Projekt klasy 2a - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

Projekt klasy 2a

Edukacja wczesnoszkolna > Rok szkolny 2016/2017

Projekt klasy 2 a „Czytam – więc jestem”

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 2a wraz z wychowawcą p. Beatą Ewą Dąbrowską, będą realizowali projekt klasowy pt. „Czytam – więc jestem”.  
Autorami projektu są: Beata Anna Dąbrowska i Beata Ewa Dąbrowska
Cele projektu:
 Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych uczniów
 Motywowanie dzieci do czytania
 Kształcenie wrażliwości czytelniczej
 Motywowanie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej
 Rozwijanie wrażliwości i wyobraźni, pobudzanie do aktywności
 Podniesienie poziomu techniki czytania
 Bogacenie słownictwa uczniów
 Wiązanie treści lektury z ekspresją plastyczną
 Włączanie rodziców  do aktywnej współpracy ze szkołą
Realizacja projektu:
Projekt będzie trwał od września 2016  do czerwca 2017 roku. W ramach jego realizacji dzieci między innymi będą :
 Zapraszać dorosłych (rodziców, nauczycieli) do głośnego czytania wybranych przez siebie utworów literackich.
 Wypożyczać i czytać książki z biblioteki szkolnej
 Aktywnie włączać się w konkursy czytelnicze
 Brać udział w warsztatach plastycznych związanych tematycznie z realizowanym projektem
 Ściśle współpracować z Miejsko – Gminną Biblioteką Publiczną w Nidzicy
 Brać udział w wycieczkach i lekcjach organizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Olsztynie
Ponadto utworzona zostanie klasowa biblioteczka, składająca się z ulubionych lektur każdego dziecka, a na koniec realizacji projektu uczniowie klasy 2a przygotują konkursy i zabawy czytelnicze dla uczniów oddziałów przedszkolnych.

 

Podsumowanie projektu klasowego 2a  – „Czytam – więc jestem”

Przez cały rok szkolny 2016/2017 uczniowie klasy 2a z ZS nr 1, wspólnie z wychowawcą Beatą Ewą Dąbrowską i logopedą Beatą Anną Dąbrowską realizowali klasowy projekt ph. „Czytam – więc jestem”. W jego ramach dzieci m.in. założyły klasową biblioteczkę, uczestniczyły w zajęciach warsztatowych w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej, a pierwsze poniedziałki miesiąca rozpoczynały od wysłuchania jednej ze swoich ulubionych lektur. W rolę lektorów wcielali się rodzice, starsze rodzeństwo i wychowawca. Podsumowaniem rozwijania wrażliwości czytelniczej, wyobraźni i pobudzania aktywności była wizyta w oddziałach przedszkolnych i w świetlicy. Uczniowie 2a wykorzystując Teatr narracyjny Kamishibai (opowiadający wsuwa obrazki do ramy i czyta do nich kolejne historie) przeczytali młodszym dzieciom wierszowaną wersję znanej baśni o Czerwonym Kapturku. Wcześniej dzieci samodzielnie wykonały do nich piękne ilustracje, które wzbogacą zasoby szkolnej biblioteki.

Beata A. Dąbrowska

Poczytaj mi mamo... Czy czarne kotki przynoszą pecha?

29 maja uczniów 2a odwiedziła Pani Henryka Iwanicka, mama Izy, która przeczytała dzieciom fragmenty książki Agnieszki Stelmaszyk pt. „Złotek przynosi szczęście”. To opowieść o przygodach małego kotka, który ucieka z rodzinnego podwórka, bo zewsząd – od ludzi i zwierząt – słyszy tylko, że jako czarny kot przynosi pecha. Na szczęście okazuje się to nieprawdą, a dzieci przekonały się, że nie warto wierzyć w przesądy i że nie powinno nikogo oceniać się po jego wyglądzie.

Beata A. Dąbrowska

Lekcja geografii w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej

29 maja uczniowie 2a ponownie odwiedzili Oddział dla Dzieci Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Nidzicy. Tym razem dzieci wzięły udział w lekcji bibliotecznej. Prowadząca zajęcia pani Julita Margalska przeczytała dzieciom wiersz o wędrujących wzdłuż Wisły jeżach, odwiedzanych przez nie miastach i ich zabytkach.  Okazało się, że w wielu tych miejscach  dzieci już były, więc same chętnie opowiadały co tam widziały. Pani bibliotekarka pokazała także przewodniki turystyczne i albumy, w których każdy może znaleźć ciekawostki o danym mieście i jego atrakcjach. Dodatkowo dzieci pracowały w grupach z mapą, odnajdowały kolejne odwiedzane przez jeże miasta i zaznaczały je na planszy. Drugoklasistom bardzo spodobała się ta nietypowa lekcja geografii i historii Polski, a w nagrodę za aktywny udział w zajęciach dzieci dostały zakładki do książek.

Beata A. Dąbrowska

„Gdy nie może ci czytać mama lub tata, zaproś do tego siostrę bądź brata…”

Chłodny majowy poranek ociepliła dzieciom z 2a wizyta Oli Juchniewicz, naszej ubiegłorocznej absolwentki, która jest siostrą Natalki. Ola z „Wielkiej księgi przygód” wybrała opowiadanie „Martynka i spotkanie z duchami”. Bohaterka książki Gilbert Delahaye z polskim tekstem Wandy Chotomskiej była świetnym sposobem na miły początek tygodnia, a wizyta starszej siostry w roli czytającego dorosłego okazała się bardzo miłą niespodzianką dla wszystkich. Natchnęła także niektórych drugoklasistów do miłej refleksji, że oni też będą czytali książki młodszemu rodzeństwu.

Beata A. Dąbrowska

Poczytaj mi mamo... Miś Paddington

10 kwietnia dzieci z 2a rozpoczęły dzień od wysłuchania fragmentów książki pt. „Nowe przygody Misia Paddingtona” Michaela Bonda.  To kolejna już część z serii o sympatycznym, małym, nieporadnym niedźwiadku, przybyszu z mrocznych zakątków Peru. Przygody Misia Paddingtona zasłuchanym drugoklasistom czytała mama Helenki, Pani Karina Denis.

Beata A. Dąbrowska

Dzieci realizujące projekt „Czytam – więc jestem” wsparli akcję Talentowiczów

Uczniowie klasy 2a szkoły podstawowej realizują w tym roku klasowy projekt czytelniczy, który ma na celu m.in. rozbudzanie zainteresowań czytelniczych uczniów, kształcenie wrażliwości literackiej, rozwijanie wrażliwości i wyobraźni czy bogacenie słownictwa. Drugoklasiści słuchają lektur czytanych w szkole przez swoich rodziców, uczestniczą w lekcjach bibliotecznych, założyły klasową biblioteczkę. Dzieci z tej klasy doskonale wiedzą, że żadna książka nie powinna mieć  zagiętych rogów, więc gdy dowiedziały się o akcji związanej z tworzeniem przez Talentowiczów unikalnych, personalizowanych zakładek do książek, natychmiast postanowiły wesprzeć gimnazjalistów. Każde dziecko wybrało ulubione zwierzę,  podało swoje imię i w ten sposób zakupiło wyjątkową i jedyną w swoim rodzaju zakładkę. Pomysł na tyle spodobał się uczniom 2a, że zamawiali zakładki nie tylko dla siebie, ale też jako prezenty niespodzianki dla rodziców, rodzeństwa i  swoich bliskich.

Beata A. Dąbrowska

Kolejne poniedziałkowe spotkanie z książką

20 marca uczniowie klasy 2a zagłębili się w jedną z baśniowych  przygód Martynki, bohaterki książki Gilbert Delahaye, które opowiada Wanda Chotomska. Było to możliwe dzięki wizycie pani Joli Wiejak, mamy Zosi, która przeczytała fragment tej lubianej przez dzieci  lektury.

Beata A. Dąbrowska

Poranek ze szkolną lekturą

20 lutego uczniowie klasy 2a zaczęli dzień od wysłuchania fragmentów książki Marii Kruger pt. „Karolcia”. Jest to szkolna lektura, którą drugoklasiści wkrótce zaczną omawiać na lekcjach. W poniedziałek czytała  ją wychowawczyni, ale dzieci zachęcone usłyszanymi fragmentami stwierdziły, że z przyjemnością same zagłębią się w literaturę i poznają dalsze losy Karolci.

Beata A. Dąbrowska

Lekcja w Bibliotece Pedagogicznej w Olsztynie

Zakończenie I semestru było wyjątkowo atrakcyjne dla uczniów kasy 2a i 3a, którzy 20 stycznia pojechali na wycieczkę do Olsztyna. Pierwszym jej etapem była wizyta w Bibliotece Pedagogicznej, gdzie dzieci wzięły udział w lekcji poświęconej Astrid Lindgren i jednej z jej najbardziej rozpoznawalnych i lubianych lektur pt. „Dzieci z Bullerbyn”. Trzecioklasiści wykazali się doskonałą znajomością świeżo przeczytanej i omawianej lektury, a dzieci z drugiej klasy z zainteresowaniem słuchały zabawnych fragmentów powieści. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w dyskusji na temat przygód bohaterów tej książki i wysnuwali ciekawe wnioski na temat ich życia, poznali też barwną postać autorki ich ulubionych literackich postaci. Ta interesująca lekcja była częścią projektu klasy 2a „Czytam – więc jestem”, a dla uczniów klasy 3a kontynuacją ich czytelniczego projektu „Czytam wszędzie”. Miłą niespodzianką było odnalezienie na wystawie w sali, w której odbywały się zajęcia dwóch konkursowych prac plastycznych wykonanych przez uczennice 2a.

Beata A. Dąbrowska

Nowy Rok – nowe lektury

W nowym roku uczestnicy projektu „Czytam – więc jestem” podczas poranków z książką zaczęli poznawać nowe lektury. 16 stycznia 2017 roku uczniów klasy 2 a odwiedził tata Helenki, Pan Michał Denis, który przeczytał dzieciom jedną z przygód Mikołajka. Lektura Rene Goscinny  i Jean-Jacques’a Sempe bawi kolejne pokolenie młodych czytelników na całym świecie. Drugoklasiści z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali opowiadania o zabawie w kowbojów, często wybuchając śmiechem. Dzieci tak bardzo polubiły Mikołajka i jego kolegów, że kolejną przygodę przeczytała im tego dnia wychowawczyni.

Beata A. Dąbrowska

Warsztaty plastyczne – robimy zakładki do książek

19 grudnia uczniowie klasy 2a wykonali piękne i b. pomysłowe zakładki do książek. Warsztaty plastyczne były kolejnym etapem realizacji projektu klasowego „Czytam – wiec jestem”. Ponieważ świadomi czytelnicy z 2a wiedzą, że równie ważna jak treść książki, jest też dbałość o nią, postanowili zrobić zakładki. A że nic nie cieszy bardziej niż samodzielny pomysł i cały proces twórczy, to dzieci wykonały po kilka zakładek, by żadna książka w domu nie miała zagiętych rogów.

Beata A. Dąbrowska

Kolejny poranek z ciekawą lekturą

Uczestnicy projektu klasowego „Czytam – więc jestem” tym razem piątkowy poranek rozpoczęli od spotkania z książką.
2 grudnia uczniów odwiedził tata Dominiki, Pan Łukasz Klimaszewski, który przeczytał dzieciom fragmenty lektury Renaty Piątkowskiej pt. „Mikołajki”.

Beata A. Dąbrowska

Rodzinne czytanie

Uczniom 2a tak spodobały się poniedziałkowe poranki z lekturą, że już nie tylko miesiąc, ale też kolejny tydzień rozpoczynają słuchając książek czytanych przez rodziców. 14 listopada szkołę odwiedził tata Basi, Pan Zbigniew Dumański. Wspólnie z córką przeczytali dzieciom książkę Piotra Walczaka pt. „Czarna owieczka”. Dodatkową atrakcją było nie tylko to, że Basia aktywnie włączyła się w głośne czytanie razem z tatą, ale też że przyniosła ze sobą bohaterkę lektury – wielką, pluszową, czarną owieczkę.

Beata A. Dąbrowska

„Poczytaj mi tato…”

Kolejny pierwszy poniedziałek miesiąca dzieci z klasy 2a rozpoczęły od wysłuchania jednej ze swoich ulubionych lektur przyniesionych do klasowej biblioteczki. Tym razem tata Leny, Pan Przemysław Szymański czytał dzieciom „Przygody Piotrusia Pana” Jamesa Matthew Barrie. Uczniowie 2a z niecierpliwością czekają na kolejną wizytę rozczytanego rodzica.

Beata A. Dąbrowska

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Dekoracje, plakaty, możliwość przebrania się za ulubionego bohatera z bajki, to wszystko sprawiło, że wszystkie dzieci czuły się w szkole tego dnia wyjątkowo. Uczniowie 2a mieli dodatkową atrakcję - odwiedziły ich koleżanki z klasy 3a, Karolinka Szmit i Zosia Kotyla, które przeczytały im zabawną książkę pt. „Maja na tropie jaja” autorstwa Rafała Witka i Emilii Dziubak. Historia o papudze, której uciekło złote jajo i kilkuletniej Mai, która pomagając w poszukiwaniach wraz z dzielną załogą statku dociera na bezludną wyspę bardzo się spodobała się drugoklasistom.  

Beata A. Dąbrowska

Lekcja w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej

20 października uczniowie 2a odwiedzili Oddział dla Dzieci Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Nidzicy. Dzieci dowiedziały się czym różni się biblioteka publiczna od szkolnej i jak można zostać jej czytelnikiem. Drugoklasiści sami odczytali jakie działy tematyczne tam się znajdują i poznali bogatą ofertę biblioteki gminnej. Prowadząca zajęcia p. Julita Margalska pokazała dzieciom jak zmieniają się książki w zależności od wieku czytelników,  wytłumaczyła co mogą zyskać dzięki korzystaniu z literatury popularno – naukowej oraz  czym się różnią książki, które posiadają w domu, od tych bibliotecznych. Duże zainteresowanie wzbudziły „magiczne kuferki”, w których oprócz książki można znaleźć zabawki i gry na wybrany temat. Dzieci dowiedziały się także, że czytelnicy biblioteki mogą korzystać ze znajdujących się tam komputerów, z gry X-box, wypożyczać filmy DVD  i miło spędzać czas w pokoju zabaw. Na zakończenie zajęć pani Julita przeczytała dzieciom baśń braci Grimm pt. „Titelitury”, wykorzystując teatr narracyjny (opowiadający wsuwa obrazki do ramy i czyta do nich kolejne historie). Taka forma czytania bardzo się dzieciom spodobała i umówiły się już na kolejną wizytę w bibliotece gminnej. Wizyta ta była też okazją do obejrzenia prac plastycznych koleżanki z klasy Dominiki Klimaszewskiej. Jej rysunki wykonywane w różnym wieku były wyeksponowane w bibliotecznych pomieszczeniach w wernisażu Młodego Artysty.

Beata A. Dąbrowska

„Poczytaj mi mamo…”

Zgodnie z założeniami projektu „Czytam – więc jestem” pierwsze poniedziałki miesiąca dzieci z klasy 2a zaczynają od wysłuchania jednej ze swoich ulubionych lektur przyniesionych do klasowej biblioteczki. Książki te będą czytane przez rodziców. Jako pierwsza lekturę pt. „O zaginionych żeglarzach i latającej szafie” Heleny Zawistowskiej  czytała dzieciom Pani Agnieszka Przybyłek. Ponieważ taka forma bardzo się spodobała uczniom 2a, to postanowili zachęcić swoich rodziców, by częściej przychodzili do szkoły i razem z nimi zaczynali dzień podróżując do krainy wyobraźni.

Beata A. Dąbrowska

Klasowa biblioteczka

Uczniowie z 2a wygospodarowali w swojej pracowni półkę na ulubione książki. Dzieci przyniosły z domu lektury, którymi chciały podzielić się z kolegami z klasy. Każde z dzieci przeczyta fragment swojej książki i opowie innym dlaczego ta książka jest jego ulubioną. Lektury z klasowej biblioteczki będą także czytane przez rodziców i zapraszanych gości.

Beata A. Dąbrowska

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego