Projekt klasowy 3a - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

Projekt klasowy 3a

Edukacja wczesnoszkolna > Rok szkolny 2017/2018

PROJEKT  KLASOWY – edukacja regionalna – „NIDZICA – moja mała Ojczyzna”


W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 3a będą realizowali kolejny projekt klasowy, tym razem z edukacji regionalnej pt. „NIDZICA – moja mała Ojczyzna”. Autorami projektu są: Beata Ewa Dąbrowska i Beata Anna Dąbrowska.

Cele projektu to:

 Poznawanie historii Nidzicy, okolicy i regionu.
 Poznanie położenia geograficznego naszego miasta.
 Poznanie ciekawych miejsc i osób w okolicy, w której mieszkamy.
 Utożsamianie się z miejscem zamieszkania – pojęcie „mała ojczyzna”, kształtowanie poczucia tożsamości regionalnej.
 Zdobywanie, poszerzenie i utrwalanie wiadomości obejmujących edukację  polonistyczną, społeczno – przyrodniczą, plastyczno – techniczną, matematyczną.
 Integracja zespołu uczniowskiego i rodziców.
 Włączanie rodziców do aktywnej współpracy ze szkołą.
 Kształtowanie postaw twórczych młodzieży, rozwijanie kreatywności.
 Promocja szkoły w środowisku lokalnym.

Projekt będzie trwał od października 2017 do czerwca 2018 roku. W kolejnych miesiącach jego realizacji uczniowie klasy 3a odbędą wycieczki do proponowanych miejsc realizacji projektu i będą uczestniczyć w zajęciach warsztatowych związanych z jego tematyką.
W czerwcu 2018 r. zorganizowana zostanie impreza podsumowująca projekt. W spotkaniu wezmą udział uczestnicy projektu oraz młodsi uczniowie naszej szkoły. Podczas tego spotkania dzieci podzielą się zdobytymi przez rok wiadomościami nt. Nidzicy i okolicy. Impreza będzie miała charakter quizowo –turniejowy. Przewidywane miejsca realizacji projektu: Szkoła Podstawowa nr 1 w Nidzicy, Zamek w Nidzicy (muzeum, sala widokowa, rycerska), Kościół ewangelicki pw. Świętego Krzyża w Nidzicy, Cmentarz wojskowy, Kamień Tatarski, Wioska garncarska w Kamionce, Skansen w Olsztynku, Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie, Dom Gazety Olsztyńskiej, Zamek w Olsztynie, Źródła rzeki Łyny i inne okoliczne atrakcje przyrodnicze.

 

Wizyta w nidzickiej firmie WIEJAK

25 kwietnia uczniowie klasy 3a odwiedzili firmę WIEJAK. Po spotkaniach z historią miasta i regionu, uczestnicy projektu przenieśli się w XXI wiek. Firma Wiejak jest jedną z większych i bardziej prężnych w naszym mieście, a początki jej działalności sięgają lat 80 tych. To przedsiębiorstwo z wieloletnią tradycją w obróbce stali i mechanice, od ponad 15 lat specjalizujące się w obróbce stali nierdzewnej – kwasoodpornej, produkujące  wyposażenie dla zakładów przetwórstwa spożywczego i medycyny ze stali kwasoodpornej. Dzięki uprzejmości prezesa Pana Rafała Wiejaka dzieci zobaczyły wielką halę produkcyjną, pełną tajemniczych urządzeń: frezarek, tokarek, wykrawarek czy piaskarek. Ogromne maszyny i ich możliwości zrobiły duże wrażenie na trzecioklasistach, a salka ekspozycyjna i pokazowa sala operacyjna wzbudziła niekłamany podziw. Miłym zakończeniem wizyty był słodki poczęstunek przygotowany przez właścicieli firmy. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie, poświęcony nam czas i bardzo ciekawą lekcję biznesu i przedsiębiorczości.

Beata A. Dąbrowska

Olsztyn – śladami Mikołaja Kopernika i warsztaty regionalne
w Domu Gazety Olsztyńskiej


19 kwietnia uczestnicy projektu odwiedzili stolicę naszego regionu – Olsztyn. Miasto, większości dzieci znane głównie jako cel rodzinnych wyjazdów do kina i galerii handlowych, okazało się pełne ciekawych miejsc związanych z historią Warmii i Mazur. Pierwszym etapem wycieczki był Dom Gazety Olsztyńskiej, w którym trzecioklasiści wzięli udział w warsztatach plastycznych pt. „Strój warmiński i zabawki ludowe”. Dzieci dowiedziały się jak spędzali czas ich rówieśnicy i jak wyglądały ich zabawki, miały okazję zobaczyć  i przebrać się w codzienne i odświętne stroje warmińskie oraz wykonać zakładki do książek, wykorzystując do ich zdobienia elementy z ludowymi, regionalnymi motywami. Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia czasowej wystawy „Przyznając się do polskości. Szkoły polskie na Warmii i Mazurach”.  
Kolejnym miejscem, które tego dnia odwiedzili uczniowie klasy 3a był olsztyński zamek. Dziedziniec, krużganki, krótka historia związana z powstaniem zamku była wstępem do bliższego poznania patrona naszej szkoły, nierozerwalnie związanego z Warmią. Trasa „Mikołaj Kopernik – mieszkaniec olsztyńskiego zamku”, odkryła przed dziećmi wiele faktów i ciekawostek z życia wybitnego astronoma. Poznały także stworzoną przez niego i fascynującą do dzisiaj tablicę astronomiczną służącą do przedstawienia pozornego ruchu słońca w dniach bliskich równonocy wiosennej i jesiennej. Podsumowaniem lekcji o M. Koperniku była tematyczna krzyżówka, którą dzieci rozwiązywały w kaplicy zamkowej.

Beata A. Dąbrowska

Sąd Rejonowy

Czwartkowe przedpołudnie było dla uczestników projektu klasy 3a pełne atrakcji. Po wizycie w ratuszu uczniowie 3a odwiedzili budynek Sądu Rejonowego. Już samo przejście przez bramkę wykrywającą metal, wywołało emocje. Trzecioklasiści zobaczyli pokój bezpiecznych przesłuchań dla dzieci, przeszli się po korytarzach sądowych, a następnie zostali zaproszeni przez mikrofon do sali rozpraw. Tam czekał na nich sędzia Pan Marek Maculewicz. Nieco onieśmielone dzieci zasiadły w ławkach dla pozwanych, powodów i publiczności. Pan sędzia przybliżył im terminologię prawniczą, opowiedział jak wyglądają rozprawy sądowe, jak po todze odróżnić sędziego od prokuratora czy adwokata, co oznacza łańcuch z orłem na Jego szyi. Odpowiedział też na liczne pytania dzieci, dotyczące pracy sędziego, a także  zachowań niezgodnych z prawem, które mogą mieć finał w sądzie. Dziękujemy za zaproszenie i tę bezcenną lekcję wychowawczą.

Beata A. Dąbrowska

Ratusz – siedziba władz miasta

22 lutego trzecioklasiści odwiedzili  siedzibę władz miasta, która mieści się w ratuszu. Ten piękny budynek stojący w samym centrum miasta znany jest każdemu dziecku z zewnątrz. Tym razem uczniowie 3a mieli okazję zobaczyć wnętrze ratusza, a także przez chwilę uczestniczyć w sesji Rady Miejskiej. Dzieci poczuły się szczególnie wyróżnione przywitaniem Pana Przewodniczącego Pawła Przybyłka i brawami ze strony zgromadzonych radnych i publiczności. Ogromną atrakcją była też możliwość zobaczenia panoramy miasta z wieżyczki ratusza, a także oprowadzenie po budynku przez Pana Pawła Przybyłka i Pana Burmistrza Jacka Kosmalę  oraz wizyta w Jego gabinecie. Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie i poświęcony nam czas oraz za słodki poczęstunek.

Beata A. Dąbrowska

Wizyta w Izbie Regionalnej w Szkole Podstawowej nr 2

Kolejnym punktem realizacji projektu klasowego była wizyta w Szkole Podstawowej nr 2. 10 stycznia uczniowie 3a dzięki uprzejmości Dyrekcji Dwójki zwiedzili Izbę Regionalną. Czekał tam na nich nauczyciel historii Pan Adam Gorzka, który przybliżył dzieje Nidzicy, Mazur oraz wyjaśnił skąd w tej szkole pomysł na powstanie Izby i zainteresowanie tradycją i kulturą naszego regionu. W bogato wyposażonej ekspozycji dzieci przeniosły się w świat pełen dawnych sprzętów gospodarstwa domowego i codziennego użytku, podarowanych przez mieszkańców Nidzicy i okolic. Mimo, że większość przedmiotów zgromadzonych w Izbie pochodzi z bardzo odległych dla dzieci czasów, to wielu z nich pamiętało niektóre rzeczy z mieszkań swoich babć i dziadków. Wizyta w Dwójce i opowieści Pana Adama z pewnością utrwaliły i ugruntowały wiadomości o Nidzicy i przybliżyły miniony świat naszej małej ojczyzny. Serdecznie dziękujemy za tę lekcję historii regionalnej i poświęcony nam czas.

Beata A. Dąbrowska

Skansen w Olsztynku – tradycje świąteczne na naszych terenach

W środę 6 grudnia uczniowie klasy 3a uczestniczyli w plastycznych warsztatach bożonarodzeniowych w skansenie w Olsztynku. Tym razem dzieci poznały bliżej świąteczne zwyczaje, które kiedyś panowały na terenach Warmii i Mazur, dowiedziały się skąd się wzięła choinka, czym kiedyś ją dekorowano i jak ozdabiano domy na czas Bożego Narodzenia, kto to jest szemel, jak wiele lat temu wyglądała wieczerza wigilijna i czym się nawzajem obdarowywano. Podczas warsztatów każde dziecko wykonało piękny kolorowy łańcuch z bibuły i słomy, papierowego aniołka, myszkę z wydmuszki jajka oraz przygotowało i dekorowało pierniczki. Wszystkim bardzo spodobało się wspólne robienie ozdób świątecznych, rozmowa o tradycjach i wyciszenie się przy tego typu pracach. Dzieci zgodnie stwierdziły, że własnoręcznie wykonane dekoracje są piękniejsze od tych kupowanych w sklepach, a czas spędzany na wspólnym przygotowywaniu się do Świąt - bezcenny. Kolejną atrakcją mikołajkową była wizyta w hucie szkła w Olsztynku. Dzieci zafascynowane były pięknymi rzeczami, które w kilkanaście sekund powstawały na ich oczach. Niektórym udało się wygrać w konkursie śliczne szklane bibeloty, inni zakupili je w sklepiku.

Beata A. Dąbrowska

Kościół ewangelicki p.w. Świętego Krzyża

16 listopada uczniowie klasy 3a zwiedzili kolejny zabytek Nidzicy – neogotycki kościół ewangelicki z połowy XIX wieku. To jeszcze jedno miejsce znane z widokówek, które dzieci po raz pierwszy miały okazję zobaczyć od środka i poznać jego historię. Możliwe to było dzięki uprzejmości proboszcza parafii ewangelicko – augsburskiej. Pastor Roland Zagóra przybliżył dzieciom dzieje tego kościoła, a poprzez włączenie uczniów do wspólnej modlitwy i opowieści, wprowadził nas w atmosferę zbliżających się świąt i poprzedzającego ten czas Adwentu. Opowiedział o symbolice zapalonej świecy w kościele, o kalendarzu adwentowym oraz pokazał wieniec, który wiąże się z okresem radosnego oczekiwania na najpiękniejsze i tak lubiane przez wszystkich Święta Bożego Narodzenia.

Beata A. Dąbrowska

Wizyta w nidzickim zamku

W ramach realizacji projektu regionalnego, 18 października uczniowie klasy 3a odwiedzili mieszczące się w zamku Muzeum Ziemi Nidzickiej. Nasz zamek jest wizytówką miasta i najbardziej znanym miejscem, do którego trafia każdy turysta. Okazuje się jednak, że wiele dzieci, choć nieraz były na zamku, to po raz pierwszy miały okazję zobaczyć tutejsze muzeum. Oprowadził nas po nim pan Paweł Bukowski, dyrektor Nidzickiego Ośrodka Kultury. Z pasją opowiedział m.in. o osadzie pruskiej, która stała się późniejszym Nidenburgiem czyli dzisiejszą Nidzicą, o Sasinach, niegdyś zamieszkujących te tereny, o historii naszego miasta nierozerwalnie związanej z Krzyżakami, o herbie Nidzicy, o dawnych zwyczajach mazurskich. Ogromne emocje wywołała sala z kopiami oręża rycerskiego oraz „sala tortur”. Duże zainteresowanie wzbudził też sprzęt używany w dawnym mazurskim gospodarstwie, w którym żyli „białka i gbur”. Dzieci obejrzały także salę rycerską oraz salę widokową, na której miały możliwość zobaczenia okresowej wystawy poświęconej zakonowi Templariuszy. Na trzecioklasistów czekało też emocjonujące spotkanie z „Białą Damą”.

Beata A. Dąbrowska

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego