Projekt klasowy 1a - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

Projekt klasowy 1a

Edukacja wczesnoszkolna > Rok szkolny 2014/2015

Zajęcia biblioteczne.

W ostatnim tygodniu nauki dwukrotnie odbyliśmy ciekawe zajęcia biblioteczne. Na pierwszych powtarzaliśmy zasady właściwego przedstawiania się oraz poprzez ćwiczenia słownikowe, utrwalaliśmy alfabet, a na kolejnych obejrzeliśmy przygotowane przez starsze koleżanki przedstawienie kukiełkowe „Małpka Czarodziejka”. Okazało się również, że wypożyczyliśmy w tym roku najwięcej książek z wszystkich klas pierwszych, bo aż 221. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno zupełnie nie potrafiliśmy czytać.

Monika Pińczewska- Czepło

Ogólnopolski Tydzień Czytania- Cała Polska Czyta w Bibliotekach

27 maja wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna, na nidzickim dziedzińcu zamkowym, zorganizowała festyn pt. „Cała Polska Czyta w Bibliotekach”. Festyn rozpoczął się wspólnym czytaniem „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Następnie, specjalnie zaproszony na to spotkanie Burmistrz, przeczytał dzieciom wesołe, wakacyjne opowiadanie. Przy okazji Pan Burmistrz angażował dzieci do czynnego czytania i słuchania. Festyn urozmaiciła zabawa z Klownem, który przygotował moc atrakcji, między innymi taniec z teatralnymi  pacynkami.

Monika Pińczewska- Czepło

Teatrzyk Ekologiczny

Ponieważ kwiecień jest miesiącem troski o Planetę Ziemię, dziewczynki uczęszczające na dodatkowe zajęcia rozwijające przygotowały teatrzyk ekologiczny pt. „Sznurek Jurka”- opowiadający o tym jak w miejscu, gdzie miało powstać boisko szkolne, kolejne dzieci wyrzucały śmieci, w ślad za Jurkiem, który wyrzucił tylko sznurek. Zamiast boiska powstało zatem śmietnisko. Dziewczynki zaprezentowały teatrzyk koleżankom i kolegom z klasy oraz dzieciom z zerówki 0A, przekazując przesłanie troski o najbliższe środowisko, a tym samym o całą planetę.

Monika Pińczewska- Czepło

Zajęcia w Bibliotece Publicznej.

24 kwietnia 2015r. wybraliśmy się do Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej. Znamy już zasady funkcjonowania biblioteki szkolnej. Teraz chcieliśmy poznać i porównać ofertę biblioteki publicznej. Dowiedzieliśmy się, że Oddział dla Dzieci, gdzie przychodzą dzieci z całej gminy, proponuje nie tylko książki dla najmłodszych i inne, lektury, ale również literaturę popularno- naukową, którą możemy wspomagać się np. przy okazji realizacji projektów. Dodatkowo można wypożyczać filmy na DVD oraz magiczne kuferki z książkami i zabawkami, które tematycznie związane są z książką. W bibliotece są stanowiska komputerowe, X-box oraz pokój zabaw, wyposażony w gry planszowe oraz interaktywne. Dowiedzieliśmy się również, jak rozpoznać książkę z biblioteki, czyli jak jest ona oznaczona. Znamy już alfabet, nie mieliśmy więc problemu, aby znajdować książki, które przecież są tam ułożone w porządku alfabetycznym. Na zakończenie zajęć pani bibliotekarka używając Teatru Japońskiego przeczytała nam dwie piękne bajki „Titelitury” i „Królewna Zamieć”. Są to mniej znane bajki, dodatkowo zostały zilustrowane za pomocą „Teatru Japońskiego”, dlatego wysłuchaliśmy ich z ogromną uwagą i zaciekawieniem. Na pamiątkę wizyty w bibliotece wszyscy otrzymaliśmy zakładki do książek. Nie zdążyliśmy skorzystać z wszystkich atrakcji, dlatego poprosiliśmy o kolejne zajęcia w bibliotece.

Monika Pińczewska- Czepło

Jesteśmy przyjaciółmi naszej szkolnej Biblioteki.

Zainteresowanie książką spowodowało, że jesteśmy mistrzami wypożyczania książek z naszej szkolnej Biblioteki wśród najmłodszych klas. Zanim jeszcze zostaliśmy oficjalnie członkami Biblioteki wypożyczaliśmy swoje ulubione książki samodzielnie lub z rodzicami. Okazało się, że naprawdę lubimy czytać, jest to przyjemne, gdy słuchamy dorosłych, a jeszcze większą radość sprawia czytanie samodzielnie. Ostatnio skorzystaliśmy z zaproszenia i obejrzeliśmy w Bibliotece wesołe i mądre przedstawienie kukiełkowe przygotowane przez nasze starsze koleżanki z klasy VI- „Puszek i Marta w wesołym miasteczku”. Od tej pory postanowiliśmy wypożyczać i czytać również lektury szkolne.

Monika Pińczewska- Czepło

PROJEKT KLASOWY- IA
„POCZYTAJ MI PRZYJACIELU, CZYLI WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE”


W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie klasy IA z wychowawcą Moniką Pińczewską- Czepło będą realizowali projekt klasowy pt. „Poczytaj mi przyjacielu, czyli wychowanie przez czytanie”. Projekt jest kontynuacją działań zapoczątkowanych w roku ubiegłym, jeszcze w zerówce, przeprowadzanych pod nazwą „Duży czyta małemu” oraz ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.
Cele projektu:
- Budowanie więzi emocjonalnych między dorosłym a dzieckiem.
- Stymulowanie emocjonalnego rozwoju dziecka.
- Rozwijanie języka, pamięci i wyobraźni dziecka.
- Ćwiczenie koncentracji.
- Poszerzanie ogólnej wiedzy dziecka.
- Kształtowanie nawyku czytania.
- Uświadomienie dorosłym roli głośnego czytania w prawidłowym rozwoju dziecka.  
Realizacja projektu:
Projekt został zaplanowany od października 2014r do czerwca 2015r. . W kolejnych miesiącach dzieci będą zapraszały dorosłych (nauczycieli, dyrekcję, lokalne władze i inne osoby) do głośnego czytania wybranych przez siebie utworów literackich. Każde spotkanie zostanie uzupełnione rozmową i warsztatami plastycznymi lub teatralnymi, na temat poznanego utworu.
W czerwcu role się odwrócą i dzieci z klasy pierwszej, przygotują i przeczytają wybrane utwory rodzicom i młodszym przyjaciołom z zerówki.
Dodatkowo w ramach zajęć rozwijających, dzieci będą wypożyczały i czytały książki z biblioteki szkolnej, a następnie będą je polecały koleżankom i kolegom. Również na stronie internetowej będą umieszczane, krótkie recenzje na temat przeczytanej pozycji, pt. np. „Karolinka poleca…”

Magia Świąt

W przedświąteczny czas, dzieci postanowiły urządzić klasową Wigilię. Specjalnie na tę okazję udekorowały stoły, wcześniej przygotowanymi ozdobami wykonanymi z naturalnych materiałów- pomarańczy i goździków. Pięknie kultywowały tradycje świąteczne- śpiewając kolędy i wymieniając się tradycjami z własnych domów. Podniosły nastrój spotkania uświetniła wizyta mamy Kasi, która na tę okazję przygotowała i przeczytała dzieciom nastrojową baśń Andersena pt. „Dziewczynka z Zapałkami”. Opowieść ta pozwoliła uwrażliwić dzieci na niedolę innych oraz potrzebę niesienia pomocy wszystkim, którzy tego potrzebują, nie tylko w Święta.

Cała klasa czyta misiom.

24 listopada w „Światowy Dzień Pluszowego Misia” klasa IA zorganizowała obchody tego święta dla młodszych kolegów z zerówki. Przy tej okazji mieliśmy okazję przygotować i przeczytać bajkę pt. „O trzech niedźwiadkach i Złotowłosej”. Każde dziecko wysłuchało tej opowieści ze zrozumieniem i zaangażowaniem w towarzystwie swojego misia.
Następnie 25 listopada w Sali Rycerskiej Nidzickiego Zamku Dyrektor Nidzickiego Ośrodka Kultury Pan Janusz Kwiatek, przeczytał dzieciom przybyłym na obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia bajkę pt. „Bardzo głodny miś”.

Karolinka poleca…

Ostatnio przeczytałam książkę W. Chotomskiej pt. „Pięciopsiaczki”. Wypożyczyłam ją z naszej, szkolnej biblioteki.
Jest to zabawna opowieść o 5 małych psach- tzn. czterech psach chłopcach i jednej psiej dziewczynce nazywanej Myszką. Książka zawiera wiele ciekawych historyjek z życia piesków i domowników. Niektóre są bardzo śmieszne. Psy, jak to szczeniaczki ciągle broiły w domu, psuły, gryzły i no wiecie czasami nie zdążyły z potrzebą na spacerek. Pewnego razu, jakby się umówiły, wszystkie po prostu zrobiły wielkie kałuże w domu. Domownicy myśleli, że to powódź. Miłym przyjaciołom wybacza się jednak błędy.

Nawet takie przykre. Dzieci- Karolinka z bratem, zmuszeni byli oddać szczeniaki w dobre ręce i szukali dla nich nowych domów.
Polecam wszystkim tę książeczkę. Czytanie to dobry sposób na jesienną, wieczorną nudę, a losy Pięciopsiaczków, to dobra zabawa.

Polecam:
Karolinka Szmit
klasa IA

„Poczytaj mi przyjacielu, czyli wychowanie przez czytanie”

W ramach projektu klasowego „Poczytaj mi przyjacielu, czyli wychowanie przez czytanie”, który nawiązuje do ogólnopolskiego programu „Cała Polska czyta dzieciom” , 29 października- w klasie IA, odbyło się spotkanie uczniów z Panem Burmistrzem. Burmistrz przeczytał dzieciom kilka rozdziałów, wybranej przez nie książki A. Chylińskiej pt. „Zezia i Giler”, która w roku 2012 zyskała tytuł „Bestseller Empiku”. Jest to współczesna, realistyczna historia rodzeństwa, ich rodziny, znajomych, sąsiadów.  Sposób przedstawienia problemów to zabawny opis, przez co łatwo trafia do wyobraźni dzieci. Okazuje się, że zwykli ludzie mogą mieć zbliżone do bohaterów literackich przemyślenia, upodobania, dolegliwości, że nasze domy, rodziny są podobne. Ponieważ termin spotkania zbiegł się z tematyką zajęć  „mój dom, moja rodzina”, dzieci miały doskonałą  okazję porównania swoich  domów  i doświadczeń sąsiedzkich z tymi opisanymi przez Zezię.  
Spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze. Pan Burmistrz sympatycznie, cierpliwie i przystępnie wyjaśniał wszystkie zawiłości i trudne wyrażenia z książki. Natychmiast zdobył zaufanie i sympatię uczniów. Dzieci były bardzo zadowolone i zrelaksowane. Po spotkaniu wykonały pracę plastyczna pt. „Dom Zezi”.   

Monika  Pińczewska- Czepło

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego