Projekt klasowy 3a - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

Projekt klasowy 3a

Edukacja wczesnoszkolna > Rok szkolny 2014/2015

PROJEKT  KLASOWY – edukacja regionalna – „NIDZICA – moje miasto„

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 3a wraz z wychowawcą p. Beatą Ewą Dąbrowską, będą realizowali kolejny projekt klasowy, tym razem z edukacji regionalnej pt. „NIDZICA – moje miasto”. Autorami projektu są: Beata Ewa Dąbrowska i Beata Anna Dąbrowska.
Cele projektu to:

  • Poznawanie historii Nidzicy i okolicy.

  • Poznanie położenia geograficznego naszego miasta.

  • Poznanie ciekawych miejsc i osób w okolicy, w której mieszkamy.

  • Utożsamianie się z miejscem zamieszkania – pojęcie „mała ojczyzna”.

  • Zdobywanie, poszerzenie i utrwalanie wiadomości obejmujących edukację  polonistyczną, społeczno – przyrodniczą, plastyczno – techniczną, matematyczną.

  • Integracja zespołu uczniowskiego i rodziców.

  • Włączanie rodziców do aktywnej współpracy ze szkołą.

  • Kształtowanie postaw twórczych młodzieży, rozwijanie kreatywności.

  • Promocja szkoły w środowisku lokalnym.

Projekt będzie trwał od października 2014 do czerwca 2015. W kolejnych miesiącach jego realizacji uczniowie klasy 3a odbędą wycieczkę do proponowanych miejsc realizacji projektu i będą uczestniczyć w zajęciach warsztatowych związanych z jego tematyką.
W czerwcu 2015 r. zorganizowana zostanie impreza podsumowująca. W spotkaniu wezmą udział uczestnicy projektu – uczniowie klasy 3a, ich rodzice, rodziny i zaproszeni goście. Podczas tego spotkania dzieci podzielą się zdobytymi przez rok wiadomościami nt. Nidzicy i okolicy. Impreza będzie miała charakter quizowo –turniejowy.

Beata A. Dąbrowska


Podsumowanie Projektu „Nidzica – moje miasto”

28 maja uczniowie klasy 3a podczas otwartego spotkania z rodzicami podsumowali całoroczny projekt dotyczący naszego miasta. Dzieci podzielone w losowo dobrane grupy, miały za zadanie rozwiązać krzyżówkę oraz rozpoznać i prawidłowo podpisać zdjęcia z różnych zakątków Nidzicy. Poszczególne hasła krzyżówki związane były z Nidzicą i  kolejnymi etapami projektu. Najwięcej emocji wzbudziła zabawa w  szkolne podchody. W różnych miejscach budynku Jedynki uczniowie znajdowali koperty z fragmentami zdjęć. Każda grupa po odnalezieniu wszystkich części układanki tworzyła obrazek przedstawiający zabytek Nidzicy. Podczas spotkania rodzice mieli możliwość zobaczenia jakie wiadomości dzieci przyswoiły sobie dzięki projektowi, jak  ich dzieci pracują w grupie  oraz obejrzeli wystawę prac, które powstały podczas warsztatów plastycznych „Niebo nad Nidzicą”.  

Beata A. Dąbrowska

 
 

Niebo nad Nidzicą – warsztaty plastyczne

Tym razem uczniowie klasy 3a w ramach realizacji projektu mieli wyjątkowe zadanie. 7 maja wzięli udział w warsztatach plastycznych poprowadzonych przez panią Magdalenę Łączkowską. Dzieci musiały uruchomić swoją wyobraźnię i wrażliwość artystyczną. Najpierw obejrzały ciekawą projekcję, dzięki której zobaczyły jak różnorodne są techniki malarskie, wyobraźnia artysty i kolorystyka dzieł. Po wstępie teoretycznym i krótkim „treningu” ręki i oka, dzieci zabrały się do pracy. Tematem warsztatów było „Niebo nad Nidzicą”. Wcześniej dzieci zrobiły zdjęcia różnych zakątków Nidzicy i podczas lekcji  próbowały przenieść to na papier, pamiętając by uchwycić linię oddzielającą malowany fragment swojego miasta od nieba. Zajęcia bardzo spodobały się dzieciom, wszyscy pracowali z ogromnym zapałem, a efekt ich twórczego natchnienia będzie można podziwiać w trakcie otwartej wywiadówki z rodzicami, podczas której nastąpi podsumowanie całego projektu. Serdecznie dziękujemy Pani Magdzie Łączkowskiej za poprowadzenie warsztatów, twórczą inspirację i zajmujące spotkanie ze sztuką.

Beata A. Dąbrowska

 
 

Olsztyn – Biblioteka Pedagogiczna i Planetarium

19 marca uczniowie 3a odwiedzili stolicę Warmii i Mazur – Olsztyn. Większość dzieci nieraz była w tym mieście, ale okazało się, że zna tu głównie centra handlowe, multikina i restauracje typu Fast Food. Tym razem poznały Olsztyn z innej strony. Podczas lekcji w Bibliotece Pedagogicznej dzieci z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały dwóch legend Marii Zientary - Malewskiej. Jedna z nich opowiadała o powstaniu Łyny – rzeki płynącej przez Olsztyn, a mającej swe źródła niedaleko Nidzicy. Druga legenda związana była ze św. Jakubem, patronem Olsztyna. Usłyszane wiadomości dzieci ugruntowały rozwiązując quizy, krzyżówki, oglądając zdjęcia miasta oraz mapę, która dokładnie pokazywała teren naszego województwa, z podziałem na krainy – Warmię i Mazury. Projekcja w Planetarium także była tematycznie powiązana, bo opowiadała o wyglądzie nieba na naszych terenach w różnych porach roku. Drugi film, w dowcipny i przystępny sposób, objaśniał zależności między Ziemią, Słońcem i Księżycem.  

Beata A. Dąbrowska

 
 

Archiwum Państwowe

25 lutego klasa 3a odwiedziła Archiwum Państwowe w Nidzicy. Podczas lekcji archiwalnej poprowadzonej przez kierownika tej placówki Pana Huberta Domańskiego, uczniowie poznali wiele ciekawych faktów z XIV wieku, czyli początków istnienia miasta oraz z powojennej historii Nidzicy. Dzieci dowiedziały się czym zajmują się archiwiści, jakiego rodzaju dokumenty przechowywane są w nidzickim archiwum, kto może z nich korzystać i po co się je gromadzi, poznały też dzieje budynku, w którym się ono mieści. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli 200 letnie księgi notarialne, a także bardziej współczesne opracowania dotyczące „klasztorku” (budynku archiwum), nidzickich i okolicznych cmentarzy oraz zabytków i mazurskiej przyrody.

Beata A. Dąbrowska

 
 

Zamek Krzyżacki w Nidzicy

14 stycznia uczniowie klasy 3a ponownie odwiedzili nidzicki zamek. Tym razem dzieci zwiedzały Salę Rycerską, salę widokową, w której mieści się „Galeria pod Belką”, spacerowały po dziedzińcu i krużgankach zamku i poznawały historię naszego największego, lokalnego zabytku. Dzieci z pewnością zapamiętają mnóstwo interesujących wiadomości na temat życia Krzyżaków w zamku, samej budowli i jej dziejów, dawnego przeznaczenia poszczególnych komnat i wielu innych ciekawostek. Wszystkim bardzo podobała się też panorama miasta widziana z okien sali widokowej. Najwięcej emocji wzbudziła legenda o Nowaku, którego tajemniczą postać dzieci widziały w jednym z korytarzy i okien zamkowych. Dziękujemy serdecznie pani Renacie Żbikowskiej, która oprowadziła nas po zamku i Dyrekcji NOK za umożliwienie wizyty.

Beata A. Dąbrowska

 
 

Skansen w Olsztynku – tradycje świąteczne na naszych terenach

W czwartek 4 grudnia uczniowie klasy 3a uczestniczyli w plastycznych warsztatach bożonarodzeniowych w skansenie w Olsztynku. Tym razem dzieci poznały bliżej świąteczne zwyczaje, które kiedyś panowały na terenach Warmii i Mazur, dowiedziały się co to jest świecak adwentowy, skąd się wzięła choinka, czym kiedyś ją dekorowano i jak ozdabiano domy na czas Bożego Narodzenia. Każde dziecko wykonało piękny kolorowy łańcuch z bibuły i słomy, papierowego grzybka i własnoręcznie upiekło pierniczki. Wszystkim bardzo spodobało się wspólne robienie ozdób świątecznych, rozmowa o tradycjach i wyciszenie się przy tego typu pracach. Dzieci zgodnie stwierdziły, że własnoręcznie wykonane dekoracje są piękniejsze od tych kupowanych w sklepach, a czas spędzany na wspólnym przygotowywaniu się do Świąt - bezcenny.

Beata A. Dąbrowska

 
 

Kościół ewangelicki p.w. Świętego Krzyża

5 listopada uczniowie klasy 3a zwiedzili kolejny zabytek Nidzicy – neogotycki kościół ewangelicki z połowy XIX wieku. To jeszcze jedno miejsce znane z widokówek, które dzieci po raz pierwszy miały okazję zobaczyć od środka i poznać jego historię. Możliwe to było dzięki uprzejmości proboszcza parafii ewangelicko – augsburskiej. Pastor Roland Zagóra przybliżył dzieciom dzieje tego kościoła, opowiedział o tym kim są ewangelicy i co wspólnego mieli ze sobą patron naszej szkoły Mikołaj Kopernik i Marcin Luter. Trzecioklasiści poznali też kilka różnic między katolicyzmem a ewangelicyzmem oraz wyglądem świątyń tych wyznań. Po zajmującej lekcji o historii Nidzicy i tego kościoła, już w plebanii dzieci obejrzały zabytkowy topór oraz banknoty z lat 40, które zostały odnalezione podczas remontu budynku.

Beata A. Dąbrowska

 
 

Wizyta w Muzeum Ziemi Nidzickiej

W ramach realizacji projektu regionalnego, 15 października uczniowie klasy 3a odwiedzili mieszczące się w zamku Muzeum Ziemi Nidzickiej. Nasz zamek jest wizytówką miasta i najbardziej znanym miejscem, do którego trafia każdy turysta. Okazuje się jednak, że dzieci, choć nieraz były na zamku, to po raz pierwszy miały okazję zobaczyć tutejsze muzeum. Oprowadził nas po nim pan Paweł Bukowski, dyrektor Nidzickiego Ośrodka Kultury. Z pasją opowiedział o osadzie pruskiej, która stała się późniejszym Nidenburgiem czyli dzisiejszą Nidzicą, o Sasinach, niegdyś zamieszkujących te tereny, o historii naszego miasta nierozerwalnie związanej z Krzyżakami, o dawnych zwyczajach mazurskich. Ogromne emocje wzbudziła sala z kopiami oręża rycerskiego i możliwość przymierzenia bojowego nakrycia głowy oraz noszenie miecza rycerskiego. Duże zainteresowanie wzbudził też sprzęt używany w dawnym mazurskim gospodarstwie, w którym żyli „białka i gbur”. Dzieci bardzo zainteresowały się historią miasta i zamku i już teraz umówiły się z Panem Pawłem na kolejną wizytę i spotkanie z „Białą Damą”.

Beata A. Dąbrowska

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego