Logopeda - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

Logopeda

GODZINY  PRACY  LOGOPEDY:
Poniedziałek – 8.30 – 15.00
Wtorek –        8.00 – 14.00
Środa –         8.00 – 14.00
Czwartek –     8.00 – 14.00
Piątek –         8.00 – 11.30


PRAWIDŁOWY ROZWÓJ MOWY DZIECKA

Poprawna pod względem artykulacyjnym, gramatycznym i stylistycznym mowa, jest niezwykle istotnym czynnikiem gwarantującym prawidłowy i wszechstronny rozwój człowieka. W naszych czasach umiejętność poprawnego mówienia jest szczególnie ważna, bowiem coraz większą rolę odgrywają środki przekazu opierające się na słowie mówionym. Tymczasem polskie statystyki podają utrzymujące się od lat na wysokim poziomie wskaźniki wad wymowy u dzieci. Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat dziecko miało zagwarantowaną fachową opiekę i pomoc logopedyczną.


DRODZY RODZICE, PAMIĘTAJCIE

Rozwój mowy nie przebiega u wszystkich dzieci jednakowo, u jednych szybciej, u innych wolniej. Niejednakowa jest też kolejność przyswajania sobie przez dziecko poszczególnych głosek. Stopień rozwoju mowy zależy od wpływu środowiska oraz od psychofizycznego rozwoju dziecka.
A jeśli mowa Waszego dziecka wzbudza w Was obawy  i wątpliwości – zgłoście się do logopedy!
Sami też możecie pomóc dziecku w rozwoju prawidłowej mowy:

  • rozmawiając z Nim jak najwięcej, czytając książki i opowiadając bajki – nie pozwólcie, by głównym źródłem poznawania mowy był język reklam i telewizji

  • używając w rozmowach prawidłowych form gramatycznych i stylistycznych

  • unikając języka dziecinnego (spieszczania) w trakcie rozmowy z dzieckiem

  • dbając o Jego słuch, prawidłowy zgryz i nie zaniedbując przewlekłych stanów zapalnych górnych dróg oddechowych

  • wspierając logopedę w procesie terapeutycznym

Logopedyczne Graffiti

Dzieci uczęszczające na zajęcia logopedyczne ćwiczą poprawną wymowę poprzez rozwój umiejętności plastycznych. Co roku ich prace, pod wspólnym tytułem „Logopedyczne graffiti”,  można oglądać w mini galerii przed gabinetem logopedy lub na korytarzach przed salami przedszkolnymi i edukacji wczesnoszkolnej.

Logopedyczne Graffiti

Dzieci uczęszczające na zajęcia logopedyczne ćwiczą poprawną wymowę poprzez rozwój umiejętności plastycznych. Co roku ich prace, pod wspólnym tytułem „Logopedyczne graffiti”,  można oglądać w mini galerii przed gabinetem logopedy lub na korytarzach przed salami przedszkolnymi i edukacji wczesnoszkolnej.

Logopedyczne konkursy plastyczne

Utrwalanie poprawnej wymowy to nie tylko nauka tekstów, wierszyków i zabawy ze słowem. Dzieci uczęszczające na terapię logopedyczną przezwyciężają trudności związane z mówieniem także poprzez rozbudzanie plastycznej twórczości. Praca nad rozwojem mowy w oparciu o techniki plastyczne, wyzwolenie radości tworzenia, prezentacji swoich umiejętności oraz wspólna praca logopedy, rodzica i dziecka, to kolejna droga, do utrwalania poprawnej wymowy, a także do rozwoju zainteresowań. Dzieci objęte opieką logopedyczną w Jedynce systematycznie biorą udział w różnorodnych konkursach plastycznych: ogólnopolskich, organizowanych przez  Wydawnictwem KOMLOGO (np. „Raz, dwa, trzy - powiedz Ty!”, „Łamańce językowe w ulubionym wierszu Juliana Tuwima”,  „Syczące węże”) oraz w gminnym, autorskim konkursie „Logopedyczne choinki Jedynki”.

Opieka Logopedyczna w Szkole Podstawowej nr 1

W Szkole Podstawowej nr 1 dzieci objęte są opieką logopedyczną już od 1999 roku. Na terapię, w formie dodatkowych zajęć, uczęszczają wszyscy potrzebujący uczniowie, głównie z  oddziałów przedszkolnych i klas edukacji wczesnoszkolnej.
Gabinet logopedyczny znajduje się na parterze, na wprost wejścia do sali gimnastycznej.

NAUKA POPRZEZ ZABAWĘ


Gabinet wyposażony jest w liczne i atrakcyjne pomoce logopedyczne, gry, układanki, puzzle, domina, pomoce multimedialne. Dzięki temu, uczymy się przez zabawę, a utrwalanie zdobywanych umiejętności jest łatwiejsze i przyjemniejsze

Otwarte zajęcia logopedyczne

Dzieci biorące udział w zajęciach logopedycznych mają możliwość publicznego zaprezentowania swoich umiejętności i pokazania jak można uczyć się poprzez zabawę.  W roku szkolnym 2012/2013 uczestnicy zajęć realizowanych w ramach projektu „Jestem zdolny tylko mnie odkryj” wystąpili przed liczną publicznością z klas 1 – 3, w przedstawieniu pt. „W Literkowie”. Co roku wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych biorą udział w otwartych zajęciach logopedycznych, podczas których ćwiczą poprawną wymowę i dowiadują się, co jest ważne, by nasza mowa była staranna, ładna i prawidłowa. Wszystko to ubrane w formę zabawy sprawia, że dzieci chętnie ćwiczą i doskonalą swoje umiejętności artykulacyjne.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego