niektórych z nich.
V.  Uczennice z klasy 4a podjęły się  działania promujące nowy zakup, czytają i recenzują książki co sprawia im wielką przyjemność.

W dalszym ciągu zachęcamy Was do rozwijania pasji czytania. Będziecie teraz mieli dużo wolnego czasu, dlatego proponujemy świetną rozrywkę, którą jest lektura dobrej książki. Swoją wakacyjną przygodę  z książką zarejestrujcie aparatem fotograficznym.

IV Edycja
KONKURS FOTOGRAFICZNO -CZYTELNICZY

„Wakacyjna moda na czytanie”


Regulamin konkursu:
• Konkurs promuje czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.
• Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych  w gminie Nidzica.
• Zadaniem uczestników konkursu jest przesłanie zdjęcia, którego motywem przewodnim będzie książka towarzysząca uczniowi  podczas wakacji. Na zdjęciu musi być uczeń czytający książkę w najróżniejszych miejscach (las, góry, morze, wieś, park, przydomowy ogródek, dworzec kolejowy lub lotniczy i inne). Zdjęcie może być wykonane przez osoby trzecie (np. rodziców, dziadków, kolegów). To uczeń na zdjęciu jest uczestnikiem konkursu, a nie osoba robiąca zdjęcie. Zdjęcie nie może być modyfikowane w fotoszopie ani przez żadne programy komputerowe typu Picassa.
• Ocenie będzie podlegać pomysłowość i oryginalność pracy.
• Zdjęcia należy przesyłać na e-maila jkg66@wp.pl
do dnia 14 września 2015.
• Każdy uczestnik konkursu może przesłać maksymalnie 3 zdjęcia.
• Komisja  w składzie:  Beata  Anna Dąbrowska, Włodzimierz Nowosielski i  Marek Skwarski,  wyłoni zwycięzców: w  każdej szkole jedno najlepsze zdjęcie.
• Wszystkie zdjęcia, nie tylko te nagrodzone, będzie można podziwiać podczas wystawy w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej.
• Koordynatorami konkursu są Joanna Grabowska i Anna Szczepkowska.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego