Projekt klasowy 1a i 3e - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

Projekt klasowy 1a i 3e

Edukacja wczesnoszkolna > Rok szkolny 2017/2018

Projekt klas 1a i 3e „Razem możemy więcej”

Projekt jest odpowiedzią na potrzeby integracji różnych środowisk i grup wiekowych. Jest skierowany do uczniów klas 1a i 3e oraz uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. ks, Jana Twardowskiego w Nidzicy w różnym wieku. Podczas realizacji spotkają się uczniowie ze środowisk wiejskich, miejskich, a także z niepełnosprawnością intelektualną w różnym stopniu. Jest to okazja do integracji poprzez wykonywanie działań edukacyjnych, pozwalająca przełamać bariery społeczne. Grupy uczniów zarówno pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych mogą uzupełniać się na różnych płaszczyznach podjętych działań projektowych oraz dostrzec przyjemność wspólnych działań mimo odmienności wiekowej i intelektualnej, co na przyszłość ma zaowocować zwiększoną tolerancją społeczną.
Głównym celem projektu jest integracja społeczna połączona z poznawaniem i odkrywaniem nowych horyzontów edukacji.
Realizacja projektu:
- Cykl spotkań edukacyjnych w formie warsztatowej. Tematykę zajęć uczniowie wybiorą spośród zaproponowanych kategorii np.(eksperymenty, gry planszowe, tajemnice przyrody, origami, decoupage itp. ),do których będą musieli się przygotować i zorganizować zajęcia pod opieką nauczyciela dla pozostałych uczestników projektu. Warsztaty będą przygotowywane naprzemiennie tj. raz przez jedną raz przez drugą placówkę. Każde ze spotkań będzie dotyczyć innego zagadnienia.
- Cykl spotkań artystyczno - teatralnych, podczas których uczestnicy projektu opracują scenariusz, scenografię, a także będą ćwiczyć swoje role do występu.
- Lekcja teatralna w Teatrze Lalek w Olsztynie.
- Przedstawienie artystyczne dla innych dzieci
- Ognisko integracyjne dla uczestników projektu.
Dzięki wspólnej zabawie dzieci rozwiną wiele funkcji umysłowych. Odkrywanie i sprawdzanie świata przez eksperymenty umożliwi ich wszechstronny rozwój oraz zaspokoi naturalną ciekawość uczniów. Na zajęciach dzieci będą się przede wszystkim świetnie bawić, a przez zabawę pokonają bariery społeczne, zintegrują się oraz nauczą się nowych, ciekawych rzeczy. Zajęcia będą polegały na samodzielnym przygotowaniu warsztatów, wcieleniu się w rolę instruktorów, wyjaśniających, to co "już poznaliśmy, wiemy, przygotowaliśmy" kolegom i koleżankom uczestniczącym w projekcie, wzajemnej współpracy, wreszcie samodzielnym wyciąganiu wniosków i sukcesywnym poszerzaniu wiedzy i horyzontów. Podczas przygotowywania występu artystycznego, uczniowie będą mogli wcielić się w rolę aktora i twórcy, który występuje przed dużą publicznością. Długość projektu, a także cykliczność spotkań pozwoli przede wszystkim na oswojenie się z niepełnosprawnością osobom zdrowym, a dzieciom niepełnosprawnym pozwoli uwierzyć we własne siły i możliwości.

linki:
"Małe eksperymenty z wielkim skutkiem"
"Lekcja teatralna w Olsztyńskim Teatrze Lalek"

Warsztaty plastyczne- „Razem możemy więcej”.

W ramach projektu „Razem możemy więcej” po raz kolejny spotkali się uczniowie klas 1a i 3e nidzickiej Jedynki oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego. Tym razem czas upłynął nam przyjemnie na lepieniu z gliny suchoutwardzalnej oraz modeliny. Oprócz bardzo potrzebnych, zwłaszcza przy nauce pisania, ćwiczeń rąk, które te produkty zapewniają, mieliśmy możliwość stworzyć piękne ozdoby. Odpowiednio zapakowane mogą posłużyć jako prezenty dla bliskich. Zainspirowani przez nauczycielki z ZS nr 1, wykonaliśmy gliniane pierniczki ze strukturą, pomalowane dowolnie oraz dwubarwne, modelinowe lizaki, które wyglądały bardzo autentycznie, wprost do schrupania.  
Panie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego pokazały nam natomiast jak, przy użyciu produktów codziennego użytku, wykonać i bawić się sztucznym śniegiem i innymi masami, które ćwiczą i stymulują nasze dłonie, a przede wszystkim dostarczają fantastycznych doznań, odczuwanych różnymi zmysłami- dotykiem, wzrokiem, węchem.
Znowu mieliśmy okazję, aby poprzez pracę w grupach mieszanych- dzieci zdrowe i z niepełnosprawnością , przekonać się, że „razem możemy więcej”.  

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego