Działania wychowawczo-profilaktyczne - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

Działania wychowawczo-profilaktyczne

Pedagog
 

Wspaniałe spotkanie profilaktyczne poświęcone tematyce uzależnień z realnymi postaciami z programu „ANTYMINA”, które przeżyły wiele dramatycznych chwil w życiu przeplatane cudnymi kawałkami muzycznymi. Pozytywne refleksje murowane! Jak to dobrze, że są wśród nas osoby, które odważnie dzielą się swoimi doświadczeniami!

Zasady są ważne!

  Tematem kolejnego spotkania w klasie VI a było stworzenie zasad, które pozwalają na lepszą komunikację w grupie. Wspólne wypracowanie obowiązujących reguł jest niezmierne ważnym elementem relacji między rówieśnikami. W trakcie zajęć zajęliśmy się między innymi: rozwiązywaniem krzyżówek, wykonaniem plakatu i poszukiwaniem puzzli. Działania te sprawiły, że wszystko już jest jasne w kwestii zasad klasy VI a.

Akcja Integracja w klasach 5d, 5e i 6b

Zajęcia pod hasłem „Akcja Integracja” uczą z pewnością pozytywnych relacji z grupą. Pozwalają  również  na  tworzenie  miłej  i  przyjacielskiej  atmosfery,  dzięki  której  uczniowie mogą  poczuć  się  zaakceptowani  i  bezpieczni  w  zespole  klasowym. Odpowiednio  przeprowadzone  działania  integracyjne  uczą  tolerancji,  zrozumienia  i empatii.  Wpływają  na  powstawanie  szacunku  i  zrozumienia  dla  odmiennego  sposobu życia rówieśników oraz  kształtują  umiejętność  prawidłowej  współpracy  i  obcowania  z  innymi. Działania takie niosą ze sobą mnóstwo uśmiechu i zabawy, a to jest potrzebne każdemu z nas.

W minionym tygodniu w klasach VIII i III gimnazjum przeprowadzono warsztaty dotyczące tematyki stresu przedegzaminacyjnego. Czasem stres bywa mobilizujący, ale częściej - zwłaszcza gdy stan napięcia utrzymuje się długo, działa  niekorzystnie na nasze zdrowie. Na zajęciach wyjaśniono zatem czym jest, przeanalizowano jego objawy i stresory, by wreszcie znaleźć sposoby radzenia sobie z nim

W dniu 18.03.2019 roku odbyło się kolejne już spotkanie z Asią i Adamem Dzielickimi. Tym razem pod hasłem " Inny, a jednak taki sam". Młodzież z uwagą wysłuchała opowieści o tym, że każdy z nas jest wyjątkowy i ma prawo być sobą. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś, żeby Ciebie traktowano to główna myśl płynącą z tego spotkania.

Słowa Krzywdzą!


W dniu 22.02.2019 w klasie 6 a odbyło się spotkanie poświęcone zjawisku agresji słownej, zarówno tej wypowiadanej w świecie realnym, jak i wirtualnym. Niemal każdy z uczniów codziennie spotyka się z przezwiskami, obmawianiem i wyśmiewaniem. Warto więc porozmawiać o tym, co robić, by szanować odmienność drugiego człowieka. Doskonałą okazją były specjalnie przygotowane serduszka, na których, można było napisać drugiej osobie życzliwe słowo.

Dorota Józefowicz

Stop Agresji! Stop Przemocy!


W klasie 5 d rozpoczął się cykl spotkań dotyczących zachowań agresywnych. Na początek porozmawialiśmy o tym, co nas denerwuje, co sprawia, że wzrasta w nas złość, która często prowadzi do agresji wobec drugiego człowieka. Po zajęciach uczeń umie już wyjaśnić, co to są zachowania agresywne, jaka jest ich istota i jakie jest ich podłoże. Rozumie również pojęcie trudnych emocji, np. gniew, smutek, złość i  wie, co może doprowadzić do agresji. Za tydzień będziemy analizować jak w konstruktywny sposób rozładować pojawiające się napięcie emocjonalne.

Dorota Józefowicz

Sztuka odmawiania


W klasie 6 b odbyła się kolejna lekcja dotycząca budowania relacji w grupie. Tym razem rozmawialiśmy o asertywności.  Można powiedzieć, że osoba asertywna kieruje się dewizą: „Twoje prawa i potrzeby są równie ważne jak moje. Jeśli dochodzi między nami do konfliktu – poznajmy swoje punkty widzenia i uszanujmy je. Poszukajmy najlepszego dla nas obojga rozwiązania, być może czegoś ważnego się przy tym nauczymy. Jeśli uda nam się je znaleźć, to świetnie. Jeśli nie, to trudno, przynajmniej będziemy wiedzieć, że próbowaliśmy najlepiej jak umieliśmy i postąpimy każdy w zgodzie ze sobą”

Dorota Józefowicz

"Lekcje z klasą"

Kolejne spotkanie w cyklu "Lekcje z klasą" pod tytułem "Jak ludzie przeżywają emocje" za nami. Na zajęciach dzieci poznały Detektyw Empatię i dowiedziały się, jak w codziennej pracy tropi emocje. W czasie warsztatów uczestnicy poznali też nietypowe perspektywy, z których mogą obserwować się wzajemnie. Odkryli również różne sposoby wyrażania emocji - zarówno te, które są społecznie akceptowalne, jak i te, które naruszają granice innych.

Dorota Józefowicz

Dzień Bezpiecznego Internetu


Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu rozpoczęły się 5 lutego 2019 roku od udziału naszych nauczycieli na konferencji w Warszawie. Było to niesamowite wydarzenie, tym razem pod hasłem „Działajmy Razem”. W naszej szkole z tej okazji odbyło się szereg inicjatyw poświęconych netykiecie i cyberprzemocy. Bezpieczna fotobudka, poczta od DBI, prelekcja w auli szkolnej dla klas V i VI, zajęcia edukacyjne „Asy Internetu” w klasie I a i Escape Class „Zatrzymaj hejt” dostarczyły uczniom wiele przydatnych informacji, ale również mnóstwo zabawy.
Dziękuję serdecznie za współpracę Pani Paulinie Elbruda oraz wszystkim uczniom zaangażowanym w prowadzenie działań!

Koordynator DBI: Dorota Józefowicz
Zdjęcia: Mateusz Ładziński

Edukacja prozdrowotna w naszej szkole!

·         „Bieg po zdrowie”- to nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Grupa, do której skierowany jest nowy program, to dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9-10 lat). Główne cele programu: opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.
Więcej informacji: https://gis.gov.pl/oswiata/bieg-po-zdrowie-nowy-program-antytytoniowej-edukacji-zdrowotnej

Edukacja prozdrowotna w naszej szkole!

·         
Trzymaj Formę!” – program propagujący zdrowy styl życia, promujący zbilansowane odżywianie oraz aktywnością fizyczną. Głównym celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Działania podejmowane podczas realizacji programu zmierzają do zwiększenia świadomości uczestników programu dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie.
Więcej informacji: https://gis.gov.pl/oswiata/ogolnopolski-program-edukacyjny-trzymaj-forme-zbilansowane-odzywianie-i-aktywnosc-fizyczna

Edukacja prozdrowotna w naszej szkole!

·          „Czyste powietrze wokół nas”- program jest dostosowany do dzieci w wieku 5-6 lat. Realizowany jest przez nauczycieli, wychowawców oddziałów przedszkolnych. Głównym celem programu jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.
Więcej informacji: https://gis.gov.pl/oswiata/czyste-powietrze-wokol-nas-program-edukacyjny-dla-przedszkolakow/

W dniu 11.12.2018 roku w auli szkolnej odbyła się prelekcja dla nauczycieli i uczniów pod hasłem " Wpływ suplementów diety i napojów energetyzujących na zdrowie dzieci i młodzieży". Tematykę podjął   Kierownik Oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej ze Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie Pan Radosław Gruss.

„Cybernauci - kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci” to projekt, którego głównym działaniem jest realizacja warsztatów z uczniami, rodzicami i nauczycielami. Nasza szkoła w ramach dobrych praktyk została zaproszona na „Zlot Cybernautów” organizowany w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik dnia 07.12.2018 roku. Klasa I d wraz z wychowawczynią Panią Sylwią Gawlik, rodzicami oraz pedagogiem szkolnym Panią Dorotą Józefowicz mogli tego dnia rozwijać kompetencje cyfrowe. Z wielką radością uczestniczyliśmy w grze terenowej, warsztatach oraz konferencji. To były niezapomniane chwile!

Myślę Pozytywnie nie tylko w sporcie!

W dniu 03.12.2018 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty pod hasłem „Zróbmy coś razem – empatia i dostrzeganie potrzeb innych osób, odnajdywanie się w grupie” z trenerką Instytutu Edukacji Pozytywnej. Uczestniczyły w nim młode koszykarki z naszej szkoły. Wspólnie ustaliły zasady spotkania, (tylko wtajemniczeni wiedzą co to takiego zasada Las Vegas) zastanowiły się również, jak ważne są relacje i drugi człowiek. Uśmiech, z którym opuszczały spotkanie Dziewczyny świadczył niewątpliwie o pozytywnej energii do działania!

Akademia Bezpiecznego Człowieka w klasie 7c

W dniu 27 listopada 2018 roku w klasie siódmej odbyły się warsztaty "Akademia Bezpiecznego Człowieka. Młodzież z dużym zainteresowaniem obejrzała film dotyczący zagrożeń w życiu młodego człowieka. Omówiliśmy pokrótce każde z niebezpieczeństw. Natomiast skupiliśmy się bardziej szczegółowo na zjawisku uzależnienia od narkotyków/dopalaczy i cyberprzemocy. W grupach opracowaliśmy zachowania uczestników przygotowanych opowiadań, zastanawiając się co nimi kierowało, że w ogóle podjęli takie działania, i wreszcie jakie były tego skutki. Dzięki temu, młodzież mogła również przeanalizować motywy postępowania i uczucia jakie z tym były związane.

"Myślę Pozytywnie"

W klasie 5d odbyły się zajęcia, na podstawie filmu "Rodzina (nie)idealna, pt "Ideał nie istnieje". Wszyscy uczniowie z dużym zaciekawieniem obejrzeli ten krótki i zabawny filmik. Po zakończeniu projekcji porozmawialiśmy, jak to jest z ideałami, czy naprawdę nie istnieją? Jak czujemy się, gdy ktoś nie docenia naszych wysiłków? Co zrobić, gdy ktoś nas krytykuje? I wreszcie czy każdy z nas posiada mocne strony? Za pomocą kart pracy z Instytutu Edukacji Pozytywnej/superwizja zaznaczyliśmy swoje zalety, a potem zaprezentowaliśmy je przed całą klasą. Zobaczyliśmy, że jest wiele cech i umiejętności, które nas łączą. Zrozumieliśmy, że warto je w sobie pielęgnować, dbać o siebie i swoją klasę. Nikt z nas nie jest idealny, ale warto wierzyć w siebie i spełniać swoje marzenia!

Dziś jestem offline! 29.11.2018

     Smartfony niewątpliwie ułatwiają nam wiele spraw w życiu. Umożliwiają sprawną organizację czasu i zwyczajnie pomagają. Są jednak sytuacje, kiedy jest zupełnie odwrotnie. Dziś telefon to narzędzie do korzystania z Internetu i tu zaczynają się kłopoty. Nasza akcja miała na celu zwrócenie uwagi na fonoholizm. Z tej okazji w całej szkole pojawiło się mnóstwo plakatów wykonanych przez uczniów. Plan działań był następujący: rozdanie ulotek i naklejek związanych z tematyką akcji, prelekcje w auli, wspólne kolorowanie pod hasłem „Koloruję, czasu w telefonie nie marnuję”, zajęcia taneczne „Telefon odkładamy, w rytm muzyki się ruszamy” i kącik gier „Face to Face”. Serdecznie dziękuję za współpracę i dobrą zabawę Paniom: Małgorzacie Baranowskiej, Pani Sylwia Gawlik i Pani Joanna Zielińska oraz wspaniałym uczniom i uczennicom, którzy tego dnia wspomogli koordynowanie działań: Michalina Jowita, Zuzia, Nadia, Aleksandra, Weronika, Mikołaj, Kuba i Mateusz Ładziński Foto ! Koordynatorem działań była Pani Dorota Józefowicz.

Dzień Praw Dziecka

20 listopada w naszej szkole obchodzony był Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji pojawiły się kolorowe plakaty promujące to ważne święto. Odbyły się również krótkie pogadanki w klasach i na świetlicy szkolnej dotyczące tejże tematyki. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwały się krótkim opowiadaniom o swoich prawach, by potem zasiąść do wspólnego kolorowania. "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat" mawiał Janusz Korczak, zadbajmy zatem by jak najczęściej na ich twarzy pojawiał się uśmiech.

Tematyka dwóch spotkań w klasie 6b dotyczyła relacji rówieśniczych. Uczniowie wspólnie zastanawiali się nad cechami dobrego zespołu, czego należy unikać, a co promować, by funkcjonował on prawidłowo. Zgrana klasa to z pewnością wspaniała grupa osób, które łączy szacunek, uczciwość, przyjaźń, tolerancja i wzajemne zrozumienie.

W klasie 8a odbyło się spotkanie warsztatowe poświęcone problematyce cyberprzemocy rówieśniczej. Ówczesna przemoc bowiem nie zostawia sińców na ciele, nie niszczy ubrań, książek, nie jest już gnębieniem ofiary w szkolnej toalecie. Przed przemocą naszych czasów nie można się ukryć, jednak zostawia ona po sobie często na zawsze bardzo trwały ślad, a jej pozostałości w psychice goją się dużo trudniej niż rany na ciele… Na wspólnych zajęciach uczniowie mieli okazję zastanowić się nad skutkami, jakie niesie ze sobą owe zjawisko, zarówno od strony sprawcy, jak i ofiary.

W związku z Warmińsko-Mazurskim Tygodniem Kariery pod hasłem " Młode pokolenie na rynku pracy" w klasach: 1a, 5a i 5b odbyły się zajęcia mające na celu rozwijanie w uczniach i uczennicach kompetencji psychospołecznych i życiowych, które mają im pomóc w kształtowaniu swojej ścieżki życiowej.

Edukacja do empatii w klasie 4d to program, który ma zadanie kształtować postawy aktywnej niezgody na zło, którego wokół nas jest tak wiele. Dzięki zajęciom chcemy uczyć młodych ludzi, że mogą tworzyć taki świat, w którym każdy będzie miał godne warunki do wzrastania, rozwoju indywidualnych i społecznych zasobów. Bo przecież od każdego z nas zależy tak wiele...

Zajęcia integracyjne, które odbyły się w klasie 7c pod hasłem "Ja i Ty. Tu i Teraz" były doskonałą okazją do świetnej zabawy. Integracja to nic innego jak, poprawa relacji pośród grupy osób, polegająca na wzajemnym szacunku, poznawaniu siebie oraz współpracy. Jest więc niezwykle ważna, dlatego zawsze warto nad nią pracować.

W klasie 4 c rozpoczął się ogólnopolski projekt "Lekcje z klasą", pozwoli on dzieciom nauczyć się pracować w zespole, twórczo myśleć, nazywać emocje i dobrze się komunikować. Cykl lekcji w ramach projektu dostarczy dzieciom mnóstwo radości i zintegruje klasę.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego w naszej szkole!

Sztuka czerpania radości z życia i budowania poczucia szczęścia to nic innego jak dbanie o własne zdrowie psychiczne To bardzo ważne, by odnajdywać radość w codziennych, małych rzeczach i wiedzieć, że wszystko co nas spotyka ma sens.Nawet trudne zadania czy codzienne obowiązki mogą stać się okazją do przekazania uśmiechu czy dawania sobie codziennej porcji pochwał,uścisków i komplementów bez których bardzo trudno zachować dobry nastrój i zdrowie psychiczne. Uczniowie klas piątych wzięli udział w warsztatach pozytywnego myślenia. Dzięki, którym uświadomili sobie, że mają supermoc! A dzięki Julii i skrzynce dobrych myśli mogli "pożywić " się pozytywnym słowem.
Organizatorzy: Pani Dorota Józefowicz we współpracy z Panią Pauliną Elbrudą

Bezpieczna Cyber Jedynka!

W dniu 27.09.2018 roku w naszej szkole została przeprowadzona ciekawa inicjatywa poświęcona bezpieczeństwu w sieci. Odbyło się m.in. spotkanie z rodzicami uczniów klasy I d. Wspólnie omówiono, jak dbać o relacje z dzieckiem, które często pozostawione samemu sobie narażone jest na szereg zagrożeń w wirtualnym świecie. Po emisji filmu edukacyjnego rodzice podzielili się swoimi refleksjami i razem stworzyli sieć zagrożeń w Internecie. W tym samym czasie w klasie VII c odbywały się drużynowe potyczki dziewczyny kontra chłopaki w scape room. Na młodzież czekało wiele zadań, które pozwoliły im bliżej przyjrzeć się konsekwencjom prawnym jakie niesie ze sobą cyberprzemoc. Zaangażowanie młodzieży było naprawdę super! W klasach IV odbyły się mini warsztaty przeprowadzone przez uczennice gimnazjum Julię i Olę na temat hejtu pod hasłem "Jestem sieciopozytywny". Na lekcjach plastyki powstało mnóstwo plakatów, które ozdobiły korytarze naszej szkoły. Nikt tego dnia nie przeszedł obojętnie obok ścieżki netykiety. Na temat bezpieczeństwa w sieci nigdy za wiele.
Organizatorzy: Dorota Józefowicz, Sylwia Gawlik, Paulina Elbruda, Aleksandra Kaczmarczyk we współpracy z Iwoną Olszewską, Mileną Ojrzyńską, Katarzyną Głowacką i Małgorzatą Baranowską.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego