Szkolne Koło Caritas - Zespół Szkół nr 1

Licznik odwiedzin

Na bloga liczniki

Idź do spisu treści

Menu główne:

Szkolne Koło Caritas

SZKOLNE KOŁO CARITAS
PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1
IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W NIDZICY
,,Tyle człowiek jest wart, ile potrafi dać innym”
                                                                
Jan Paweł IIPrzewodnicząca:  Weronika Kruczek
Zastępca:  Wiktoria Szostek
Skarbnik:  Adrianna Zabiełło

Opiekun SKC:  mgr Katarzyna Matalińska


Wolontariusze w roku szkolnym  2018/2019
Herman Maria, Maksymiak  Alicja, Michniewicz Martyna, Murzyn Alicja, Pianka Iga, Rudzińska Aleksandra, Oliwia Szlenzak,Wiktoria Michalska, Wiktoria Kosowska, Jan Słomkowski – kl.IIIA Bartkowska Zuzanna, Domańska Wiktoria, Kalinowska Kaja, Kocińska Julia, Krajewska Gabriela, Kruczek Weronika, Morawska Magdalena, Rudkowska Amelia, Szostek Weronika, Szostek Wiktoria, Woroniecka Martyna, Zabiełło Adrianna – kl.III C                                                                                                                                        Adrian Butkiewicz, Mateusz Ładziński, Jakub Chorosz - kl.III B Żebrowska Aleksandra - kl.VIII A Pilarczyk Kinga, Pianka Nadia, Wiśniewski Jakub, Zalewska Nadia - kl. VIIA Dąbek Alicja, Piórkowski Krystian, Wódkiewicz Martyna, Stypik Natalia, Domurad Jakub - kl.VII C Kalwicz Nastazja, Korneluk Oliwia, Nasiadka Zuzanna, Burniewicz Klaudia, Wiktoria Pęksa, Kinga Ostrowska, Patryk Kozicki - kl.VIII C

Działalność

 

W dniach 8 i 9 grudnia 2018r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami      p. Katarzyną  Frankowską – Szkudlarek  oraz p. Pauliną Elbrudą wzięli udział w przedświątecznej zbiórce żywności pod hasłem ,,Tak, pomagam”. Nasi wolontariusze w charakterystycznych czerwonych koszulkach w sklepie Biedronka  zbierali  żywność z długotrwałym terminem ważności ( kaszę, cukier, mąkę, olej, konserwy, ryż itp.) Zebrane produkty trafiły do uczniów naszej szkoły oraz osób samotnych będących w potrzebie.   

Katarzyna Matalińska

Wraz z pierwszą Niedzielą Adwentu wolontariusze SKC włączyli się w ogólnopolską kampanię WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM. Na terenie naszej szkoły i parafii  NP  NMP i św. Wojciecha w Nidzicy sprzedawali świece z logo CARITAS, które zapala się w czasie Wigilii i stawia na świątecznym stole obok dodatkowego nakrycia dla nieoczekiwanego gościa. Świece te, to wyraz pamięci o osobach potrzebujących. Dochód ze sprzedaży świec daje potrzebującym dzieciom ciepły posiłek, wakacyjny wypoczynek, zwiększa szansę na edukację czy też pomaga w leczeniu i rehabilitacji.

Katarzyna Matalińska

6 grudnia 2018r.wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z naszej szkoły odwiedzili  szpital w Nidzicy. Celem wizyty było przekazanie dla Oddziału Pediatrycznego zebranych w ramach szkolnej zbiórki artykułów szkolnych, higienicznych, książek , gier ,zabawek i ubranek . Każde dziecko przebywające w tym dniu na oddziale otrzymało też drobny upominek .  Wszystkim, którzy przyłączyli się do zbiorki na rzecz małych pacjentów DZIĘKUJEMY.

Katarzyna Matalińska

Wolontariusze  Szkolnego Koła Caritas w naszej szkole swoim zaangażowaniem wzbogacają i wpływają na budowanie dobrego wizerunku Szkoły w społeczności lokalnej.  Za swoją pracę wolontaryjną Szkolne Koło Caritas oraz jego przewodnicząca Weronika Kruczek otrzymali wyróżnienie w Konkursie Młodzieżowego Wolontariusza Roku Jastrząb 2018 w Kamionce.

Katarzyna Matalińska

Kościół katolicki w Polsce obchodził X Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Wolontariusze SKC na terenie parafii NP  NMP i św. Wojciecha w Nidzicy zbierali ofiary do puszek z przeznaczeniem na potrzeby chrześcijan prześladowanych.

W dniach29 i 30 października wolontariusze SKC zorganizowali w szkole zbiórkę do puszek oraz kiermasz ciast. Tym razem pomoc potrzebna była na leczenie Jakuba Gajewskiego, który od urodzenia choruje na Mózgowe Porażenie Dziecięce – czterokończynowe. Udało nam się uzbierać kwotę 575,87 zł. Dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli swoje serce, by pomóc Kubie.

W dniu 9 października 2018r. wolontariusze SKC na rabacie w Szkolnym Ogrodzie Dydaktycznym posadzili sadzonki żonkili, które stworzą POLA NADZIEI. Wiosną, gdy zakwitną zostaną zebrane i rozdane podczas kwesty pieniężnej. Dochód zostanie przeznaczony na zakup sprzętu medycznego dla osób chorych.

Katarzyna Matalińska

7 października wolontariusze SKC przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika uczestniczyli we Mszy św., która rozpoczęła Dni Hospicjów i Opieki Paliatywnej organizowane przez  Caritas. Po Mszy świętej, której przewodniczył dyrektor Caritas Archidiecezji warmińskiej ks. Paweł Zięba uczniowie naszej szkoły przedstawili misterium zatytułowane ,,Jeśli nie wiesz gdzie iść …”

Katarzyna Matalińska

21 września 2018r. wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przystąpili do ogólnopolskiej zbiórki żywności. W sieci sklepów Biedronka na terenie Nidzicy zbierali produkty spożywcze o długotrwałym terminie ważności.  Zebrano 176 kg żywności, która trafiła do osób potrzebujących.

Katarzyna Matalińska

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas pomagali w  organizacji rodzinnego festynu rekreacyjno – sportowego w ramach VIII Tygodnia Wychowania Chrześcijańskiego. Hasło tegorocznego tygodnia brzmiało ,,W poszukiwaniu drogi”.

Katarzyna Matalińska

,,KILOMETRY DOBRA’’ to międzynarodowa kampania dobroczynna, której celem jest pozyskiwanie pieniędzy na realizację określonych celów. Włączając się w tą kampanię 11 kwietnia 2018r. wolontariusze SKC zorganizowali w szkole kiermasz ciast. Zebrano kwotę 481 zł, która została przekazana na ,,Modernizacją i rozbudowę Domu Pomocy Społecznej w Napiwodzie”.
Dziękujemy wszystkim za okazane serce.

Katarzyna Matalińska

W dniach 25 -27 kwietnia 2018r. wolontariusze SKC przeprowadzili w naszej szkole zbiórkę pieniędzy do puszki CARITAS. Celem zbiórki było wsparcie działalności HOSPICJUM poprzez zakup specjalistycznego sprzętu medycznego i zabezpieczenie pozamedycznych potrzeb pacjentów. Zebraliśmy kwotę 259,90 + 1 funt, która została przekazana do Stacji Opieki Caritas w Nidzicy.
Wszystkim darczyńcom, DZIĘKUJEMY!

Katarzyna Matalińska i Jolanta Szałanda

Wolontariusz SKC włączyli się w finał tegorocznej kampanii ,,POLA NADZIEI”. 29 kwietnia 2018r. na terenie parafii NP  NMP i św. Wojciecha w Nidzicy zbierali datki do puszek. Zebrano pieniądze w kwocie 1310,67 zł., które zostały przekazane do Hospicjum Domowego w Nidzicy.

W ramach XIV edycji ogólnopolskiej kampanii ,,POLA NADZIEI” oraz ,,HOSPICJUM TO TEŻ ŻYCIE” uczniowie klasy III B gim. uczestniczyli w spotkaniu z panią Czesławą Jarkowską – kierownik Stacji Caritas w Nidzicy oraz panią Anną Śledzińską - psycholog. W czasie spotkania uczniowie dowiedzieli się, że wolontariat to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa.  Daje ona szansę wykorzystania własnych umiejętności i doświadczeń, a także rozwinięcia zainteresowań. Poznali też problemy, z jakimi spotykają się ludzie ciężko chorzy i ich rodziny oraz dowiedzieli się, w jaki sposób można im pomóc. Wszystkich chętnych do niesienia  pomocy zapraszamy do  wolontariatu Szkolnego Koła Caritas.

Katarzyna Matalińska

W dniu 10 marca (sobota) wolontariusze SKC uczestniczyli w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności pod hasłem ,,TAK, POMAGAM”. Zbierano artykuły z długim terminem przydatności do spożycia (kasze, cukier, ryż, herbatę itp.). W sumie udało się zebrać ponad tonę żywności, z której  Stacja Opieki Caritas w Nidzicy przygotowała 90 paczek dla osób potrzebujących. Serdecznie dziękujemy darczyńcom i wolontariuszom. Pamiętajmy, że za pomocą prostego gestu możemy pomóc ludziom, którzy z różnych powodów znaleźli się w ciężkiej sytuacji.

Katarzyna Matalińska

11 lutego 2018r. już po raz 26 obchodzony był Światowy Dzień Chorego. Święto to ustanowił Jan Paweł II w 1992r. Tematem tegorocznego Światowego Dnia Chorego były słowa, które Jezus kieruje z krzyża do swojej Matki Maryi i do stojącego obok niej Jana: ,,Oto syn Twój(…) Oto  Matka twoja. I od tej godziny uczeń wziął ją do siebie” (J 19,26-27). Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas uczestniczyli w tym dniu we Mszy św. w intencji chorych, ich rodzin oraz służby zdrowia. Po Mszy św. udzielony został sakrament namaszczenia chorych.

Opiekun SKC
Katarzyna Matalińska

,, Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, lecz przez to, czym umie dzielić się z innymi”

W związku z pożarem budynku mieszkalnego w Kozłowie SKC zorganizowało zbiórkę potrzebnych rzeczy dla rodziny  która ucierpiała w tym pożarze. Zebrane zostały pościel, koce, ręczniki, chemia, odzież oraz artykuły spożywcze i zabawki. Pragniemy podziękować wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za włączenie się w akcję ,,POMOC POGORZELCOM Z KOZŁOWA”. Wasze zaangażowanie to wyraz dobroci, wrażliwości i chęci niesienia pomocy. DZIĘKUJEMY!

Katarzyna Matalińska  Jolanta Szałanda   s.Halina Grygo

3 stycznia 2018r. w Stacji Opieki CARITAS w Nidzicy odbyło się spotkanie opłatkowe, w który udział wzięli wolontariusze  i opiekunowie SCK . Odczytano fragment Ewangelii o narodzeniu Chrystusa, było łamanie się opłatkiem i życzenia, a na zakończenie słodki poczęstunek.

Uczniowie SKC włączyli się w akcję charytatywną  ,,Paczuszka dla Maluszka”. Zbierali odzież dziecięcą,  pieluszki jednorazowe, kremy, oliwki, mydełka oraz inne rzeczy potrzebne niemowlakowi. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za bezinteresowną pomoc, serce, życzliwość i wsparcie. Zebrane artykuły zostały przekazane do Fundacji Małych Stópek w Szczecinie, skąd trafią jako świąteczna paczka do mam samotnie wychowujących dzieci.

s.Halina Grygo
Katarzyna Matalińska
Jolanta Szałanda


22 października 2017r. wolontariusze ze SKC przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy uczestniczyli w uroczystości rozpoczynającej kampanię ,,Pola Nadziei 2017/2018” oraz  ,,Hospicjum  to też życie”. Przy wejściach do kościoła NP NMP i Św. Wojciecha w Nidzicy rozdawali sadzonki żonkili – hospicyjny symbol nadziei. Kampanię rozpoczęła uroczysta Msza święta odprawiona w intencji o zdrowie dla chorych, błogosławieństwo Boże i potrzebne łaski  dla opiekujących się chorymi oraz o życie wieczne dla zmarłych podopiecznych Caritas. Eucharystii przewodniczył  ks. Paweł Zięba – dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej.  Po Mszy świętej odbył się koncert słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży ZSO w Nidzicy i zespołu ,,Sursum Corda”.

Opiekun SKC
Katarzyna Matalińska

Uczniowie SKC wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy włączyli się w akcję ,,Pola Nadziei”. Celem ,,Pól Nadziei” jest  pozyskiwanie środków  finansowych na opiekę nad ciężko chorymi a także propagowanie w społeczeństwie postaw altruistycznych otwartych na drugiego, zwłaszcza cierpiącego człowieka.  16 października w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, uczniowie zasadzili cebulki żonkili na rabacie przed szkołą. Żonkil to międzynarodowy symbol nadziei dla ludzi cierpiących z powodu choroby nowotworowej oraz ich rodzin.

Opiekun SKC
Katarzyna Matalińska

W dniu 19 września 2017r. młodzież ze Szkolnego Koła Caritas włączyła się w zbiórkę żywności ,,Kromka chleba dla sąsiada”. Zebrano 91kg żywności, która trafiła do osób potrzebujących. Serdecznie dziękuję wolontariuszom za dobre serce, bezinteresowną pomoc i życzliwość.

Opiekun SKC Katarzyna Matalińska

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego