Projekt klasowy 3a - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

Projekt klasowy 3a

Edukacja wczesnoszkolna > Rok szkolny 2017/2018

PROJEKT  KLASOWY – edukacja regionalna – „NIDZICA – moja mała Ojczyzna”


W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 3a będą realizowali kolejny projekt klasowy, tym razem z edukacji regionalnej pt. „NIDZICA – moja mała Ojczyzna”. Autorami projektu są: Beata Ewa Dąbrowska i Beata Anna Dąbrowska.

Cele projektu to:

 Poznawanie historii Nidzicy, okolicy i regionu.
 Poznanie położenia geograficznego naszego miasta.
 Poznanie ciekawych miejsc i osób w okolicy, w której mieszkamy.
 Utożsamianie się z miejscem zamieszkania – pojęcie „mała ojczyzna”, kształtowanie poczucia tożsamości regionalnej.
 Zdobywanie, poszerzenie i utrwalanie wiadomości obejmujących edukację  polonistyczną, społeczno – przyrodniczą, plastyczno – techniczną, matematyczną.
 Integracja zespołu uczniowskiego i rodziców.
 Włączanie rodziców do aktywnej współpracy ze szkołą.
 Kształtowanie postaw twórczych młodzieży, rozwijanie kreatywności.
 Promocja szkoły w środowisku lokalnym.

Projekt będzie trwał od października 2017 do czerwca 2018 roku. W kolejnych miesiącach jego realizacji uczniowie klasy 3a odbędą wycieczki do proponowanych miejsc realizacji projektu i będą uczestniczyć w zajęciach warsztatowych związanych z jego tematyką.
W czerwcu 2018 r. zorganizowana zostanie impreza podsumowująca projekt. W spotkaniu wezmą udział uczestnicy projektu oraz młodsi uczniowie naszej szkoły. Podczas tego spotkania dzieci podzielą się zdobytymi przez rok wiadomościami nt. Nidzicy i okolicy. Impreza będzie miała charakter quizowo –turniejowy. Przewidywane miejsca realizacji projektu: Szkoła Podstawowa nr 1 w Nidzicy, Zamek w Nidzicy (muzeum, sala widokowa, rycerska), Kościół ewangelicki pw. Świętego Krzyża w Nidzicy, Cmentarz wojskowy, Kamień Tatarski, Wioska garncarska w Kamionce, Skansen w Olsztynku, Biblioteka Pedagogiczna w Olsztynie, Dom Gazety Olsztyńskiej, Zamek w Olsztynie, Źródła rzeki Łyny i inne okoliczne atrakcje przyrodnicze.

 

Wizyta w Izbie Regionalnej w Szkole Podstawowej nr 2

Kolejnym punktem realizacji projektu klasowego była wizyta w Szkole Podstawowej nr 2. 10 stycznia uczniowie 3a dzięki uprzejmości Dyrekcji Dwójki zwiedzili Izbę Regionalną. Czekał tam na nich nauczyciel historii Pan Adam Gorzka, który przybliżył dzieje Nidzicy, Mazur oraz wyjaśnił skąd w tej szkole pomysł na powstanie Izby i zainteresowanie tradycją i kulturą naszego regionu. W bogato wyposażonej ekspozycji dzieci przeniosły się w świat pełen dawnych sprzętów gospodarstwa domowego i codziennego użytku, podarowanych przez mieszkańców Nidzicy i okolic. Mimo, że większość przedmiotów zgromadzonych w Izbie pochodzi z bardzo odległych dla dzieci czasów, to wielu z nich pamiętało niektóre rzeczy z mieszkań swoich babć i dziadków. Wizyta w Dwójce i opowieści Pana Adama z pewnością utrwaliły i ugruntowały wiadomości o Nidzicy i przybliżyły miniony świat naszej małej ojczyzny. Serdecznie dziękujemy za tę lekcję historii regionalnej i poświęcony nam czas.

Beata A. Dąbrowska

Skansen w Olsztynku – tradycje świąteczne na naszych terenach

W środę 6 grudnia uczniowie klasy 3a uczestniczyli w plastycznych warsztatach bożonarodzeniowych w skansenie w Olsztynku. Tym razem dzieci poznały bliżej świąteczne zwyczaje, które kiedyś panowały na terenach Warmii i Mazur, dowiedziały się skąd się wzięła choinka, czym kiedyś ją dekorowano i jak ozdabiano domy na czas Bożego Narodzenia, kto to jest szemel, jak wiele lat temu wyglądała wieczerza wigilijna i czym się nawzajem obdarowywano. Podczas warsztatów każde dziecko wykonało piękny kolorowy łańcuch z bibuły i słomy, papierowego aniołka, myszkę z wydmuszki jajka oraz przygotowało i dekorowało pierniczki. Wszystkim bardzo spodobało się wspólne robienie ozdób świątecznych, rozmowa o tradycjach i wyciszenie się przy tego typu pracach. Dzieci zgodnie stwierdziły, że własnoręcznie wykonane dekoracje są piękniejsze od tych kupowanych w sklepach, a czas spędzany na wspólnym przygotowywaniu się do Świąt - bezcenny. Kolejną atrakcją mikołajkową była wizyta w hucie szkła w Olsztynku. Dzieci zafascynowane były pięknymi rzeczami, które w kilkanaście sekund powstawały na ich oczach. Niektórym udało się wygrać w konkursie śliczne szklane bibeloty, inni zakupili je w sklepiku.

Beata A. Dąbrowska

Kościół ewangelicki p.w. Świętego Krzyża

16 listopada uczniowie klasy 3a zwiedzili kolejny zabytek Nidzicy – neogotycki kościół ewangelicki z połowy XIX wieku. To jeszcze jedno miejsce znane z widokówek, które dzieci po raz pierwszy miały okazję zobaczyć od środka i poznać jego historię. Możliwe to było dzięki uprzejmości proboszcza parafii ewangelicko – augsburskiej. Pastor Roland Zagóra przybliżył dzieciom dzieje tego kościoła, a poprzez włączenie uczniów do wspólnej modlitwy i opowieści, wprowadził nas w atmosferę zbliżających się świąt i poprzedzającego ten czas Adwentu. Opowiedział o symbolice zapalonej świecy w kościele, o kalendarzu adwentowym oraz pokazał wieniec, który wiąże się z okresem radosnego oczekiwania na najpiękniejsze i tak lubiane przez wszystkich Święta Bożego Narodzenia.

Beata A. Dąbrowska

Wizyta w nidzickim zamku

W ramach realizacji projektu regionalnego, 18 października uczniowie klasy 3a odwiedzili mieszczące się w zamku Muzeum Ziemi Nidzickiej. Nasz zamek jest wizytówką miasta i najbardziej znanym miejscem, do którego trafia każdy turysta. Okazuje się jednak, że wiele dzieci, choć nieraz były na zamku, to po raz pierwszy miały okazję zobaczyć tutejsze muzeum. Oprowadził nas po nim pan Paweł Bukowski, dyrektor Nidzickiego Ośrodka Kultury. Z pasją opowiedział m.in. o osadzie pruskiej, która stała się późniejszym Nidenburgiem czyli dzisiejszą Nidzicą, o Sasinach, niegdyś zamieszkujących te tereny, o historii naszego miasta nierozerwalnie związanej z Krzyżakami, o herbie Nidzicy, o dawnych zwyczajach mazurskich. Ogromne emocje wywołała sala z kopiami oręża rycerskiego oraz „sala tortur”. Duże zainteresowanie wzbudził też sprzęt używany w dawnym mazurskim gospodarstwie, w którym żyli „białka i gbur”. Dzieci obejrzały także salę rycerską oraz salę widokową, na której miały możliwość zobaczenia okresowej wystawy poświęconej zakonowi Templariuszy. Na trzecioklasistów czekało też emocjonujące spotkanie z „Białą Damą”.

Beata A. Dąbrowska

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego