Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Edukacja wczesnoszkolna > Rok szkolny 2019/2020

NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ
projekt klasy 2a i 3a

W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie klasy 2a (wychowawca p. Beata Ewa Dąbrowska) i 3a (wychowawca Monika Pińczewska – Czepło) uczestniczą w ogólnopolskim programie – „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”. Projekt ten wyznając zasadę „oglądamy, przeżywamy, uczymy” umożliwia dzieciom spotkanie z kinem, rozwija ich wrażliwość i przygotowuje do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Uczestnictwo w tym programie pozwala dzieciom nie tylko na uzupełnienie szkolnej edukacji, ale też daje możliwość rozkochania najmłodszych widzów w sztuce filmowej. Uczniowie Jedynki biorą udział w NHEF już po raz piąty. Tym razem czeka ich cykl pt. „Filmowe podróże”. Prezentowane w nim są filmy z różnych państw i oglądając je możemy poznać dzieła zagranicznych twórców i przybliżyć sobie wiadomości na temat kraju, z którego pochodzi dany film. Uczestnictwo w projekcie uświadamia też dzieciom różnicę między Multikinem, a kinem studyjnym i uczy jak należy zachować się podczas projekcji. Seanse poprzedzone są prelekcjami związanymi z tematyką oglądanego filmu i krajem, z którego pochodzą.  Są też doskonałą okazją do późniejszych dyskusji na lekcjach na temat poruszanego w nich problemu. Kolejne spotkania z wartościowymi filmami odbywają się cyklicznie co miesiąc, a opiekunami podczas wyjazdu są wychowawcy 2a, 3a i logopeda szkolny.

Beata A. Dąbrowska

 

Marzec – „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny Von Brom”

Jakie tajemnice może kryć szkatuła ukryta w krypcie przed ponad dwustu laty przez ekscentrycznego przedstawiciela rodu Von Brom? Lasse i Maja, najsłynniejsi detektywi w całym Valleby, nie zamierzają czekać, aż ktoś rozwiąże zagadkę. Ich biuro detektywistyczne rozpoczyna śledztwo… 3 marca uczestnicy projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej z zapartym tchem śledzili przygody bohaterów szwedzko – fińskiego filmu nakręconego wg powieści Martina Widmarka. Pełna zabawnych i sensacyjnych zwrotów akcji fabuła, w której dwójka nastoletnich detektywów rozwiązuje tajemnicę sekretu rodziny Von Brom, po raz kolejny przekonała dzieci, że warto szukać w repertuarze kinowym filmów niekomercyjnych, które bez efektów specjalnych potrafią zainteresować, rozbawić i rozwinąć wyobraźnię. Tradycyjnie przed projekcją uczniowie poznali kolejny kraj, tym razem przybliżona im została nieco tajemnicza Islandia. A po seansie filmowym dzieci bawiły się w parku rozrywki Warmiolandia.

Beata A. Dąbrowska

Luty – „Pan Patyk”

Kolejnym filmowym bohaterem, którego poznali uczestnicy projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej był Junior i jego drewniany przyjaciel. „Pan Patyk” to norweski  film z 2009 roku opowiadający historię bystrego chłopca o imieniu Junior, który właśnie przeprowadził się z rodziną z miasta na wieś i nie zapoznał jeszcze nowych kolegów. Pewnego dnia znajduje drewnianą gałązkę, co jest początkiem wymyślonej, ale bardzo dobrej przyjaźni. „Patyczak” to prawdziwy przyjaciel kilkuletniego Juniora, który towarzyszy mu w codziennych  zdarzeniach, stających się fascynującymi przygodami. Nasi uczniowie mogli się przekonać o ogromnej sile prawdziwej przyjaźni i dziecięcej wyobraźni,  która potrafi ożywić patyk, a także o tym, że zabawa i przygoda, to nie tylko dzisiejszy świat gotowych gier komputerowych. Przy okazji projekcji filmu dzieci poznały bliżej odległą Norwegię – kraj fiordów, trolli i nocy polarnych.

Beata A. Dąbrowska

Styczeń – „Alfie – mały wilkołak”

9 stycznia uczniowie biorący udział w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej obejrzeli holenderski film w reżyserii Jorama Lursena, pt. „Alfie – mały wilkołak”, nakręcony  na podstawie książki Paula van Loon pod tym samym tytułem. Główny bohater, wychowujący się w zastępczej rodzinie mały Alfie, przeżywa zaskoczenie, gdy w dniu swoich siódmych urodzin nagle przeistacza się w wilkołaka. Początkowo wspólnie z bratem ukrywa nową tożsamość przed swoją rodziną, w obawie o reakcje bliskich.  Czy będą oni w stanie zaakceptować odmienność Alfiego?... Ten humoru i wzruszeń film, został jak zawsze poprzedzony prezentacją, która nie tylko przybliżyła dzieciom kolejny kraj europejski – Holandię, ale także główne przesłanie filmu – poszanowanie godności, tolerancję i akceptację każdego. Hasło „Szanuj drugiego jak siebie samego” jest z pewnością świetnym podsumowaniem filmu.

Beata A. Dąbrowska

Grudzień – „Magiczne święta Kacpra i Emmy”

Para przyjaciół Kacper i Emma oczekują na Święta Bożego Narodzenia. Dziewczynka pragnie, by w ten wyjątkowy czas spadł śnieg, a przy stole spotkała się cała rodzina. Aby jej marzenie się spełniło, wspólnie z Kacprem starają się wprowadzić w domu bożonarodzeniowy, magiczny klimat i robią wszystko co w ich mocy, żeby osiągnąć założony cel. Interweniują nawet u samego Świętego Mikołaja…. Fabuła tego fińskiego filmu doskonale wpisała się w rozpoczęty kilka dni temu Adwent i pokazała, że świąteczny nastrój stanowią nie tylko ozdoby, prezenty czy śnieg, ale obecność bliskich i wspólnie spędzony z nimi czas. Film był doskonałą okazją do odbycia kolejnej podróży do Skandynawii. Tym razem dzieci poznały bliżej Finlandię, kraj przepięknej dzikiej przyrody, reniferów, zimy i krainy Świętego Mikołaja.

Beata A. Dąbrowska

Listopad – „Przyjaciel na balkonie”

5 listopada uczestnicy projektu wybrali się w filmową podróż do Austrii. Podczas oglądania prezentacji i słuchania prelekcji dzieci dowiedziały się różnych ciekawostek na temat tego kraju, położenia geograficznego, smakołyków regionalnej kuchni, zabytków i słynnych Austriaków. Wszystko to było wstępem do obejrzenia austriackiego filmu pt. „Przyjaciel na balkonie” w reżyserii Huseyin Tabaka. Jego bohaterem jest Mika, chłopiec z zespołem Aspergera, który uwielbia matematykę, zawsze mówi prawdę, jest wyjątkowo inteligentny, ale z trudem przychodzi mu nawiązywanie relacji z ludźmi. Czuje się samotny i inny niż jego koledzy i koleżanki ze szkoły. Pewnej nocy Mika słyszy dziwne dźwięki. Okazuje się, że na balkonie jego sąsiada zamieszkał koń... To było początkiem całej serii niespotykanych wydarzeń, które zmieniły życie chłopca i pomogły mu zdobyć prawdziwych przyjaciół. Ta pełna humoru i ciepła opowieść wzruszyła naszych uczniów, a szczęśliwe zakończenie zostało przyjęte z radością.

Beata A. Dąbrowska

Październik  – „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”

Na pierwsze spotkanie w ramach realizacji projektu filmowego, dzieci wybrały się do olsztyńskiej Awangardy 2 października. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai to seria popularnych książek autorstwa Martina Widmarka, w której nastoletni detektywi rozwiązują skomplikowane zagadki i okazują się w tym na tyle dobrzy, że stanowią nieocenioną pomoc lokalnej policji. Większość książek z tej serii doczekała się ekranizacji. Tym razem dzieci obejrzały nową adaptację powieści, której premiera miała miejsce wiosną tego roku. Przyszli detektywi dopiero się poznają i rozwiązują pierwszą wspólną tajemnicę. Sukces uwieńczyli założeniem Biura detektywistycznego Lassego i Mai. Nasze dzieci dały się ponieść przesympatycznej atmosferze filmu, a potężna porcja emocji była na szczęście okraszona dużą dawką humoru. Przed projekcją uczniowie poznali bliżej Szwecję, gdyż ten kraj jest producentem filmu o przygodach nastoletnich detektywów.  Po wrażeniach związanych z filmem przyszedł czas na beztroską zabawę w Parku Trampolin.

Beata A. Dąbrowska

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego