Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Edukacja wczesnoszkolna > Rok szkolny 2016/2017

NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ
projekt klasy 2a i 3a

Uczniowie klasy 2a (wychowawca p. Beata Ewa Dąbrowska) i 3a (wychowawca Monika Pińczewska – Czepło) w tym roku szkolnym włączyli się do ogólnopolskiego programu – „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”. Projekt ten wyznając zasadę „oglądamy, przeżywamy, uczymy” umożliwia dzieciom spotkanie z kinem, rozwija ich wrażliwość i przygotowuje do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Poprzez Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej dzieci uzupełniają szkolną edukację i pozwalają rozkochać najmłodszych widzów w sztuce filmowej.
Uczniowie Jedynki będą uczestniczą w tym projekcie już po raz czwarty. Tym razem czeka ich cykl pt. „Filmowe podróże”. Prezentowane w nim są filmy z różnych państw i oglądając je możemy nie tylko poznać dzieła zagranicznych twórców, ale też przybliżyć sobie wiadomości na temat kraju, z którego pochodzi dany film. Uczestnictwo w projekcie daje też dzieciom świadomość różnicy między Multikinem, a kinem studyjnym i uczy jak należy zachować się podczas projekcji. Seanse poprzedzone są prelekcjami związanymi z tematyką oglądanego filmu i krajem, z którego pochodzą.  Kolejne spotkania z wartościowymi filmami będą odbywać się cyklicznie co miesiąc, a opiekunami podczas wyjazdu będą wychowawcy 2a, 3a i logopeda szkolny.

Beata A. Dąbrowska

 

„Młodzi Kinomaniacy” z Jedynki"

W mijającym roku szkolnym uczniowie klas 2a i 3a włączyli się do ogólnopolskiego programu – „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”. Realizując cykl pt. „Filmowe podróże”, w trakcie 7 wypraw do olsztyńskiego kina Awangarda dzieci zobaczyły wartościowe, zabawne, wzruszające i mądre filmy, których bohaterami byli ich rówieśnicy. Każdy seans rozpoczynała prezentacja na temat kraju, z którego pochodził film (Austria, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Holandia, Korea Południowa) oraz przybliżał poruszoną w nim problematykę. Była ona także omawiana podczas lekcji w szkole. Uczestnicy projektu zdobyli świadomość jak należy zachować się w kinie studyjnym i jaka jest różnica między nim, a Multikinem. Na zakończenie spotkań w Awangardzie, dzieci dostały Dyplom i tytuł „Młodych Kinomaniaków”, a praca plastyczna wykonana przez Julkę Zielińską-Obarek z 3a na konkurs pt. „Mój ulubiony film awangardowy” zdobyła wyróżnienie.
Opiekunami podczas wyjazdów byli wychowawcy 2a – Beata Ewa Dąbrowska,  3a – Monika Pińczewska – Czepło  i logopeda szkolny.

Beata A.  Dąbrowska

Maj – „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Cienie nad Valleby”

4 maja w olsztyńskiej Awangardzie uczniowie klas 2a i 3a obejrzeli ostatni już film w ramach tegorocznej edycji ogólnopolskiego projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Na zakończenie dzieci ponownie przeniosły się do Skandynawii i spotkały z dwójką nastoletnich detektywów. Tym razem Lasse i Maja rozwikłali zagadkę tajemniczych kradzieży dzieł sztuki w swoim miasteczku Valleby oraz ocalili likwidację lokalnego posterunku policji. Dzięki ich sprytowi, sztuce dedukcji i odrobinie szczęścia udało się przywrócić do pracy ulubionego komendanta, a skradzione przedmioty trafiły na wystawę w muzeum. Film wyreżyserowany przez Pontusa Klänge i Waltera Söderlund został nakręcony na podstawie bestsellerowej serii książek duetu Martin Widmark (tekst) i Helena Willis (ilustracje). Jak zwykle po projekcji rozległy się brawa, a młodzi kinomani podziękowali organizatorom za całoroczne spotkania, gościnność, miłą atmosferę i świetny dobór repertuaru.

Beata A. Dąbrowska

Kwiecień – „Jak ukraść psa”

26 kwietnia podczas przedostatniego spotkania w kinie Awangarda dzieci przeniosły się do bardzo odległej Korei Południowej, a dzięki prezentacji poprzedzającej projekcję dowiedziały się m. in. gdzie leży ten egzotyczny kraj, jakie są lokalne przysmaki, jak wygląda koreański alfabet czy system edukacyjny. Następnie dzieci obejrzały film w reżyserii Kim Sunh – ho pt. „Jak ukraść psa”. Opowiada on o losach Ji-so, która straciła dom. Dziewczynka mieszka z mamą i młodszym bratem w samochodzie, tęskni też bardzo za tatą, który od nich odszedł.. Ponieważ Ji-so bardzo chciałaby prowadzić normalne życie, postanawia wspólnie z przyjaciółką i bratem zdobyć pieniądze na zakupu domu. Dziesięciolatka podejmuje ryzykowną decyzję i próbuje ukraść psa należącego do bogatej kobiety, aby  oddać go w zamian za nagrodę.  Walorem filmu jest pozytywne zakończenie dające nadzieję i modelujące postawy prospołeczne. Widz dowiaduje się, że happy end nie pojawia się bez ciężkiej pracy, która pomaga odmienić los na lepsze skuteczniej niż nieuczciwość. Historia opowiedziana w tym filmie  jest dość uniwersalna i mogłaby przytrafić się dzieciom także w Polsce. Koreański film zdobył liczne nagrody na wielu festiwalach, a pomimo różnic kulturowych został też bardzo pozytywnie odebrany przez naszych uczniów. Seans w Awangardzie był kolejną wzruszającą, zabawną i mądrą opowieścią o życiu.   

Beata A. Dąbrowska

Marzec – „Pan Patyk”

Kolejnym filmowym bohaterem, którego poznali uczestnicy projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej był Junior i jego drewniany przyjaciel. „Pan Patyk” to norweski  film z 2009 roku opowiadający historię bystrego chłopca o imieniu Junior, który właśnie przeprowadził się z rodziną z miasta na wieś i nie zapoznał jeszcze nowych kolegów. Pewnego dnia znajduje drewnianą gałązkę, co jest początkiem wymyślonej, ale bardzo dobrej przyjaźni. „Patyczak” to prawdziwy przyjaciel kilkuletniego Juniora, który towarzyszy mu w codziennych  zdarzeniach, stających się fascynującymi przygodami. Nasi uczniowie mogli się przekonać o ogromnej sile prawdziwej przyjaźni i dziecięcej wyobraźni,  która potrafi ożywić patyk, a także o tym, że zabawa i przygoda, to nie tylko dzisiejszy świat gotowych gier komputerowych. Przy okazji projekcji filmu dzieci poznały bliżej odległą Norwegię – kraj fiordów, trolli i nocy polarnych.

Beata A. Dąbrowska

Luty – „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny Von Brom”

Jakie tajemnice może kryć szkatuła ukryta w krypcie przed ponad dwustu laty przez ekscentrycznego przedstawiciela rodu Von Brom? Lasse i Maja, najsłynniejsi detektywi w całym Valleby, nie zamierzają czekać, aż ktoś rozwiąże zagadkę. Ich biuro detektywistyczne rozpoczyna śledztwo… 22 lutego uczestnicy projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej z zapartym tchem śledzili przygody bohaterów szwedzko – fińskiego filmu nakręconego wg powieści Martina Widmarka. Pełna zabawnych i sensacyjnych zwrotów akcji fabuła, w której dwójka nastoletnich detektywów rozwiązuje tajemnicę sekretu rodziny Von Brom, po raz kolejny przekonała dzieci, że warto szukać w repertuarze kinowym filmów niekomercyjnych, które bez efektów specjalnych potrafią zainteresować, rozbawić i rozwinąć wyobraźnię. Tradycyjnie przed projekcją uczniowie poznali kraj, który był producentem tego filmu. Tym razem przybliżona im została nieco tajemnicza Finlandia.

Beata A. Dąbrowska

Styczeń – „Alfie – mały wilkołak”

Uczniowie biorący udział w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej 20 stycznia obejrzeli holenderski film w reżyserii Jorama Lursena, pt. „Alfie – mały wilkołak”, nakręcony  na podstawie książki Paula van Loon pod tym samym tytułem. Główny bohater, wychowujący się w zastępczej rodzinie mały Alfie, przeżywa zaskoczenie, gdy w dniu swoich siódmych urodzin nagle przeistacza się w wilkołaka. Początkowo wspólnie z bratem ukrywa nową tożsamość przed swoją rodziną, w obawie o reakcje bliskich.  Czy będą oni w stanie zaakceptować odmienność Alfiego?... Pełen humoru i wzruszeń film został nagrodzony przez nasze dzieci brawami, a prezentacja poprzedzająca seans nie tylko przybliżyła dzieciom kolejny kraj europejski – Holandię, ale także główne przesłanie filmu – poszanowanie godności, tolerancję i akceptację każdego. Hasło „Szanuj drugiego jak siebie samego” jest z pewnością świetnym podsumowaniem filmu. Po feriach w klasie 2a  i 3a przeprowadzone zostaną lekcje na ten temat.

Beata A. Dąbrowska

Listopad – „Madika z Czerwcowego Wzgórza”

30 listopada uczniowie klasy 2a i 3a w kolejnej filmowej podróży zawitali do Szwecji. Dzięki prelekcji poprzedzającej film uczestnicy projektu bliżej poznali ten skandynawski kraj, jego kulturę, regionalne przysmaki, najbardziej znane postaci. Jedną z nich jest oczywiście znana pisarka Astrid Lindgren, autorka wielu lubianych książek dla najmłodszych. I właśnie adaptację jej powieści pt. „Madika z Czerwcowego Wzgórza” z 1980 roku w reżyserii Gorana Graffmana, miały okazję obejrzeć dzieci w olsztyńskiej Awangardzie. Wszystkim bardzo spodobał się ten zabawny familijny film o siedmioletniej Madice, która ma tysiąc pomysłów na minutę, rzadko kiedy się nudzi i razem ze swoją siostrą i przyjaciółmi ciągle odkrywa nowe przygody, czasami szalone i niezbyt rozsądne.

Beata A. Dąbrowska

Październik – „Przyjaciel na balkonie”

Filmową podróż uczestnicy projektu rozpoczęli od Austrii. Podczas oglądania prezentacji i słuchania prelekcji dzieci dowiedziały się różnych ciekawostek na temat tego kraju, położenia geograficznego, smakołyków regionalnej kuchni, zabytków i słynnych Austriaków. Film z tego państwa to „Przyjaciel na balkonie” w reżyserii Huseyin Tabaka. Film opowiadał o chłopcu z zespołem Aspergera. Mika jest wyjątkowym dzieckiem – uwielbia matematykę, zawsze mówi prawdę, jest wyjątkowo inteligentny, ale z trudem przychodzi mu nawiązywanie relacji z ludźmi. Czuje się samotny i inny niż jego koledzy i koleżanki ze szkoły. Pewnej nocy Mika słyszy dziwne dźwięki. Okazuje się, że na balkonie jego sąsiada zamieszkał koń... To początek całej serii niespotykanych wydarzeń, które zmienią życie chłopca i pomogą mu zdobyć prawdziwych przyjaciół. Pełna humoru i ciepła opowieść wzruszyła naszych uczniów, a szczęśliwe zakończenie zostało przez nich nagrodzone brawami.

Beata A. Dąbrowska

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego