EKO-PIERWSZAKI - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

EKO-PIERWSZAKI

Edukacja wczesnoszkolna > Rok szkolny 2018/2019 > PROJEKTY 1a


W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klasy 1a wraz z wychowawcą Beatą Ewą Dąbrowską oraz logopedą Beatą Anną Dąbrowską będą realizowali autorski projekt klasowy z zakresu ekologii ,,EKO-PIERWSZAKI”.
Jednym z najważniejszych zadań edukacji ekologicznej jest uczenie myślenia ekologicznego, podnoszenie kultury ekologicznej, wpajanie prawidłowych nawyków oraz kształtowanie właściwych postaw wobec problemów ochrony środowiska.

Główne cele projektu :
- zapoznanie uczniów z zależnościami zachodzącymi między organizmem, a jego środowiskiem oraz między działalnością człowieka, a przyrodą
- poznanie problemów ekologicznych najbliższego i dalszego środowiska
- nauka ekologicznego życia we własnym domu
- projektowanie i przeprowadzanie różnych doświadczeń
- kształtowanie postaw proekologicznych u dzieci
Projekt będzie realizowany poprzez wycieczki, konkursy, gry i zabawy dydaktyczne, działalność plastyczną oraz konkretne działania w środowisku i dla niego.

 

Ptasia stołówka

Ekopierwszaki wiedzą,  jak ważna jest dbałość o otaczający nas świat roślin i zwierząt. Miłość do ogólnie pojętej przyrody i natury powinna być przede wszystkim świadoma i niosąca określone korzyści. Dzięki tacie Mai, Panu Piotrowi Grudzińskiemu, który wykonał piękny karmnik, dzieci z klasy 1a zadbały o to, by pomóc ptakom przetrwać zimę. Ptasia stołówka znalazła miejsce w szkolnym ogrodzie dydaktycznym. W ten sposób dzieci nie tylko zatroszczyły się o swoich skrzydlatych przyjaciół, ale też pozyskały bardzo ważną wiedzę na temat zdrowego i rozsądnego dokarmiania zwierząt zimą.

Beata A. Dąbrowska

Zimowy pejzaż – warsztaty plastyczne

Piękna, biała, śnieżna zima, to ulubiona pora roku większości dzieci. Ponieważ za oknem nadal szaro, mokro i mgliście (mimo, że w kalendarzu już grudzień), uczniowie 1 a postanowili przywołać zimę i sprawić, by pojawiła się chociaż w ich klasie. Dzieci realizujące projekt EKO – PIERWSZAKI wiedzą, że dbałość o środowisko, w tym segregowanie odpadów oraz niezaśmiecanie naszej planety, to obowiązek każdego z nas. Dlatego do swoich prac wykorzystały różnego rodzaju odpady, np. ścinki gazet, tkanin, resztki wełny, watę. Piękne prace, które powstały podczas warsztatów nie tylko ozdobiły gablotę na korytarzu i wprowadziły wszystkich w przedświąteczny, zimowy nastrój. Uzmysłowiły też dzieciom, że wiele materiałów można wykorzystywać na różne sposoby i że prawie każdy ścinek czy resztka może stanowić doskonałe tworzywo do kreowania i rozwijania plastycznej twórczości.

Beata A. Dąbrowska

Skąd się bierze woda w kranie?

W ramach realizacji projektu EKO-PIERWSZAKI uczniowie klasy 1a odwiedzili Stację Uzdatniania Wody w Nidzicy. Tajemniczo brzmiąca nazwa i miejsce, które jak się okazuje jest bardzo rzadko odwiedzane przez mieszkańców Nidzicy, wzbudziły ciekawość dzieci. Pierwszoklasiści mieli okazję zobaczyć ogromne filtry i studnie oraz „sztab dowodzenia” czyli skomputeryzowaną sterownię, w której każda kontrolka, to jakiś ważny parametr związany z wodą, która płynie w naszych kranach. Dzieci dowiedziały się, co znaczy uzdatniać wodę potrzebną do celów spożywczych i sanitarnych, w jakim celu się to robi i dlaczego czasami nie ma wody w kranie. Poruszono też ważny temat oszczędności wody, zwłaszcza w obliczu zmniejszających się na świecie zasobów wodnych.

Beata A. Dąbrowska

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego